TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ученици од средните стручни училишта ќе одат на пракса во фирми

Алфа - 17.02.2017

Ученици од средните стручни училишта ќе почнат да одат по компании, за практично да вежбаат тоа што им го предаваат нивните професори. На ваков начин кога ќе завршат средно ќе знаат и можат знаењето што го добиле да го применат на пазарот на труд ...

Практична настава за студентите во домашните компании

Канал5 - 17.02.2017

Министерството за образование апелира до компаниите и до средните училишта да се поврзуваат во еден вид партнерство придонесат во развојот на дуалното образование или учење преку работа односно пракса.

СДСМ: Помалку предмети и помал фонд на часови за учениците

Канал5 - 17.02.2017

Помалку предмети и помал фонд на часови, како и укинување на екстерното најави СДСМ. За да ги ослободиме децата од притисок по оценки во првите години од школувањето, оценувањето од 1 до 5 одделение ќе биде само описно, стои во соопштението од ...

Се унапредува средното стручно образование

МРТ - 17.02.2017

Продолжува практичната работа на средношколците во 54-те проекти за кои Министерството за образование и наука издвои 700 илјади евра. Од проектот не се изземени ниту учениците со специјални потреби од „Партенија Зографски“.

СДСМ најавува дека ќе го намалат бројот на предмети во училиштата

МКД - 17.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија најавува дека ќе ги ослободат учениците во основните и средите училишта од оптовареноста со наставни содржини, бидејќи сега учениците, па и наставниците се преоптоварени со обемен фонд на училишни часови.

Грантови до 20.000 евра за компаниите и средните стручни училишта за создавање квалитетни кадри

Курир - 17.02.2017

Министерството за образование и наука во соработка со Светска банка додели грантови од 5 до 20 илјади евра за општествено одговорните компании кои склучија договори со средните стручни училишта преку „Проектот за развој на вештини и поддршка на ...

Викај му на син ти за слабата оцена – не и се заканувај на професорката

Идивиди - 17.02.2017

ПЕТОК ДЕН ЗА КОЛУМНА Не сакам да ја започнам денешнава клумна со зборови кои ќе звучат како да сум стара и многу искусна, но некогаш добро е да кажеме дека „во наше време работите беа подобри“. Барем што се однесува на образовниот систем.

Се унапредува стручното средно образование со грантови од МОН

Lider - 17.02.2017

Средните училишта заедно со компании, а со поддршка на Министерството за образование и наука, преку проект на Светската банка, го унапредуваат и зајакнуваат квалитетот на средното стручно образование.

Кои карактеристики на наставниците влијаат врз успехот на учениците?

Факултети - 17.02.2017

Истражувачите на педагошката пракса одамна се интересираат за карактеристиките на личноста на наставниците кои имаат влијание врз мотивацијата и успехот кај учениците. Тоа од друга страна значи дека проценката на карактеристиките на наставникот од ...

Олеснување за родителите: 50 милиони евра за бесплатни учебници за основци и средношколци

Press24 - 17.02.2017

Покрај бројните поволности кои се имплементирани во интерес на основците и средношколците, едно од најголемите олеснувања во изминатите години за семејствата на учениците се бесплатните учебници.

50 милиони евра за бесплатни учебници за сите основци и средношколци

Курир - 17.02.2017

Покрај бројните поволности кои се имплементирани во интерес на основците и средношколците, едно од најголемите олеснувања во изминатите години за семејствата на учениците се бесплатните ...

СДСМ: Помалку предмети за учениците!

А1 On - 17.02.2017

„Ќе го намалиме бројот на предмети во училиштата. Ќе ги ослободиме учениците во основните и средите училишта од оптовареноста со наставни содржини. Сега учениците па и наставниците се преоптоварени со обемен фонд на училишни часови.

Грантови до 20.000 евра за компаниите и средните стручни училишта за создавање квалитетни кадри

Нетпрес - 17.02.2017

Министерството за образование и наука во соработка со Светска банка додели грантови од 5 до 20 илјади евра за општествено одговорните компании кои склучија договори со средните стручни училишта преку „Проектот за развој на вештини и поддршка на ...

Се унапредува стручното средно образование со грантови од МОН

А1 On - 17.02.2017

Средните училишта заедно со компании, а со поддршка на Министерството за образование и наука, преку проект на Светската банка, го унапредуваат и зајакнуваат квалитетот на средното стручно образование.

Незадоволни родители на ученици нудат училиште на „продажба“

Сител - 16.02.2017

Незадоволни родители на учениците од француското село Тернан во Ниевр, го нудат локалното училиште на „продажба“, по објавувањето на информациите дека од идната година оваа образовна институција ќе биде затворена, јави дописникот на МИА од Париз.

Квалитетни наставни програми и зголемување на реалната пракса на учениците

Нетпрес - 16.02.2017

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски при вчерашното гостување во ТВ Нова истакна дека покрај градежните инвестиции во образовната инфраструктура кои што се реализирани или се во фаза на реализација, Владата и Министерството за ...

Наставници се снимале додека кажувале со кои ученици би имале секс

Точка - 16.02.2017

Неколку наставници од Мичиген се снимале додека давале непристојни коментари за ученици. Седум наставници вработени во училиштето Бангор, давале коментари за ученици во шестминутната видео снимка која осамна на Јутјуб.

Квалитетни наставни програми и зголемување на реалната пракса на учениците

Курир - 16.02.2017

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски при вчерашното гостување во ТВ Нова истакна дека покрај градежните инвестиции во образовната инфраструктура кои што се реализирани или се во фаза на реализација, Владата и Министерството за ...

Ристовски: Инвестирани 120 милиони евра во образовната инфраструктура

Lider - 16.02.2017

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски во гостување во ТВ Нова истакна дека образованието е најзначаен ресурс за развојот на државата и затоа овој сектор останува врвен приоритет на Владата.

Изградени се 98 нови спортски сали од кои 64 се инвестиција на МОН

Пулс24 - 16.02.2017

Исклучително значајно е инвестирањето во спортската инфраструктура затоа што на тој начин се подобрува целокупниот физички и здраствен развој на учениците, истакна заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски во вчерашното гостување во ...

50 милиони евра за бесплатни учебници за сите основци и средношколци

Нетпрес - 17.02.2017

Покрај бројните поволности кои се имплементирани во интерес на основците и средношколците, едно од најголемите олеснувања во изминатите години за семејствата на учениците се бесплатните учебници.

СДСМ: Помалку предмети за учениците!

+инфо - 17.02.2017

Од оваа година почнуваме да го создаваме животот што заедно го избравме, се вели во соопштението на СДСМ. Ќе го намалиме бројот на предмети во училиштата. Ќе ги ослободиме учениците во основните и средите училишта од оптовареноста со наставни ...

Грантови до 20.000 евра за компаниите и средните стручни училишта за создавање квалитетни кадри

Press24 - 17.02.2017

Министерството за образование и наука во соработка со Светска банка додели грантови од 5 до 20 илјади евра за општествено одговорните компании кои склучија договори со средните стручни училишта преку „Проектот за развој на вештини и поддршка на ...

Се унапредува стручното средно образование со грантови од МОН

Вест - 17.02.2017

Средните училишта заедно со компании, а со поддршка на Министерството за образование и наука, преку проект на Светската банка, го унапредуваат и зајакнуваат квалитетот на средното стручно образование.

Незадоволни родители на ученици нудат училиште на „продажба“

Lider - 17.02.2017

Незадоволни родители на учениците од француското село Тернан во Ниевр, го нудат локалното училиште на „продажба“, по објавувањето на информациите дека од идната година оваа образовна институција ќе биде затворена, јави дописникот на МИА од Париз.

Ристовски: Изградивме 98 спортски сали, од кои 64 се инвестиција на МОН

Република - 16.02.2017

Исклучително значајно е инвестирањето во спортската инфраструктура затоа што на тој начин се подобрува целокупниот физички и здраствен развој на учениците, истакна заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски во вчерашното гостување во ...

50 милиони евра за бесплатни учебници за сите основци и средношколци

Точка - 17.02.2017

Ако се вратиме 10-15 години наназад секој ученик мораше да оди по импровизираните пазари за книги и да го составува комплетот на тој начин, а доколку би ги купувал нови, учебниците би чинеле 200 евра во сегашни услови за само еден комплет, посочи ...

СДСМ: Помалку предмети за учениците!

Локално - 17.02.2017

„Ќе го намалиме бројот на предмети во училиштата. Ќе ги ослободиме учениците во основните и средите училишта од оптовареноста со наставни содржини. Сега учениците па и наставниците се преоптоварени со обемен фонд на училишни часови.

Грантови до 20.000 евра за компаниите и средните стручни училишта за создавање квалитетни кадри

Точка - 17.02.2017

Министерството за образование и наука во соработка со Светска банка додели грантови од 5 до 20 илјади евра за општествено одговорните компании кои склучија договори со средните стручни училишта преку „Проектот за развој на вештини и поддршка на ...

Се унапредува стручното средно образование со грантови од МОН

Сител - 17.02.2017

Средните училишта заедно со компании, а со поддршка на Министерството за образование и наука, преку проект на Светската банка, го унапредуваат и зајакнуваат квалитетот на средното стручно образование.

Незадоволни родители на ученици нудат училиште на „продажба“...

Н.Македонија - 17.02.2017

Незадоволни родители на ученици нудат училиште на „продажба“ Незадоволни родители на учениците од француското село Тернан во Ниевр, го нудат локалното училиште на „продажба“, по објавувањето на информациите дека од идната година оваа образовна ...

Ристовски: Изградивме 98 спортски сали, од кои 64 се инвестиција на МОН

Lider - 16.02.2017

Исклучително значајно е инвестирањето во спортската инфраструктура затоа што на тој начин се подобрува целокупниот физички и здраствен развој на учениците, истакна заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски во вчерашното гостување во ...

Педесет милиони евра за бесплатни учебници за сите основци и средношколци

Пулс24 - 17.02.2017

Покрај бројните поволности кои се имплементирани во интерес на основците и средношколците, едно од најголемите олеснувања во изминатите години за семејствата на учениците се бесплатните учебници.

СДСМ: Учениците нема да седат по седум часа на училиште

Фокус - 17.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија најави дека ќе ги ослободи учениците во основните и средите училишта од оптовареноста со наставни содржини, бидејќи, како што велат, сега учениците, па и наставниците се преоптоварени со обемен фонд на ...

Лекции се учат и во погони

Вечер - 17.02.2017

Енергосистем од Скопје е една од десетте компании која доби грант од 10.000 евра од Министерството за образование и наука и која заедно со Др'авното средно училиште "Партение Зографски" ја презеде обврската да го спроведува проектот за унапредување ...

Незадоволни родители на ученици нудат училиште на „продажба“

Курир - 17.02.2017

Незадоволни родители на учениците од француското село Тернан во Ниевр, го нудат локалното училиште на „продажба“, по објавувањето на информациите дека од идната година оваа образовна институција ќе биде затворена, јави дописникот на МИА од Париз.

Ристовски: Изградивме 98 спортски сали, од кои 64 се инвестиција на МОН

Нетпрес - 16.02.2017

Исклучително значајно е инвестирањето во спортската инфраструктура затоа што на тој начин се подобрува целокупниот физички и здраствен развој на учениците, истакна заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски во вчерашното гостување во ...

50 милиони евра за бесплатни учебници за сите основци и средношколци

Lider - 17.02.2017

Покрај бројните поволности кои се имплементирани во интерес на основците и средношколците, едно од најголемите олеснувања во изминатите години за семејствата на учениците се бесплатните учебници.

СДСМ: Помалку предмети за учениците!

Слободен Печат - 17.02.2017

Ќе го намалиме бројот на предмети во училиштата. Ќе ги ослободиме учениците во основните и средите училишта од оптовареноста со наставни содржини. Сега учениците па и наставниците се преоптоварени со обемен фонд на училишни часови.

Незадоволни родители на ученици нудат училиште на „продажба“

А1 On - 17.02.2017

Незадоволни родители на учениците од француското село Тернан во Ниевр, го нудат локалното училиште на „продажба“, по објавувањето на информациите дека од идната година оваа образовна институција ќе биде затворена, јави дописникот на МИА од Париз.

Ристовски: Изградивме 98 спортски сали, од кои 64 се инвестиција на МОН

Точка - 16.02.2017

Исклучително значајно е инвестирањето во спортската инфраструктура затоа што на тој начин се подобрува целокупниот физички и здраствен развој на учениците, истакна заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски во вчерашното гостување во ...

СДСМ: Ќе го намалиме бројот на предмети во училиште

Стандард - 17.02.2017

Ќе го намалиме бројот на предмети во училиштата. Ќе ги ослободиме учениците во основните и средите училишта од оптовареноста со наставни содржини. Сега учениците па и наставниците се преоптоварени со обемен фонд на училишни часови.

Родители нудат училиште на продажба!

Здравство24 - 17.02.2017

Незадоволни родители на учениците од француското село Тернан во Ниевр, го нудат локалното училиште на „продажба“, по објавувањето на информациите дека од идната година оваа образовна институција ќе биде затворена, пренесува МИА .

СДСМ: Помалку предмети за учениците!

Репортер - 17.02.2017

Ќе го намалиме бројот на предмети во училиштата. Ќе ги ослободиме учениците во основните и средите училишта од оптовареноста со наставни содржини. Сега учениците па и наставниците се преоптоварени со обемен фонд на училишни часови.