TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Премиерот Заев го претстави буџетот за 2018 година

ТВ21 - 10.11.2017

Предлог буџетот за идната година го претстави премиерот Зоран Заев. Тој во придружба на министрите од областа на економијата порача дека државната каса за 2018 обезбедува реално раздвижување на економијата преку повисоки капитални инвестиции и ...

Заев: Буџетот гарантира ефикасно управување со државните пари

Канал5 - 10.11.2017

Ќе ја нападнеме Македонија од сите страни со цевки за гасификација, изјави премиерот Зоран Заев презентирајќи го предлог-буџетот за 2018 година. За реализација, Владата ќе одвои 2,2 милијарди денари.

(ВИДЕО) Данев: Со новите даноци и административни бариери ќе дојде до намалување на економската активност

А1 On - 10.11.2017

Драган Данев денеска во изјава за медиумите рече дека предлог Буџетот на СДСМ бил неразвоен и го зголемувал буџетскиот дефицит за нови 300 милиони евра, што ќе треба да се покриваат со нови задолжувања.

Буџетот за 2018 е домаќински и развоен, тврди премиерот

Телма - 10.11.2017

Направивме и домаќински и развоен буџет, кој ќе насочи повеќе пари кон економијата, граѓаните и нивното здравје. Премиерот Зоран Заев кој денеска лично пред јавноста го бранеше предложениот буџет за 2018, откако вчера беше усвоен на владина седница ...

Владата го претстави Предлог буџетот за 2018 година

Алсат-М - 10.11.2017

Владата го донесе најголемиот буџет во историјата на Македонија. Државата во 2018 година ќе потроши над 3,4 милијарди евра. Сепак, премиерот Зоран Заев ветува дека парите ќе се трошат домаќински.

ИНТЕГРАЛЕН ТЕКСТ: Одговори на Заев и Анѓушев за сите прашања околу буџетот за 2018

Sky - 10.11.2017

Премиерот Заев: Буџетот го креиравме врз реални основи за да испорачаме резултати за граѓаните Ви ги пренесуваме во целост одговорите на премиерот Заев, и на вицепремиерот Анѓушев на сите прашања на новинарите на прес конферецијата за буџетот за ...

Заев: Буџетот за 2018 е за граѓаните и за финансиска стабилност на државата

Сител - 10.11.2017

Домаќинско и ефикасно управување во работењето со државните пари, непречена и навремена исплата на плати, пензии, социјални траснфери и раздвижување на економијата преку сериозни капитални инвестиции и поддршка на нови инвестиции обезбедува ...

Буџет за финансиска и економска стабилност на земјата

Р.С.Европа - 10.11.2017

Буџет за финансиска стабилност и одржлив развој на економијата. Вака премиерот Зоран Заев и го претстави на јавноста новиот предлог Буџет за 2018 година. Државната каса ќе тежи 3,4 милијарди евра, а ќе има буџетски дефицит од 2,7 проценти од Бруто ...

Буџетот за 2018 е прв чекор кон стабилизација и враќање на парите кон граѓаните, кажа Заев

Сакам да кажам - 10.11.2017

Буџетот за наредната година ќе биде со развојна компонента, прв чекор кон стабилизација на економијата и враќање на парите кон граѓаните, кажа премиерот Зоран Заев, кој денеска во Владата го презентираше предлог-буџетот за 2018 година.

Заев: Oва е буџет за граѓаните и за финансиска стабилност на Македонија

24 Вести - 10.11.2017

Платите во здравството и образованието ќе се зголемат за 5 отсто, а во одбраната зголемувањето ќе изнесува 10 проценти. Буџетот за 2018 обезбедува навремена исплата на плати, пензии, социјални трансфери.

Заев: Ќе ја нападнеме Македонија од сите страни со цевки за гасификација

Фокус - 10.11.2017

Со предлог буџетот за 2018 година Владата предвидува 35,7 милиони евра за процесот на гасификација. Како што изјави денеска премиерот, Зоран Заев, тоа се околу 5 милиони евра повеќе од претходната година.

Премиерот Заев за предлог буџетот 2018: Обезбедуваме финансиска и економска стабилизација на земјата, ова е буџет за ...

Фактор - 10.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во придружба на Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, Министерот за финансии, Драган Тевдовски, советникот за ...

Заев: Буџетот за 2018 година е првиот чекор за економска стабилизација на земјата

Мета - 10.11.2017

Владата со буџетот за 2018 година го прави првиот чекор за финансиска и економска стабилизација на Македонија, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес-конфренција на која го презентираше предлог-буџетот на државата за следната година.

Заев: Во 2018-та ќе инвестираме во повисоки плати за образованието, здравството и детската заштита

МКД - 10.11.2017

Владата го усвои буџетот за 2018 и го достави до Собранието. Овој предлог произлегува од реално направени проценки, а наша цел беше да формираме буџет со развојна компонента, за напредок во економијата, рече премиерот Зоран Заев на денешната ...

Заев: 10 милиони денари за спомен обележје на Тоше Проески од буџетот за 2018 година

Фокус - 10.11.2017

Премиерот, Зоран Заев, на денешната прес конференција најави дека со буџетот за следната година се обезбедени 10 милиони евра за реконструкција на Офицерскиот дом во Битола, и исто толку пари за спомен обележје на Тоше Проески во Крушево.

Заев: Предлог-буџетот гарантира домаќинско и ефикасно управување со државните пари

+инфо - 10.11.2017

Предлог буџетот, ги содржи препораките од јавната дебата а основната цел при неговата подготовка била развојната компонента. Предлог буџетот за 2018 година гарантира домаќинско и ефикасно управување во работењето со државните пари, рече денеска ...

Заев го претстави предлог-буџетот за 2018 година

Вечер - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција за медиумите, која се одржа во Владата, го соопшти предлог-буџетот за 2018 година, откако синоќа Владата на Република Македонија го разгледа и го усвои предлог-буџетот и донесе заклучок предлогот за ...

ВИДЕО: Прес-конференција на Зоран Заев – Предлог буџет за 2018

А1 On - 10.11.2017

Следете ја во живо прес-конференција на Зоран Заев – Предлог буџет за ...

Заев пред јавноста ќе го соопшти предлог-буџетот за 2018

Макфакс - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев во Владата ќе го соопшти предлог-буџетот за 2018 година, по што ќе биде испратен во собраниска процедура. Предлог-буџетот за 2018 година ќе изнесува 3,4 милијарди евра, со буџетски дефицит од 2,7 проценти од Бруто домашниот ...

Буџетот за 2018 година на владина седница

Канал5 - 09.11.2017

- Подготвениот предлог буџет за 2018 година од страна на Министерството за финансии, денеска ќе биде на дневен ред на седница на Владата која е закажана за доцна попладнево. Предлогот буџетот за 2018 година е проектиран на 211,7 милијарди денари или ...

Заев за буџетот: Целта ни е финансиска стабилизација

Фактор - 09.11.2017

Предлог буџетот за 2018 година која Министерството за финансии го претстави минатата недела, според зборови на премиерот Заев претставува буџет за финансиска стабилизација. „Ова е буџет за финансиска стабилизација.

(ВИДЕО) Данев: Со новите даноци и административни бариери ќе дојде до намалување на економската активност

Орбис - 10.11.2017

Драган Данев денеска во изјава за медиумите рече дека предлог Буџетот на СДСМ бил неразвоен и го зголемувал буџетскиот дефицит за нови 300 милиони евра, што ќе треба да се покриваат со нови задолжувања.

Кој сектор ќе добие најмногу, а кој најмалку со новиот буџет?

Фактор - 09.11.2017

Министерството за финансии го подготвува предлог буџетот за 2018 година кој по јавната дебата ќе се најде пред собраниските комисии и ќе чека парламентарно одобрување. Според досега прикажаното Министерството за финансии планира раст како на ...

Заев: Буџетот за 2018 е за граѓаните и за финансиска стабилност на државата...

Н.Македонија - 10.11.2017

Заев: Буџетот за 2018 е за граѓаните и за финансиска стабилност на државата Домаќинско и ефикасно управување во работењето со државните пари, непречена и навремена исплата на плати, пензии, социјални траснфери и раздвижување на економијата преку ...

Буџет за финансиска и економска стабилност на земјата

Бриф - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев оцени дека со новиот предлог буџет, парите ќе бидат насочени кон граѓаните и стопанството. Притоа тој вети повеќе пари за повисоки плати во образованието, здравството, одбраната и детската заштита.

Заев: Ова е буџет за граѓаните и за финансиска стабилност на Македонија

24 Вести - 10.11.2017

Првиот буџет што го направи Владата на Заев треба да обезбеди финансиска стабилизација на државата. Со овие зборови премиерот го презентираше буџетот за следната година откако министрите дадо зелено светло и го испратија пред пратениците.

Заев: Државната каса има развојна компонента

МРТ - 10.11.2017

Владата го усвои предлог- буџетот за в година и го прати во Законодавниот дом. Премиерот Заев тврди- државната каса има развојна компонента, гарантираме домаќинско и ефикасно управување со парите, обезбедени се повеќе средства за граѓаните и за ...

Заев: Предлог-буџетот гарантира домаќинско и ефикасно управување со државните пари

Нетпрес - 10.11.2017

Предлог буџетот за 2018 година гарантира домаќинско и ефикасно управување во работењето со државните пари, рече денеска премиерот Зоран Заев, презентирајќи го Предлог-буџетот кој во четвртокот вечерта беше усвоен на владина седница и доставен до ...

Заев: Предлог-буџетот гарантира домаќинско и ефикасно управување со државните пари...

Н.Македонија - 10.11.2017

Заев: Предлог-буџетот гарантира домаќинско и ефикасно управување со државните пари Предлог буџетот за 2018 година гарантира домаќинско и ефикасно управување во работењето со државните пари, рече денеска премиерот Зоран Заев, презентирајќи го ...

Заев го претстави предлог-буџетот за 2018 година

Кајгана - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција за медиумите, која се одржа во Владата, го соопшти предлог-буџетот за 2018 година. Синоќа Владата на Република Македонија го разгледа и го усвои предлог-буџетот и донесе заклучок предлогот за ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Зоран Заев – Предлог буџет за 2018

Орбис - 10.11.2017

Следете ја во живо прес-конференција на Зоран Заев – Предлог буџет за ...

Премиерот Заев во Владата ќе го соопшти предлог-буџетот

Нетпрес - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Владата ќе го соопшти предлог-буџетот за 2018 година, јави „Макфакс“. Потоа предлог-буџетот ќе биде испратен во собраниска процедура. Инаку, предлог-буџетот за 2018 година ќе изнесува 3,4 милијарди евра, со буџетски ...

Буџетот за 2018 година на владина седница

А1 On - 09.11.2017

Подготвениот предлог буџет за 2018 година од страна на Министерството за финансии, денеска ќе биде на дневен ред на седница на Владата која е закажана за доцна попладнево. Предлогот буџетот за 2018 година е проектиран на 211,7 милијарди денари или ...

Данев: Предлог Буџетот на СДС го зголемува буџетскиот дефицит за нови 300 милиони евра, кои ќе треба да се покрива со ...

Курир - 10.11.2017

Данев посочува дека тоа ќе значи продлабочување на буџетската дупка повеќе кредити, а помалку пари кај граѓаните. Нови кредити, кои со камата ќе ги враќаме сите ние заедно и нашите деца, пари кои не знаеме каде ќе се трошат.

Законски измени: За возачка дозвола ќе се полага од 17 години

еМагазин - 05.12.2017

Наместо на 16 години, младите на 17 години ќе се стекнат со право за оспособување за управување автомобил. Горната граница во однос на важење на рокот на возачката дозвола ќе биде за лицата над 70 години, а не како досега над 65.

Заев: Буџетот за 2018 е за граѓаните и за финансиска стабилност на државата

Телевизија Нова - 10.11.2017

Домаќинско и ефикасно управување во работењето со државните пари, непречена и навремена исплата на плати, пензии, социјални траснфери и раздвижување на економијата преку сериозни капитални инвестиции и поддршка на нови инвестиции обезбедува ...

Заев:Буџетот за 2018. година ќе придонесе за стабилност на економијата

Нова ТВ - 10.11.2017

Со задоцнување од 40 минути на закажана прес-конференција, премиерот Зоран Заев денеска го претстави Предлог-буџетот за 2018 година. Тој рече дека предлогот произлегува од реално направени проценки, а цел на Владата било да формира буџет со развојна ...

Заев: Предлог-буџетот гарантира домаќинско и ефикасно управување со државните пари

ТВ21 - 10.11.2017

Предлог буџетот за 2018 година гарантира домаќинско и ефикасно управување во работењето со државните пари, рече денеска премиерот Зоран Заев, презентирајќи го Предлог-буџетот што вчера беше усвоен на владина седница и доставен до Собранието.

Заев го претстави предлог-буџетот за 2018 година

Орбис - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција за медиумите, која се одржа во Владата, го соопшти предлог-буџетот за 2018 година, откако синоќа Владата на Република Македонија го разгледа и го усвои предлог-буџетот и донесе заклучок предлогот за ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Зоран Заев – Предлог буџет за 2018

Либертас - 10.11.2017

ВО ЖИВО ОД ВЛАДА: Прес-конференција на Зоран Заев – Предлог буџет за ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Зоран Заев – Предлог буџет за 2018

+инфо - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев моментално ги презентира проекциите на Буџетот за 2018 година. Следете ја во живо прес-конференција на Зоран Заев – Предлог буџет за 2018. Преност ...

Заев пред јавноста ќе го соопшти предлог-буџетот за 2018

Вечер - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев во Владата ќе го соопшти предлог-буџетот за 2018 година, по што ќе биде испратен во собраниска процедура. Предлог-буџетот за 2018 година ќе изнесува 3,4 милијарди евра, со буџетски дефицит од 2,7 проценти од Бруто домашниот ...

Буџетот за 2018 година на владина седница

Орбис - 09.11.2017

Подготвениот предлог буџет за 2018 година од страна на Министерството за финансии, денеска ќе биде на дневен ред на седница на Владата која е закажана за доцна попладнево. Предлогот буџетот за 2018 година е проектиран на 211,7 милијарди денари или ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дефицитот од предлог-буџетот ќе треба да се покрива со енормни задолжувања

Макфакс - 10.11.2017

Предлог Буџетот е неразвоен и го зголемува буџетскиот дефицит за нови 300 милиони евра, кои ќе треба да се покрива со нови енормни задолжувања, изјави Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ. Опозицијата смета дека ќе се продлабочи буџетската дупка, а тоа ќе ...

Уставниот суд укина повеќе одредби од Законот за извршување: Нови правила на игра за извршителите

еМагазин - 07.12.2017

Уставниот суд на Република Македонија на последната седница укина неколку одредби од Законот за извршување. Се укинуваат член 6 став 2, член 11 точка 14, член 12 став 1 точка 4, член 17 став 3, член 28 став 2, член 46 став 2 и членовите 240-244 од ...

Заев: Буџетот со развојна компонента, обезбедени повеќе пари за граѓаните и за стопанството

МРТ - 10.11.2017

Дел од препораките по јавната дебата се вметнати во предлогот, но има простор за нови идеи сѐ до конечното усвојување... Владата го усвои предлог-буџетот за в година и го прати во Законодавниот дом.

Заев го претстави предлог-буџетот за 2018 година: Ова е буџет за граѓаните и за финансиска стабилност на Македонија

Точка - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција за медиумите, која се одржа во Владата, го соопшти предлог-буџетот за 2018 година, откако синоќа Владата на Република Македонија го разгледа и го усвои предлог-буџетот и донесе заклучок предлогот за ...

Заев пред јавноста ќе го соопшти предлог-буџетот за 2018

Канал 77 - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев во Владата ќе го соопшти предлог-буџетот за 2018 година, по што ќе биде испратен во собраниска процедура. Предлог-буџетот за 2018 година ќе изнесува 3,4 милијарди евра, со буџетски дефицит од 2,7 проценти од Бруто домашниот ...

Буџетот за 2018 година на владина седница

Поглед - 09.11.2017

Подготвениот предлог буџет за 2018 година од страна на Министерството за финансии, денеска ќе биде на дневен ред на седница на Владата која е закажана за доцна попладнево. Предлогот буџетот за 2018 година е проектиран на 211,7 милијарди денари или ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дефицитот од предлог-буџетот ќе треба да се покрива со енормни задолжувања

Вечер - 10.11.2017

Предлог Буџетот е неразвоен и го зголемува буџетскиот дефицит за нови 300 милиони евра, кои ќе треба да се покрива со нови енормни задолжувања, изјави Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ. Опозицијата смета дека ќе се продлабочи буџетската дупка, а тоа ќе ...