TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжение на конститутивната седница на Собранието

Р.С.Европа - 27.04.2017

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во вчерашното 19 продолжение на оваа седница, кој помина со реплики и контрареплики, ...

Заврши 19-то продолжение на конститутивната седница

Алсат-М - 26.04.2017

Собранието на Република Македонија попладнево го заврши 19. продолжение на конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во попладневниот дел од седницата, кој помина со реплики и ...

Конститутивна седница: Од поезија до клетви

24 Вести - 26.04.2017

Преку клетва од Блаже Конески до повик за нови избори – вака течеше деветнаесетотто продолжение на конститутивната седница. Пратениците од редовите не ВМРО-ДПМНЕ жестоко ја бранеа одлуката за нови избори и повлекување на таканаречената Тиранска ...

Утре 20-то продолжение на конститутивната седница

Р.С.Европа - 26.04.2017

Собранието попладнево го заврши 19. продолжение на конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во попладневниот дел од седницата, кој помина со реплики и контрареплики, пратениците од ...

Села во Собрание: Закон за СЈО и Специјален суд, па избори

ТВ21 - 26.04.2017

Очигледно е дека ВМРО-ДПМНЕ ја напаѓа платформата на албанските партии која и онака постоеше и кога оваа партија беше на власт само за да се спасат од одговорност, изјави денеска од собраниската говорница пратеникот на Алијансата на Албанците ...

Собраниска конститутуивна седница – ден 19

Р.С.Европа - 26.04.2017

Молкот и бегањето од дебата е одраз на страв на пратениците на СДСМ да се соочат на избори со оние на кои им ја подметнале платформата од Тирана, сметаат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои на денешното, 19-то продолжение на конститутивната седница на ...

Избори во фокусот на пратениците на конститутивната седница

Канал5 - 26.04.2017

Реплики и контра реплики – вака течеше денешното 19-то продолжение на конститутивната седница во Собранието. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа отфрлање на Тиранската платформа и предвремени парламентарни избори заедно со локалните.

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата цел ден си реплицираа и си контрареплицираа

Мета - 26.04.2017

Денешното 19. продолжение на конститутивната седница на Собранието, како и претходните, помина со реплики и со контрареплики на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и на нивните коалициски партнери 0д Социјалистичка партија и од ГРОМ.

Продолжува конститутивната седница

Канал5 - 26.04.2017

Нема поместување од мртва точка и на денешното продолжение на конститутивната седница во Собранието. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ остануваат на барањата за отфрлање на Платформата и предвремени парламентарни избори.

Ново продолжение на конститутивната седница

МРТ - 26.04.2017

Во македонското Собрание продолжи конститутивна седница. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа отфрлање на Тиранската платформа и предвремени парламентарни избори заедно со локалните. За Алијансата за албанците, ова е прифатливо, но под услов да се ...

Конститутивна седница без епилог

24 Вести - 26.04.2017

Во Собранието и денеска тече ново продолжение на маратонската конститутивна седница. Двете точки на дневниот ред за избор на нов собраниски спикер и претседател на комисијата за избори и менување никако да дојдат на дневен ред.

Експертите со став: Претседавачот на Собранието и ВМРО-ДПМНЕ постапуваат деловнички и според Уставот, секој друг начин ...

Курир - 26.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ не го прекршува Уставот во Собранието на Република Македонија. Експертите сметаат дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата се однесуваат според деловничкото и законското право, а во рамки на Уставот.

Дали се бројат часови или денови до избор на спикер на Собранието?

10без10 - 26.04.2017

Секој ден е можен избор на спикер на Собранието. Спикерот на Собранието ќе ги распише локланите избори и ќе го отвори патот за избор на нова реформска Влада, одговри денеска на новинарско прашање Љупчо Николовски пратеник на ...

КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА: Изборот на спикер дваесет дена закочен во Собрание-часови и денови се во прашање?

Фактор - 26.04.2017

И вчерашната конституитвна седница на Собранието заврши без избор на собраниски претседател. Спикерот кој треба да седне во претседателската фотелја 20 дена чека да дојде на дневен ред неговиот избор.

Денеска продолжува конститутивната собраниска седница

МКД - 26.04.2017

Во Собранието на Република Македонија вчера заврши 18-то продолжение на конститутивната седница, а денеска ќе продолжи 19-то. Во однос на случувањата во собраниската сала нема никакви новини - дискусија, реплика, контрареплика, а последниве денови ...

Заврши 19-то продолжение на конститутивната седница

Телевизија Нова - 26.04.2017

Собранието на Република Македонија попладнево го заврши 19. продолжение на конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во попладневниот дел од седницата, кој помина со реплики и ...

(ВИДЕО) Конститутивна седница: Oд клетва до Блаже Конески до повик за нови избори

Локално - 26.04.2017

Преку клетва од Блаже Конески до повик за нови избори – вака течеше деветнаесеттото продолжение на конститутивната седница, информира ТВ24. Пратениците од редовите не ВМРО-ДПМНЕ жестоко ја бранеа одлуката за нови избори и повлекување на ...

Продолжение на конститутивната седница на Собранието

Локално - 27.04.2017

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во вчерашното 19 продолжение на оваа седница, кој помина со реплики и контрареплики, ...

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата цел ден си реплицираа и контрареплицираа

Локално - 26.04.2017

Денешното 19. продолжение на конститутивната седница на Собранието, како и претходните, помина со реплики и контрареплики на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и на нивните коалициски партнери 0д Социјалистичка партија и од ГРОМ.

Конститутивната собраниска седница продолжува утре

Алсат-М - 25.04.2017

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешното 18. продолжение на конститутивната седница продолжи со репликите, контрарепликите и процедуралните забелешки. Во фокусот на дебатата беше тиранската платформа и барањето за нови ...

Дали се бројат часови или денови до избор на спикер на Собранието? (ВИДЕО)

+инфо - 25.04.2017

Tрпеливо и мудро се работи на тоа да се избегне било каков конфликт којшто, како што вели Николовски, малцинството сака да го наметне во општеството. Секој ден е можен избор на спикер на Собранието.

Продоложува конститутивната седница на Собранието

24 Вести - 25.04.2017

Собранието денеска треба да ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во досегашниот тек од расправата главна тема беше тиранската платформа за која пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ...

Собраниската конститутивна седница продолжува

Р.С.Европа - 25.04.2017

Дебатата од третата точка од дневниот ред на конститутивната седница во Собранието продолжува денеска во 11 часот. Во вчерашното 18-то продолжение на конститутивната седница продолжија репликите, контрарепликите и процедуралните забелешки.

Николовски: Секој ден е можен избор на собраниски спикер

Р.С.Европа - 25.04.2017

Секој ден е можен избор на спикер на Собранието, спикерот на Собранието ќе ги распише локалните избори и ќе го отвори патот за избор на нова реформска Влада, изјави денеска пратеникот на СДСМ Љупчо Николовски на новинарски прашања во Собранието на ...

И денеска конститутивна седница

МКД - 25.04.2017

Осумнаесетто продолжение на конститутивната собраниска седница продолжува денеска во 11 часот. Дискусијата за изборното на членовите на Комисијата за прашања на изборите и именувањата продолжува.

Николовски: Секој ден е можен избор на претседател на Собранието

24 Вести - 25.04.2017

Секој ден е можен избор на претседател на Собранието кој ќе ги преземе сите понатамошни чекори, изјави пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски. „Преговорите се внатре во мнозинството кое што ја доби довербата на граѓаните.

18-то продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија

Сител - 25.04.2017

И во попладневното продолжение од конститутивната собраниска седница, дебатата на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се водеше по таканаречената Тиранска платформа. Од колегите пратеници од СДСМ бараа да го прекинат молкот и да одговорат на нивните прашања ...

Николовски: Секој ден е можен избор на претседател на Собранието

Телма - 25.04.2017

Секој ден е можен избор на претседател на Собранието кој ќе ги преземе сите понатамошни чекори, изјави пратеникот на СДСМ, Љупчо ...

(ВИДЕО) Николовски: Секој ден е можен избор на претседател на Собранието

А1 On - 25.04.2017

Пратеникот од СДСМ, Љупчп Николовски, најави дека секој ден е можен изборот на претседател на Собранието, со што СДСМ и партиите на Албанците ќе бидат поблиску до формирање на Влада и веднаш ќе се закажат локалните избори.

Заврши уште едно неуспешно продолжение на конститутивната седница

Фокус - 25.04.2017

Во 18 часот заврши денешното 18. продолжение на конститутивната седница на Собранието и повторно немаше напредок во однос на избор на претседател на Комисијата за избори и именувања, ниту за избор на собраниски спикер.

Николовски: Секој ден е можен избор на претседател на Собранието

Фокус - 25.04.2017

Секој ден е можен избор на спикер на Собранието, рече денеска Љупчо Николовски од СДСМ на прес конференција одговарајќи на новинарско прашање. -Спикерот на Собранието ќе ги распише локланите избори и ќе го отвори патот за избор на нова реформска ...

Љупчо Николовски: Секој ден е можен избор на собраниски спикер

Макфакс - 25.04.2017

„Секој ден е можен за собраниски спикер. Претседател на Собранието наскоро ќе има и тој ќе ги распише локалните избори“, рече пратеникот од СДСМ, Љупчо Николовски, од собранискиот прес-центар.

Николовски: Секој ден е можен избор на претседател на Собранието

Канал5 - 25.04.2017

СДСМ денеска соопшти дека секој ден е можен избор на претседател на Собранието на Република Македонија кој ќе биде избран согласно Уставот и законите. - Секој ден е можен избор на спикер на Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека со молчењето ги крши демократските принципи

Мета - 25.04.2017

И денешното осумнаесетто продолжение на конститутивната седница на Собранието не успеа да се помести од мртва точка. Наместо да се дебатира за избор на членови на Комисијата за избори и именување, се разговараше за таканаречената „тиранска ...

Собрание: 18-ти ден расправа за избор на Комисијата за избори и именувања

МРТ - 25.04.2017

Ново продолжение на конститутивната собраниска седница на која се расправа по предлогот за избор на претседател и членови на Комисијата за избори и именувања. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат СДСМ да одговори што конкретно содржи Тиранската ...

18 ДЕН собраниска конститутивна седница-Секој ден истото

Фактор - 25.04.2017

Конститутивната седница влегува во четвртата недела на заседавање на кое би требало да се избере претседател и Комисија за избор и именување . Веќе 18 дена од собраникста говорница се слушаат само реплики и контрареплки, тензии и препукувања меѓу ...

И ПО 19 ПРОДОЛЖЕНИЈА: Пратениците сè уште се на почетокот на конститутивната седница

Телеграф - 26.04.2017

Во попладневниот дел од седницата, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ оценија дека граѓаните со право се загрижени бидејќи се пост-изборно измамени со тиранската платформа Собранието на Република Македонија попладнево го заврши 19.

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата цел ден си реплицираа и контрареплицираа, продолжуваат утре во 11ч

Либертас - 26.04.2017

Денешното 19. продолжение на конститутивната седница на Собранието, како и претходните, помина со реплики и контрареплики на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и на нивните коалициски партнери 0д Социјалистичка партија и од ГРОМ.

Експертите со став: Претседавачот на Собранието и ВМРО-ДПМНЕ постапуваат деловнички и според Уставот, поинаков избор на ...

Република - 26.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ не го прекршува Уставот во Собранието на Република Македонија. Експертите сметаат дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата се однесуваат според деловничкото и законското право, а во рамки на Уставот.

Конститутивната собраниска седница продолжува утре

Телевизија Нова - 25.04.2017

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешното 18. продолжение на конститутивната седница продолжи со репликите, контрарепликите и процедуралните забелешки. Во фокусот на дебатата беше тиранската платформа и барањето за нови ...

СДСМ: Секој момент е можен избор на нов спикер и влада

Нова ТВ - 25.04.2017

Секој ден е можен избор на спикер на Собранието. Спикерот на Собранието ќе ги распише локaланите избори и ќе го отвори патот за избор на нова реформска Влада, изјави денеска Љупчо Николовски од СДСМ одговарајќи на новинарско прашање кога СДСМ и ...

Продолжува конститутивната седница на Собранието

Нова ТВ - 25.04.2017

Собранието денеска треба да ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Досега пратениците дискутираа за тиранската платформа за која пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека е ...

Николовски тврди дека секој ден е можен изборот на спикер

Фактор - 25.04.2017

Пратеникот од СДСМ, Љупчo Николовски вели дека секој ден е можен изборот на претседател на Собранието. Со тоа СДСМ и партиите на Албанците ќе бидат поблиску до формирање на Влада и веднаш ќе бидат закажани локалните избори.

Љупчо Николовски: Секој ден е можен избор на собраниски спикер

Точка - 25.04.2017

„Секој ден е можен за собраниски спикер. Претседател на Собранието наскоро ќе има и тој ќе ги распише локалните избори“, рече пратеникот од СДСМ, Љупчо Николовски, од собранискиот прес-центар.

НИКОЛОВСКИ: Секој ден е можен избор на претседател на Собранието

Телеграф - 25.04.2017

Пратеникот од СДСМ истакна дека имаат план и стратегија за деблокирање на процесите и оти внимателно работат со цел да се избегне каков било конфликт СДСМ денеска соопшти дека секој ден е можен избор на претседател на Собранието на Република ...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека со молчењето ги крши демократските принципи

Локално - 25.04.2017

И денешното осумнаесетто продолжение на конститутивната седница на Собранието не успеа да се помести од мртва точка. Наместо да се дебатира за избор на членови на Комисијата за избори и именување, се разговараше за таканаречената „тиранска ...

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата цел ден си реплицираа и контрареплицираа, продолжуваат утре во 11ч

Репортер - 26.04.2017

Денешното 19. продолжение на конститутивната седница на Собранието, како и претходните, помина со реплики и контрареплики на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и на нивните коалициски партнери 0д Социјалистичка партија и од ГРОМ.

Даштевски – ВМРО – ДПМНЕ во Собрание постапува според деловникот

Алфа - 26.04.2017

ВМРО – ДПМНЕ со седницата на Собранието се држи до Уставот и деловникот на законодавниот дом, сметаат експертите. Според нив, пратениците се пријавуваат за збор според прописите, а листата не може да се менува и дополнува во текот на претресот.

НЕМА НАПРЕДОК : Конститутивната седница утре ќе има ново продолжение

Телеграф - 25.04.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и денеска побараа од Заев да одговори што прифатил со тиранската платформа Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешното 18. продолжение на конститутивната седница продолжи со репликите, ...