TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светска банка со 200 мил. долари ќе ја помага инфраструктурата во регионов

Телма - 07.12.2017

Светската банка е подготвена да издвои 200 милиони долари за финансирање на проекти за развој на трговијата и транспортот на Балканот. Ова на премиероте од Западниот Балкан денеска им го соопшти главниот извршен директор на Светската банка, ...

Светска банка ќе додели 150 милиони долари за унапредување на трговијата на Западен Балкан

Р.С.Европа - 07.12.2017

Светската банка денеска најави дека ќе им даде 150 милиони долари на земјите од Западен Балкан за унапредување на ефикасноста на гравниот сообраќаен коридор и за ширење на трговските врски, со цел да се поедностави процедувара на граничните премини, ...

Светска банка ќе додели 150 милиони долари за унапредување на сообраќајот и трговијата на Западен Балкан

Алсат-М - 07.12.2017

Светска банка денеска најави дека на земјите од Западен Балкан ќе им даде 150 милиони долари за унапредување на ефикасноста на главниот сообраќаен коридор и за ширење на трговските врски. Цел на Светска банка е да се поедностави процедурата на ...

Тачи: Земјите од Западен Балкан да бидат примени во ЕУ во пакет

Алсат-М - 07.12.2017

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска во Софија побара државите од Западен Балкан да бидат примени во ЕУ „во блок“. – Земјите од Западен Балкан треба да влезат во ЕУ во блок, со цел да се обезбеди долгорочен мир и соработка во регионот, изјави ...

Соработка меѓу земјите од регионот за побрз напредок

МРТ - 07.12.2017

Македонскиот премиер Заев учествува на меѓународната конференција „Пoсилна регионална интеграција на Балканот“. Се разговара за гранични олеснувања и на трговијата, но и за регионални ИТ и технолошки кластери, за отворање перспективи за приватниот ...

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

24 Вести - 07.12.2017

„Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ“, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција во Софија на премиерите од регионот, во ...

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

Канал5 - 07.12.2017

Земјите од западен Балкан имаат големи очекувања од Бугарија како земја која од јануари застанува на кормилото на Европската унија. Македонија се надева на почеток на преговарачкиот процес за членство во Унијата, но и конкретни проекти кои ќе ...

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

Алсат-М - 07.12.2017

Македонија сака да учествува во сите регионални проекти и може да биде транспортен центар на Балканот зашто преку неа поминуваат два важни коридора, 8 и 10, истакна македонскиот премиер Зоран Заев на меѓународната конференција „Посилна регионална ...

(ВИДЕО) Заев на Меѓународната конференција во Софија: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

А1 On - 07.12.2017

„Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ“, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција во Софија на премиерите од регионот, во ...

Заев во Софија: Изградбата на Коридорите 8 и 10 ќе помогнат за приближување на Балканот кон ЕУ

Телевизија Нова - 07.12.2017

Економијата и инфраструктурните проекти беа во фокусот на излагањето на премиерот Зоран Заев на конференција „Посилна регионална интеграција на Балканот“, што се одржува во Софија. Заев во Бугарија истакна дека Западниот Балкан е дел од Европа и ...

Кристалина Георгиева: Светската Банка ќе даде 200 милиони долари за трговија и транспорт во земјите од Западен Балкан

Поглед - 07.12.2017

Подготвени сме да финансираме проект до 200 милиони долари за трговија и транспорт во земјите од Западен Балкан – изјави извршната директорка на Светската банка Кристалина Георгиева во текот на Форумот организиран од бугарската Влада и Светската ...

Заев: Имаме шанса да го убедиме Брисел дека носиме и мудрост, а не само проблеми (ВИДЕО)

Стандард - 07.12.2017

Македонија сака да учествува во сите регионални проекти и може да биде транспортен центар на Балканот зашто преку неа поминуваат два важни коридора, 8 и 10, истакна македонскиот премиер Зоран Заев на меѓународната конференција „Посилна регионална ...

За каква интеграција на Балканот ќе се зборува во Софија?

Локално - 07.12.2017

Во Софија се собраа претседатели и премиери на Балканот Премиерот Бојко Борисов и Главниот извршен директор на Светската банка денеска ќе отворат форум кој започна како иницијатива за поддршка на регионалната интеграција во Западен Балкан.

Заев во Софија на состанок на лидерите на Западен Балкан

Р.С.Европа - 07.12.2017

Премиерот на Македонија Зоран Заев денеска во Софија ќе учествува на Меѓународна конференцијапод наслов „Посилна регионална интеграција на Балканот“ што ја организира Светска банка. На состанокот ќе се разговара за регионалната соработка и ...

На Балканот се вратиле 300 терористи на ИСИС (ВИДЕО)

МКД - 06.12.2017

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западниот Балкан покажуваат дека, од појавата на ИСИС, на Блискиот Исток заминале да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

300 борци на ИСИС се враќаат на Балканот (видео)

Кумановски м. - 06.12.2017

loading... Безбедносните служби на ЕУ и земјите на Балканот процениле дека по падот на Рака борците на ИСИС се враќаат во своите домови, а на Балкан ќе се вратат околу 300. Од илјадниците нив кои заминале да се борат за Исламската држава, 200 ...

Инфо сесија по повод првиот повик за регионални проекти за Фондот за Западен Балкан

А1 On - 06.12.2017

Денес во просториите на Министерството за надворешни работи на Република Македонија во координација со Фондот за Западен Балкан, се одржа Инфо сесија по повод првиот повик за поднесување на регионални предлог проекти.

Фондот за Западен Балкан ќе ги додели првите средства во висина од 230 илјади евра

Сител - 06.12.2017

Фондот за Западен Балкан основан за промоција и поддршка на проекти кои ќе помогнат во поврзување на регионот, почна да делува. Упатен е првиот повик за поднесување регионални предлог проекти.

Фондок на Западен Балкан во Македонија: Со проекти за култура, образование и наука

ТВ21 - 06.12.2017

Фондот за Западен Балкан во Македонија ги покани невладините организации да поднесат предлог проекти во сферата на културата, образованието и науката. Фондот е прва, инклузивна и автохтона регионална иницијатива, со основна мисија за промоција на ...

Можно ли е „балканската крчма“ да стане „европска слаткарница“?...

Н.Македонија - 06.12.2017

Можно ли е „балканската крчма“ да стане „европска слаткарница“? Вкоренетите политички околности на Балканот, создавани со векови во минатото и низ историјата во бурни и често драматични услови и во крајно нарушени меѓусоседски односи и соработка на ...

Даниелсон: Критериумите за земјите од Западен Балкан се построги од претходно

Слободен Печат - 06.12.2017

Кристијан Даниелсон, директор на Комесаријатот за проширување на ЕУ, денеска изјави дека земјите од Западен Балкан минуваат низ многу потешки реформски процеси при пристапувањето во ЕУ во споредба со државите што се приклучиле на Унијата во ...

„Балканика“ над балканизмот ...

Н.Македонија - 06.12.2017

Се чини, „Балканика“ е успешна приказна, ја немаше таа судбина да остане само уште еден безуспешен обид за културна соработка и творечка дружба. Таквите приказни, ако ги има повеќе, би можеле да ја изменат сликата за Балканот, прво онаа како место ...

Регионот го избра Белград за седиште на Транспортната заедница

+инфо - 06.12.2017

Изборот на седиште беше со консензус на сите шест партнери од регионот. Министрите за транспорт на државите од регионот на Западен Балкан одлучија Белград да биде седиште на Транспортната заедница на Западен Балкан.

Речиси 300 терористи се вратиле на Балканот

Макфакс - 06.12.2017

Официјалните процени на службите на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека од појавата на Исламската држава на Блискиот Исток заминале да војуваат речиси илјада луѓе од овие простори.

Во МНР инфо средба за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан

А1 On - 06.12.2017

Во Министерството за надворешни работи денеска се одржа прва информативна сесија на Фондот за Западен Балкан во Македонија, по повод првиот повик за поднесување регионални предлог проекти.

Владина делегација се сретна со претставници на Светската банка

Слободен Печат - 06.12.2017

Владина делегација во состав Кочо Анѓушев, заменик претседател на Владата задолжен за економски прашања и Драган Тевдовски, министер за финансии, попладнето во Софија се сретнаа со Кристалина Георгиева, главна извршна директорка на Светска Банка, ...

Во МНР инфо средба за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан...

Н.Македонија - 06.12.2017

Во МНР инфо средба за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан Во Министерството за надворешни работи денеска се одржа прва информативна сесија на Фондот за Западен Балкан во Македонија, по повод првиот повик за поднесување регионални ...

На Балканот се вратиле 300 терористи

Точка - 06.12.2017

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека, од појавувањето на ИСИС, на Блискиот исток отишле да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Светска банка ќе го финансира унапредувањето на сообраќајот во Западен Балкан

+инфо - 07.12.2017

Граѓаните од Западен Балкан ќе имаат корист од една милијарда долари годишно, изјави главниот извршен директор на Светска банка Кристалина Георгиева. Светска банка денеска најави дека на земјите од Западен Балкан ќе им даде 150 милиони долари за ...

Тачи бара земјите од Западен Балкан да бидат примени во ЕУ во пакет

+инфо - 07.12.2017

Тачи оцени дека на сите земји од Западен Балкан би требало да им биде пружена јасна европска перспектива. Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска во Софија побара државите од Западен Балкан да бидат примени во ЕУ „во блок“.

Инфо-сесија за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан

Сител - 06.12.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија во координација со Фондот за Западен Балкан (ФЗБ), денеска во Скопје ќе одржи официјална Инфо-сесија за првиот објавен повик за поддршка на проекти.

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот ВИДЕО

+инфо - 07.12.2017

Заев посочи дека преку Македонија со Коридорот 8 се поврзуваат Бугарија и Албанија, а со Коридорот 10 Грција и Централна Европа. Македонија сака да учествува во сите регионални проекти и може да биде транспортен центар на Балканот зашто преку неа ...

Балканските лидери се заложија за единствен економски регион

Слободен Печат - 07.12.2017

Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ, порача премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција во Софија на премиерите од регионот, во ...

Еди Рама: Не е важно што ќе се случи меѓу нас, туку меѓу Западен Балкан и ЕУ

Либертас - 05.12.2017

„Нашето прашање не е што ќе се случи меѓу нас (на Западен бакна – н.з.), туку меѓу нас и Европската унија“, изјави денеска во Брисел албанскиот премиер Еди Рама, отворајќи го 18. политички самит за Западен Балкан и ЕУ, организиран од стручната ...

Заев во Софија на состанок на лидерите на Западен Балкан

Тера - 07.12.2017

Премиерот на Македонија Зоран Заев денеска во Софија ќе учествува на Меѓународна конференцијапод наслов „Посилна регионална интеграција на Балканот“ што ја организира Светска банка. На состанокот ќе се разговара за регионалната соработка и ...

На Балканот се вратиле 300 терористи на ИСИС

Тера - 07.12.2017

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западниот Балкан покажуваат дека, од појавата на ИСИС, на Блискиот Исток заминале да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Регионот го избра Белград за седиште на Транспортната заедница

А1 On - 06.12.2017

Министрите за транспорт на државите од регионот на Западен Балкан одлучија Белград да биде седиште на Транспортната заедница на Западен Балкан. Одуката е потврдена денеска во Брисел на првиот состанок на Советот ЕУ-Западен Балкан за Транспортна ...

Околу 300 терористи се вратиле на Балканот

Вечер - 06.12.2017

Официјалните проценки на службите на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека од појавата на „Исламска држава“, на Блискиот Исток заминале да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Средба на владина делегација со претставници на Светска банка

+инфо - 06.12.2017

На средбата е изразена заедничка согласност на двете страни дека унапредувањето на соработката во последните месеци ќе продолжи и во иднина. Продлабочување на соработката меѓу земјите од Западен Балкан и поддршката што ја дава Светска банка беше ...

Инфо средба за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан

Нова ТВ - 06.12.2017

Во Министерството за надворешни работи денеска се одржа прва информативна сесија на Фондот за Западен Балкан во Македонија, по повод првиот повик за поднесување регионални предлог проекти.

На Балканот се вратиле 300 терористи

Курир - 06.12.2017

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека, од појавувањето на ИСИС, на Блискиот исток отишле да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Светска банка дава 150 милиони долари на земјите од Западен Балкан за унапредување на сообраќајот и трговијата

А1 On - 07.12.2017

Околу 150 милиони долари за унапредување на ефикасноста на главниот сообраќаен коридор и за ширење на трговските врски ќе додели Светска банка на земјите од Западен Балкан. Целта е да се поедностави процедурата на граничните премини, да се подобри ...

Тачи: Земјите од Западен Балкан да бидат примени во ЕУ во пакет...

Н.Македонија - 07.12.2017

Тачи: Земјите од Западен Балкан да бидат примени во ЕУ во пакет Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска во Софија побара државите од Западен Балкан да бидат примени во ЕУ „во блок“. - Земјите од Западен Балкан треба да влезат во ЕУ во блок, со ...

Инфо-сесија за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан

А1 On - 06.12.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија во координација со Фондот за Западен Балкан (ФЗБ), денеска во Скопје ќе одржи официјална Инфо-сесија за првиот објавен повик за поддршка на проекти.

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

Сител - 07.12.2017

Македонија сака да учествува во сите регионални проекти и може да биде транспортен центар на Балканот зашто преку неа поминуваат два важни коридора, 8 и 10, истакна македонскиот премиер Зоран Заев на меѓународната конференција „Посилна регионална ...

Балканските лидери се заложија за единствен економски регион

Сител - 07.12.2017

Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ, порача премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција во Софија на премиерите од регионот, во ...

Заев во Софија на состанок на лидерите на Западен Балкан

24 Вести - 07.12.2017

Премиерот на Македонија Зоран Заев денеска во Софија ќе учествува на меѓународна конференција под наслов „Посилна регионална интеграција на Балканот“ што ја организира Светска банка. На состанокот ќе се разговара за регионалната соработка и ...

Средба на владина делегација со претставници на Светска банка

Канал5 - 06.12.2017

Владина делегација предводена од вицепремиерот Анѓушев и министерот Тевдовски попладнево во Софија остварија средба со претставници на Светска банка . Продлабочување на соработката меѓу земјите од Западен Балкан и поддршката што ја дава Светска ...

Сите се плашеа од ова сценарио: Дури 300 џихадисти се вратиле на Балканот

Press24 - 06.12.2017

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека, од појавувањето на ИСИС, на Блискиот исток отишле да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Светска банка ќе додели 150 милиони долари за унапредување на сообраќајот и трговијата на Западен Балкан

Телевизија Нова - 07.12.2017

Светска банка денеска најави дека на земјите од Западен Балкан ќе им даде 150 милиони долари за унапредување на ефикасноста на главниот сообраќаен коридор и за ширење на трговските врски. Цел на Светска банка е да се поедностави процедурата на ...