TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Евролига: Фенербахче падна во Малага (Видео)

Нова ТВ - 13.10.2017

Фенербахче се сопна на првата пречка при одбрана на титулата во кошаркарската Евролига. Континенталниот првак загуби од Уникаха на гостувањето во Малага со 68:67. Клучен за конечниот исход на средбата беше периодот од 31 минута до 38.

Уникаха го покоси Фенер, ЦСКА Москва преку пресврт до првата победа против Олимпија Милано

Спортски - 12.10.2017

Турски Фенербахче стартуваше со пораз во Евролигата, каде ја брани минатогодишната титула, откако вечерва загубо од Уникаха со 68:67. Фенербахче имаше предност, но Малага во четвртата четвртина успеа да доминира и на крај да слави победа против ...

Не е лесно да си европски првак – Фенербахче загуби од Уникаха

Екипа - 12.10.2017

Кошаркарите на Фенербахче неочекувано ја почнаа одбраната на евролигашката титула со пораз, губејќи со 68-67 на гостувањето во Малага против Уникаха. Тимот на Жељко Обрадовиќ има за што да жали бидејќи во поголемиот дел од мечот имаше предност, во ...

Евролига: Фенер загуби во Малага, победнички старт за Реал, Олимпијакос, ЦСКА, Макаби

Макфакс - 12.10.2017

Бранителот на титулата во кошаркарската Евролига, Фенербахче, со пораз во Малага ја отвори новата сезона. За разлика од Фенербахче фаворитите Реал Мадрид, ЦСКА Москва, Олимпијакос и Макаби забележаа победи во првото коло.

Почна Евролигата, стартни победи за ЦСКА Москва и за Реал Мадрид

Екипа - 12.10.2017

ЦСКА Москва едно полувреме се мачеше, па потоа се разбуди и на крајот триумфираше над Олимпија Милано со 93-84 на стартот од Евролигата. Гостите од Италија, за кои настапува и македонскиот репрезентативец Џордан Теодор, одиграа одлични први 20 ...

Уникаха го шокираше европскиот првак Фенербахче

Sport 1 - 12.10.2017

Фенербахче со пораз ја почна одбраната на титулата во Евролигата, откако вечерва загуби на гостувањето кај Уникаха со минимални 68-67. Турскиот тим имаше водство од шест поени разлика 36-41, но тимот од Малага во последниот период успеа да направи ...

Шампионот Фенербахче ја започна новата евролигашка сезона со пораз

Дерби - 12.10.2017

Актуелниот европски кошаркарски шампион Фенербахче загуби од Уникаха Малага на отворањето на новата сезона во елитната Евролига на УЛЕБ. Турскиот тим загуби со 68:67 во неизвесна завршница во која Слукас не погоди за победа на гостите и означи ...

Евролига: ЦСКА имаше -16, се врати од мртвите и победи против Емпорио Армани

Спортклуб - 12.10.2017

Емпорио Армани прилично добро ја намали силната ЦСКА Москва да дојде до првата победа, и иако италијанската екипа имаше голема предност од +16, сепак прокоцкаа победа. После 6 години во кои плејмејкер на ЦСКА беше фантастичниот Милош Теодосиќ кој од ...

„МАНЕКЕНИТЕ" НЕ ИЗДРЖАА ВО МОСКВА - Џордан Теодор изброја до седум!

SportMedia - 12.10.2017

Стартуваше и новата сезона во Евролигата. Најсилното европско клупско натпреварување во кое имаме и двајца свои претставници. Првиот се појави вечерва во Москва. Но Џордан Теодор и неговиот Армани Милано немаа сили да ја запрат „црвената армија".

Стартни победи на Реал и ЦСКА во новата сезона на Евролигата

Канал5 - 12.10.2017

Со двата натпревари кои се одиграа доцна попладнево во Истанбул и Москва започна новата сезона во кошаркарската Евролига. На средбата во Истанбул, Реал Мадрид забележа триумф над Анадолу Ефес со 88-74, додека во Москва, очекувано ЦСКА славеше победа ...

ФИБА со предупредување до Кошаркарската Федерација на Косово

Алсат-М - 12.10.2017

ФИБА ја предупреди Кошаркарската Федерација на Косово во врска со салата каде Косово ќе ги игра натпреварите како домаќин во рамките на квалификациите за Мундијалот во Кина во 2019 година.

ФОТО: Македонско девојче заигра и во Евролигата

Gol.mk - 12.10.2017

Македонската кошарка за првпат доби женски претставник во најсилното европско кошаркарско натпреварување, Евролигата. Јелена Антиќ е првата Македонка која заиграла во ова натпреварување, ако се изземе Криси Гивенс, која е натурализирана македонска ...

ФОТО: Перо Антиќ за Евролигата е - Србин!?

Gol.mk - 12.10.2017

Перо Антиќ заедно со Џордан Теодор се единствените репрезенти на Македонија во Евролигата, но сепак, уредниците на интернет-страницата на натпреварувањето, решија да менуваат. Теодор, кој е натурализиран репрзентативец на нашата земја настапува за ...

Почнува новата сезона во Евролигата

Алфа - 12.10.2017

Денеска стартува новата сезона во кошаркарската Евролига. На стартот на програмата се пет натпревари, а се среќаваат Анадолу Ефес - Реал Мадрид, ЦСКА Москва - Милано, Бамберг - Макаби, Олимпијакос - Басконија и Уникаха - Фенербахче.

Јелена Антиќ дебитираше во Евролигата

SportMedia - 12.10.2017

Јелена Антиќ е првата Македонка која заиграла во Евролигата, не рачунајќи ја Криси Гивенс, која не е родена во нашата земја. На дуелот против Екатеринбург, репрезентативката во игра мина 15.

Почнува новата сезона во Евролигата, Фенер гостува во Малага

Макфакс - 12.10.2017

Вечерва почнува новата сезона во најквалитетното европско кошаркарско натпреварување, Евролигата на УЛЕБ. Титулата ја брани Фенербахче, а како и во изминатите неколку сезони македонски репрезент ќе биде Перо Антиќ, кој по освојувањето на титулата со ...

Стартува Евролигата – Фенербахче без Антиќ во одбрана на тронот

Екипа - 12.10.2017

Со натпреварите Анадолу Ефес – Реал Мадрид и ЦСКА Москва – Олимпија Милано со почеток во 19 часот вечерва и официјално ќе стартува новата сезона од Евролигата. Улогата на бранител на трофејот ќе ја има тимот на Фенербахче, кој ќе се обиде да стане ...

Антиќ и Црвена Звезда ја започнуваат новата сезона во Евролигата со гостување во Каунас

Gol.mk - 12.10.2017

Откако стана шампион во Евролигата со екипата на Фенербахче минатата сезона, Перо Антиќ реши да си замине од Турција и да се врати во Црвена Звезда. Клуб со далеку помал буџет и амбиции од турскиот гигант, но со желба да напредува од сезона во ...

Стартни победи на Реал и ЦСКА во новата сезона на Евролигата

А1 On - 12.10.2017

Со двата натпревари кои се одиграа доцна попладнево во Истанбул и Москва започна новата сезона во кошаркарската Евролига. На средбата во Истанбул, Реал Мадрид забележа триумф над Анадолу Ефес со 88-74, додека во Москва, очекувано ЦСКА славеше победа ...

Почнува новата сезона во Евролигата, Фенер гостува во Малага

Точка - 12.10.2017

Вечерва почнува новата сезона во најквалитетното европско кошаркарско натпреварување, Евролигата на УЛЕБ. Титулата ја брани Фенербахче, а како и во изминатите неколку сезони македонски репрезент ќе биде Перо Антиќ, кој по освојувањето на титулата со ...

ФИБА промовира нова ранг – листа: Македонија на 38.место во светот

Екипа - 11.10.2017

Светската кошаркарска организација (ФИБА) денеска промовираше нова ранкинг – листа на најдобрите репрезентации во светот, која ќе биде спонзорирана од „Најк“. На неа Македонија се наоѓа на 38.место, откако имаше слаби резултати во претквалификациите ...

Де Коло ја предводи евролигашката елита, има место за Антиќ и Теодор

SportMedia - 11.10.2017

Во тоа помага специјализираниот кошаркарски портал „Спортандо", кој ги одбра 100 најдобри кои ќе се појават на паркетите во 16 арени низ Стариот континент. Од таму одлучија дека Нандо Де Коло, кошаркарот на московска ЦСКА е најблиску до титулата за ...

Македонија назадува на ФИБА-листата, но не само поради срамните порази летово!

Sport 1 - 11.10.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија со 153,8 бодови се најде на 38. место на новата ранг-листа на Светската кошаркарска федерација (ФИБА), што е за четири позиции полошо во однос на претходното издание на овој ранкинг.

ФИБА листа: Македонија на 38 место

Макфакс - 11.10.2017

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ја објави ранг листата на репрезентациите, на која Македонија назадува за четири позиции и сега за наоѓа на 38.место. ФИБА во соопштението објави дека листата е резултат на она што репрезентациите го постигнаа ...

ФИБА излезе со нова ранг листа, Македонија 38. на светот

Дерби - 11.10.2017

Светската куќа на кошарката (ФИБА) денеска ја промовираше и претстави новата ранг листа на која Македонија назадуваше четири позиции во однос на претходното издание. Имено ФИБА има нов начин на бодување спонзориран од „Најк“, а ние како за старт со ...

Македонија по срамот со Косово и Естонија падна за четири места на ФИБА-листата

Gol.mk - 11.10.2017

Светската куќа на кошарката ФИБА го објави новиот поредок на репрезентации, по настапите на репрезентациите во претквалификациите, како и континенталните купови во 2017 година. Во „големата четворка“ нема промена.

ФИБА ги објави потенцијалните домаќини на Мундобаскет 2023

А1 On - 11.10.2017

Светската кошаркарска асоцијација (ФИБА) ги објави имињата на кандидатите за организација на Светското првенство во 2023 година. Од пристигнати пријави до ФИБА, заеднички кандидатури поднеле Аргентина и Уругвај, како и Јапонија, Индонезија и ...

Антиќ: Ќе оставиме срце на терен - па што биде нека биде

Вечер - 11.10.2017

За почеток потребно ни е малку време, имаме доста талентирани играчи, сега следи Евролига, па затоа ќе има доволно простор за напредок. Потребна ни е поддршката од навивачите на секој натпревар, а резултатите ќе дојдат сами по себе.

Почнува новата сезона во Евролигата, Фенер гостува во Малага

Sky - 12.10.2017

Вечерва почнува новата сезона во најквалитетното европско кошаркарско натпреварување, Евролигата на УЛЕБ. Титулата ја брани Фенербахче, а како и во изминатите неколку сезони македонски репрезент ќе биде Перо Антиќ, кој по освојувањето на титулата со ...

ФИБА листа: Македонија на 38 место

Sky - 11.10.2017

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ја објави ранг листата на репрезентациите, на која Македонија назадува за четири позиции и сега за наоѓа на 38.место. ФИБА во соопштението објави дека листата е резултат на она што репрезентациите го постигнаа ...

ФИБА излезе со нова ранг листа, Македонија 38. на светот

Република - 11.10.2017

Светската куќа на кошарката (ФИБА) денеска ја промовираше и претстави новата ранг листа на која Македонија назадуваше четири позиции во однос на претходното издание. Имено ФИБА има нов начин на бодување спонзориран од „Најк“, а ние како за старт со ...

ФИБА ги објави потенцијалните домаќини на Мундобаскет 2023

Курир - 11.10.2017

Од пристигнати пријави до ФИБА, заеднички кандидатури поднеле Аргентина и Уругвај, како и Јапонија, Индонезија и Филипини. Самостојна организација бараат две држави, Русија и Турција. Се очекува на почетокот на следната година ФИБА да го одреди ...

Македонија на 38 место на листата на ФИБА

Канал5 - 11.10.2017

Светската кошаркарска федерација ја објави ранг листата на репрезентациите, на која Македонија назадува за четири позиции и сега за наоѓа на 38.место. ФИБА во соопштението објави дека листата е резултат на она што репрезентациите го постигнаа во ...

Македонија е 38 кошаркарска сила во светот

Вечер - 12.10.2017

Имено ФИБА има нов начин на бодување спонзориран од „Најк", а ние како за старт со 153.8 поени сме на 38 позиција во светски рамки или 21 кога се во прашање само селекциите од Европа Светската куќа на кошарката (ФИБА) ја промовираше и претстави ...

Аргентина и Уругвај фаворити за Светското во 2023 година

Sport M - 11.10.2017

Светската кошаркарска асоцијација (ФИБА) ги објави имињата на кандидатите за организација на Светското првенство во 2023 година. Од пристигнати пријави до ФИБА, заеднички кандидатури поднеле Аргентина и Уругвај, како и Јапонија, Индонезија и ...

ФИБА ги објави потенцијалните домаќини на Мундобаскет 2023

Канал 77 - 11.10.2017

Светската кошаркарска асоцијација (ФИБА) ги објави имињата на кандидатите за организација на Светското првенство во 2023 година. Од пристигнати пријави до ФИБА, заеднички кандидатури поднеле Аргентина и Уругвај, како и Јапонија, Индонезија и ...

ФИБА ги објави потенцијалните домаќини на Мундобаскет 2023

Телевизија Нова - 11.10.2017

Светската кошаркарска асоцијација (ФИБА) ги објави имињата на кандидатите за организација на Светското првенство во 2023 година. Од пристигнати пријави до ФИБА, заеднички кандидатури поднеле Аргентина и Уругвај, како и Јапонија, Индонезија и ...