TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мразот ги уништи преспанските овошки

Алфа - 21.04.2017

Овоштарите велат дека вакви ниски температури за само два часа можат да го уништат цутот, а последиците наскоро ќе се видат штом температурата биде повисока од 16 степени. Преспанските овоштари од денеска се во паника.

Голема штета во овоштарството од ниските температури во Кичевско...

Н.Македонија - 21.04.2017

Голема штета во овоштарството од ниските температури во Кичевско Променливото време во април кога во неколку наврати температурите се спуштија под нулата, им направи големи штети на овоштарите во Кичевско.

Агрометеоролозите предупредуваат: Викендов минусни температури и опасност од мраз

Бриф - 21.04.2017

Промената на времето со ладниот бран кој не зафати од север со право предизвика вознемиреност кај земјоделските производители, најмногу од опасноста од појава на мразеви особено овој викенд или ноќта петок кон сабота кога се очекуваат температури на ...

Ниските температури им се закануваат на овошките

МРТ - 21.04.2017

Наглото опаѓање на утринските температури ќе биде ризично за овошките и за лозјата. Опасно ќе биде и зеленчукот. Доколку термометарот се спушти под нулата можат да настрадаат и градинарските култури под отворено.

Измрзнаа јаболката во Преспа, земјоделците во паника

Бриф - 21.04.2017

Овоштарите од Преспа јавуваат за речиси сто процентно измрзнување на јаболковите насади. Според нивните кажувања, минусните температури во утринските часови биле погубни за јаболката. – Ресен и Преспа вчера и ноќеска ги зафати вистинска елементарна ...

Ниските температури им се закануваат на овошките

Курир - 21.04.2017

Студот им се заканува на земјоделците. Температурите, особено утринските, кои во наредните денови ќе се спуштат и до минус четири степени, може да им наштетат на овошките и на виновата лоза, предупредуваат агрометеоролозите. Критично е во сабота.

Ниските температури опасни за овошките, неопходни се навремени мерки

Нетпрес - 20.04.2017

Температурите, посебно утринските, кои во наредните денови ќе се спуштат и до минус четири степени, може да бидат катастрофални за овошјето и виновата лоза, предупредуваат агрометеоролозите.

УХМР: Ниските температури критични за овошките и лозјето, да се преземат навремени мерки

Курир - 20.04.2017

Температурите, посебно утринските, кои во наредните денови ќе се спуштат и до минус четири степени, може да бидат катастрофални за овошјето и виновата лоза, предупредуваат ...

УХМР: Ниските температури критични за овошките и лозјето, да се преземат навремени мерки

Канал5 - 19.04.2017

Следните неколку дена не очекува нов ладен бран, се очекува живата да падне под нулата. Што прогнозираат од УХМР , од јавувањето на Михаела Димовскa, во ...

Ниските температури им се закануваат на овошките и виновата лоза

Вечер - 21.04.2017

Студот им се заканува на земјоделците. Температурите, особено утринските, кои во наредните денови ќе се спуштат и до минус четири степени, може да им наштетат на овошките и на виновата лоза, предупредуваат агрометеоролозите. Критично е во сабота.

Ниските температури со катастрофални последици врз приносите и земјоделските култури

Кумановски м. - 20.04.2017

Промената на времето и студениот воздушен бран кој се очекува да ја зафати нашата територија од северо-исток во текот на утрешниот ден (четврток) ќе допринеси за драстичен пад на температурите на воздухот особено утринските во деновите од петок до ...

Ниските температури им се закануваат на овошките

БркајРабота - 21.04.2017

Студот им се заканува на земјоделците. Температурите, особено утринските, кои во наредните денови ќе се спуштат и до минус четири степени, може да им наштетат на овошките и на виновата лоза, предупредуваат агрометеоролозите. Критично е во сабота.

Температури и до -4, овошките да се заштитат

Фактор - 20.04.2017

Температурите, посебно утринските во наредните денови ќе се спуштат и до -4 степени, и тие може да бидат катастрофални за овошјето и виновата лоза, предупредуваат агрометеоролозите. Посебно е критична сабота, кога се очекува да дојде до разведрување ...

Лошото време направи штети во Македонија

Press24 - 20.04.2017

Посебно е критична сабота, кога се очекува да дојде до разведрување на територија на цела Македонија што, според нив, ќе значи и постудено време. Затоа препорачуваат преземање соодветни и навремени мерки за заштита.

Ниските температури критични за овошките и за лозјето...

Н.Македонија - 20.04.2017

Ниските температури критични за овошките и за лозјето Температурите, особено утринските, кои во наредните денови ќе се спуштат и до минус четири степени, може да бидат катастрофални за овошјето и за виновата лоза, предупредуваат агрометеоролозите.