TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи: Нема да останеме заложници на расположението на Белград

Алсат-М - 20.03.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи го повтори ставот за трансформација на Косовските безбедносни сили во армија. Тој додека зборуваше на отворањето на Неделата на жената, истакна дека трансформација на КБС, демаркацијата со Црна Гора и ...

Тачи: Србија под притисок би можела да прифати формирање на војска на Косово...

Н.Македонија - 20.03.2017

Тачи: Србија под притисок би можела да прифати формирање на војска на Косово Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска оцени дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можеле ...

Тачи тврди дека Белград под притисок ќе дозволи формирање на војска на Косово

Макфакс - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени во понеделник дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можела да го убеди „за пет минути“.

Дачиќ: Стабилноста е клучен збор за изборите во Србија

Стандард - 20.03.2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, вели дека стабилноста е клучен збор не само за претстојните претседателски избори во земјата, но и за иднината на Србија и на целиот регион, пренесе Танјуг.

Околу 200 милијарди евра вреди српскиот имот кој Косово сака да го присвои...

Н.Македонија - 20.03.2017

Околу 200 милијарди евра вреди српскиот имот кој сака да го присвои Косово Властите на самопрогласената Република Косово одлучија да одземат недвижен имот, вреден 200 милијарди евра, од поранешните територии на Србија, односно од Социјалистичката ...

Хашим Тачи: Косово ќе изгради своја армија во соработка со меѓународните фактори

Точка - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави во понеделникот дека Косово ќе има своја армија, но во согласност и со соработка со меѓународните фактори, пренесе Радио “Слободна Европа”, цитирајќи го интервјуто на Тачи дадено за емисијата “Слободно на ...

Хашим Тачи: Косово ќе изгради својата армија во соработка со меѓународните фактори

Макфакс - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави во понеделникот дека Косово ќе има своја армија, но во согласност и со соработка со меѓународните фактори, пренесе Радио “Слободна Европа”, цитирајќи го интервјуто на Тачи дадено за емисијата “Слободно на ...

Тачи: Србија под притисок би можела да прифати формирање на војска на Косово

Република - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска оцени дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можеле да го убеди „за пет минути“.

Тачи тврди дека Белград под притисок ќе дозволи формирање на војска на Косово

Точка - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени во понеделник дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можела да го убеди „за пет минути“.

Тачи: Косово ќе изгради армија во соработка со меѓународните фактори

Стандард - 20.03.2017

Косовскиот претседател изјави дека Косово ќе има своја армија, но во согласност и со соработка со меѓународните фактори, пренесува РСЕ, цитирајќи интервју на Тачи за емисијата „Слободно на српски“ на Медиумскиот центар во Чаглавица (една од ...

Косовскиот премиер Мустафа: Создавање косовска војска само со меѓународните пријатели

МКД - 19.03.2017

Премиерот на Косово Иса Мустафа изјави вчера во Подуево дека војска на Косово може да формира само во координација со „меѓународните пријатели“. „Формирањето на восјка на Косово е можно само со координација со Америка и НАТО“, кажа Мустафа на ...

Мустафа: Нема косовска војска без координација со САД

Позитив.мк - 19.03.2017

Предлогот на косовскиот претседател Хашим Тачи за трансформација на безбедносните сили во војска на Косово, нема да добие зелено светло од Владата на Косово. Премиерот Иса Мустафа изјави дека формирањето војска на Косово може да се случи само во ...

Вучиќ: Можам да одам на Косово и без дозвола, но не сакам да им направам проблем на Србите

Макфакс - 19.03.2017

Српскиот премиер и кандидат на претседателските избори Александар Вучиќ во неделата изјавил дека во рамките на кампањата сака да го посети Косово и дека тоа може да го направи и без дозвола од властите во Приштина, но смета оти тоа не би имало ...

Мустафа: Војската ќе се формира само со поддршка од „меѓународните пријатели“

Макфакс - 19.03.2017

Косовскиот премиер Иса Мустафа во саботата изјавил дека косовската војска може да биде формирана само преку „координација со меѓународните пријатели“, пренесуваат српските медиуми. „Формирањето на војската е возможно само преку координација со САД и ...

Вучиќ: Србија никогаш нема да воведе санкции за Русија

Макфакс - 19.03.2017

Српскиот премиер Александар Вучиќ во саботата во Нови Сад изјавил дека Србија никогаш нема да воведе санкции за Русија, пренесуваат српските медиуми. „Нам ни е потребно да бидеме на европскиот пат за да имаме повеќе инвеститори.

Косовските граѓани враќани од европските земји

Press24 - 19.03.2017

Во текот на 2015 година,Косовското Министерство за внатрешни работи потврди дека во Косово се вратени 18 илјади граѓани, а во 2016 година се вратиле 13 илјади, а трендот за враќање на граѓани на Косово од европските земји продолжува и оваа година.

Тачи: Србија под притисок би можела да прифати формирање на војска на Косово

Телевизија Нова - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска оцени дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можеле да го убеди „за пет минути“.

Тачи: Белград под притисок ќе дозволи формирање на војска на Косово

Позитив.мк - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи тврди дека во понеделник Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можела да го убеди „за пет минути“.

Вучиќ без дозвола од Приштина би отишол на Косово?

Фактор - 19.03.2017

Српскиот премиер и кандидат на претседателските избори, Александар Вучиќ денеска изјави дека во рамките на кампањата сака да го посети Косово и дека тоа може да го направи и без дозвола од властите во Приштина.

Тачи: Србија под притисок би можела да прифати формирање на војска на Косово

А1 On - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска оцени дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можеле да го убеди „за пет минути“.

Тачи: Србија под притисок би можела да прифати формирање на војска на Косово

Локално - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска оцени дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можеле да го убеди „за пет минути“.

Тачи: Србија под притисок би можела да прифати формирање на војска на Косово

Канал5 - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска оцени дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можеле да го убеди „за пет минути“.