TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средба Груевски- Брглез

Канал5 - 12.09.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари средба со Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија. Според партиското соопштение,на средбата се разговараше за стратешките приоритети на Република Македонија како и ...

Иванов денеска се сретна со Милан Брглез

+инфо - 12.09.2017

Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот и во Европа, особено во контекст на безбедноста... Претседателот Ѓорге Иванов, денеска го прими Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија, кој ...

Средба Џафери – Брглез: Словенија поддржувач на Македонија во евроинтеграциите

ТВ21 - 12.09.2017

Словенија, која од 2004 година е членка на ЕУ, ќе ја поддржи Македонија во процесот на евро интеграциите, изјави словенечкиот претседател на Собранието, Милан Брглез по средбата со неговиот колега, Талат Џафери.

Брглез: Неопходен е похрабар чекор во насока на евроинтергацијата на Македонија

Телма - 12.09.2017

Македонија е на добар пат кон евроинтеграцијата, но е неопходен похрабар чекор во таа насока, изјави претседателот на словенечкиот Парламент, Милан Брглез, кој денеска е во посета на Македонија.

Заев се сретна со Брглез: Време е Македонија да влезе во НАТО

+инфо - 12.09.2017

Добро е да се види некој со визија, Словенија го префрлува фокусот на Македонија, реле претседателот на словенечкиот парламент Милан Брглез. Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република ...

Средба Османи-Брглез, се разгледувала македонско-словенечката соработка

ТВ21 - 12.09.2017

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со претседателот на државниот збор на Словенија, Милан Брглез, кој е во еднодневна работна посета на Македонија. На средбата, како што соопштија од Секторот за европски ...

Словенија со поддршка за членство на Македонија во ЕУ и НАТО

МРТ - 12.09.2017

За мали држави како Македонија и Словенија е важно да бидат единствени, и заедно да ги остваруваат целите пред меѓународната заедница, изјави претседателот на словенечкиот Државен збор, Милан Брглез, по средбата со неговиот домаќин Талат Џафери.

Словенечкиот претседател на Парламентот во посета на Македонија

Сител - 12.09.2017

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Македонија во евроинтеграциските процеси. Ова денеска од Скопје го порача Претседателот на словенечкиот Државен збор, Милан Брглез кој е во официјална посета на земјава.

Расколот во ЕУ помеѓу Истокот и Западот го забавува влезот на Македонија во ЕУ, рече претседателот на словенечкото ...

Сакам да кажам - 12.09.2017

Во меѓународната заедница постојат чинители кои ги забавува евроитнтеграциите на Македонија, а Словенија се труди да ги забрза. Клучен фактор што го забавува евроинтеграцискиот процес на Македонија е расколот во Европската унија помеѓу Истокот и ...

Иванов – Брглез: Да се продлабочи економската соработка меѓу Македонија и Словенија

Мета - 12.09.2017

Претседателот Ѓорге Иванов и претседател на словенечкиот Државниот збор, Милан Брглез денеска разговараа за билатерални односи меѓу Македонија и Словенија, вклучувајќи ја соработката на парламентарно ниво.

Брглез: По Црна Гора, време е Македонија да влезе во НАТО

Мета - 12.09.2017

Фокусот од Црна Гора го префрламе на Македонија, сега е време Република Македонија да влезе во НАТО, порачал претседателот на словенечкиот парлемент, Милан Брглез, на средбата со премиерот Зоран Заев.

Брглез: Расколот меѓу истокот и западот го забавува членството на Македонија во ЕУ

Фокус - 12.09.2017

Република Словенија го поддржува патотот на Република Македонија во евроаталнските интеграции, но за жал постојат чинители кои ги забавуваат тие процеси, порача претседател на Државниот збор на Република Словенија, Милан Брглез, кој денеска се ...

Средба Џафери-Брглез: Словенија континуирано ја поддржува Република Македонија во процесот на евроатланските интеграции

Слободен Печат - 12.09.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери денеска оствари средба со претседателот на Државниот збор на Република Словенија, д-р Милан Брглез. Ова е прва официјална посета на Република Македонија од страна на претседател на ...

Џафери – Брглез: Словенија континуирано ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

Мета - 12.09.2017

Словенија континуирано ја поддржува Македонија во процесот на евроатлантските интеграции, бидејќи целосната интеграција на регионот придонесува за зајакнувањето на стабилноста, мирот и на просперитетот.

Мора да се забрза интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО

Вечер - 12.09.2017

Неопходно е Република Македонија да направи похрабар чекор во насока на евроинтеграцииите. Стабилноста на регионот ќе биде поголема доколку сите земји кои произлегуваат од поранешна Југославија станат дел од тие интеграции, истакна во обраќањето ...

Брглез: Словенија ја поддржува Македонија во евроинтеграцискиот процес

Сител - 12.09.2017

Словенија ја поддржува и ќе ја поддржува Македонија во евроинтеграциските процеси. За мали држави како Македонија и Словенија важно е да бидеме единствени и заедно да ги остваруваме своите цели пред меѓународната заедница, изјави денеска ...

Гардата построена за словенечкиот претседател на парламентот, Милан Брглез

Макфакс - 12.09.2017

Собранието е подготвено за пречек на претседателот на парламентот на Република Словенија, Милан Брглез. Предвидена е церемонија со сите воени и државни почести. Гардата, построена пред Собранието, утрово предизвика голем интерес кај скопјани кои ...

Претседателот на Државниот збор на Словенија, Милан Брглез, во посета на Скопје

Мета - 12.09.2017

Претседателот на Државниот збор на Република Словенија, Милан Брглез денеска престојува во официјална посета на Македонија. Тој во 9.45 ќе биде пречекан на главниот влез на Собранието со високи државни и воени почести.

Претседателот на словенечкиот парламент Брглез во Македонија

Р.С.Европа - 12.09.2017

Претседателот на парламентот на Словенија Милан Брглез во рамките на посетата на Македонија ќе има обраќање пред пратениците во македонскиот парламент. Предвидено е тој да има средба со претседателот на парламентот Талат Џафери, како и со ...

Груевски на средба со Милан Брглез

+инфо - 12.09.2017

На средбата се разговараше за стратешките приоритети на Република Македонија како и актуелните случувања во земјава и регионот. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска оствари средба со Милан Брглез, претседател на Државниот збор на ...

Средба Иванов – Брглез

Канал5 - 12.09.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска го прими Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Словенија. Според соопштението од кабинетот на претседателот , на средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и ...

Заев-Брглез: Време е Македонија да влезе во НАТО

А1 On - 12.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска се сретна со Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија, придружуван од словенечка парламентарна делегација како и од словенечкиот амбасадор во Македонија, ...

Средба Османи-Брглез: Се разгледувала македонско-словенечката соработка

А1 On - 12.09.2017

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со претседателот на државниот збор на Словенија, Милан Брглез, кој е во еднодневна работна посета на Македонија. На средбата, како што соопштија од Секторот за европски ...

Претседателот на словенечкиот Државен збор Брглез во Македонија

Локално - 12.09.2017

Претседателот на Државниот збор на Република Словенија Милан Брглез денеска ќе има обраќање во Собранието на Република Македонија во рамки на неговата официјална посета на земјата. Брглез со високи државни и воени почести ќе биде пречекан на ...

Иванов – Брглез: Да се продлабочи економската соработка меѓу Македонија и Словенија

Либертас - 12.09.2017

Претседателот Ѓорге Иванов и претседател на словенечкиот Државниот збор, Милан Брглез денеска разговараа за билатерални односи меѓу Македонија и Словенија, вклучувајќи ја соработката на парламентарно ниво.

Брглез: По Црна Гора, време е Македонија да влезе во НАТО

Локално - 12.09.2017

Фокусот од Црна Гора го префрламе на Македонија, сега е време Република Македонија да влезе во НАТО, порачал претседателот на словенечкиот парлемент, Милан Брглез, на средбата со премиерот Зоран Заев.

Брглез: Maкедонија да направи похрабар чекор во ЕУ интеграциите

Фактор - 12.09.2017

Република Словенија го поддржува патотот на Република Македонија во евроаталнските интеграции, но за жал постојат чинители кои ги забавуваат тие процеси, изјави претседател на Државниот збор на Република Словенија, Милан Брглез, кој денеска се ...

Џафери-Брглез: Македонија ја има поддршката од Словенија на патот кон ЕУ

Макфакс - 12.09.2017

Република Словенија континуирано ја поддржува Република Македонија во процесот на евроатланските интеграции бидејќи целосната интеграција на регионот придонесува за зајакнување на стабилноста во регионот, мирот и просперитетот.

Брглез: Словенија ја поддржува Македонија на потот кон ЕУ и НАТО

Позитив.мк - 12.09.2017

Словенија континуирано ја поддржува Македонија во процесот на евроатлантските интеграции, бидејќи целосната интеграција на регионот придонесува за зајакнувањето на стабилноста, мирот и на просперитетот.

Брглез: Мора да се забрза интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО

А1 On - 12.09.2017

Неопходно е Република Македонија да направи похрабар чекор во насока на евроинтеграцииите. Стабилноста на регионот ќе биде поголема доколку сите земји кои произлегуваат од поранешна Југославија станат дел од тие интеграции, истакна во обраќањето ...

Брглез: Словенија ја поддржува Македонија во евроинтеграцискиот процес

А1 On - 12.09.2017

Словенија ја поддржува и ќе ја поддржува Македонија во евроинтеграциските процеси. За мали држави како Македонија и Словенија важно е да бидеме единствени и заедно да ги остваруваме своите цели пред меѓународната заедница, изјави денеска ...

Фото: Гардата построена пред собрание го предизвика вниманието на граѓаните

Скопје инфо - 12.09.2017

Собранието е подготвено за пречек на претседателот на парламентот на Република Словенија, Милан Брглез. Предвидена е церемонија со сите воени и државни почести. Гардата, построена пред Собранието, утрово предизвика голем интерес кај скопјани, кои ...

Груевски оствари средба со претседателот на Државниот збор на Словенија, Брглез

Курир - 12.09.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес оствари средба со Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија. Како што соопштуваат од партијата на средбата се разговарало за стратешките приоритети на Република Македонија ...

Претседателот Иванов на средба со Милан Брглез

Press24 - 12.09.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска го прими Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија, кој престојува во посета на Република Македонија. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република ...

Заев-Брглез: Време е Македонија да влезе во НАТО

Вечер - 12.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска се сретна со Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија, придружуван од словенечка парламентарна делегација како и од словенечкиот амбасадор во Македонија, ...

Средба Османи-Брглез, се разгледувала македонско-словенечката соработка...

Н.Македонија - 12.09.2017

Средба Османи-Брглез, се разгледувала македонско-словенечката соработка Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со претседателот на државниот збор на Словенија, Милан Брглез, кој е во еднодневна работна посета на ...

Претседателот на словенечкиот Државен збор Брглез во Македонија

Канал5 - 12.09.2017

Претседателот на Државниот збор на Република Словенија Милан Брглез денеска ќе има обраќање во Собранието на Република Македонија во рамки на неговата официјална посета на земјата. Брглез со високи државни и воени почести ќе биде пречекан на ...

Брглез: По Црна Гора, време е Македонија да влезе во НАТО

Слободен Печат - 12.09.2017

Фокусот од Црна Гора го префрламе на Македонија, сега е време Република Македонија да влезе во НАТО, порачал претседателот на словенечкиот парлемент, Милан Брглез, на средбата со премиерот Зоран Заев, пишува Мета .

Џафери-Брглез: Македонија ја има поддршката од Словенија на патот кон ЕУ

Точка - 12.09.2017

Република Словенија континуирано ја поддржува Република Македонија во процесот на евроатланските интеграции бидејќи целосната интеграција на регионот придонесува за зајакнување на стабилноста во регионот, мирот и просперитетот.

Брглез: Мора да се забрза интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО

Телевизија Нова - 12.09.2017

Неопходно е Република Македонија да направи похрабар чекор во насока на евроинтеграцииите. Стабилноста на регионот ќе биде поголема доколку сите земји кои произлегуваат од поранешна Југославија станат дел од тие интеграции, истакна во обраќањето ...

Брглез: Македонија ја има поддршката на Словенија во евроатланските интеграции

+инфо - 12.09.2017

Билатералната соработка е добра, но треба да се продлабочи и да се прошири особено во делот на парламентарната дипломатија,сметаат Џефери и Брглез. Словенија ја поддржува и ќе ја поддржува Македонија во евроинтеграциските процеси.

Гардата построена за словенечкиот претседател на парламентот, Милан Брглез

Точка - 12.09.2017

Собранието е подготвено за пречек на претседателот на парламентот на Република Словенија, Милан Брглез. Предвидена е церемонија со сите воени и државни почести. Гардата, построена пред Собранието, утрово предизвика голем интерес кај скопјани, кои ...

Средба на Груевски со претседателот на словенечкиот парламент Брглез

А1 On - 12.09.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес оствари средба со Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија. На средбата се разговарало за стратешките приоритети на Република Македонија како и актуелните случувања во ...

Иванов се сретна со претседателот на словенечкиот Парламент, Милан Брглез...

Н.Македонија - 12.09.2017

Иванов се сретна со претседателот на словенечкиот Парламент, Милан Брглез Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска го прими Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија, кој престојува во посета на Република ...

Заев-Брглез: Време е Македонија да влезе во НАТО...

Н.Македонија - 12.09.2017

Заев-Брглез: Време е Македонија да влезе во НАТО Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска се сретна со Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија, придружуван од словенечка парламентарна делегација ...

Средба Османи-Брглез: Се разгледувала македонско-словенечката соработка

Локално - 12.09.2017

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со претседателот на државниот збор на Словенија, Милан Брглез, кој е во еднодневна работна посета на Македонија. На средбата, како што соопштија од Секторот за европски ...

Претседателот на словенечкиот Државен збор Брглез во Македонија

А1 On - 12.09.2017

Претседателот на Државниот збор на Република Словенија Милан Брглез денеска ќе има обраќање во Собранието на Република Македонија во рамки на неговата официјална посета на земјата. Брглез со високи државни и воени почести ќе биде пречекан на ...

Брглез: Мора да се забрза интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО

Сител - 12.09.2017

Неопходно е Република Македонија да направи похрабар чекор во насока на евроинтеграцииите. Стабилноста на регионот ќе биде поголема доколку сите земји кои произлегуваат од поранешна Југославија станат дел од тие интеграции, истакна во обраќањето ...

Брглез: Словенија ја поддржува Македонија во евроинтеграцискиот процес...

Н.Македонија - 12.09.2017

Брглез: Словенија ја поддржува Македонија во евроинтеграцискиот процес Словенија ја поддржува и ќе ја поддржува Македонија во евроинтеграциските процеси. За мали држави како Македонија и Словенија важно е да бидеме единствени и заедно да ги ...

Груевски оствари средба со претседателот на Државниот збор на Словенија, Брглез

Сител - 12.09.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес оствари средба со Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија. Како што соопштуваат од партијата на средбата се разговарало за стратешките приоритети на Република Македонија ...