TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Непознавањето на правото од страна на Врховниот суд е разочарувачко, вели професорката Гордана Бужаровска

Сакам да кажам - 21.04.2017

Врховниот суд треба да смогне сили во однос на употребливоста на доказите што ќе произлезат од нелегално прибавените снимки од прислушуваните разговори и да одлучи во корист на јавниот, а не на партискиот интерес, затоа што е на врвот на пирамидата ...

Гаврил Бубевски од СЈО: Апелациониот суд ги прифати незаконските снимки од „Шпион“ како доказ

Макфакс - 21.04.2017

Специјалното јавно обвинителство има различно искуство со третманот не незаконски снимените материјали во два судски предмета: „Шпион“ и „Насилството во Центар“, посочи денес на стручна јавна расправа обвинителот Гаврил Бубевски од СЈО .

Македонски Телеком нема добиено покана од СЈО за средба

24 Вести - 21.04.2017

Македонски Телеком нема добиено официјално барање од СЈО. „Компанијата соработува со надлежните државни органи и согласно законската регулатива не може да ги коментира постапките кои што се водат од нивна страна“, стои во одговорот на компанијата.

Рамчиловиќ: СЈО спорведува селективна правда

Телевизија Нова - 21.04.2017

И денеска едночасовен мирен протест пред СЈО за притисокот врз ТВ НОВА преку политичкиот прогон врз нејзиниот сопственик Сеад Кочан. ТВ НОВА со недели протестира заедно со вработените во фирмите на Сеад Кочан, но и претставници од Бошњачката ...

СЈО бара алтернативен влез во Телеком – Неделава ќе се сретнат со претставници од Германија

ТВ21 - 20.04.2017

Специјалното јавно обвинителство во текот на следната недела ќе има средба со членови на одборот на директори на Македонски Телеком од Германија. Информацијата за ТВ 21 ја потврдија од СЈО, од каде не ги откриваат луѓето со кои ќе се сретнат, но ...

Mирјана Трајковска: Врховниот суд мора да ги земе предвид сите досегашни пресуди со прислушувани снимки и правото на ...

МКД - 20.04.2017

Случаите со пресудите за аферите Големото уво, Сина птица, а и последните судски пресуди поврзани со „бомбите“ мора да бидат земени предвид при одлуката на судиите на Врховниот суд за тоа дали прислушуваните материјали можат да бидат докази во ...

Случај “Кочан”, Врховен тактизира со барањето за притвор

Алсат-М - 20.04.2017

Врховниот суд сè уште нема закажно јавна седница на која ќе се одлучува дали притворот на бизнисменот Сеад Кочан е законски или не. Од највисокиот суд посочија дека засега нема одредено датум кога пред судиите ќе се најде барањето на обвинителството ...

„Пинг понг“ со жалбите за казните на Јанева и Фетаи

Телма - 20.04.2017

Судски „пинг понг“ со казните за обвинителките Јанева и Фетаи. Откако апелација пред еден месец го врати предметот во скопска единица со насоки дека Кривичниот совет е тој што треба да одлучи по жалбите на паричните казни на обивнитлеките од СЈО, ...

СЈО: Апелација ги прифати незаконските снимки од „Шпион“

+инфо - 21.04.2017

Поднесовме жалба и сега чекаме да видиме како ќе одлучи и ќе се постави Апелацискиот суд, рече обвинителот Бубевски од СЈО. Специјалното јавно обвинителство има различно искуство со третманот не незаконски снимените материјали во два судски ...

Македонски Телеком нема добиено покана од СЈО за средба

Фокус - 21.04.2017

Македонски Телеком нема добиено официјално барање од СЈО. „Компанијата соработува со надлежните државни органи и согласно законската регулатива не може да ги коментира постапките кои што се водат од нивна страна“, стои во одговорот на компанијата.

Маневски: СЈО е должно веднаш да ги уништи прислушуваните разговори

Макфакс - 20.04.2017

На 10.04.2017 година објавивте напис со наслов “Дали СЈО смее да ги уништи прислушуваните материјали?”, во кој се коментираат моите изјави дадени за Телевизија Сител на 18.04.2017 година. Го користам моето Уставно право да дадам одговор на ...

Австриски „Стандард“: СЈО е револуција на Бaлканот

Макфакс - 20.04.2017

По најголемиот скандал со прислушкување во Европа следуваше, за Балканот, уникатен обид да се воведе правна држава, пишува весникот Стандард во анализата посветена на работата на Македонското Специјално обвинителство.

(ВИДЕО) 360° Арифи: Ако на Врховен помине барањето на Зврлевски за притворот на Кочан, СЈО може и да се затвори

Репортер - 20.04.2017

Универзитетската професорка Беса Арифи во дебатата на „360 степени“ зборуваше за барањето за заштита на законитоста поднесено од јавниот обвинител Марко Зврлевски, за укинување на притворот на Сеад Кочан кој е во бегство и се бара со меѓународна ...

Mирјана Трајковска: Врховниот суд мора да ги земе предвид сите досегашни пресуди со прислушувани снимки

Репортер - 21.04.2017

Случаите со пресудите за аферите Големото уво, Сина птица, а и последните судски пресуди поврзани со „бомбите“ мора да бидат земени предвид при одлуката на судиите на Врховниот суд за тоа дали прислушуваните материјали можат да бидат докази во ...

Петта недела вработените во фирмите на Кочан на мирни протести пред СЈО

Телевизија Нова - 20.04.2017

Петта недела по ред продолжуваат мирните собири пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. Вработените во фирмите на бизнисменот Сеад Кочан и денеска преку едночасовен протест ќе го искажат револтот за, како што порачуваат, политичкиот ...

Случај “Кочан”, Врховен тактизира со барањето за притвор

Локално - 20.04.2017

Врховниот суд сè уште нема закажно јавна седница на која ќе се одлучува дали притворот на бизнисменот Сеад Кочан е законски или не. Од највисокиот суд посочија дека засега нема одредено датум кога пред судиите ќе се најде барањето на обвинителството ...

„Пинг понг“ со жалбите за казните на Јанева и Фетаи

Локално - 20.04.2017

Судски „пинг понг“ со казните за обвинителките Јанева и Фетаи. Откако апелација пред еден месец го врати предметот во скопска единица со насоки дека Кривичниот совет е тој што треба да одлучи по жалбите на паричните казни на обивнителките од СЈО, ...

Жалбата за бомбите два и пол месеци патува до апелација

Телма - 19.04.2017

И по 2 ипол месеци жалбата на СЈО за издвоените бомби од предметот „Шамари во општина Центар“ не е стасана од Кривичен до скопска апелација. Од Апелациониот суд за Телма официјално велат дека таква жалба и предмет во нивниот суд воопшто не е ...

СЈО на средба со директорите на Телеком

24 Вести - 19.04.2017

Тимот на Катица Јанева во текот на наредниве денови ќе има работна средба со претставници на еден мобилен оператор во земјава, потврдуваат од Специјалното јавно обвинителство за Телевизија 24.

Советот на јавни обвинители не одговара на барањето на СЈО за случајот “Сопот”

Алсат-М - 19.04.2017

Советот на јавни обвинители продолжува да ги држи во заложништво барањата на СЈО. Тимот на Катица Јанева од 4-ти ноември минатата година, бара случајот “Сопот” да помине на нивни раце, но претседателот на Советот Петар Аневски не свикува седница ...

Предлозите на Вангеловски, нова блокада за СЈО

Алсат-М - 19.04.2017

Ако врховните судии ги прифатат предлозите на претседателот на судот, Јово Вангеловски, СЈО дополнително да се блокира тогаш ќе му удрат силна шлаканица на судството, смета поранешната врховна судијка Вера Коцо.

По четири неуспешни обиди да добие судски налог, СЈО со германски директори ќе влезе во Телеком

МКД - 19.04.2017

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство со помош на директорите претставници на мнозинскиот дел од капиталот во Македонски телеком (Дојче телеком) ќе се обидат да соберат податоци за дел од нивните предистражни и истражни дејства.

СЈО ќе го проверува “Телеком” преку германски директори

Алсат-М - 19.04.2017

Специјалното јавно обвинителство ќе проба да влезе во „Телеком“ преку германски директори. Порталот „Сакам да кажам“ објави дека Катица Јанева до крајот на месецов ќе има средба со осум членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од ...

СЈО на средба со директорите од Германија и Унгарија: Дали преку нив ќе се влегува во Телеком?

Таратур - 19.04.2017

Специјалното јавно обвинителство пред први мај ќе има средба со осумтемина членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од Германија и Унгарија, откако и по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамки на две истраги поврзано со ...

Кој ќе ги суди „Тврдина“ и „Насилство во Центар“ по промена на судијките Михајлова и Петровска?

Сведок - 19.04.2017

Може ли да се очекува судењата по предметите на СЈО да добијат нов тек, се да почне од почеток (иако формално речиси и ништо не е почнато) по смена на судијките, односно нивно унапредување, во одделот за судења од областа на организиран криминал? Со ...

Дебата за СЈО го подели и “разболе“ Врховниот суд

Точка - 19.04.2017

Нема датум кога ќе се оддржи продолжението на Општата седница на која треба да се одлучува дали „опозициските бомби“ можат да се користат во доказна постапка. Нема точен датум кога ќе биде закажано продолжението на Општата седница на Врховниот суд ...

Дали Катица Јанева смее да ги уништи прислушуваните материјали?

Репортер - 19.04.2017

„СЈО мора веднаш да ги уништи незаконски прислушуваните приватни разговори“, „Закани со „бомби“ во Собранието: СДСМ не се откажува од нелегалните снимки“. Под овие наслови дел од медиумите пласираа информација дека Специјалното јавно обвинителство ...

СЈО со помош на германските директори ќе влезе во Телеком?

Бриф - 19.04.2017

Специјалното јавно обвинителство пред први мај ќе има средба со осумтемина членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од Германија и Унгарија, откако и по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамки на две истраги поврзано со ...

Јакимовски: Доколку Кочан ја немаше ТВ НОВА за него СЈО немаше да бара притвор

Телевизија Нова - 19.04.2017

Уште на почетокот тврдевме дека СЈО ништо нема да откријат и дека ќе трошат по 4 милиони евра годишно, а како што гледаме тоа се случува во моментов. Еден таков пример е и сопственикот на ТВ НОВА, Сеад Кочан.

Петта седмица протести на ТВ НОВА пред СЈО

Телевизија Нова - 19.04.2017

Телевизија Нова и денеска мирно протестираше во знак на револт против притисоците што Специјалното јавно обвинителство ги врши врз медиумот преку политички прогон на сопственикот на телевизијата Сеад Кочан.

Македонски Телеком нема добиено покана од СЈО за средба

ТВ21 - 21.04.2017

Македонски Телеком нема добиено официјално барање од СЈО, објави ТВ 24 . „Компанијата соработува со надлежните државни органи и согласно законската регулатива не може да ги коментира постапките кои што се водат од нивна страна“, стои во одговорот на ...

(ВИДЕО) 360° Арифи: Ако на Врховен помине барањето на Зврлевски за притворот на Кочан, СЈО може и да се затвори

Локално - 20.04.2017

Универзитетската професорка Беса Арифи во дебатата на „360 степени“ зборуваше за барањето за заштита на законитоста поднесено од јавниот обвинител Марко Зврлевски, за укинување на притворот на Сеад Кочан кој е во бегство и се бара со меѓународна ...

Патот околу светот за 80 дена – Жалбата за бомбите два и пол месеци патува до Апелација

Позитив.мк - 20.04.2017

И по 2 и пол месеца жалбата на СЈО за издвоените бомби од предметот „Шамари во општина Центар“ не е стасана во скопска Апелација затоа што Кривичниот суд толку време не можел да изврши достава до сите 14 обвинети, јавува „Телма“.

Тимот на Јанева на средба со германските директорите на Телеком, бара докази за „бомбите„

Локално - 19.04.2017

Тимот на Катица Јанева во текот на наредниве денови ќе има работна средба со претставници на еден мобилен оператор во земјава, потврдуваат од Специјалното јавно обвинителство за Телевизија 24.

Советот на јавни обвинители го игнорира барањето на СЈО за „Сопот”

Позитив.мк - 19.04.2017

Советот на јавни обвинители продолжува да ги држи во заложништво барањата на СЈО. Тимот на Катица Јанева од 4-ти ноември минатата година, бара случајот „Сопот“ да помине на нивни раце, но претседателот на Советот Петар Аневски не свикува седница ...

СЈО преку германските директори се обидува да влезе во Телеком

Позитив.мк - 19.04.2017

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство со помош на директорите претставници на мнозинскиот дел од капиталот во Македонски телеком (Дојче телеком) ќе се обидат да соберат податоци за дел од нивните предистражни и истражни дејства.

Со цел да бара докази Јанева преку германски директори ќе влезе во “Телеком”

Точка - 19.04.2017

Тимот на Катица Јанева, односно Специјалното јавно обвинителство ќе се обиде преку германски директори да проба да влезе во „Македонски Телеком“. Според порталот „Сакам да кажам“, Јанева до крајот на месецов ќе има средба со осум членови на Одборот ...

Катица ќе влегува во Телеком со помош на германските директори

Сакам да кажам - 21.04.2017

Специјалното јавно обвинителство пред први мај ќе има средба со осумтемина членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од Германија и Унгарија, откако и по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамки на две истраги поврзано со ...

Телеком тврди дека нема добиено официјално барање од СЈО за средба со директорите

Сакам да кажам - 21.04.2017

Телеком нема добиено официјално барање од Специјалното јавно обвинителство за средба со со осумтемина членови на Одборот на директори од Германија и Унгарија, тврдат од Македонски Телеком во дописот што го доставија утринава до Редакцијата на ...

Кој ќе ги суди „Тврдина“ и „Насилство во Центар“ по промена на судијките Михајлова и Петровска?

Репортер - 20.04.2017

Може ли да се очекува судењата по предметите на СЈО да добијат нов тек, се да почне од почеток (иако формално речиси и ништо не е почнато) по смена на судијките, односно нивно унапредување, во одделот за судења од областа на организиран криминал? Со ...

Дебата за СЈО го подели и “разболе“ Врховниот суд

Репортер - 19.04.2017

Нема датум кога ќе се оддржи продолжението на Општата седница на која треба да се одлучува дали „опозициските бомби“ можат да се користат во доказна постапка Нема точен датум кога ќе биде закажано продолжението на Општата седница на Врховниот суд на ...

Дали СЈО смее да ги уништи прислушуваните материјали?

Правдико - 19.04.2017

„СЈО мора веднаш да ги уништи незаконски прислушуваните приватни разговори“, „Закани со „бомби“ во Собранието: СДСМ не се откажува од нелегалните снимки“. Под овие наслови дел од медиумите пласираа информација дека Специјалното јавно обвинителство ...

Јакимовски: Доколку Кочан ја немаше ТВ НОВА за него СЈО немаше да бара притвор

Курир - 20.04.2017

Уште на почетокот тврдевме дека СЈО ништо нема да откријат и дека ќе трошат по 4 милиони евра годишно, а како што гледаме тоа се случува во моментов. Еден таков пример е и сопственикот на ТВ НОВА, Сеад Кочан.

Македонски Телеком нема добиено покана од СЈО за средба

Правдико - 21.04.2017

Македонски Телеком нема добиено официјално барање од СЈО. „Компанијата соработува со надлежните државни органи и согласно законската регулатива не може да ги коментира постапките кои што се водат од нивна страна“, стои во одговорот на компанијата.

Со цел да бара докази Јанева преку германски директори ќе влезе во “Телеком”

Актуелно24 - 19.04.2017

Според порталот „Сакам да кажам“, Јанева до крајот на месецов ќе има средба со осум членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од Германија и Унгарија, откако по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамките на две истраги ...

Дебата за СЈО го подели и “разболе“ Врховниот суд

Актуелно24 - 19.04.2017

Нема точен датум кога ќе биде закажано продолжението на Општата седница на Врховниот суд на која треба да се расправа околу барањето за заштита на законитоста (БЗЗ) поднесено од државниот јавен обвинител Марко Зврлевски околу притворот на Сеад ...

Дали СЈО смее да ги уништи прислушуваните материјали?

Актуелно24 - 19.04.2017

Под овие наслови дел од медиумите пласираа информација дека Специјалното јавно обвинителство треба да ги уништи прислушуваните материјали, на кои има само приватни разговори, односно каде нема индиции за сторени кривични дела.

Јакимовски: Доколку Кочан ја немаше ТВ НОВА, СЈО немаше да бара притвор за него

Пулс24 - 20.04.2017

Уште на почетокот тврдевме дека СЈО ништо нема да откријат и дека ќе трошат по 4 милиони евра годишно, а како што гледаме тоа се случува во моментов. Еден таков пример е и сопственикот на ТВ НОВА, Сеад Кочан.

Телеком нема добиено покана од СЈО за средба

Позитив.мк - 21.04.2017

Македонски Телеком нема добиено официјално барање од СЈО. „Компанијата соработува со надлежните државни органи и согласно законската регулатива не може да ги коментира постапките кои што се водат од нивна страна“, стои во одговорот на компанијата.

Дали СЈО смее да ги уништи прислушуваните материјали?

Макфакс - 20.04.2017

„СЈО мора веднаш да ги уништи незаконски прислушуваните приватни разговори“, „Закани со „бомби“ во Собранието: СДСМ не се откажува од нелегалните снимки“. Под овие наслови дел од медиумите пласираа информација дека Специјалното јавно обвинителство ...