TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Samsung со специјални верзии на Galaxy S8 и Note 8 за бизнисмени

Телефони.мк - 06.10.2017

Samsung Mobile лансираше нова специјална верзија на премиум смартфоните Galaxy S8 и Note 8 кои се наменети за бизнисмени. Galaxy S8 и Galaxy Note 8 Enterprise Editions имаат идентични хардверски спецификации и перформанси како и стандардните модели, ...

Huawei потврди дека Mate 10 ќе има 4000 mAh батерија

Стандард - 06.10.2017

По помалку од две недели, на 16 октомври, на специјален настан на Huawei ќе го видиме Mate 10, а можеби и некои други модели смартфони на кинеската компанија, меѓу кои Lite и Pro верзија на моделот.

Japan Display ќе го замени Samsung како производител на OLED за iPhone

Smartportal - 06.10.2017

Наскоро, според многу релевантни информации, Samsung ќе заработува повеќе пари на iPhone X отколку на своите Galaxy S8 смартфони, односно преку 14,3 милијарди долари. Причината е OLED дислејот во смартфонот на Apple, кој во моментов само Samsung ...

Huawei потврди - Mate 10 ќе има мега батерија

Телефони.мк - 06.10.2017

Huawei почна со интезивни „тизери“ за претстојниот супер смартфон Mate 8 кој доаѓа во категоријата на големи уреди и ќе биде еден од главните конкуренти на Samsung Galaxy Note 8. Најновиот детаљ кој Huawei го откри е дека Mate 10 ќе пристигне со ...

IPhone X ќе му донесе повеќе пари на Samsung отколку Galaxy S8

Денар - 06.10.2017

Во „iPhone 7“, „Apple“ користи дисплеј од 40 долари. „Apple“ сега купува „Samsung OLED“ панели за „iPhone X“, цената на таков дисплеј е 71 долари. „Samsung“ исто така го снабдува „Apple“ со голем број други компоненти.

Xiaomi оствари рекордна продажба на паметни телефони

Денар - 06.10.2017

За кинеската компанија „Xiaomi“ минатиот месец беше изразено успешен, барем кога станува збор за продажбата на пеметни телефони. Во текот на септември „Xiaomi“ продаде повеќе од 10 милиони паметни телефони.

Први фотографии од Huawei Mate 10 Pro!

GSM.mk - 06.10.2017

Huawei ќе претстави неколку Mate 10 уреди, а сега може да видите како ќе изгледа еден од нив, Mate 10 Pro: Со неговиот висок, речиси без рамки дизајн, Pro е уредот кој го следи смартфон трендот за оваа година, поради што и целото внимание е ...

Galaxy Note 8 е првиот телефон кој освои 100 поени на тестот за камера

GSM.mk - 05.10.2017

Samsung Galaxy Note 8 е првиот телефон на светот кој во тестирањето на квалитетот на камерата ги доби сите можни 100 поени на тестот. На ригорозниот DxO Mark тест, Samsung Galaxy Note 8 ги освои сите 100 поени за фото модот и гo надмина iPhone 8.

Xiaomi оствари рекордна продажба на паметни телефони

Вечер - 06.10.2017

За кинеската компанија „Xiaomi" минатиот месец беше изразено успешен, барем кога станува збор за продажбата на пеметни телефони. Во текот на септември „Xiaomi" продаде повеќе од 10 милиони паметни телефони.

Протече фотографија на Huawei Mate 10 Pro кој ја демонстрира двојната камера на предводникот

Орбис - 05.10.2017

Денови пред официјалната премиера на предводникот, познатиот корисник на Twiter, Еван Блас, откри нова слика на Huawei Mate 10 Pro, која јасно ја покажува двојната конфигурација на задната камера.