TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гутереш: Рохинџите се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација

Алсат-М - 13.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска дека муслиманите Рохинџи, во Мјанмар, се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација. Гутереш рекол дека нападите што мјанмарските безбедносни сили ги извршуваат врз селата на Рохинџите ...

Итна седница на Совет за безбедност на ОН за случувањата во Мјанмар

24 Вести - 13.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите Нации ќе одржи итна седница на кој ќе се разговара за насилството во Мјанмар, откако шефот на ОН за човекови права Зеид Рад ал Хусеин предупреди дека најверојатно под притисок на „етничкото чистење“ повеќе од ...

Гутереш: Раселувањето на Рохинџа-муслиманите е етничко чистење

Мета - 13.09.2017

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш денеска ги повика властите во Мјанмар да ги прекинат воените операции и да стават крај на насилството кон Рохинџа-муслиманите, нагласувајќи дека целата ситуација го дестабилизира ...

Ал Каеда упати закани до Мјанмар поради Рохинџите

А1 On - 13.09.2017

Ал Каеда повика на поддршка за муслиманските Рохинџи во Мјанмар, кои се изложни на репресии, поради што 400.000 од нив беа принудени да побегнат во Бангладеш и им се закани на властите во Јангун дека ќе бидат казнет за „злосторствата“.

Итна седница на Совет за безбедност на ОН за случувањата во Мјанмар

+инфо - 13.09.2017

Ал Хусеин рече дека насилството во Мјанмар изгледа како „школски пример на етничко чистење“. Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итна седница на кој ќе се разговара за насилството во Мјанмар, откако шефот на ОН за човекови ...

Онг Сан Су Ки го откажа присуството во ОН, наспроти кризата во Мјанмар

МКД - 13.09.2017

Онг Сан Су Ки, поранешната мјанмарска опозиционерка и добитничка на Нобелова награда за мир, нема да присуствува на Генералното собрание на ОН наредната недела, соопшти денеска нејзиниот портпарол.

Аунг Сун Ки го изневери светот

Факултети - 13.09.2017

Фото: Reuters 1991 година во светот беше уште една од неодамна започнатите години на култот на слободата и човековите права. Во текот на оваа година во мода дојдоа жените кои како одмазда за нивните убиени татковци, почнаа да се борат за човековите ...

Гутереш: Муслиманите во Мјанмар се соочуваат со хуманитарна катастрофа

Макфакс - 13.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека муслиманите Рохинџи, во Мјанмар, се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација. Гутереш рече дека нападите што мјанмарските безбедносни сили ги извршуваат врз селата на Рохинџите се ...

Гутереш: Раселувањето на Рохинџа-муслиманите е етничко чистење

Локално - 13.09.2017

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш денеска ги повика властите во Мјанмар да ги прекинат воените операции и да стават крај на насилството кон Рохинџа-муслиманите, нагласувајќи дека целата ситуација го дестабилизира ...

Ал Каеда упати закани до Мјанмар поради Рохинџите

Сител - 13.09.2017

Ал Каеда повика на поддршка за муслиманските Рохинџи во Мјанмар, кои се изложни на репресии, поради што 400.000 од нив беа принудени да побегнат во Бангладеш и им се закани на властите во Јангун дека ќе бидат казнет за „злосторствата“.

Итна седница на Совет за безбедност на ОН за случувањата во Мјанмар

Сител - 13.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итна седница на кој ќе се разговара за насилството во Мјанмар, откако шефот на ОН за човекови права Зеид Рад ал Хусеин предупреди дека најверојатно под притисок на „етничкото чистење“ ...

Хипокризијата на муслиманите околу Рохингите

Deutsche Welle - 12.09.2017

Исламските групи кои протестираат против прогонот на Рохингите во Мјанмар срамно молчат околу прогонот на малцинствата во нивните земји. Не треба да се дозволи исламизација на конфликтот, смета Шамил Шамс.

Далај Лама: Буда би им помогнал на муслиманите Рохинџа во Бурма (ВИДЕО)

МКД - 12.09.2017

Будистичкиот екстремизам го поттикна прогонот на муслиманското малцинство Рохинџа во Бурма. Буда би им помогнал на Рохинџа муслиманите, кои бегаат од насилството во Бурма, со будистичко мнозинство, рече Далај Лама.

Хасина: Мјанмар треба да ги прими назад сите пребегани Рохинџи

А1 On - 12.09.2017

Премиерката на Бангладеш, Шеик Хасина изјави денеска дека Мјанмар треба да ги прими назад сите, стотици илјади бегалци, припадници на муслиманската заедница Рохинџи, кои пристигнаа на бангладешката територија по насилствата, што минатиот месец ...

Хасина: Мјанмар треба да ги прими назад сите пребегани Рохинџи

Телевизија Нова - 12.09.2017

Премиерката на Бангладеш, Шеик Хасина изјави денеска дека Мјанмар треба да ги прими назад сите, стотици илјади бегалци, припадници на муслиманската заедница Рохинџи, кои пристигнаа на бангладешката територија по насилствата, што минатиот месец ...

Антонио Гутереш: Рохинџите се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситација

Алфа - 13.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска дека муслиманите Рохинџи, во Мјанмар, се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска дека муслиманите Рохинџи, во Мјанмар, се ...

Ал Каеда упати закани до Мјанмар поради Рохинџите

Либертас - 13.09.2017

Ал Каеда повика на поддршка за муслиманските Рохинџи во Мјанмар, кои се изложни на репресии, поради што 400.000 од нив беа принудени да побегнат во Бангладеш и им се закани на властите во Јангун дека ќе бидат казнет за „злосторствата“.

Итна седница на Совет за безбедност на ОН за случувањата во Мјанмар

Курир - 13.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итна седница на кој ќе се разговара за насилството во Мјанмар, откако шефот на ОН за човекови права Зеид Рад ал Хусеин предупреди дека најверојатно под притисок на „етничкото чистење“ ...

Гутереш: Рохинџите се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација

Телевизија Нова - 13.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска дека муслиманите Рохинџи, во Мјанмар, се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација. Гутереш рекол дека нападите што мјанмарските безбедносни сили ги извршуваат врз селата на Рохинџите ...

Итна седница на Совет за безбедност на ОН за случувањата во Мјанмар

ТВ21 - 13.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итна седница на кој ќе се разговара за насилството во Мјанмар, откако шефот на ОН за човекови права Зеид Рад ал Хусеин предупреди дека најверојатно под притисок на „етничкото чистење“ ...

Антонио Гутереш: Рохинџите се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситација

А1 On - 13.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска дека муслиманите Рохинџи, во Мјанмар, се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација. Гутереш рекол дека нападите што мјанмарските безбедносни сили ги извршуваат врз селата на Рохинџите ...

Итна седница на Совет за безбедност на ОН за случувањата во Мјанмар

Press24 - 13.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итна седница на кој ќе се разговара за насилството во Мјанмар, откако шефот на ОН за човекови права Зеид Рад ал Хусеин предупреди дека најверојатно под притисок на „етничкото чистење“ ...

Антонио Гутереш: Рохинџите се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситација

Сител - 13.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска дека муслиманите Рохинџи, во Мјанмар, се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација. Гутереш рекол дека нападите што мјанмарските безбедносни сили ги извршуваат врз селата на Рохинџите ...

Итна седница на Совет за безбедност на ОН за случувањата во Мјанмар...

Н.Македонија - 13.09.2017

Итна седница на Совет за безбедност на ОН за случувањата во Мјанмар Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итна седница на кој ќе се разговара за насилството во Мјанмар, откако шефот на ОН за човекови права Зеид Рад ал Хусеин ...

Гутереш: Рохинџите се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситација...

Н.Македонија - 13.09.2017

Гутереш: Рохинџите се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситација Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска дека муслиманите Рохинџи, во Мјанмар, се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација.

Итна седница на Совет за безбедност на ОН за случувањата во Мјанмар

А1 On - 13.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итна седница на кој ќе се разговара за насилството во Мјанмар, откако шефот на ОН за човекови права Зеид Рад ал Хусеин предупреди дека најверојатно под притисок на „етничкото чистење“ ...

Гутереш: Муслиманите во Мјанмар се соочуваат со хуманитарна катастрофа

Точка - 13.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави дека муслиманите Рохинџи во Мјанмар се соочуваат со катастрофална хуманитарна ситуација. Гутереш рече дека нападите што мјанмарските безбедносни сили ги извршуваат врз селата на Рохинџите се ...

Криза во Мјанмар: На Нобеловката за мир и помина поривот за борба за човекови права

Вечер - 13.09.2017

Мјанмар одби пристап на набљудувачите на човекови права, па моментната ситуација се уште не може во целост да се процени, додека Су Кји, која де факто е лидерка на Мјанмар и е добитничка на Нобеловата награда за мир, го откажа присуството на ...

Итна седница на Совет за безбедност на ОН за случувањата во Мјанмар

Алфа - 13.09.2017

Во меѓувреме, Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) вчера соопшти дека бројот на лица кои побегнале во Бангладеш од насилставата во западната мјанмарска држава Рахине пораснал на 313.000.