TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јункер: Бугарија подготвена за влез во евро и Шенген зоната

Нова ТВ - 09.11.2017

Бугарија е подготвена да воведе евро и подготвена да влезе во Шенген зоната, тврди претседателот на Европската комисија (ЕК) Жан-Клод Јункер. По средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов Јункер најави исто така дека на пролет ќе дојде во посета ...

Јункер: Европа мора да се спротивстави на сепаратизмот

Сител - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика Европа да се спротистави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност длабоко ја подели Шпанија. Спорот меѓу Мадрид и поддржувачите на независноста на ...

Јункер очекува проширување на ЕУ

Deutsche Welle - 09.11.2017

Претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер очекува проширување на Унијата со најмалку две балкански држави до средината на идната декада. Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, очекува до средината на наредната деценија проширување на ЕУ со ...

Европа да ги отфрли сепаратизмот и национализмот, порача Јункер од Шпанија

Мета - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер денеска ја повика Европа да се спротивстави на сепаратизмот во време кога иницијативата за незaвисноста на Каталанија длабоко ја подели Шпанија, јавуваат светските агенции.

Вучиќ: Србија може да влезе во ЕУ до 2023 година

Стандард - 09.11.2017

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ смета дека постои веројатност земјата да влезе во ЕУ до 2023 година. „Изјавата на шефот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер е многу охрабрувачка.

Борисов: По Брегзитот, земјите од западен Балкан да го заземат местото на Британија во ЕУ

Канал5 - 09.11.2017

За само еден месец, Софија ќе стане главниот град на Европската унија – вели претседателот на Европската комисија Јункер по средбата со бугарскиот премиер Борисов на која се разговарало за приоритетите на бугарското претседавање со Унијата.

Јункер ја повика Европа да го отфрли „отровот“ на сепаратизмот

Стандард - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ја повика Европа да го отфрли сепаратизмот, објави Ројтерс. „Национализмот е отров што ја спречува Европа да работи заедно“, рече Јункер.

Јункер ја повика Европа да го отфрли сепаратистичкиот „отров“

Newsroom - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија(ЕК) Жан-Клод Јункер во четврток ја повика Европа да се крене против сепаратизмот во време кога прашањето за каталонската независност ја оптоварува Шпанија.

Борисов: Западен Балкан има шанса да ја замени Британија во ЕУ

24 Вести - 09.11.2017

Балканскиот полуостров има ретка шанса да биде во можност да го заземе местото на Велика Британија, по нејзиното излегување од ЕУ. Сега е моментот, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на заедничката прес-конференција со претседателот на ...

Македонија не се споменува: Само Србија и Црна гора може да станат членки на ЕУ до 2025 година

Телевизија Нова - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, ги сруши сите надежи дека Македонија би можела во следнава деценија да стане членска на ЕУ.Според него, единствено Србија и Црна Гора ќе бидат подготвени за членство во ЕУ и тоа во 2025 година.

Кога Србија и Црна Гора би влегле во Европа?

Фактор - 08.11.2017

Првиот човек на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска изјави дека Србија и Црна Гора ќе влезат во Европската унија до 2025 година. „Јас навистина мислам дека тие две држави ќе станат членки до 2025 година.

Јункер: Србија и Црна Гора ќе влезат во ЕУ до 2025 година

Алфа - 08.11.2017

Србија и Црна Гора ќе влезат во Европската унија до 2025 година, изјави денеска претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. Србија и Црна Гора ќе влезат во Европската унија до 2025 година, изјави денеска претседателот на Европската ...

Јункер: Бугарија подготвена за влез во евро и Шенген зоната

iPortal - 09.11.2017

Бугарија е подготвена да воведе евро и подготвена да влезе во Шенген зоната, тврди претседателот на Европската комисија (ЕК) Жан-Клод Јункер. По средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов Јункер најави исто така дека на пролет ќе дојде во посета ...

Јункер: Европа мора да се спротивстави на сепаратизмот

ТВ21 - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика Европа да се спротистави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност длабоко ја подели Шпанија. Спорот меѓу Мадрид и поддржувачите на независноста на ...

Јункер очекува проширување на ЕУ

Либертас - 09.11.2017

Претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер очекува проширување на Унијата со најмалку две балкански држави до средината на идната декада. Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, очекува до средината на наредната деценија проширување на ЕУ со ...

Јункер: Европа мора да се спротивстави на сепаратизмот

Алсат-М - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика Европа да се спротистави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност длабоко ја подели Шпанија. Спорот меѓу Мадрид и поддржувачите на независноста на ...

Јункер: Мора да се спротивставиме на сепаратизмот

А1 On - 09.11.2017

Жан-Клод Јункер побара Европа да се спротивстави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност ја подели Шпанија. Едностраното прогласување на незавиност на Каталонија и референдумот, кој што не беше признаен од Шпанија, ...

Јункер: Мора да се спротивставиме на сепаратизмот

Орбис - 09.11.2017

Жан-Клод Јункер побара Европа да се спротивстави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност ја подели Шпанија. Едностраното прогласување на незавиност на Каталонија и референдумот, кој што не беше признаен од Шпанија, ...

Јункер: Европа мора да се спротивстави на сепаратизмот...

Н.Македонија - 09.11.2017

Јункер: Европа мора да се спротивстави на сепаратизмот Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика Европа да се спротистави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност длабоко ја подели Шпанија.