TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тренерот на Флензбург се надева дека ќе го „скршат“ квалитетниот Вардар

Спортклуб - 21.04.2017

Вардар пред себе го има незгодниот Флензбург, тим кој стои на патот кон полуфиналето од ЛШ за „црвено-црните“. Македонскиот претставник има стари долгови кои сака да ги наплати, а токму овој двомеч против германската екипа е зрела шанса да им појде ...

ЕХФ предвреме го смести Флензбург на Фајнл-форот

SportMedia - 21.04.2017

Данското сценарио на македонскиот шампион на реванш мечот во Скопје меѓу Вардар и Флензбург полека добива логика. „Спортмедиа“ пред два дена ја откри причината зошто Вардар би можел да биде „ограбен" во четвртфиналната битка против германскиот тим ...

Toбиас Карлсон: Одбраната ќе биде клуч на успехот против Вардар

Екипа - 21.04.2017

Фленсбург утре (17.30 ч.)во „Фленс Арена“ го пречекува Вардар, во првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите. За разлика од оној прв четвртфинален дуел меѓу овие две екипи во Лигата на шампионите пред три години, овој пат Германците ...

ЕХФ провокација: Пет причини зошто Флензбург ќе оди на „Фајнал 4“

Дерби - 21.04.2017

Официјалниот сајт на европската ракометна федерација (ЕХФ) посветен на најелитното клупско натпреварување, Лигата на шампионите, објави текст на германскиот новинар Бјорн Пазен со крајно провокативен наслов: „Пет причини зошто Флензбург и Кил ќе ...

Куп на Македонија: Гевгелија и Прилеп ќе играат на Ф4

24 Ракомет - 21.04.2017

Откако ракометарките на Вардар славеа над „сестринската“ екипа Вардар СЦЈС со 38:18 и се пласираа на Ф4 во Купот на Македонија, екипите на Гевгелија и Прилеп исто така го обезбедија својот пласман на завршниот турнир.

Душебаев: Нема да му дозволиме реприза на Флензбург

SportMedia - 21.04.2017

Алекс Душебаев се уште ја памети драмата против Флензбург во 2014 година, кога во завршница за инфаркт, Германците постигнаа гол во самиот финиш преку Егерт и при вкупен израмнет резултат, благодарение на повеќе постигнати голови на гости се ...

Гевгелија и Прилеп му се приклучија на Вардар во полуфиналето од Купот

Gol.mk - 21.04.2017

Екипите на Гевгелија и Прилеп му се приклучија на актуелниот првак Вардар во полуфиналето од женскиот ракометен Куп на Македонија. Вардарки со убедливи 38-18 славеа над „сестринскиот“ тим Вардар СЦЈС и обезбедија пласман во финалето, додека ...

И на празник и на делник се мисли само на Вардар Јуниор лигата

Вардар - 21.04.2017

Најстарата генерација ракометари од Вардар Јуниор лигата в недела ќе го играат фајналфор турнирот од оваа сезона од лигата. Најдобрите четири екипи се Филип Вардар, Гостивар Вардар, Општина Кисела Вода Вардар и Урдаревски Вардар, а предизвикот да се ...

Сам со Ненко...

Н.Македонија - 21.04.2017

Лекцијата во Автокоманда беше школски одржано предавање. Но уште поголем успех ќе биде ако ученикот ја научи лекцијата, па нема потреба во иднина да го обвинува професорот како предава, да го обвинува директорот на училиштето дека го мрази или, пак, ...

Фленсбург немоќен против шпански тренери

Слободен Печат - 21.04.2017

Фаворити Ракометарите на Вардар гостуваат во Фленсбург како фаворити, според ЕХФ, а Германците сезонава не им одеше против Барса и Веспрем, на чија клупа седат Шпанци. Тешко е да се каже дека саботното гостување (17:30) на ракометарите на Вардар во ...

Вардарци пристигнаа во Хамбург и порачаа: Спремни сме за Флензбург

SportMedia - 20.04.2017

Неочекувано, патот на екипата на Вардар кон Флензбург траеше подолго од очекувањата. Поради дефект на авионот, македонскиот тим речиси пола ден заглави на аеродромот во Виена. Она што е најважно е дека „црвено-црните" пред неполн час стигнаа во ...

Вардарци стигнаа во Германија по изненадување против Флензбург

Шеталиште - 20.04.2017

Ракометарите на Вардар денеска заминуваат за Германија каде в сабота против Флензбург ќе го одиграат првиот меч од 1/4-финалето на Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ имаат огромна желба, конечно, да се изборат за место во најдобрата четворка, но ...

Карлсон: Вардар можеме да го победиме само со цврста одбрана

Вечер - 21.04.2017

Германскиот бундеслигаш Фленсбург утре (17.30 ч.) во „Фленс Арена" ќе го пречека македонскиот шампион Вардар, во првиот четвртфинален натпревар во Лигата на шампионите. За разлика од прв четвртфинален дуел меѓу овие екипи во Лигата на шампионите ...

ЕХФ го фаворизира германскиот клуб: Пет причини зошто Флензбург ќе се пласира на „Фајнал 4“

Точка - 21.04.2017

Официјалниот сајт на европската ракометна федерација (ЕХФ) посветен на најелитното клупско натпреварување, Лигата на шампионите, објави текст на германскиот новинар Бјорн Пазен со крајно провокативен наслов: „Пет причини зошто Флензбург и Кил ќе ...

Гевгелија и Прилеп му се приклучија на Вардар во 1/2 финалето

Вечер - 21.04.2017

Тимовите на Гевгелија и Прилеп му се приклучија на актуелниот првак ЖРК Вардар во полуфиналето од женскиот ракометен Куп на Македонија. Вардарки со 38:18 славеа над „сестринскиот" тим Вардар СЦЈС и обезбедија пласман во полуфиналето, додека ...

И без пола тим Вардар е пресилен за помладите сестри

Вардар - 20.04.2017

Ждрепката сакаше уште во четврт-финалето на Купот од Македонија да се сретнат нашите две сениорски екипи. А во тој дуел „сениорките" и без пола тим се пресилни за Вардар СЦЈС, победувајќи со 38-18.

Вардарки со половични сили го совладаа СЦЈС за полуфинале во Купот

Gol.mk - 20.04.2017

Ракометарките на женскиот ракометен шампион, Вардар, очекувано се првите полуфиналисти на Купот на Македонија, откако денес во првото четвртфинале славеа убедлива победа од 38-18 (20-11), над Вардар СЦЈС.

Стоилов: Време е за фајнл-фор

МКД - 20.04.2017

Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов смета дека во четвртиот обид „црвено-црните“ треба да го поминат четвртфиналето и да се пласираат на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Келн.

Како вардарците Милиќ и Стоилов патуваа кон Германија (Фото)

Дерби - 20.04.2017

Ракометарите на Вардар заминаа за Германија каде ги очекува првиот натпревар од четвртфиналниот двобој против Фленсбург во рамките од ракометната Лига на Шампиони. Атмосферата во редовите на македонскиот шампион е на одлично ниво, а во центарот на ...

Се знае кој Вардар е „главен“: СЦЈС се обиде, но немаше сили за сензација

24 Ракомет - 20.04.2017

Ракометарките на Вардар се првите полуфиналистки во Купот на Македонија, откако славеа над Вардар СЦЈС со убедливи 18:38. Иако Ирина Дибирова практично играше без половина тим (Лекиќ, Пенезиќ, Радичевиќ, Суслина, Човиќ и Лакрабер не беа во ...

ШТЕРБИК ВЕРУВА ВО ДОБАР РЕЗУЛТАТ: Флензбург е силен тим, но имаме квалитет

Телеграф - 20.04.2017

Голманот на „црвено-црните“ вели дека Вардар има квалитет за да дојде до успех против Германците Ракометарите на Вардар в сабота го играат првиот меч од четврт-финалето во Лигата на шампионите против Флензбург во Германија.

Врањеш: Вардар е силен, но се надеваме дека историјата од пред две години ќе се повтори

Gol.mk - 20.04.2017

Три години по ред македонскиот шампион Вардар е елиминиран во четвртфиналанта фаза од Лигата на шампионите. Во 2014 година беа елиминирани од Флензбург, за наредните две сезони да доживеат нови порази од Киелце и Веспрем.

Врањеш: Вардар е „тврд орев“, но историјата може да се повтори

Екипа - 20.04.2017

По втор пат во последните четири години Вардар против Фленсбург ќе се бори за место на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите во Келн. Во првиот натпревар „црвено-црните“ в сабота ќе играат во гости, а реваншот е на 27 април во Скопје.

Вардар ќе го освои бронзениот медал на Ф4 во Келн

Вечер - 20.04.2017

Титулата ќе ја освои Барселона, а вицешампион ќе биде ПСЖ. Четвртото место ќе го освои унгарскиот шампион Веспрем Македонскиот ракометен шампион Вардар ќе игра на фајнлфор турнирот во Лигата на шампионите, покажа најновото рангирање на Европската ...

Штербик: Македонскиот ракомет заслужи чекор понапред во ЛШ...

Н.Македонија - 20.04.2017

Очекувам позитивен резултат на гости, а потоа пред полна сала во Скопје севкупно да славиме, рече вардаровиот капитен Стојанче Стоилов, пред двомечот со Фленсбург во четврт-финалето на ЛШ Четири години последователно играме во четврт-финалето на ...

ЕХФ прогноза: Вардар скокна едно место и сигурно оди на фајнал форот во Келн!

Спортклуб - 20.04.2017

Четврта-среќа – така ЕХФ ја оценува оваа сезона во која Вардарф повторно ќе се обиде да се пласира на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Келн. Во редовното рангирање на ЕХФ, македонскиот првак скокна едно место и сега се наоѓа на третото ...

Вардар е "тврд орев", но историјата може да се повтори

Вечер - 20.04.2017

Германскиот ракометен гигант Фленсбург до четвртфиналето во Лигата на шампионите стигна преку тешката осминафинална пресметка со Мешков Брест. Но во германскиот тим сега се надеваат дека и во четвртфиналето со Вардар ќе им се повтори историјата и ...

Вардарци "летнаа" за Германија

SportMedia - 20.04.2017

Вардар го започна четвртиот обид за пласман на фајнл фор завршницата во ракометната Лига на шампиони. "Црвено-црните" заминаа за Германија, каде в сабота ќе гостува на ...

Вардарки во сестрински „клинч“ тргнуваат во одбрана на Куп-трофејот!

Gol.mk - 20.04.2017

Со натпреварот меѓу актуелниот првак Вардар и сестринската екипа Вардар СЦЈС (17.00 часот), официјално ќе бидат отворени четвртфиналните натпревари во женскиот ракометен Куп на Македонија.

Сефте за Металург 2

24 Ракомет - 20.04.2017

Ракометарите на Металург 2 го совладаа тимот на Работнички и ја запиша својата прва победа во 4 коло од плеј-аутот во Суперлигата. Младите ракометари на Петровски и Стојановиќ славеа со 32:21 (17:12).

Прва победа на Металург 2 во плејаут-фазата

РК Металург - 19.04.2017

Металург 2 го совлада тимот на Работнички. Во првенствен натпревар, одигран вечерва во Автокоманда, Металург 2 го совлада тимот на Работнички и ја запиша својата прва победа во плејаут-фазата.

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Курир - 20.04.2017

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата.

Самсоненко: Ако има несакано сценарио ќе си заминам од РК Вардар

Шеталиште - 20.04.2017

Германски Фленсбург е последната пречка за ракометарите на Вардар кон пласманот на завршниот турнир во Лигата на шампионите. Првиот натпревар, во Германија, ќе се одигра во сабота, а реваншот во Скопје е на 23.април.

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

А1 On - 20.04.2017

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата.

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

+инфо - 20.04.2017

Претходно двапати вардарци се најдоа меѓу четирите најдобри екипи во Лигата на шампионите. Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното ...

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Канал5 - 20.04.2017

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата.

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Идивиди - 20.04.2017

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата.

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Телевизија Нова - 20.04.2017

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата.

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Канал 77 - 20.04.2017

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата.

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Сител - 20.04.2017

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата.

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Скопје инфо - 20.04.2017

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата.