TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полјаците протестираат против реформите во правосудството

24 Вести - 17.07.2017

Илјадници жители на Полска излегоа на протести пред парламентот во Варшава за да го спречат најавеното усвојување на законот за Врховниот суд, а според кој овој состав на судот ќе биде распуштен, а новите судии ќе бидат наименувани од власта.

Протести во Полска за независно судство

Р.С.Европа - 17.07.2017

Илјадници полјаци демонстрираа во протестот „Ова не крај, да го запреме државниот удар“ пред парламентот во Варшава. До ова доаѓа пред најавеното усвојување на законот за Врховниот суд во текот на оваа недела.

Протести во Полска против реформите во судството, државната телевизија обвинува за обид за пуч

Радио МОФ - 17.07.2017

Илјадници граѓани вчера се собраа во најголемите полски градови во протест против реформите во судството на владејачката партија, за кои опозицијата тврди дека ќе ја уништат независноста на судиите и ќе ја поткопаат демократијата.