TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мијалков: Редовно ќе се јавувам во суд, верувам во неговата објективност

24 Вести - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контразузнавање, Сашо Мијалков дојде во Апелациониот суд каде на седница се расправаше по жалбата на СЈО за мерката притвор којашто се бараше за него, како обвинет во споениот случај „Таргет“ и ...

Мијалков: Невин сум, затоа не бегам!

Нова ТВ - 17.07.2017

„Нема зошто да бегам. Јас сум убеден во мојата невиност и верувам дека во понатамошната постапка и судот ќе го увиди тоа“, вака поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков се бранеше пред Кривичниот совет на Апелацискиот суд на денешната јавна седница ...

Грујовски заврши, Мијалков дојде во Апелација да се брани од притвор

Нова ТВ - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контра-разузнавање Сашо Мијалков денеска во 14 часот се појави во Апелацискиот суд во Скопје каде што денеска се одржува расправа по жалбите на СЈО по барањата за притвор за повеќемина функционери од ...

Фото: Мијалков дојде во Апелација, Грујевски на боледување

24 Вести - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контразузнавање, Сашо Мијалков дојде во Апелациониот суд каде на седница треба да се расправа по жалбата на СЈО за мерката притвор која што се бара за него како обвинет во споениот случај „Таргет“ и ...

СЈО тврди: Грујевски поседувал тетратка за влијание врз сведоци

ТВ21 - 17.07.2017

Во домот на Горан Грујевски беше пронајдена тетратка во која беше нотирано кога сведоци доаѓале во СЈО и пред кои обвинители давале искази, сакал да има контрола во активностите на СЈО, рече Ристоска.

Мијалков дојде во Апелација, си го бара пасошот назад

ТВ21 - 17.07.2017

Екс првиот човек на УБК, Сашо Мијалков се појави во скопскот апелационен суд. Пред кривчен Совет се најде и жалбата на СЈО за неопределениот притвор за него, а и тој се жали заради определените мерки.

Груjевски не се појави во Апелационен суд

ТВ21 - 17.07.2017

Жалбата за неопределениот притвор за Горан Грујевски, екс началникот во Петата управа во МВР исто така се најдебпред апелационите судии. И тој е обвинет за повеќе кривични дела во предметот Тврдина и Таргет.

Фатиме Фетаи: Првостепениот суд очигледно ги измешал доказите

24 Вести - 17.07.2017

Очигледно е дека првостепениот суд кога го носел решението за предлогот на Специјалното јавно обвинителство за определување на мерка притвор ги измешал доказите кои се предложени од наша страна со докази од некој друг предмет, изјави обвинителката ...

СЈО бара притвор за координаторот на ДУИ, во судот се очекува да се појават Мијалков и Грујевски

24 Вести - 17.07.2017

Во моментот во Апелациониот суд во тек се јавни седници на кои се расправа по жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за мерките кои им ги одреди Киривичниот совет. Во судот се расправаше за жалбата на СЈО против решениеот на ...

Ристоска пред Апелација бара притвор за Тони Јакимовски

Нова ТВ - 17.07.2017

Обвинителката Ленче Ристовска на денешната јавна седница за обвинетиот во случајот Тврдина, Тони Јакимовски, рече дека основите за на Јакимовски да му се одреди притвор се цврсто аргументирани.

Мијалков во Апелација за барањето на СЈО за притвор

Р.С.Европа - 17.07.2017

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков денеска се појави во Апелациониот суд каде се одлучува по жалбата на СЈО за неопределување на бараната мерка притвор. Мијалков се пожали на одземањето на неговиот пасош и посочи дека на секој повик на судот ќе ...

СЈО бара притвор и за Тони Јакимовски, обвинет во Тврдина и Таргет

ТВ21 - 17.07.2017

Пред апелационите судии е и жалбата за неопределениот притвор за Тони Јакимовски, исто така обвинет во предметот Тврдина и Таргет. Се товари за злоупотреба на службената положба, и фалсификување на службена исправа и кривичен совет од првостепениот ...

СЈО бара притвор за обвинетите во Тврдина и Таргет

ТВ21 - 17.07.2017

Пред апелационите судии е и жалбата на СЈО за неопределениот притвор за Никола Бошковски, вработен во УБК а обвинет во споениот предмет Тврдина и Таргет. Обвинет е за злоупотреба на службената положба и фалсификување службена исправа.

Мијалков се плаши да не биде нелегално сниман што зборува во судница

Сакам да кажам - 17.07.2017

Љупчо Шврговски, адвокат на обвинетиот ексдиректор на УБК Сашо Мијалков за злосторничко здружување и за примање награда за противзаконито влијание во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, побара во Апелациониот суд Скопје мобилните телефони на новинарите ...

СЈО бара притвор за Ејуп Аљими

ТВ21 - 17.07.2017

Апелационите судии ја разгледува жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Аљими. Кооординаторот на пратеничката група на ДУИ, е обвинет во предметот Титаник 3 за уништување на изборен материјал.

СЈО бара притвор за пратеникот Алими, сведоците исплашени за безбедноста

+инфо - 17.07.2017

Пратеникот од ДУИ е обвинет во предметот „Титаник 3“ На јавна седница во Апелацискиот суд, денеска се разгледуваше жалбата нa СЈО за пратеникот Ејуп Алими од ДУИ бидејќи кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1, го одби предлогот за определување ...

СЈО бара притвор за Тони Јакимовски, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“

Кајгана - 17.07.2017

Во пакетот жалби што ги разгледува денес Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“.

(ВИДЕО) Сашо Мијалков: Невин сум

Макфакс - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнување, Сашо Мијалков, дојде денеска во Апелацискиот суд на расправа по жалбата на СЈО околу одбивањето да му се изрече мерка притвор и неговата жалба на одлуката да му се одземе пасошот.

СЈО бара притвор за пратеник на ДУИ

Р.С.Европа - 17.07.2017

Апелациониот суд денеска расправаше по жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор за пратеникот на ДУИ, Ејуп Алими, кој е обвинет во случајот „Титаник 3“. Обвинителката Фатиме Фетаи пред судот изјави дека побарале притвор за обвинетиот бидејќи ...

Горан Грујевски боледувал од депресија и анксиозност

Фокус - 17.07.2017

Горан Грујевски , поранешниот прв човек на Петата управа во Управата за безбедност и контраразузнавање не се појави на денешната јавна седница во Апелација, бидејќи како што кажаа неговите адвокати бил на боледување.

Јавноста за првпат му го слушна гласот на Тони Јакимовски: Нема да бегам, имам болна мајка, за која се грижам

Фокус - 17.07.2017

Во Апелацониот суд денеска јавноста за првпат имаше можност да го слушне гласот на Тони Јакимовски , поранешниот началник во УБК, обвинет во случајот Тврдина и Таргет на Специјалното јавно обвинителство.

Мијалков: Убеден сум во мојата невиност

Фокус - 17.07.2017

Фактот дека обвинетиот Сашо Мијалков има стан и фирма во Чешка, создава опасност од негово бегство, истакна обвинителката Ленче Ристоск а на денешната јавна седница во Апелација, каде се рзгледува нивната жалба за одредување на притвор.

Ристоска: Во компјутерот на Грујевски пронајдени се упатства за однесување пред обвинителите на СЈО

А1 On - 17.07.2017

При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР,Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван, изјави обвинителката Ленче Ристеска на денешното ...

СЈО бара притвор за Алими

Алсат-М - 17.07.2017

Апелациските судии ја разгледуваат жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Аљими. Координаторот на пратеничката група на ДУИ, е обвинет во предметот Титаник 3 за уништување на изборен материјал.

Мијалков го побара пасошот назад, СЈО стои на своето барање за притвор...

Н.Македонија - 17.07.2017

Мијалков го побара пасошот назад, СЈО стои на своето барање за притвор Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков пред Апелација побара да му се врати пасошот и вети дека уредно ќе се појавува на суд, а Специјалното јавно обвинителство побара да се уважи ...

Вработен во УБК: Не бегам, не се кријам, татко сум на малолетно дете

Фокус - 17.07.2017

Во Апелациониот суд во моментот се расправа и по жалбата на СЈО со која се бара на Никола Бошковски , осомничен во случајот „Тврдина“ и „Таргет“ да му се одреди притвор. – Обвинетиот веќе влијаел врз сведоци кои се вработени во УБК, а влијаел и врз ...

Василев: Доколку Јакимовски ја загуби работата, Македонија ќе изгуби професионалец

А1 On - 17.07.2017

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, од Апелациониот суд побара да биде одреден притвор за Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на УБК, од причина што обвинетиот има работен ангажман во Романија во меѓународниот центар СЕЛЕК ...

Во компјутерот на Грујовски СЈО нашло упатство за сведоци

Точка - 17.07.2017

Апелацискиот суд отвори расправа за жалбата на Горан Грујовски, поранешен директор на Петтата управа во МВР, кој за разлика од претходните обвинети, не беше присутен и го застапуваа неговите бранители.

Ристоска: Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

А1 On - 17.07.2017

Обвинителката Ленче Ристоска по завршување на седницата на која се разгледуваа жалбите на СЈО и обвинетиот во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ Никола Бошковски, посочи дека станува збор за оштетени над 300 лица у 50 сведоци.

Јакимовски и Грујовски го бараат пасошот назад, СЈО бара притвор...

Н.Македонија - 17.07.2017

Јакимовски и Грујовски го бараат пасошот назад, СЈО бара притвор Притвор за второобвинетиот во случаите „Тврдина” и „Таргет” Тони Јакимовски, шеф на кабинет на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, побара ...

СЈО бара притвор за пратеникот Алими од ДУИ бидејќи сведоците се плашеле од него

Фокус - 17.07.2017

Пратеникот на ДУИ Ејуп Алими , обвинет во предметот Титаник 3 на СЈО, може да влијае врз сведоците, па затоа според СЈО треба да оди во притвор. Ова беше кажано на расправатаа во Апелациониот суд, каде што се разгледува жалбата на СЈО против ...

Мијалков убеден во својата невиност

Стандард - 17.07.2017

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, во Апелациониот суд денеска, каде се расправа по жалбата на СЈО околу одбивањето да му се изрече мерка притвор и неговата жалба на одлуката да му се одземе пасошот, рече дека е убеден во својата невиност и ...

(ВИДЕО)Фетаи: Обвинетиот Алими вршел влијание врз сведоци

Макфакс - 17.07.2017

Заврши седницата на Апелациониот суд по жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор за обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ, во случајот „Титаник 3“ кој се однесува на уништување изборен материјал.

СЈО од Апелација побара притвор за Ејуп Аљими од ДИУ...

Н.Македонија - 17.07.2017

СЈО од Апелација побара притвор за Ејуп Аљими од ДИУ На денешната седница суддите од Апелацискиот суд ја разгледува жалбата на Специјалното јавно обвинителство на решението од Кривичен суд за неопределениот притвор на Ејуп Аљими до ДУИ.

Сашо Мијалков во Апелација за „Таргет“ и „Тврдина“

А1 On - 17.07.2017

Екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков денеска треба да се појави во Апелациониот суд Скопје каде ќе биде разгледана неговата жалба за изречените мерки од страна Кривичниот суд за предметите „Таргет“ и „Тврдина“.

Случај „Сопот“: Одбраната се надева дека СЈО ќе ги повлече обвиненијата

Balkan Insight - 17.07.2017

Жителите на село Сопот, обвинети дека во 2003 година подметнале мина, во чија експлозија загинаа двајца војници на НАТО, се надеваат дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кое го презеде нивниот случај, ќе ги отфрли сите обвиненија.

Мијалков тврди дека е невин и вели ќе се јавува на суд

Фактор - 17.07.2017

Екс директорот на Управата за безбедност и контразузнавање, Сашо Мијалков дојде во Апелациониот суд каде на седница се расправаше по жалбата на СЈО за мерката притвор којашто се бараше за него, како обвинет во споениот случај „Таргет“ и „Тврдина“.

Мијалков: Убеден сум во својата невиност, немам зошто да бегам

МКД - 17.07.2017

„Нема зошто да бегам. Јас сум убеден во мојата невиност и верувам дека во понатамошната постапка и судот ќе го увиди тоа“, рече поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков во Апелацискиот суд на денешната јавна седница.

Грујовски заврши, Мијалков дојде во Апелација да се брани од притвор

Локално - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контра-разузнавање Сашо Мијалков денеска во 14 часот се појави во Апелацискиот суд во Скопје каде што денеска се одржува расправа по жалбите на СЈО по барањата за притвор за повеќемина функционери од ...

СЈО: Во домот од Грујевски беше најдена тетратка за влијание врз сведоците

Таратур - 17.07.2017

Во домот на Горан Грујевски беше пронајдена тетратка во која беше нотирано кога сведоци доаѓале во СЈО и пред кои обвинители давале искази, сакал да има контрола во активностите на СЈО, рече Ристоска.

Мијалков во Апелација за барањето на СЈО за притвор

Тера - 17.07.2017

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков денеска се појави во Апелациониот суд каде се одлучува по жалбата на СЈО за неопределување на бараната мерка притвор. Мијалков се пожали на одземањето на неговиот пасош и посочи дека на секој повик на судот ќе ...

СЈО бара пртивор за обвинетиот Бошковски, вработен во УБК

МКД - 17.07.2017

Апелација ја разгледа и жалбата за Никола Бошковски, вработен во УБК а обвинет во “Тврдина” и “Таргет” кои СЈО ги спои во еден предмет. СЈО за овој предмет се жалеше за неопределената мерка притвор за Бошковски.

СЈО бара притвор за Ејуп Аљими

Бриф - 17.07.2017

Апелационите судии ја разгледува жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Аљими. Кооординаторот на пратеничката група на ДУИ, е обвинет во предметот Титаник 3 за уништување на изборен материјал.

СЈО го обвинува за сериозен криминал, Јакимовски се плаши да не загуби работа

Точка - 17.07.2017

Во пакетот жалби што ги разгледува денеска Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“.

(ВИДЕО) Сашо Мијалков во Апелација: Невин сум, затоа и не бегам

Либертас - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнување, Сашо Мијалков, дојде денеска во Апелацискиот суд на расправа по жалбата на СЈО околу одбивањето да му се изрече мерка притвор и неговата жалба на одлуката да му се одземе пасошот.

И шефот на кабинетот на Мијалков тврди дека нема да бега, СЈО бара притвор

МКД - 17.07.2017

И Тони Јакимовски, шеф на кабинетот на екс директорот на УБК Сашо Мијалков, обвинет во случајот “Тврдина” и Таргет” на Специјалното јавно обвинителство, се појави во Апелацискиот суд во Скопје.

Мијалков: Јас сум убеден во мојата невиност

+инфо - 17.07.2017

Давам збор под кривична и материјална одговорност дека ќе бидам достапен за судот, изјави денеска обвинетиот Сашо Мијалков. Секогаш одговарав на нивните повици. На повик на Катица Јанева во два наврата менував карти и се враќав предвреме од ...

(ВИДЕО) Мијалков: Убеден сум во мојата невиност и секогаш ќе бидам достапен

А1 On - 17.07.2017

Сашо Мијалков има стан и фирма во Чешка, тоа создава опасност за негово бегство, рече обвинителката Ленче Ристоска на денешната јавна седница во Апелациониот суд каде се разгледуваат жалбите на СЈО за неодредувањето мерка притвор за обвинетите.

СЈО тврди дека Грујовски сакал да ги контролира нивните активности

МКД - 17.07.2017

Горан Грујовски, поранешниот началник на петтата управа во МВР, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ за злоупотреба на службена положба, злосторничко здружување и фалсификување службена исправа, не се појави во Апелацискиот суд во Скопје.