TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хан сака да се сретне со новиот собраниски спикер, ама тешко да се избере денеска

Сакам да кажам - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска ќе биде во Скопје на средби со политичките лидери и во неговата агенда е ставен термин да се сретне со новиот претседател на Собранието, но од парламентарното мнозинство велат дека ...

(ВИДЕО) Хан утре во Mакедонија: Претседателот да почне да се однесува како претседател, а не како портпарол на Груевски

Локално - 20.03.2017

Иванов бара нови избори, Груевски да коалицира со Ахмети, Заев мандат за нова Влада и мирен трансфер на власта – ова се позициите кои што шефот на државата, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ ќе му ги соопштат утре на еврокоемсарот за проширување ...

Хан во Македонија пред тешка задача

Глас на Америка - 20.03.2017

Вжештена атмосфера и реторика ќе ги пречека еврокомесарот Хан и тројцата европратеници на утрешната посета на Скопје. Политичката криза во која се наоѓа Македонија се продлабочува од ден во ден, а решение засега нема на повидок.

Да се преговара, за мирен трансфер на власта

Слободен Печат - 20.03.2017

За да се квалификува за какви било сериозни разговори за иднината на земјата, ВМРО-ДПМНЕ прво мора да си ги врзе кучињата, а потоа да прифати дека промената на власта е неизбежна. Колку и да се лутат некои читатели кога го спомнувам зборот ...

Еврокомесарот Јоханес Хан и европратениците утре во Македонија

Алсат-М - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан и тројцата европратеници Флекенштајн, Кукан и Вајгл утре ќе имаат маратонски средби со лидерите на парламентарните политички партии и со претседателот Ѓорге Иванов.

Очекувања од посетата на еврокомесарот Јоханес Хан

Телма - 20.03.2017

Еврокомесарот Хан и тројцата европратеници доаѓаат во уште еден обид за поттикнување разрешница на се покомплицираната политичка ситуација. СДСМ очекува Брисел да ги осуди повиците на насилство што ги промовира ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер.

"За заедничка Македонија" повторно побараа средба со Хан

Р.С.Европа - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска на прес конференција која ја одржаа пред делегацијата на Европската унија во Скопје, повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан кој утре пристигнува во Скопје.

ЕК: Хан ќе се сретне само со политичките претставници

Телма - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, утре нема да се сретне со претставниците на граѓанската асоцијација „За заедничка Македонија“ кои ги предводат протестите за, како што велат, зачувување на унитарноста на Македонија.

Груевски очекува еврокомесарот Хан да повика да се отфрли Тиранската платформа

Сител - 20.03.2017

Хан да ја осуди тиранската платформа очекува лидерот на ВМРО ДПМНЕ. Во телевизиско интервју Никола Груевски рече дека како партија на средбата со еврокомесарот ќе му понудат она што и до сега го говореле и е во духот на партијата, осуда за ...

СОРОС ПРЕСТАНИ ДА ЈА ЈАДЕШ МАКЕДОНИЈА: Масовен протест во Скопје, поддршка и од небо (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 20.03.2017

Има и транспаренти на кои му се порачува на милијардерот да „престане да ја јаде Македонија“. Се појавија транспренти на кои се бара и од еврокомесарот Јоханес Хан да се тргне настрана од Македонија Параглајдер со боите на Македонија го означи ...

Средбите на лидерите со Хан започнуваат на пладне

Нова ТВ - 20.03.2017

Средбите кои утре ќе ги одржи еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан со лидерите на политичките партии почнуваат во 12.40 часот. Првата средба ќе биде со лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Ќе успее ли Хан да го покаже излезот од кризата?

Р.С.Европа - 20.03.2017

Утрешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан и координативната седница нема да донесат ништо ново за излез од политичката криза, сметаат експертите. Според нив, Хан ќе го повтори истиот став, а партиите нема да постигнат договор.

Комесарот Хан со коментар: Граѓаните се небитни, Македонците да се научат да работат по платформи

Курир - 20.03.2017

Актуелните случувања во Македонија станаа и предмет на интерес на официјален Брисел. Нивното досегашно ингорирање на македонското прашање само беше потврда на двојните аршини на Европската Унија кога стануваат збор балканските држави.

Над 150.000 граѓани низ цела Македонија порачаа: „Ќе се погрижиме Хан да го слушне нашиот глас“ (СНИМКА ОД ДРОН)

Курир - 20.03.2017

Повеќе од 150.000 граѓани веќе 22 дена се на улиците низ Македонија ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Граѓаните побараа средба со Комесарот Јоханес Хан кој треба да допатува во текот на утрешниот ден.

Медијаторството на Еди Рама е контрапродуктивно

Вест - 20.03.2017

Во Македонија, 75 проценти од граѓаните посакуваат членство во ЕУ. Оттука, тоа е добар совет за политичарите дека треба нешто да направат што ќе му помогне на тој процес. И тоа е мојот лост: ако не направите нешто, нема позитивна препорака.

Јоханес Хан: Ситуацијата во Западен Балкан останува кревка

Стандард - 20.03.2017

Европскиот комесар за преговорите за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан изјави дека ситуацијата во Западен Балкан „останува кревка“, но додаде дека трајното решение е „можно само на меѓународно ниво во рамките на ЕУ“, пренесе српското ...

Костов: Хан и европратениците ќе вршат невиден притисок врз претседателот Иванов

Курир - 20.03.2017

Аналитичарот Сотир Костов смета дека комесарот Јоханес Хан доаѓа за да изврши притисок врз претседателот Иванов за да ја смени одлуката и да му го даде мандатот на Зоран Заев. – Очекувам дека господинот Хан и тројцата европратеници ќе вршат невиден ...

Хан утре нема време за средба со претставници на граѓанското општество

Сител - 20.03.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, утре нема да се сретне со претставниците на граѓанската асоцијација „За заедничка Македонија“ кои ги предводат масовните протести што изминатите денови се случуваат во земјата за зачувување на ...

Хан и европратениците утре во Скопје ќе бараат излез од политичката криза

МКД - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, заедно со тројката евроратеници Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Фелекенштајн утре на пладне доаѓаат во Македонија во уште еден обид за постигнување договор за излез од политичката криза.

Граѓаните директно до Хан: Очекуваме средба за да ги презентираме и одбраниме нашите црвено- жолти линии!

Курир - 20.03.2017

Покрај официјалното барање од претставници на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за средба со еврокомесарот Јоханес Хан, барање и очекување на средба со комесарот испраќаат и граѓаните на сцоијалните мрежи директно до Хан.

Хан и тројца европратеници утре во Скопје

24 Вести - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, утре треба да пристигнат во земјава за да направат уште еден обид за договор за излез од политичката криза.

„За заедничка Македонија“: Никој не смее да го игнорира народот во Македонија, за нашите барања и идеали ќе одиме до ...

Курир - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

Хан нема да се сретне со претставници на граѓанското општество

МРТ - 20.03.2017

Тој утре, заедно со тројката европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштај, доаѓа во Македонија во обид да се најде излез од политичката криза. Предвидени се средби со претседателот Иванов и парламентарните партии.

Непроменети позициите на партиите пред посетата на Хан на Македонија...

Н.Македонија - 20.03.2017

Непроменети позициите на партиите пред посетата на Хан на Македонија Се интензивираат активностите пред утрешното доаѓање во Скопје на еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард ...

Хан нема да се сретне со претставниците на граѓанското општество

Телевизија Нова - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре нема да се сретне со претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Хан добил барања и за други средби, но во неговата агенда предвидено е да се сретне само со претставниците на ...

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари

Deutsche Welle - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата.

Хан и тројката европратеници утре во Македонија

МРТ - 20.03.2017

Предвидени се средби со претседателот Иванов и парламентарните партии. Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, заедно со тројката европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштај, утре доаѓа во Македонија во обид да се ...

Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ

Вечер - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата во земјите од Западен Балкан и натаму е кревка и трајно решение е можно само во меѓународните рамки, односно внатре во ЕУ Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата ...

(ВИДЕО) Очекувања од посетата на еврокомесарот Јоханес Хан: СДСМ верува дека Груевски е во паника

Локално - 20.03.2017

Еврокомесарот Хан и тројцата европратеници доаѓаат во уште еден обид за поттикнување разрешница на се покомплицираната политичка ситуација, информира Телма. СДСМ очекува Брисел да ги осуди повиците на насилство што ги промовира ВМРО-ДПМНЕ и ...

„За заедничка Македонија“ инсистираат Хан да ги слушне, велат не смее да се игнорира народот

Фактор - 20.03.2017

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска на прес-конференција која ја одржаа пред делегацијата на Европската унија во Скопје, повторно побара средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан кој утре ќе ја посети Македонија.

РСЕ: Ќе успее ли Хан да го покаже излезот од кризата?

Бриф - 20.03.2017

Утрешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан и координативната седница нема да донесат ништо ново за излез од политичката криза, сметаат експертите. Според нив, Хан ќе го повтори истиот став, а партиите нема да постигнат договор.

Комесарот Хан со коментар: Граѓаните се небитни, Македонците да се научат да работат по платформи

Пулс24 - 20.03.2017

Актуелните случувања во Македонија станаа и предмет на интерес на официјален Брисел. Нивното досегашно ингорирање на македонското прашање само беше потврда на двојните аршини на Европската Унија кога стануваат збор балканските држави.

Над 150.000 граѓани низ цела Македонија порачаа: „Ќе се погрижиме Хан да го слушне нашиот глас“ (Снимка од дрон)

Република - 20.03.2017

Повеќе од 150.000 граѓани веќе 22 дена се на улиците низ Македонија како дел од протестните маршеви За заедничка Македонија. Граѓаните побараа средба со Комесарот Јоханес Хан кој треба да допатува во текот на утрешниот ден.

Костов: Хан и европратениците ќе вршат невиден притисок врз претседателот Иванов

Пулс24 - 20.03.2017

Аналитичарот Сотир Костов смета дека комесарот Јоханес Хан доаѓа за да изврши притисок врз претседателот Иванов за да ја смени одлуката и да му го даде мандатот на Зоран Заев. – Очекувам дека господинот Хан и тројцата европратеници ќе вршат невиден ...

Коцијанчич: Хан нема време за средби со претставници на граѓанското општество

А1 On - 20.03.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, утре нема да се сретне со претставниците на граѓанската асоцијација „За заедничка Македонија“. Ова денеска го соопшти портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, потврдувајќи дека Хан ...

Масовни протести и тврди политички ставови за добре дојде на Хан

Слободен Печат - 20.03.2017

Неколку денови пред посетата на Скопје, комесарот за проширување прати порака за мирно и демократско предавање на власта во земјата, бидејќи, како што рече, токму од ова зависи европската перспектива на земјата и спроведувањето на реформите ...

Граѓаните директно до Хан: Очекуваме средба за да ги презентираме и одбраниме нашите црвено- жолти линии!

Press24 - 20.03.2017

Покрај официјалното барање од претставници на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за средба со еврокомесарот Јоханес Хан, барање и очекување на средба со комесарот испраќаат и граѓаните на сцоијалните мрежи директно до Хан.

Хан и тројца европратеници утре во Скопје

Тера - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, утре треба да пристигнат во земјава за да направат уште еден обид за договор за излез од политичката криза.

„За заедничка Македонија“: Никој не смее да го игнорира народот во Македонија, за нашите барања и идеали ќе одиме до ...

Сител - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари – пробува да го врати процесот на почеток за да обезбеди место во власта

Либертас - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата, пишува Дојче веле .

Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ

А1 On - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата во земјите од Западен Балкан и натаму е кревка и трајно решение е можно само во меѓународните рамки, односно внатре во ЕУ. – Ние не се фокусираме на датумите за членство.

Посетата на Хан, важна за решавање на политичката криза

Алсат-М - 19.03.2017

Политичките партии очекуваат посетата на комесарот за проширување Јоханес Хан и на европските пратеници да помогне за деблокирање на политичката криза. Но, додека ДУИ смета дека европската четворка треба да изврши притисок врз претседателот Иванов ...

Сите го чекаат Хан, сите со различни барања за еврокомесарот

24 Вести - 19.03.2017

Додека еврокоемсарот Хан се среќава со лидерите на партиите, пратениците да почнат конечно со работа и да се избере нов претседател. Ова се очекувањата на Зоран Заев за вторник кога ќе се одржи и координацијата.

Што може Македонија да очекува од посетата на Хан?

24 Вести - 19.03.2017

Што реално може да се очекува од посетата на еврокомесарот за проширување и европратеничката тројка, дали на повидок е нов Пржински договор и како Хан ќе го убеди Иванов дека треба да се случи мирен трансфер на власта, како што порача тој пред ...

Влада направете или на ЕУ заборавете!

Слободен Печат - 19.03.2017

Агенда За утре е закажана координативна средба на парламентарните групи на која би требало да се потврди составот на Комисијата за избор и именување, но веќе постојат превирања околу тоа која партија колку члена треба да има.

Иницијативата „За заедничка Македонија“ му спрема „пречек“ на Хан со 200.000 луѓе

+инфо - 19.03.2017

Од иницијативата бараат и средба со Хан за тој да ги слушне нивните барања. Иницијативата „За заедничка Македонија“ повикува на масовен протест со 200.000 луѓе, во вторник, во Скопје, во пресрет на доаѓањето на еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата ...

За „Заедничка Македонија“ бара средба со Хан

Р.С.Европа - 19.03.2017

Иницијативата за „Заедничка Македонија“ ќе побара средаба со еврокомесарот Јоханес Хан на која ќе ги изнесат нивните барања, велат иницијаторите истакнувајќи дека ЕУ засега покажала игнорантски однос кон нив и дека нема да дозволат влада која ќе ...

Груевски: Очекуваме Хан да повика да се отфрли Тиранската платформа

Курир - 19.03.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5 коментирајќи ја актуелната политичка ситуација истакна дека очекува Хан да ја осуди Тиранската платформа направена во туѓа држава.

Организаторите на протестите против двојазичноста бараат средба со Хан

ТВ21 - 19.03.2017

Организаторите на протестите „За Заедничка Македонија” бараат средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, кој во вторник доаѓа во Скопје. Оперскиот пејач Игор Дурловски истакна дека ЕУ покажува игнорантски однос кон 200.000 граѓани како што ...

„За заедничка Македонија“ бараат средба со Хан, реагираат на игнорантски однос од ЕУ

Канал5 - 19.03.2017

Европската Унија да запре со игнорантскиот однос кон барањата на граѓаните на Република Македонија за отфрлање на тиранската платформа и задржување на унитарноста на земјата. Ова се дел од барањата на граѓанската иницијатива „За заедничка ...