TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мит или вистина за вакцините

Фактор - 07.12.2017

„Не постојат медицински докази за поврзаноста на вакцините, а посебно многу често обвинуваната МРП вакцина нити која било друга со аутизмот и аутистичните нарушувања, немаат никаква поврзаност.

Маја Симончева: НЕВАКЦИНИРАНИТЕ СЕ ОПАСНОСТ ЗА НЕМОЌНИТЕ

Фактор - 07.12.2017

Често сме сведоци на различни мислења за вакцинацијата. Некои се за, други се против. Ова е многу актуелна тема, па токму и затоа решивме да ја третираме. Денес за вакцините, разговараме со д-р Маја Симончева, специјалист по семејна медицина Женски ...

Вакцина против никотинска зависност! Сите без мака ќе можат да се откажат од цигарите!

Sky - 07.12.2017

Дури и оние пушачи кои црвсто се одлучуваат да ги откажат цигарите, често потклекнуваат поради неиздржливиот порив да „запалат една“. Зависноста од никотин е многу сериозен проблем, но научниците сметаат дека наскоро ќе може да ја лечат со посебни ...

Фатална неактивност: Како повторно се вратија малите сипаници

Призма - 06.12.2017

Пишува: Октавијан Коман | Темишвар, Букурешт, Шарлероа, Рим Карла никогаш не била вакцинирана против мали сипаници. Нејзиното здравје не го дозволувало тоа. Родена со прекинат хранопроводник, таа речиси целото свое рано детство го поминала во ...

Фармацевтски гигант призна – со вакцини разболевме повеќе од половина милион деца!

Скопје24 - 06.12.2017

Претседателот на Филипините итно ги суспендираше вакцините, но веќе е направена голема штета. Францускиот гигант Санофи Пастур во средата призна дека клиничките податоци покажале дека Денга вакцината, прва лиценцирана вакцина за таа болест, би ...

Француска компанија близу до развојот на вакцина за вирусот зика

+инфо - 05.12.2017

Вирусот го пренесуваат комарци и во текот на 2016 година имаше епидемија на зика во Бразил, која предизвикува сериозна закана за јавното здравје. Француската фармацевтска компанија „Санофи“ е на чекор од развивање на ефикасна вакцина за вирусот ...

Фармацевтска компанија на чекор до развивање вакцина за вирусот Зика

Курир - 05.12.2017

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ е на чекор од развивање на ефикасна вакцина за вирусот Зика, кој предизвикува сериозни дефекти кај неродените бебиња. Според текст во медицинското списание „Лансет“, компанијата „Санофи“ имала успешни ...

Француска компанија близу до развојот на вакцина за вирусот зика

А1 On - 05.12.2017

– Француската фармацевтска компанија „Санофи“ е на чекор од развивање на ефикасна вакцина за вирусот зика, кој предизвикува сериозни дефекти кај неродените бебиња. Според текст во медицинското списание „Лансет“, компанијата „Санофи“ имала успешни ...

Француска компанија близу до развојот на вакцина за вирусот зика

Сител - 05.12.2017

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ е на чекор од развивање на ефикасна вакцина за вирусот зика, кој предизвикува сериозни дефекти кај неродените бебиња. Според текст во медицинското списание „Лансет“, компанијата „Санофи“ имала успешни ...

Француска компанија близу до развојот на вакцина за вирусот зика...

Н.Македонија - 05.12.2017

Француска компанија близу до развојот на вакцина за вирусот зика Француската фармацевтска компанија „Санофи“ е на чекор од развивање на ефикасна вакцина за вирусот зика, кој предизвикува сериозни дефекти кај неродените бебиња.