TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп го враќа договорот со Иран во Конгресот

Р.С.Европа - 13.10.2017

Претседателот Доналд Трамп со поостра стратегија кон Иран. Во неговиот долгочекуван говор тој, според некои наводи, ќе соопшти дека нуклеарниот договор со Иран не ги исполнува американските безбедносни интереси, но нема да бара нови санкции врз ...

Трамп ќе го објави ставот за нуклеарниот договор со Иран

Р.С.Европа - 13.10.2017

Белата куќа соопшти дека претседателот Доналд Трамп денеска ќе го објави долгоочекуваното обраќање за американската политика спрема Иран, вклучувајќи го и ставот за нуклеарниот договор постигнат во 2015 година меѓу САД, другите светски сили и Иран.

Трамп ќе ја објави стратегијата кон Иран

Newsroom - 13.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе ја соопшти позицијата на САД во врска со нуклеарниот договор со Иран, склучен во 2015 година, јави АФП. Се очекува изјавата на американскиот претседател да ги отвори вратите за нови санкции за ...

Трамп контра „Обамакер“ … продолжение

Стандард - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршен предлог-закон со кој се поедноставува пристапот на САД до поевтини планови за здравствено осигурување, објави ТАСС, повикувајќи се на Си-Ен-Ен.

Трамп го промовира планот за даночни реформи

Глас на Америка - 12.10.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп на Американците им ветува дека ќе добијат своевиден бонус во готовина, ако законодавците го одобрат неговиот план за даночни реформи Во обраќање пред стотици возачи на камиони во Харисбург, Пенсилванија, Трамп ...

Трамп потпиша указ, со кој се „заобиколува“ Обамакер

А1 On - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го направи првиот чекор кон исполнувањето на неговото предизборно ветување за повлекување на Обамакер, со потпишување указ, со кој ќе се добие „прифатливо здравствено осигурување за милиони луѓе“.

Договорот со Иран - Трамп ѝ контрира на ЕУ и си игра со светскиот мир

Deutsche Welle - 12.10.2017

Американскиот претседател Трамп би можел да го раскине нуклеарниот договор со Иран. Што би значело тоа за Европа? Интелегенцијата веќе не е пресудна Американскиот претседател има нов проект: споредба на сопствената со интелигенцијата на министерот ...

Трамп ги изгубил нервите: "Ги мразам сите во Белата куќа"

Точка - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп е се полошо расположен кон своите соработници, пишуваат американските медиуми. Тој наводно рекол дека ги мрази сите во Белата куќа. Како што пишува "Vanity Fair", два извора рекле дека Трамп на шефот за ...

Лавров: Тилерсон потврди дека целта на САД во Сирија е борбата против ИД...

Н.Македонија - 12.10.2017

Лавров: Тилерсон потврди дека целта на САД во Сирија е борбата против ИД Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска потврди дека борбата против терористичката група, таканаречената „ Исламската држава“, е единствената цел на Вашингтон во ...

Политиката на ООН - парадигма за светскиот мир?...

Н.Македонија - 12.10.2017

Развојот на ситуацијата на Далечниот Исток и судбината на односите меѓу Северна и Јужна Кореја, епилогот на војната во Сирија, судбината на иранската нуклеарна програма и другите горливи меѓународни прашања, се тест што ќе го потврди или демантира ...

Лицемерството на Трамп кон ОН...

Н.Македонија - 12.10.2017

Трамп во првиот говор во ОН ја критикуваше светската организација и тврдеше дека САД не се одговорни за нејзините (не)успеси. Но, освен што најмногу придонесуваат во буџетот на ОН, САД имаат и огромна улога во организацијата.

Матис: Веста дека Трамп барал зголемување на нуклеарниот арсенал на САД е апсолутна лага

МКД - 12.10.2017

Американскиот министер за одбрана Џим Матис синоќа ги критикуваше „апсолутно лажните“ медиумски извештаи во кои се тврди дека претседателот Доналд Трамп барал зголемување на американскиот нуклеарен арсенал.

Трамп е лут: „Ен-Би-Си њуз“ и други медиуми би можеле да останат без лиценца за работа

+инфо - 12.10.2017

Комитетот за заштита на новинарите соопшти дека коментарот на претседателот на САД е „лош пример“ за другите странски лидери. Американскиот претседател Доналд Трамп навести дека постои можност за укинување на медиумската лиценца на телевизијата ...

Трамп се закани со одземање лиценци на американските телевизии

Канал5 - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и се закани на телевизиската мрежа НБЦ дека ќе ја оспори нејзината лиценца за емитување. Ваквото предупредување уследи откако беше објавена информација дека Трамп го нарекол морон државниот секретар Рекс ...

Во сигурни раце ли е нуклеарниот арсенал на САД?

Стандард - 12.10.2017

Општата дебата за тоа дали претседателот на САД, Доналд Трамп е погоден за функцијата, неодамна беше парафразирана на загрижувачки начин: дали Трамп разбира и може да управува одговорно со најдеструктивниот нуклеарен арсенал на светот, пишува „New ...

Матис: Лажни се тврдењата за зголемување на нуклеарниот арсенал во САД

Вечер - 12.10.2017

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис ги оцени како „целосно лажни" наводите на медиумите во кои се тврди дека претседателот на САД, Доналд Трамп побарал зголемување на нуклеарниот арсенал на земјата Американскиот секретар за одбрана Џејмс ...

Трамп сугерира одземање лиценци на ТВ мрежи

Р.С.Европа - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и се закани на телевизиската мрежа Ен-Би-Си, дека ќе ја предизвикал нејзината лиценца за емитување. До ова дојде откако беше објавена приказна за тоа дека државниот секретар Рекс Тилерсон го нарекол „морон“ во ...

Трамп потпиша указ, со кој се „заобиколува" Обамакер

Вечер - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го направи првиот чекор кон исполнувањето на неговото предизборно ветување за повлекување на Обамакер, со потпишување указ, со кој ќе се добие „прифатливо здравствено осигурување за милиони луѓе".

Трамп им вети пониски даноци на американските камионџии

Курир - 12.10.2017

Трамп зборуваше на настан во градот Харисбург во Пенсилванија, пред здружение на камионџии и мали и средни бизнисмени. Предогот на Трамп е данокот на доход за компаниите да се намали од 35 на 20 проценти, додека кај индивидуалците да се воведат ...

Трамп: Имам добар однос со Тилерсон, но не и ист став за Северна Кореја

Вечер - 12.10.2017

Трамп на новинарите во Овалниот кабинет им изјави дека тој и Тилерсон „всушност имаат многу добар однос", но оти имаат „малку поинаков став за Северна Кореја" Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека има добар однос со американскиот ...

Конгресмен поднесе резолуција за отповикување на Доналд Трамп

Локално - 12.10.2017

Конгресменот Ал Грин поднесе резолуција за отповикување на претседателот Доналд Трамп, но ја повлече веднаш пред да почне каква било законадавна расправа. Тој сепак најави дека повторно ќе поднесе таква резолуција и планира на крајот да издејствува ...

Лавров: Тилерсон потврди дека целта на САД во Сирија е борбата против ИД

А1 On - 12.10.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска потврди дека борбата против терористичката група, таканаречената „Исламската држава“, е единствената цел на Вашингтон во Сирија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Трамп: „Ен-Би-Си њуз“ и други медиуми би можеле да останат без лиценца за работа

Телевизија Нова - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп навести дека постои можност за укинување на медиумската лиценца на телевизијата „Ен-Би-Си њуз“, како и на други медиуми, што претставува закана по неповолните медиумски извештаи за Трамп.

Трамп може да побара одземање на лиценците на телевизиите поради „лажни вести“

Нетпрес - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп навести во средата дека можеби ќе побара одземање на лиценцата на телевизиската мрежа NBC News и на другите национални телевизии, откако пренесоа дека наводно државниот секретар Рекс Тилерсион го нарекол ...

Доналд Трамп директно се закани на слободните и независни медиуми

Нова ТВ - 11.10.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп кажа многу лоши работи за медиумите, откако ја започна својата трка за претседател пред нешто повеќе од две години. Тој сугерираше дека медиумите не ја сакаат вистински Америка.

Клучните членови на Претставничкиот дом го поддржуваат договорот со Иран

Нетпрес - 11.10.2017

Републиканскиот челник на комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ед Ројс изјави во средата дека нуклеарниот договор со Иран треба построго да се применува, но не повика на истапување на овој договор, а ...

Трамп блиску до објавување на одлуката за Иран

Глас на Америка - 11.10.2017

Аналитичарите веруваат дека има поголем ризик во поништувањето отколку во задржувањето на договорот Се очекува претседателот на САД, Доналд Трамп во рок од неколку дена да објави дека нема да верифицира дека Иран се придржува до Нуклеарниот договор ...

Трамп побарал десеткратно зголемување на нуклеарниот арсенал, ја изненадил војската (ВИДЕО)

МКД - 11.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп побарал драстично зголемување на нуклеарниот арсенал на САД кога во јули разговарал со советниците за национална безбедност, објави денеска Ен-би-си , цитирајќи тројца функционери што биле на состанокот.

Пентагон го запозна Трамп со варијантите за дејствување против Северна Кореја

Алсат-М - 11.10.2017

Шефот на Пентагон, Џејмс Матис и претседателот на Советот на Генералштабовите на вооружените сили на САД, генерал Џоузеф Данфорд го запознаа американскиот претседател Доналд Трамп со варијантите за дејствување против Северна Кореја, соопшти Белата ...

Клинтон: Трамп е најопасниот претседател во историјата на САД (ВИДЕО)

МКД - 11.10.2017

Хилари Клинтон во понеделникот рече дека Доналд Трамп е „најопасниот претседател во историјата на САД“ и дека целиот свет треба да биде загрижен поради неговото лидерство. Хилари Клинтон за време на претседателската кампања предупредуваше дека Трамп ...

Ивана и Меланија Трамп во борба околу тоа која е првата дама на САД

Популарно - 11.10.2017

Првата сопруга на американскиот претседател Доналд Трамп, Ивана, и актуелната, трета сопруга, Меланија, се спречкаа околу тоа која има право да го користи епитетот „прва дама на САД“. Судирот беше предизвикан од промотивната кампања која Ивана Трамп ...

Меј: Велика Британија останува посветена на иранскиот нуклеарен договор

Алфа - 11.10.2017

Британска премиерка Тереза Меј во телефонски разговор со американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека Велика Британија останува посветена на договорот за иранската нуклеарна програма, соопшти Даунинг стрит 10 Британска премиерка Тереза Меј во ...

Што треба да знае Трамп, пред да се зафати со Иран?

Стандард - 11.10.2017

Судбината на иранскиот нуклеарен договор е дискутабилна. Американскиот претседател Доналд Трамп има рок до 15 октомври да изјави пред Конгресот дека Техеран го почитува седум-страниот договор.

Трамп побарал драматично зголемување на нуклеарниот арсенал

Нетпрес - 11.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп побарал драматично зголемување на нуклеарниот арсенал на САД кога во јули годинава разговарал со советниците за национална безбедност, објави во средата американската телевизиска мрежа NBC News повикувајќи се ...

Британската влада врши притисок врз Трамп за да го продолжи нуклеарниот договор со Иран

Newsroom - 11.10.2017

Британската влада ги повика САД да го продолжат нуклеарниот договор со Иран, за кој премиерката Тереза ​​Меј рече дека е “од витално значење за регионалната безбедност”. Според соопштението од Даунинг стрит, Тереза ​​Меј и Доналд Трамп зборувале ...

Трамп побарал десеткратно зголемување на американскиот нуклеарен арсенал

Стандард - 11.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп побарал десеткратно зголемување на американскиот нуклеарен арсенал за време на состанокот со шефовите на државните безбедносни служби минатото лето, пренесе NBC News, повикувајќи се на информации од тројца ...

Трамп ги доведе во прашање и лиценците на медиумите

Newsroom - 11.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нападна денеска медиумите за кои смета дека “шират лажни вести” и запраша дали треба да им се одземат дозволите за работа. “Со сите лажни вести кои доаѓаат од NBC и Мрежата, во кој момент е соодветно да им ...

Трамп ѝ се закани на „Ен-би-си“ со одземање на лиценцата

Мета - 11.10.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска повторно ги нападна медиумите, кои, според него, шират лажни вести и праша дали треба да им бидат одземени дозволите за работа. „Со сите лажни вести кои доаѓаат од ‘Ен-би-си“ и Мрежите, кој момент е ...

Првата г-ѓа Трамп пркосно – одби да му биде амбасадор на Трамп

Локално - 11.10.2017

Првата г-ѓа Трамп одбила да биде амбасадор во нејзината родна земја на својот екс сопруг Доналд Трамп Првата сопруга на претседателот на САД Доналд Трамп Ивана раскажа дека се откажала од предлогот на американскиот лидер да стане амбасадор во Чешка, ...

Матис: Лажни се тврдењата за зголемување на нуклеарниот арсенал во САД

+инфо - 12.10.2017

- Ваков вид на неточно известување е неодговорно - оцени Матис. Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис ги оцени како „целосно лажни“ наводите на медиумите во кои се тврди дека претседателот на САД, Доналд Трамп побарал зголемување на ...

Трамп сугерира одземање лиценци на ТВ мрежи

Тера - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и се закани на телевизиската мрежа Ен-Би-Си, дека ќе ја оспори нејзината лиценца за емитување. До ова дојде откако беше објавена приказна за тоа дека државниот секретар Рекс Тилерсон го нарекол „морон“ во ...

Трамп потпиша указ, со кој се „заобиколува“ Обамакер

Алсат-М - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го направи првиот чекор кон исполнувањето на неговото предизборно ветување за повлекување на Обамакер, со потпишување указ, со кој ќе се добие „прифатливо здравствено осигурување за милиони луѓе“.

Трамп им вети пониски даноци на американските камионџии

Република - 12.10.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави вчера дека главната цел на неговата даночна реформа е да ги намали даноците, да ги поедностави бирократските обврски и даноците да бидат поправедни кон американските работници и средната класа.

Трамп: Имам добар однос со Тилерсон, но не и ист став за Северна Кореја

+инфо - 12.10.2017

Трамп изјави дека има добар однос со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, но оти немаат ист став за Северна Кореја. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека има добар однос со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, но оти ...

Конгресмен поднесе резолуција за отповикување на Доналд Трамп

Телевизија Нова - 12.10.2017

Конгресменот Ал Грин поднесе резолуција за отповикување на претседателот Доналд Трамп, но ја повлече веднаш пред да почне каква било законадавна расправа. Тој сепак најави дека повторно ќе поднесе таква резолуција и планира на крајот да издејствува ...

Лавров: Тилерсон потврди дека целта на САД во Сирија е борбата против ИД

Вечер - 12.10.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска потврди дека борбата против терористичката група, таканаречената „Исламската држава", е единствената цел на Вашингтон во Сирија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Трамп: „Ен-Би-Си њуз“ и други медиуми би можеле да останат без лиценца за работа

А1 On - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп навести дека постои можност за укинување на медиумската лиценца на телевизијата „Ен-Би-Си њуз“, како и на други медиуми, што претставува закана по неповолните медиумски извештаи за Трамп.

Пентагон го запозна Трамп со варијантите за дејствување против Северна Кореја

+инфо - 11.10.2017

Трамп се советуваше со членови на тимот одговорен за прашањата за националната безбедност, меѓу кои учествуваа Матис и Данфорд. Шефот на Пентагон, Џејмс Матис и претседателот на Советот на Генералштабовите на вооружените сили на САД, генерал Џоузеф ...

Која е вистинска прва дама? Ивана Трмап со гостувањето на телевизија ја налути Меланија

Попара - 12.10.2017

Првата сопруга на американскиот претседател Доналд Трамп, Ивана, и актуелната, трета сопруга, Меланија, се спречкаа околу тоа која има право да го користи епитетот „прва дама на САД“. Судирот беше предизвикан од промотивната кампања која Ивана Трамп ...

Трамп и се закани на “Ен-Би-Си" со одземање на лиценцата

Вечер - 11.10.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска повторно ги нападна медиумите, кои, според него, шират лажни вести и праша дали треба да им бидат одземени дозволите за работа. „Со сите лажни вести кои доаѓаат од „Ен-би-си" и од мрежите, кој момент е ...