TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

15 знаци дека имате ниско ниво на железо во организмот

Скопје инфо - 06.10.2017

Недостатокот на железо во крвта е најчестиот нутритивен дефицит во светот и членовите на женскиот пол се најподложени на оваа проблематика. Железото е од суштинско значење за производство на хемоглобинот, протеин кој им помага на црвени крвни клетки ...

Сакате банани? Една повеќе дневно може да ви го спаси животот

Кајгана - 06.10.2017

Само една банана или авокадо повеќе дневно може да спречи срцев или мозочен удар, покажуваат новите истражувања. Храната богата со калиум може да ги спречи смртоносните блокади така што го спречува стврднувањето на артериите.

Доколку ви фали овој витамин, тоа е знак за појава на бели влакна

Пулс24 - 06.10.2017

Белата коса која моментално е моден хит меѓу славните, за некои луѓе тоа претставува вистински ужас. Проблемот со кој се сретнуваат голем број на млади во дваесетите и раните триесети години се белите влакна.

Храна што ќе го спречи опаѓањето на косата

Идивиди - 05.10.2017

Опаѓањето на косата му се случува на секого во некој дел од животот, а на тоа влијаат фактори како животниот стил, но и исхраната. Намаленото внесување на хранливи материи преку храната придонесува за опаѓањето преку ослабувањето на врвовите на ...

Знаци за дефицит на цинк во организмот

Кумановски м. - 06.10.2017

loading... Каква е состојбата на кожата и косата, страдате ли често од несоница и настинки? Тогаш најверојатно имате дефицит на цинк. Видете неколку сигурни знаци дека треба да јадете почесто храна богата со минерали.

Витамин Д – Што се случува со вашето тело ако го почувствувате недостатокот од овој витамин?

Локално - 05.10.2017

Знаеме дека витамините се корисни и дефинитивно, ако нашето тело има дефицит барем од еден од нив, последиците може да бидат фатални. Европски студии сепак се фокусирале на дефицитот на витамин D.

Витаминот Д спречува срцев удар и карцином

Вечер - 05.10.2017

Истражувачите докажале дека недостатокот од овој витамин може да биде кобен по животот и здравјето на секој човек. Истражувачите докажале дека недостатокот од овој витамин може да биде кобен по животот и здравјето на секој човек.

Пробајте и проверете, храна што ќе го спречи опаѓањето на косата

Република - 05.10.2017

Опаѓањето на косата му се случува на секого во некој дел од животот, а на тоа влијаат фактори како животниот стил, но и исхраната. Намаленото внесување на хранливи материи преку храната придонесува за опаѓањето преку ослабувањето на врвовите на ...