TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расте рејтингот на партијата на Курц

Стандард - 19.05.2017

По се изгледа министерот за надворешни работи Себастијан Курц ја „истрела“ нагоре Австриската народна партија (АНП), откако минатата недела го презеде раководството, пишува германскиот весник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Австрија: Ако изборите би се случеле денеска, Курц би бил победник

Република - 19.05.2017

Првото истражување на јавното мислење откако Себастијан Курц стана лидер на Народната партија на Австрија (ОВП) покажува дека таа листа би победила на изборите. За листата на Себастијан Курц, во овој момент би гласале дури 33 отсто од Австријците.