TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со ребалансот на Буџетот намалени се глобите – почнува собраниската расправа

Сакам да кажам - 17.07.2017

Ребалансот на Буџетот предвидува помалку казни. Со предложените измени и дополнувања на планот за приходи и расходи во 2017, ставката за глоби е намалена за 3,7 милиони евра и изнесува 34,8 милиони евра.

Полицајците бараат поголеми плати, место скратен буџет

Макфакс - 16.07.2017

Независниот полициски синдикат побара од министерот Оливер Спасовски да го исполни планот за зголемување на платите на вработените во МВР двапати годинава за пет проценти. Независниот синдикат на полицијата, кој себе се нарекува единствена критична ...

Ребалансот на буџетот утре во Собрание

24 Вести - 16.07.2017

Осумстотини и четириесет амандмани стигнале до комисијата за финансирање и буџет, на која утре ќе почне расправата за ребаланост. Најмногу амандмани има од ВМРО-ДПМНЕ седумстотини и шест. СДСМ не дала ниту еден, а останатите 134 амандмани се од ...

Независниот полициски синдикат бара продолжување на процесот за подобрување на животниот стандард на полицијата

А1 On - 16.07.2017

„Бидејќи деновиве и во периодот до 2-ри Август од страна на Владата на Р.Македонија односно Премиерот на Владата на Р.Македонија до Собранието на Р.Македонија на дневен ред ќе биде доставен предлог ребалансот на Буџетот за 2017 година како Синдикат ...

Утре стартува расправата за ребаланс на буџетот

Телма - 16.07.2017

Утре почнува расправата за ребалансот на буџетот во Комисијата за финансирање и буџет. Поднесени се околу 1000 предлог промени на буџетот од страна на опозициската Вмро ДПМНЕ и неколку од страна на ДУИ .

Утре стартува расправата за ребалансот на буџетот, поднесени 840 амандмани

Фокус - 16.07.2017

Дури 840 амандмани стигнале до собраниската комисија за финансирање и буџет, на која утре ќе почне расправата за ребаланост на Буџетот. Најмногу амандмани, 706, а останатите 134 амандмани се од албанските партии.

Ребалансот утре пред пратениците, се кратат 47 милиони евра и на приходната и на расходната страна

Алфа - 16.07.2017

Од утре ребалансот на буџетот влегува во собраниска процедура. Се очекува жестока дебата од пратениците за прекројувањето на државната каса кое предвидува ревидирање на приходите за 1,5% надолу, односно за 47 милиони евра.

Утре ребаланск на буџетот - Опозицијата поднесе 700 амандмани

Сител - 16.07.2017

Утре стартува собраниската расправа за ребалансот на буџетот. Забелешки на прекројувањето како да се трошат државните пари, најмногу имаат пратениците од ВМРО ДПМНЕ. Поднеле над 700 амандмани, меѓу кои бараат да се обезбедат пари за изгрдба на ...

Од утре комисиска расправа за ребалансот на буџетот, околу 1000 поднесени амандмани

Канал5 - 16.07.2017

Мачна и долга расправа за ребалансот на буџетот кој од утре ќе се најде пред собраниската комисија за финансирање ги очекува пратениците, ако се суди по досега поднесените над 1000 амандмани.

ВМРО-ДПМНЕ со амандмани за реконструкции и нови училишта, водоводи, нови патишта, електрични автобуси за градски превоз ...

Курир - 16.07.2017

Во пресрет на ребалансот на Буџет за 20017година која што е предложен од Владата на Република Македонија во македонското Собрание од понеделник ќе започне амандманската расправа на Комисијата за финансирање и буџет.

ВМРО-ДПМНЕ поднесоа стратешки амандмани за ребалансот на Буџетот кои што претставуваат реални барања на граѓаните

Курир - 16.07.2017

Од понеделник во Собранието на Република Македонија започнува расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година за кој што ВМРО- ДПМНЕ поднесоа над 700 амандмани. Од извори дознаваме дека ВМРО-ДПМНЕ поднеле повеќе стратешки амандмани односно ...

Независниот полициски синдикат бара поголеми плати

МКД - 16.07.2017

Независниот полициски синдикат побара од министерот Оливер Спасовски да го исполни планот за зголемување на платите на вработените во МВР двапати годинава за пет проценти. Независниот синдикат на полицијата, кој себе се нарекува единствена критична ...

ЌЕ СЕ РАСПРАВА ЗА РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ: Каде ќе има кратења?

Фактор - 16.07.2017

Расправата за ребалансот на буџетот ќе стартува утре во Комисијата за финансирање и буџет. Поднесени се околу 1000 предлог промени на буџетот од ВМРО- ДПМНЕ и неколку од ДУИ. Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека пари треба да се одвојат за повеќе крупни ...

ВМРО- ДПМНЕ со амандмани за реконструкции и нови училишта, водоводи, нови патишта, електрични автобуси за градски ...

Пулс24 - 16.07.2017

Во пресрет на ребалансот на Буџет за 20017година која што е предложен од Владата на Република Македонија во македонското Собрание од понеделник ќе започне амандманската расправа на Комисијата за финансирање и буџет.

ВМРО-ДПМНЕ со амандмани за ребалансот на Буџетот

Нетпрес - 16.07.2017

Како позначајни амандмани би се издвоиле изградбата на првата фаза од нов автопат од Кичево до Гостивар како и магистрален гасовод од Скопје до Тетово и Гостивар. Од понеделник во Собранието на Република Македонија започнува расправата за ребалансот ...

Повеќе од 1.000 амандмани за ребалансот на буџетот

Телма - 15.07.2017

Тешка се очекува да биде расправата за ребалансот на буџетот која стартува во понеделник во комисијата за финансирање и буџет.Иако рокот за поднесување амандмани истекува денеска, досега се стигнати околу 1000 предлог промени на буџетот од страна на ...

Поднесени 1.000 амнадмани на ребалансираниот буџет

+инфо - 15.07.2017

Најголемиот дел од амандманите се на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ. Собраниската расправата за ребалансот на буџетот стартува во понеделник во комисијата за финансирање и буџет. Пратеничките групи имаа рок до денеска да поднесат амандмани.

ШТО ПРЕДВИДУВА РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ: Најголемо „кастрење“ ќе има во полицијата (ФОТО)

Телеграф - 15.07.2017

Иако според извештајот на Прибе СДСМ презеде обврска да го реализира истиот, а сега крати цели 60 милиони денари или 1 милион евра, предвидени токму за реформи во полицијата Најголемото кратење во ребалансот на буџетот е предвидено токму во ...

Полицајците побараа зголемување на платите

+инфо - 16.07.2017

Независниот полициски синдикат се сомнева дека кратењето во буџетот на МВР кое се врши со ребалансот ќе се одрази на платите на полицајците. Независниот полициски синдикат бара министерот Оливер Спасовски да го исполни планот за зголемување на ...

Ребалансот на буџетот утре во Собрание

Тера - 16.07.2017

Дури 840 амандмани стигнале до собраниската комисија за финансирање и буџет, на која утре ќе почне расправата за ребаланост на Буџетот. Најмногу амандмани 706 од МВРО ДПМНЕ, а останатите 134 амандмани се од албанските партии.

ВМРО-ДПМНЕ со амандмани за реконструкции и нови училишта, водоводи, нови патишта, електрични автобуси за градски превоз ...

Телевизија Нова - 16.07.2017

Во пресрет на ребалансот на Буџет за 20017година која што е предложен од Владата на Република Македонија во македонското Собрание од понеделник ќе започне амандманската расправа на Комисијата за финансирање и буџет.

ВМРО-ДПМНЕ поднесоа стратешки амандмани за ребалансот на Буџетот кои што претставуваат реални барања на граѓаните

Маркукуле - 16.07.2017

Од понеделник во Собранието на Република Македонија започнува расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година за кој што ВМРО- ДПМНЕ поднесоа над 700 амандмани. Од извори дознаваме дека ВМРО-ДПМНЕ поднеле повеќе стратешки амандмани односно ...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира и ребалансот на буџетот, спреми повеќе од 1.000 амандмани

Либертас - 15.07.2017

Тешка се очекува да биде расправата за ребалансот на буџетот која стартува во понеделник во комисијата за финансирање и буџет. Иако рокот за поднесување амандмани истекува денеска, досега се стигнати околу 1000 предлог промени на буџетот од страна ...

Поднесени над 1.000 амандмани за ребаланс на буџетот

Фокус - 15.07.2017

Собраниската расправата за ребалансот на буџетот стартува во понеделник во комисијата за финансирање и буџет, а според информациите од Собранието, досега се поднеле околу 1.000 предлог промени на буџетот.

Со Ребалансот најголемо „кастрење“ ќе има во полицијата

Курир - 15.07.2017

Иако според извештајот на Прибе СДСМ презеде обврска да го реализира истиот, а сега крати цели 60 милиони денари или 1 милион евра, предвидени токму за реформи во полицијата. Најголемото кратење во ребалансот на буџетот е предвидено токму во ...

ВМРО-ДПМНЕ со амандмани за нови училишта, водоводи, патишта, електрични автобуси

Нетпрес - 16.07.2017

Од над 700 амандмани кои што се поднесени од страна на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ има многу амaндмани кои што, како што велат од партијата се значајни за градот Скопје. Во пресрет на ребалансот на Буџет за 20017година која што е предложен од Владата ...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира и ребалансот на буџетот, спреми повеќе од 1.000 амандмани

10без10 - 15.07.2017

Иако рокот за поднесување амандмани истекува денеска, досега се стигнати околу 1000 предлог промени на буџетот од страна на опозициската ВМРО - ДПМНЕ и само неколку од страна на ДУИ, објави Телма .

ВМРО-ДПМНЕ со 1.000 амандмани ќе го кочи ребалансот на буџет

Локално - 16.07.2017

Околу 1.000 амандамни опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднела до Собранието. Неколку амандамни до собраниските служби доставила и ДУИ. Се очекува амандамни да поднесат и БЕСА. Од СДСМ не најавуваат.

Утре стартува расправата за ребалансираниот Буџет – поднесени 1.000 амандмани

Телевизија Нова - 16.07.2017

Утре стартува собраниската расправа за ребалансот на буџетот во Комисијата за финансирање и буџет. Пратеничките групи до вчера имаа рок да поднесат амандмани. Според информациите од Собранието, досега се поднесени до 1000 амандмани.