TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Г20 разговараше за Сирија

Deutsche Welle - 17.02.2017

Западните и арапските држави и натаму инсистираат на политичко решение за сирискиот конфликт во рамки на ОН-мировен процес. За Сирија денеска се разговараше на средбата на Г20 во Бон. На средбите на министрите за надворешни работи на најмоќните ...

Трамп и Тилерсон продолжуваат со отпуштања во Стејт Департментот

Курир - 17.02.2017

Многу од вработените кои служат како врска на државниот секретар со регионалните бироа се отпуштаат од Стејт Департментот. Отпуштањата доаѓаат само две недели откако Рекс Тилерсон беше назначен за нов американски државен секретар.

Германија и Франција повикаа Русија да одигра конструктивна улога во Сирија

Стандард - 17.02.2017

Министрите за надворешни работи на Германија и Франција повикаа Русија да одигра конструктивна улога во изнаоѓањето решение за граѓанската војна во Сирија на средба со нивните колеги во Бон, пренесе Ројтерс.

Државниот секретар на САД ги објави условите за воена соработка со Русија во Сирија

Локално - 17.02.2017

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон ја објави неможноста за воена соработка меѓу Москва и Вашингтон, додека Русија не признае дека “не целата сириска опозиција се терористи”, пренесе агенцијата “Ројтерс” повикувајќи се на дипломатски извор.

Нов гаф на екипата на државниот секретар на САД: Преспал во старечки дом

Локално - 17.02.2017

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон стана жртва на комична случка покрај збрката на Г-20. По средбата со Сергеј Лавров стана јасно дека тој нема каде да спие. Екипата на Тиларсон испуштила да му резервира соба во Бон.

Тилерсон- Лавров: Кремљ да се придржува до своите обврски кон Украина

МРТ - 17.02.2017

Рекс Тилерсон на првата билатерална средба во Бон со својот руски колега Сергеј Лавров му порачал дека Кремљ мора да се придржува до своите обврски кон Украина, ако сака подобра соработка меѓу Москва и администрацијата на претседателот Доналд Трамп..

Претставниците на Г20 повикаа на поголема соработка во решавање на конфликтите

Сител - 17.02.2017

Претставниците на водечките светски сили, на средбата на Г20 во Бон, повикаа на поголема соработка во решавање на актуелните конфликти и спречување на идните кризи. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел по состанокот изјави дека ...

Трамп и Тилерсон продолжуваат со отпуштања во Стејт Департментот

Нетпрес - 17.02.2017

Почнаа да се остваруваат најавите на новиот шеф на американската дипломатија Рекс Тилерсон, кој веднаш по доаѓањето на фунцијата сигнализираше дека доаѓаат промени во начинот на спроведување на американската дипломатија.

Тилерсон: САД можно е да соработуваат со Русија

Глас на Америка - 16.02.2017

Американскиот државен секретар ова го изјави по средбата со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, кој пак подвлече дека Русија не се меша во внатрешните работи на други земји.

Г20 во Бон: Прва средба меѓу Тилерсон и Лавров

Deutsche Welle - 16.02.2017

Американскиот министер за надворешни работи првпат по стапувањето на функцијата се сретна со рускиот колега. Германија е домаќин на средбата на шефовите на дипломатиите на Г20, посветена на најгорливите светски прашања.

Прва билатарелна средба на Тилерсон и Лавров

Р.С.Европа - 16.02.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на првата билатерална средба во Бон со неговиот руски колега Сергеј Лавров му порачал дека Кремљ мора да се придржува до своите обврски кон Украина доколку сака подобра соработка меѓу Москва и ...

Лавров: Во прагматичниот разговор со Тилерсон не се разгледани санкциите

+инфо - 16.02.2017

Лавров првпат се сретна со Тилерсон денеска во Бон на маргините на средбата на шефовите на дипломатии на земјите од Г-20. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека во, според него, денешниот прагматичен разговор со ...

Еро: Позицијата на САД за блискоисточниот конфликт е збунувачка...

Н.Македонија - 16.02.2017

Еро: Позицијата на САД за блискоисточниот конфликт е збунувачка Позицијата на САД околу начините за решавање на израелско-палестинскиот конфликт е „многу збунувачка и загрижувачка“, изјави денеска во Бон францускиот министер за надворешни работи ...

Претставниците на Г20 повикаа на поголема соработка во решавање на конфликтите...

Н.Македонија - 17.02.2017

Претставниците на Г20 повикаа на поголема соработка во решавање на конфликтите Претставниците на водечките светски сили, на средбата на Г20 во Бон, повикаа на поголема соработка во решавање на актуелните конфликти и спречување на идните кризи.

Првиот состанок помеѓу десната рака на Путин и Трамп: Лавров и Тилерсон разговарале за односите помеѓу САД и Русија

Точка - 16.02.2017

Шефот на руската дипломатија рекол дека двете земји имаат „многу прашања“ за кои треба да разговараат, изразувајќи надеж дека ќе воспостават „параметри за идна соработка“. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон и рускиот министер за надворешни ...

Вашингтон е подготвен за соработка со Москва, но само во одредени области, порача Тилерсон

Мета - 16.02.2017

Вашингтон е подготвен да соработува со Москва, но само во одредени области, кои ќе бидат во интерес на американскиот народ, изјави државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон по денешната средба со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Бон.

Лавров ја нарече средбата со Тилерсон продуктивна

Руска реч - 16.02.2017

Во текот на разговорите министерот за надворешни работи на Русија и државниот секретар на САД дискутираа за борбата против тероризмот, ситуациите во Сирија и Украина, како и за билатералните односи меѓу Русија и САД и се договорија да ги продолжат ...

Берлин бара Москва да влијае врз сепаратистите во источна Украина...

Н.Македонија - 16.02.2017

Берлин бара Москва да влијае врз сепаратистите во источна Украина Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел денеска од Русија побара да изврши притисок врз сепартисите во источна Украина, со цел да го повлечат тешкото оружје од ...

Лавров: Во прагматичниот разговор со Тилерсон не се разгледани санкциите

Телевизија Нова - 16.02.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, на првото странско патување на функцијата се сретна со рускиот колега Сергеј Лавров, на маргините на Г-20 самитот во Бон, Германија. Фокусот на разговорите се идните односи САД-Русија, во светлото на ...

Лавров и Габриел разговарале за Сирија и Украина

Стандард - 16.02.2017

Министрите за надворешни работи на Германија и на Русија, Сергеј Лавров и Зигмар Габриел разговарале за ситуацијата во Украина и во Сирија, пренесе ТАСС. Според податоците на германското Министерство за надворешни работи, разговорот меѓу двајцата ...

Русија и САД се договориле да продолжат напред, таму каде нивните интереси се совпаѓаат (ВИДЕО)

Стандард - 16.02.2017

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека се разбрал со државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон дека Москва и Вашингтон треба да „одат напред“ во областите од заеднички интерес, пренесе AФП.

Дводневен самит на Г-20 во Бон

Алсат-М - 16.02.2017

Министерите за надворешни работи на Групата 20 најразвиени земји на светот, денеска во Бон разговараат за актуелните глобални конфликти и можните начини во иднина да се спречат кризи, јавува дописникот ...

Важно изјава од Лавров за политиката на Русија

Локално - 16.02.2017

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за време на првата средба со новиот државен секретар на САД Рекс Тилерсон дека Русија не се меша во внатрешните прашања на другите земји, пренесе Reuters.

Многу важна средба Русија-САД во Бон

Локално - 16.02.2017

Разговараат првите дипломати на двете страни Денес во Бон се одржува средбата на министрите за надворешни работи на “Големата двасетка”. Планирано е да бидат разгледани кризата со мигрантите и борбата против тероризмот.

Дводневен самит на Г-20 во Бон

+инфо - 16.02.2017

Домаќинот Германија сака да се запазат 17-те зацртани цели за забрзан развој, коишто меѓународната заедница предвидува да се постигнат до 2030. Министрите за надворешни работи од Групата на 20-те најразвиени економии (Г-20) денеска ги започнуваат ...

Дводневен самит на Г-20 во Бон

Lider - 16.02.2017

Министерите за надворешни работи на Групата 20 најразвиени земји на светот, денеска во Бон разговараат за актуелните глобални конфликти и можните начини во иднина да се спречат кризи, јавува дописникот на МИА од Берлин.

Во Бон средба Тилерсон, Лавров

Р.С.Европа - 16.02.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Бон ќе разговара со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тоа е прва средба на дипломати и други претставници на овие две земји откако американскиот претседател Доналд Трамп ја ...

Договор за повлекување на тешкото оружје во Украина

Р.С.Европа - 16.02.2017

Завојуваните страни во источна Украина се согласија да го повлечат тешкото оружје во согласност со мировната спогодба постигната во Минск, соопшти ОБСЕ. Украина и бунтовниците кои се поддржани од Русија се согласија да го повлечат тешкото оружје од ...

Средба Тилерсон- Лавров во Бон

МРТ - 16.02.2017

По инаугурацијата на Доналд Трамп, ова е прв состанок на дипломати на овие две земји. Во Бон е закажана првата средба на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Американскиот државен секретар Тилерсон следната седмица оди во Мексико

Макфакс - 16.02.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон и американскиот министер за национална/внатрешна безбедност Џон Кели на 23-ти февруари ќе отпатуваат во Мексико, објави мексиканското министерство за надворешни работи.

Лавров: Во прагматичниот разговор со Тилерсон не се разгледани санкциите

А1 On - 16.02.2017

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека во, според него, денешниот прагматичен разговор со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон не станало збор за економските санкции на САД против Русија.

Претставниците на Г20 повикаа на поголема соработка во решавање на конфликтите

Нетпрес - 17.02.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел по состанокот изјави дека ниту една одделна земја не може сама да ги решава прашањата како што се климатските промени, тероризмот и масовните миграции, преносоа американските медиуми.

Берлин бара Москва да влијае врз сепаратистите во источна Украина

А1 On - 16.02.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел денеска од Русија побара да изврши притисок врз сепартиситте во источна Украина, со цел да го повлечат тешкото оружје од линијата на разграничување со украинските сили.

Самит на Г-20 во Германија

Република - 16.02.2017

Министрите за надворешни работи од Групата на 20-те најразвиени економии (Г-20) денеска ги започнуваат дводневните разговори во некогашната германска престолнина Бон, каде што фокусот ќе биде ставен на глобалниот економски развој, јави БТА.

Средба на најразвиените земји во Бон – ЕУ мора да се менува (видео)

Канал5 - 16.02.2017

Министрите за надворешни работи на групата 20 најразвиени земји на светот, денеска во Бон разговараат за актуелните глобални конфликти и можните начини во иднина да се спречат кризи. Една од темите за кои ќе се разговара е и непредвидливоста и ...

Во Бон средба Тилерсон, Лавров

Алсат-М - 16.02.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Бон ќе разговара со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тоа е прва средба на дипломати и други претставници на овие две земји откако американскиот претседател Доналд Трамп ја ...

Американскиот државен секретар Тилерсон следната седмица оди во Мексико

Точка - 16.02.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон и американскиот министер за национална/внатрешна безбедност Џон Кели на 23-ти февруари ќе отпатуваат во Мексико, објави мексиканското министерство за надворешни работи.

Лавров: Во разговорот со Тилерсон не се разгледани санкциите...

Н.Македонија - 16.02.2017

Лавров: Во разговорот со Тилерсон не се разгледани санкциите Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека во, според него, денешниот прагматичен разговор со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон не станало збор за ...

Претставниците на Г20 повикаа на поголема соработка во решавање на конфликтите

+инфо - 17.02.2017

Зигмар Габриел по состанокот изјави дека ниту една одделна земја не може сама да ги решава прашањата како што се климатските промени, тероризмот и др. Претставниците на водечките светски сили, на средбата на Г20 во Бон, повикаа на поголема соработка ...

Берлин бара Москва да влијае врз сепаратистите во источна Украина

Сител - 16.02.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел денеска од Русија побара да изврши притисок врз сепартиситте во источна Украина, со цел да го повлечат тешкото оружје од линијата на разграничување со украинските сили.

Дводневен самит на Г-20 во Бон

Сител - 16.02.2017

Министрите за надворешни работи од Групата на 20-те најразвиени економии (Г-20) денеска ги започнуваат дводневните разговори во некогашната германска престолнина Бон, каде што фокусот ќе биде ставен на глобалниот економски развој, јави БТА.

Лавров: Во прагматичниот разговор со Тилерсон не се разгледани санкциите

Алфа - 16.02.2017

Лавров првпат се сретна со Тилерсон денеска во Бон на маргините на средбата на шефовите на дипломатии на земјите од Г-20. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека во, според него, денешниот прагматичен разговор со ...

Претставниците на Г20 повикаа на поголема соработка во решавање на конфликтите

А1 On - 17.02.2017

Претставниците на водечките светски сили, на средбата на Г20 во Бон, повикаа на поголема соработка во решавање на актуелните конфликти и спречување на идните кризи. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел по состанокот изјави дека ...

Дводневен самит на Г-20 во Бон

А1 On - 16.02.2017

Министрите за надворешни работи од Групата на 20-те најразвиени економии (Г-20) денеска ги започнуваат дводневните разговори во некогашната германска престолнина Бон, каде што фокусот ќе биде ставен на глобалниот економски развој, јави БТА.

Претставниците на Г20 повикаа на поголема соработка во решавање на конфликтите

Алсат-М - 17.02.2017

Претставниците на водечките светски сили, на средбата на Г20 во Бон, повикаа на поголема соработка во решавање на актуелните конфликти и спречување на идните кризи. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел по состанокот изјави дека ...

Дводневен самит на Г-20 во Бон...

Н.Македонија - 16.02.2017

Дводневен самит на Г-20 во Бон Министрите за надворешни работи од Групата на 20-те најразвиени економии (Г-20) денеска ги започнуваат дводневните разговори во некогашната германска престолнина Бон, каде што фокусот ќе биде ставен на глобалниот ...

Претставниците на Г20 повикаа на поголема соработка во решавање на конфликтите

Точка - 17.02.2017

Претставниците на водечките светски сили, на средбата на Г20 во Бон, повикаа на поголема соработка во решавање на актуелните конфликти и спречување на идните кризи. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел по состанокот изјави дека ...

ФОКУС НА ГЛОБАЛНИОТ ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ: Дводневен самит на Г-20 во Бон

Телеграф - 16.02.2017

Домаќинот Германија сака да се запазат 17. зацртани цели за забрзан развој што меѓународната заедница предвидува да се постигнат до 2030 Министрите за надворешни работи од Групата на 20. најразвиени економии (Г-20) денеска ги започнуваат дводневните ...

Претставниците на Г20 повикаа на поголема соработка во решавање на конфликтите

Lider - 17.02.2017

Претставниците на водечките светски сили, на средбата на Г20 во Бон, повикаа на поголема соработка во решавање на актуелните конфликти и спречување на идните кризи. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел по состанокот изјави дека ...