TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Младинците на Металург убедливо го совладаа тимот на Македонија Ѓ.П.

РК Металург - 20.04.2017

Убедлива победа на нашите младинци. Во средба од 12. коло на младинската лига на Македонија, група 2, екипата на Металург високо го совлада тимот на Македонија Ѓ.П. Иако се играше во Автокоманда улогата на домаќин ја имаше екипата на Македонија Ѓ.П.

Вардарци пристигнаа во Хамбург и порачаа: Спремни сме за Флензбург

SportMedia - 20.04.2017

Неочекувано, патот на екипата на Вардар кон Флензбург траеше подолго од очекувањата. Поради дефект на авионот, македонскиот тим речиси пола ден заглави на аеродромот во Виена. Она што е најважно е дека „црвено-црните" пред неполн час стигнаа во ...

И без пола тим Вардар е пресилен за помладите сестри

Вардар - 20.04.2017

Ждрепката сакаше уште во четврт-финалето на Купот од Македонија да се сретнат нашите две сениорски екипи. А во тој дуел „сениорките" и без пола тим се пресилни за Вардар СЦЈС, победувајќи со 38-18.

Вардарци стигнаа во Германија по изненадување против Флензбург

Шеталиште - 20.04.2017

Ракометарите на Вардар денеска заминуваат за Германија каде в сабота против Флензбург ќе го одиграат првиот меч од 1/4-финалето на Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ имаат огромна желба, конечно, да се изборат за место во најдобрата четворка, но ...

Вардарки со половични сили го совладаа СЦЈС за полуфинале во Купот

Gol.mk - 20.04.2017

Ракометарките на женскиот ракометен шампион, Вардар, очекувано се првите полуфиналисти на Купот на Македонија, откако денес во првото четвртфинале славеа убедлива победа од 38-18 (20-11), над Вардар СЦЈС.

Како вардарците Милиќ и Стоилов патуваа кон Германија (Фото)

Дерби - 20.04.2017

Ракометарите на Вардар заминаа за Германија каде ги очекува првиот натпревар од четвртфиналниот двобој против Фленсбург во рамките од ракометната Лига на Шампиони. Атмосферата во редовите на македонскиот шампион е на одлично ниво, а во центарот на ...

Се знае кој Вардар е „главен“: СЦЈС се обиде, но немаше сили за сензација

24 Ракомет - 20.04.2017

Ракометарките на Вардар се првите полуфиналистки во Купот на Македонија, откако славеа над Вардар СЦЈС со убедливи 18:38. Иако Ирина Дибирова практично играше без половина тим (Лекиќ, Пенезиќ, Радичевиќ, Суслина, Човиќ и Лакрабер не беа во ...

ШТЕРБИК ВЕРУВА ВО ДОБАР РЕЗУЛТАТ: Флензбург е силен тим, но имаме квалитет

Телеграф - 20.04.2017

Голманот на „црвено-црните“ вели дека Вардар има квалитет за да дојде до успех против Германците Ракометарите на Вардар в сабота го играат првиот меч од четврт-финалето во Лигата на шампионите против Флензбург во Германија.

Стоилов: Време е за фајнл-фор

МКД - 20.04.2017

Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов смета дека во четвртиот обид „црвено-црните“ треба да го поминат четвртфиналето и да се пласираат на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Келн.

Игропуло доаѓа во Мешков Брест како замена за Криштопанс!

Позитив.мк - 20.04.2017

По одличната сезона во Лигата на шампионите и СЕХА лигата, белоруски Мешков Брест размислува за следната сезона. Ново засилување за клубот е рускиот репрезентативец Константин Игропуло. 32-годишниот Константин Игропуло игра на позиција десен бек, ...

Врањеш: Вардар е силен, но се надеваме дека историјата од пред две години ќе се повтори

Gol.mk - 20.04.2017

Три години по ред македонскиот шампион Вардар е елиминиран во четвртфиналанта фаза од Лигата на шампионите. Во 2014 година беа елиминирани од Флензбург, за наредните две сезони да доживеат нови порази од Киелце и Веспрем.

Штербик: Македонскиот ракомет заслужи чекор понапред во ЛШ...

Н.Македонија - 20.04.2017

Очекувам позитивен резултат на гости, а потоа пред полна сала во Скопје севкупно да славиме, рече вардаровиот капитен Стојанче Стоилов, пред двомечот со Фленсбург во четврт-финалето на ЛШ Четири години последователно играме во четврт-финалето на ...

Вардар е "тврд орев", но историјата може да се повтори

Вечер - 20.04.2017

Германскиот ракометен гигант Фленсбург до четвртфиналето во Лигата на шампионите стигна преку тешката осминафинална пресметка со Мешков Брест. Но во германскиот тим сега се надеваат дека и во четвртфиналето со Вардар ќе им се повтори историјата и ...

ЕХФ прогноза: Вардар скокна едно место и сигурно оди на фајнал форот во Келн!

Спортклуб - 20.04.2017

Четврта-среќа – така ЕХФ ја оценува оваа сезона во која Вардарф повторно ќе се обиде да се пласира на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Келн. Во редовното рангирање на ЕХФ, македонскиот првак скокна едно место и сега се наоѓа на третото ...

Врањеш: Вардар е „тврд орев“, но историјата може да се повтори

Екипа - 20.04.2017

По втор пат во последните четири години Вардар против Фленсбург ќе се бори за место на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите во Келн. Во првиот натпревар „црвено-црните“ в сабота ќе играат во гости, а реваншот е на 27 април во Скопје.

Вардарци "летнаа" за Германија

SportMedia - 20.04.2017

Вардар го започна четвртиот обид за пласман на фајнл фор завршницата во ракометната Лига на шампиони. "Црвено-црните" заминаа за Германија, каде в сабота ќе гостува на ...

Вардарки во сестрински „клинч“ тргнуваат во одбрана на Куп-трофејот!

Gol.mk - 20.04.2017

Со натпреварот меѓу актуелниот првак Вардар и сестринската екипа Вардар СЦЈС (17.00 часот), официјално ќе бидат отворени четвртфиналните натпревари во женскиот ракометен Куп на Македонија.

Германските судии „на дело“: Фуксе Берлин со невидена судиска кражба се спаси од пораз (Видео)

Дерби - 20.04.2017

Тимот на Фуксе Берлин избегна пораз во германското првенство во рамките од 27. коло на гостувањето кај Мелсунген, откако средбата заврши без победник 28:28. Домашниот тим во последните секунди од средбата постигна гол, но судиите на крајот одлучија ...

Сефте за Металург 2

24 Ракомет - 20.04.2017

Ракометарите на Металург 2 го совладаа тимот на Работнички и ја запиша својата прва победа во 4 коло од плеј-аутот во Суперлигата. Младите ракометари на Петровски и Стојановиќ славеа со 32:21 (17:12).

Стоилов: Си должиме на себеси пласман на Ф4! Штербик: Верувам во успех!

24 Вести - 19.04.2017

Вардар утре патува за Фленсбург, каде што в сабота, во 17.30 часот ќе го одигра првиот четвртфинален натпревар од ракометната Лига на шампионите. Желбите се јасни, меѓутоа овој пат и реалните очекувања на ракометарите се дека ќе успеат да го ...

Прва победа на Металург 2 во плејаут-фазата

РК Металург - 19.04.2017

Металург 2 го совлада тимот на Работнички. Во првенствен натпревар, одигран вечерва во Автокоманда, Металург 2 го совлада тимот на Работнички и ја запиша својата прва победа во плејаут-фазата.

Самсоненко: Со сѐ што сторивме го заслужуваме Ф4

Вардар - 19.04.2017

Вардар веќе влезе во историјата на македонскиот ракомет како прв тим што трипати триумфирал во регионалната СЕХА лига, и четири сезони е меѓу осумте најдобри тимови во Европа. Годинава „црвено-црните" го прескокнаа и осмина-финалето, бидејќи во ...

Раул Гонзалес: Ако сакаме во Келн, треба да одиграме и во Фленсбург

Екипа - 19.04.2017

Ракометарите на Вардар утре заминуваат за Германија каде в сабота го играат првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите против Фленсбург. За „црвено-црните“ ова е четврто чертвртфинале во ЛШ во серија, втора четвртфинална пресметка со ...

За пласман во Келн треба да се игра на победа и во Флензбург

Вардар - 19.04.2017

Вардар по четврти пат по ред ќе игра меѓу Топ-8 екипи во лигата на шампионите, и повторно како пред четири сезони за пласман на Ф4 турнирот играме со германски Флензбург. Историјата се повторува, па и сега првиот меч од четврт-финалето го играме во ...

Михајлoвски: Заборавете на судии, концентрирајте се на играта

Екипа - 19.04.2017

Претседателот на СЕХА – лигата и поранешен сопственик на Вардар, Михајло Михајловски, исто така беше присутен на прес – конференцијата на „вардарци“ во пресрет на двомечот со Фленсбург и им посака да одиграат како против Веспрем во финалето на ...

Стоилов: Си должиме Ф4 и на себе и на навивачите

Екипа - 19.04.2017

Ракометарите на Вардар се подготвени за предизвикот што го носи саботното гостување во Германија против Фленсбург, во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ во последните три сезони беа елиминирани токму во ова фаза ...

Штербик: Ние и публиката, можеме да го направиме исчекорот до Келн

Екипа - 19.04.2017

Искусниот голман Арпад Штербик оптимистички гледа на четвртфиналниот двомеч против Фленсбург во Лигата на шампионите. Тој смета дека Вардар има квалитетна екипа, а очекува и неопходна поддршка од публиката в сабота во „Јане Сандански“, за да се ...

Карачиќ неизвесен за првиот натпревар со Фленсбург

МКД - 19.04.2017

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез вели дека Игор Карачиќ поради болест можно е да го прескокне првиот четвртфинален натпревар против Фленсбург во Лигата на шампионите. Пред Вардар е најголемиот предизвик оваа сезона, да се победи Фленсбург и конечно ...

Вардар има свој „адут“, фановите ќе бидат пресудни за фајнл-фор (ВИДЕО)

SportMedia - 19.04.2017

Ракометарите на Вардар се во очекување на најважните два меча во сезоната. Како што е познато, „црвено-црните" во четврт-финалето од Лигата на шампионите ќе се соочат со Флензбург, германскиот тим кој е стар должник.

Капитенот Стоилов: Си должиме фајнал-фор на сами себе и навивачите

Дерби - 19.04.2017

Ракометарите на Вардар одново дојдоа до тоа последно скалило кое води до завршниот турнир во Лигата на шампионите, но за да се дојде до најдобрите четири екипи во Европа мора да се мине уште една пречка бундеслигашот Флензбург.

РАУЛ ГОНЗАЛЕЗ ГИ ПОДГОТВИ МОМЦИТЕ: Флензбург е тим со добра одбрана и одлична контра

Телеграф - 19.04.2017

Ракометарите и стручниот штаб на „црвено-црните“ се убедени дека сезонава имаат позрел тим кој може да дојде до најголемиот успех Екипата на Вардар се подготвува за пресметката против Флензбург, а првиот меч е веќе в сабота во Германија каде што ...

Гонзалез: Ќе играме на победа во Флензбург, нема да го чекаме реваншот

Gol.mk - 19.04.2017

Македонскиот ракометен првак Вардар в сабота тргнува по одмазда против Флензбург за елиминацијата од четвртфиналето во Лигата на шампионите пред четири сезони. Шпанскиот стратег на „црвено-црните“, Раул Гонзалез пред заминувањето за Германија посочи ...

Стоилов: Си должиме пласман на Ф4 самите себе, на навивачите и управата

Gol.mk - 19.04.2017

Капитенот на македонскиот ракометен првак Вардар, Стојанче Стоилов пред заимувањето за Германија на првиот меч од четвртфиналето против Флензбург истакна дека е оптимист за пласман на Ф4 турнирот во Келн.

Стари ривали за нова приказна во Будимпешта?...

Н.Македонија - 19.04.2017

Во полуфиналето на ЛШ за жени ќе има две репризи, оти ќе играат истите ривали како и лани, па Вардар ќе се сретне со Букурешт, а Ѓер и Будуќност четврти пат ќе играат меѓу себе последниве шест години Ракометарките на македонскиот првак Вардар, како ...

Мешков Брест замената за Кристопанс ја најде во искусниот Русин Игропуло

Gol.mk - 19.04.2017

Ракометниот шампион на Белорусија, составот на Мешков Брест продолжува да го гради составот за идната сезона, откако потпиша со искусниот некогашен репрезентативец на Русија, Константин Игропуло.

Михајловски: Фокус на двомечот, не на судиите

SportMedia - 19.04.2017

Михајло Михајловски присуствуваше како специјален гостин на денешната прес-конференција на РК Вардар. Некогашниот претседател на „црвено-црните" ја прифати поканата од првиот човек на тимот Сергеј Самсоненко и имаше свое кратко експозе за ...

Гонзалес: Против Фленсбург размислуваме само на победи...

Н.Македонија - 19.04.2017

Бундеслигашот до завчера беше лидер во германското првенство, а по двата пораза на гости, од Кил (29-23) и од Берлин (34-32) сега е втор, со еден бод помалку од Левен, но Гонзалес смета дека Фленсбург не е во играчка криза На првиот четвртфинален ...

Штербик: Време е Вардар и македонскиот ракомет да исчекорат напред

Gol.mk - 19.04.2017

Искусниот чувар на мрежата на Вардар и еден од лидерите на тимот на теренот, Арпад Штербик е свесен за шансата пред која се наоѓаат во ЛШ и притоа истакна дека е време да се искористи истата.

Михајловски: Заборавете ги судиите и концентрирајте се на вашата игра!

24 Ракомет - 19.04.2017

На денешната прес-коференција раководството, стручниот штаб, капитенот Стоилов и Арпад Штербик пред заминување за Германија предупредија дека Фленсбург е силна екипа, но со претпазлива игра може да се оствари позитивен резултат.

Пред четврт-финалето на ЛШ: ЕХФ го гледа Вардар како носител на бронза во Келн

24 Ракомет - 19.04.2017

ЕХФ преку својата мрежа на новинари кои работат го направи последното рангирање на екипите што стигнаа до самиот крај пред пласманот на Ф4 во Келн. На ова рангирање за првпат Вардар е ставен во групата на што не само што сигурно би требало да игра ...

Стоилов: Очекувам позитивен резултат на гостувањето во Германија

Сител - 19.04.2017

Ракометарите на Вардар четврта сезона по ред ќе бидат учесници на 1/4 финалните натпревари од Лигата на шампионите. Исто како и пред четири сезони ривал им е бундеслигашот Флензбург екипа која е најголем кандидат за првото место во Бундес лигата.

Штербик: Тука сме каде што припаѓаме

24 Ракомет - 19.04.2017

Вардарци во наредните две недели ќе се борат за првиот историски пласман на Фајнл Фор турнирот во Келн. Противник во четвртфиналето ќе им биде составот на Фленсбург, екипа со која веќе еднаш Вадарци ги одмерија силите во рамките на четвртфиналната ...

Стоилов: Ја играме најдобра сезона досега, си должиме самите на себе поволен резултат!

24 Ракомет - 19.04.2017

Капитенот на македонскиот првак, Стојанче Стоилов пред првиот четвртфинален дуел и гостувањето во Фленсбург, на средбата со медиумите истакна дека Вардар никогаш не бил позрел и концентриран на пласман меѓу четирите најдобри екипи.

Го сакавме и го добивме Вардар во полуфиналето

Вечер - 19.04.2017

Ждрепката за завршниот турнир во Лигата на шампионите, посака ЖРК Вардар повторно да се сретне со ЧСМ Букурешт во репризата од ланското полуфинале од Ф4 турнирот во Будимпешта, а во редовите на романскиот првак владее задоволство што од трите можни ...

Заборавете на судиите и концентрирајте се на играта

Вечер - 19.04.2017

Претседателот на СЕХА – лига и поранешен сопственик на македонскиот ракометен шампион Вардар, Михајло Михајловски, во пресрет на двомечот со Фленсбург на "црвено -црните" им посака да одиграат како против Веспрем во финалето на Регионалната лига.

Стоилов: Верувам дека овој пат ќе успееме

Курир - 19.04.2017

Капитенот на Вардар Стојанче Стоилов е убеден дека „црвено-црните“ оваа сезона ќе се пласираат на завршниот „Фајнал фор“ турнир во Лигата на шампионите. – Тимот е позрел од претходните години.

Раул Гонзалез: Против Фленсубрг мораме да одиграме два пати добро за Ф4 во Келн

Телевизија Нова - 19.04.2017

Ракометарите на Вардар утре патуваат за Германија каде в сабота се среќаваат со Фленсбург, прв натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампините. Тренерот на „црвено-црните“ , Раул Гонзалез смета дека за пласман на Ф4 во Келн потребно е да се ...

Столе Стоилов: Си должиме пласман на еден фајналфор на себе и на навивачите

Телевизија Нова - 19.04.2017

Столе Стоилов во пресрет на натпреварот со Фленсбург изјави дека Вардар конечно мора да стигне до завршниот турнир, потребно е да го направиме последниот чекор, за себе но и за навивачите, очекува тежок двомеч но пласман во Келн.

Германските судии „на дело“: Фуксе Берлин со невидена судиска кражба се спаси од пораз

Точка - 20.04.2017

Тимот на Фуксе Берлин избегна пораз во германското првенство во рамките од 27. коло на гостувањето кај Мелсунген, откако средбата заврши без победник 28:28. Домашниот тим во последните секунди од средбата постигна гол, но судиите на крајот одлучија ...