TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Изборите в недела ќе бидат новиот 11 Октомври за Прилеп и за Македонија

Мета - 11.10.2017

Кога на секого му е јасно дека Никола Груевски е минато недозволиво е Прилеп да остане неосвестен. Прилеп прв се освестил кога требало, тука пукнала првата пушка, затоа 15 октомври ќе биде новиот 11 Октомври за Прилеп и за Македонија, јас сум убеден ...

Во градот – херој, Прилеп одбележан Денот на антифашистичката борба

Сител - 11.10.2017

Со полагање венци и свежи цвеќиња на Могилата на непобедените и пред спомениците на паднатите борци, бројни високи државни делегации, меѓу кои и претседателот на државава Ѓорѓе Иванов, како и министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, херојски ...

Владата на СДСМ ги укинала парите за уредување на спомен обележјето кај “Песјобрдце” (ФОТО)

Маркукуле - 11.10.2017

Здружението на прилепски бранители оваа година аплицирало со проект на јавниот оглас за финансирање на програмски активности на здруженија и фондации од претходната влада и добило средства во висина од 300.000 денари за уредување на спомен ...

Фијаско на Заев пред празен плоштад во Прилеп – пензионери, земјоделци, студенти, Еурокомпозит против двојазичност, ...

Маркукуле - 11.10.2017

СДСМ вечерва одржа митинг во Прилеп и доживеа големо разочарување. Плоштадот “Методија Андонов – Ченто” беше очигледно преголем залак за партијата на власт. И покрај тоа што целиот булевар беше паркиран со возила од други градови, СДСМ и Заев не ...

ДРОН ВИДЕО од синоќешниот СПЕКТАКУЛАРЕН ОГНОМЕТ во Прилеп и прекрасната празнична атмосфера

Маркукуле - 11.10.2017

Традиционално синоќа во Прилеп беше изведен симулиран напад врз некогашниот бугарски полициски участок, како дел од одбележувањето на почетокот на народото антифашистичко востание. За прекрасното видео од огнометот, атмосферата во центарот на Прилеп ...

Притвореникот од Прилеп кој избега, вратен зад решетки

24 Вести - 11.10.2017

Притвореник од Прилеп вчера им избегал на затворската полиција додека го враќале од болница во затворот во Прилеп. Според информациите од полицијата, тој за кратко време бил фатен и вратен во затворот Тројца полицајци од затворот го носеле да му се ...

Затвореник им избега на полицајците од затворот во Прилеп

Курир - 11.10.2017

Настанот е пријавен во Полициска станица од Општа надлежност Прилеп. Околу 22 часот лицето било пронајдено и спроведено во Казнено поправна установа Затвор ...

Неуспешен обид за бегство на притвореник од прилепскиот затвор

Канал 77 - 11.10.2017

Триесет и деветгодишен притвореник од прилепскиот затвор синоќа при излез од Градската болница во Прилеп, каде бил на лекарска интервенција, им побегнал на тројца затворски чувари но по неколку часа е пронајден и повторно е приведен во затворот.

Затвореник им побегнал на полицајци додека го враќале од болнички преглед

Newsroom - 11.10.2017

Затвореник од Прилеп успеал да им побегне на тројца полициски службеници додека го враќале од болнички преглед. Имено, во текот на вчерашниот ден, во прилепската полициска станица, вработен во Казнено-поправната установа во Прилеп пријавил бегство ...

11 Октомври – 76 години потоа

Вистина.мк - 11.10.2017

За 11 Октомври и „првата пушка“ – неминовна е асоцијацијата на Прилеп. И 75 години потоа (по нападот на тогашната полициска станица Участакот, денес меморијалниот музеј „11 Октомври“, со што е означен почетокот на македонското народно антифашистичко ...

Ден на народното востание: Македонија се сеќава на борците и на ослободителите

Newsroom - 11.10.2017

Македонија одбележува 76 години од денот кога прилепскиот партизански одред „Гоце Делчев“ го нападна участокот на бугарската полиција и изврши други акции во градот Прилеп, со што почна Народноослободитенната борба против фашистичките окупатори.

11 Oктомври 1941 година, почетокот и текот на акцијата за Прилеп

Маркукуле - 11.10.2017

Имајќи во предвид дека одбележувањето на 11 Октомври има оставено посебен белег на историјата на Прилеп и Македонија, имаме обврска да направиме една ретроспектива на настаните од тој период и да ви пренесеме изворни и точни податоци за ...

Започна чествувањето на празникот 11. октомври во Прилеп

А1 On - 10.10.2017

Со огномет, импровизиран напад и посета на историската поставка од НОБ изложена во Участакот, Прилеп и годинава во предвечерието на големиот национален празник 11. октомври го започна чествувањето на празникот.

Во Прилеп почнаа чествувањата за 11 Октомври

А1 On - 10.10.2017

Со крводарителска акција во Центарот за култура „Марко Цепенков“ и со формирањето на македонското знаме на учениците од прилепските училишта на плоштадот „Методија Андонов – Ченто“, денеска во Прилеп почнаа чествувањата по повод 11 Октомври – Денот ...

Патриотски перформанс во Прилеп

Алфа - 10.10.2017

Денеска по шести пат во Прилеп, илјада и двесте ученици, на плоштадот ``Методија Андонов Ченто`` го искажаа своето патриотско чуство поставувајќи модерен перформанс во кој беше поставено знамето на Република Македонија.

Учениците од Прилеп со перформанс на градскиот плоштад

Сител - 10.10.2017

Околу 1.200 ученици од сите основни и средни општински училишта, денеска, точно напладне, на Градскиот плоштад во центарот на Прилеп, го формираа македонското знаме во чест на големиот национален празник, Денот на македонското народно востание, ...

Историски истрел што ги обедини сите пукотници на македонскиот народ...

Н.Македонија - 10.10.2017

Историски истрел што ги обедини сите пукотници на македонскиот народ Денот 11 Октомври е светол датум за современата македонска историја, датум што симболично го означува почетокот на оруженото востание и Народноослободителната борба на македонскиот ...

Над 1.200 ученици го формираа македонското знаме на плоштадот во Прилеп...

Н.Македонија - 10.10.2017

Над 1.200 ученици го формираа македонското знаме на плоштадот во Прилеп По повод големиот национален празник „11 Октомври“ над 1.200 ученици од основните и средни училишта од Прилеп по традиционален 6-ти пат денеска на плоштадот „Методија Андонов ...

Перформанс на 1.200 ученици, формираа македонско знаме во Прилеп

Репортер - 10.10.2017

Над 1.200 ученици од основните и средните училишта од Прилеп формираа големо македонско знаме по повод големиот национален празник 11 Октомври. Целта на овој настан е пред сѐ дружење на децата и зголемување на почитта на младите кон државните ...

Според СДС, Втората светска војна траела само 23 дена!!! Борци на НОБ што мислите вие за ова?!

Маркукуле - 10.10.2017

На денешната прес-конференција од месноста “Песјобрдце”, кандидатот за советник од советничката листа на ОО СДСМ Прилеп, Ивона Кузмановиќ, истакна: “Денес, во очи празникот 11ти октомври, оддаваме почит на сите кои на тој ден 1944 година го започнаа ...

Традиционална крводарителска акција по повод празникот „11 Октомври“

Пулс24 - 10.10.2017

Денеска во просториите на Домот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп се одржа веќе традиционалната крводарителска акција по повод големиот национален празник „11 Октомври“.Акцијата е организирана од Институтот за трансфузиона медицина од Скопје и ...

БРУКА! За СДС востанието започнало на 11 Октомври 1944 година – Заради ова ли го укинуваа екстерното?! (ВИДЕО)

Маркукуле - 10.10.2017

Практичен пример, што се случува кога младите ќе пораснат без знаење и што во иднина ќе значи укинувањето на екстерното тестирање во Македонија, кое беше прв чекор на новата влада на СДСМ.

Филмско бегство од затвор ја потресе Македонија – полицијата ги раскажа деталите за се она што се случувало во текот на ...

Sky - 11.10.2017

На 10.10.2017 година во Полициска станица Прилеп Д.Н.(33) вработен во Казнено поправна установа Затвор Прилеп пријави дека истиот ден во времето од 19.00 до 19.30 часост додека заедно со двајца негови колеги Д.П. и Р.В. го носеле притворениот Л.П.

Македонското сонце блесна во центарот на Прилеп (фото)

Маркукуле - 10.10.2017

Во центарот на Прилеп на плоштадот “Meтодија Андонов – Ченто”, започна празнувањето по повод “Денот на народното востание – 11 Oктомври”. Kako и секоја година и оваа учениците од сите основни училишта во градот изведоа кореографија преку која го ...

ВИДЕО ОД ВЕЛИЧЕНСТВЕНОТО МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ кое го формираа 1200 ученици денеска во Прилеп

Маркукуле - 10.10.2017

Во центарот на Прилеп на плоштадот “Meтодија Андонов – Ченто”, денеска започна празнувањето по повод “Денот на народното востание – 11 Oктомври”. Kaкo и секоја година и оваа учениците од сите основни училишта во градот изведоа кореографија преку ...

Прилеп ги слави хероите (фото)

Република - 11.10.2017

Со импресивен огномет, импровизиран напад и посета на историската поставка од НОБ изложена во Участакот, Прилеп, градот херој и првоборец синоќа, во предвечерието на големиот национален празник 11 – ти Октомври го почна чествувањето на празникот.

Во Прилеп почнаа чествувањата за 11 Октомври

Канал5 - 10.10.2017

Со крводарителска акција во Центарот за култура „Марко Цепенков“ и со формирањето на македонското знаме на учениците од прилепските училишта на плоштадот „Методија Андонов - Ченто“, денеска во Прилеп почнаа чествувањата по повод 11 Октомври - Денот ...

ФОТО: Над 1.200 ученици го формираа македонското знаме на плоштадот во Прилеп

Press24 - 10.10.2017

По повод големиот национален празник „11 Октомври“ над 1.200 ученици од основните и средни училишта од Прилеп по традицинален 6-ти пат на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ го формираа македонското знаме.

Традиционална крводарителска акција во Прилеп по повод празникот „11 Октомври“

Маркукуле - 10.10.2017

Денеска во просториите на Домот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп се одржа веќе традиционалната крводарителска акција по повод големиот национален празник „11 Октомври“.Акцијата е организирана од Институтот за трансфузиона медицина од Скопје и ...

БРУКА! За СДСМ востанието започнало на 11 Октомври 1944 година – Заради ова ли го укинуваа екстерното?! (ВИДЕО)

Курир - 10.10.2017

На денешната прес-конференција кандидатот за советник од редовите на СДСМ Прилеп, Ивона Кузмановиќ, истакна дека “Денот на народното востание – 11 Октомври”, започнал на 11 Октомври 1944 година.

Затвореник од прилепскиот затвор избегал при носење на преглед во Градска Болница, па го фатиле

Либертас - 11.10.2017

Вчера во Полициска станица Прилеп Д.Н.(33) вработен во Казнено поправна установа Затвор Прилеп пријави дека истиот ден во времето од 19.00 до 19.30 часост додека заедно со двајца негови колеги Д.П. и Р.В. го носеле притворениот Л.П.

Прилеп го празнува 11-ти Октомври со славење на хероите, забава и изложби

Сител - 11.10.2017

Со импресивен огномет, импровизиран напад и посета на историската поставка од НОБ изложена во Участакот, Прилеп градот херој и првоборец и годинава на големиот национален празник 11 – ти Октомври го започна чествувањето на празникот.

Во Прилеп почнаа чествувањата за 11 Октомври

Скопје24 - 10.10.2017

Со крводарителска акција во Центарот за култура „Марко Цепенков“ и со формирањето на македонското знаме на учениците од прилепските училишта на плоштадот „Методија Андонов – Ченто“, денеска во Прилеп почнаа чествувањата по повод 11 Октомври – Денот ...

Над 1.200 ученици го формираа македонското знаме на плоштадот во Прилеп

Пулс24 - 10.10.2017

По повод големиот национален празник „11 Октомври“ над 1.200 ученици од основните и средни училишта од Прилеп по традицинален 6-ти пат на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ го формираа македонското знаме.

Традиционална крводарителска акција по повод празникот „11 Октомври“

Шеталиште - 10.10.2017

Денеска во просториите на Домот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп се одржа веќе традиционалната крводарителска акција по повод големиот национален празник „11 Октомври“.Акцијата е организирана од Институтот за трансфузиона медицина од Скопје и ...

Затвореник им избега на полицајците од затворот во Прилеп

Press24 - 11.10.2017

Вчера во Полициска станица Прилеп, 33-годишниот Д.Н. инаку вработен во Казнено поправна установа Затвор Прилеп пријави дека истиот ден во времето од 19.00 до 19.30 часост додека заедно со двајца негови колеги Д.П. и Р.В. го носеле притворениот Л.П.

Прилеп го празнува 11-ти Октомври со славење на хероите, забава и изложби – Фото

Скопје24 - 11.10.2017

Со импресивен огномет, импровизиран напад и посета на историската поставка од НОБ изложена во Участакот, Прилеп градот херој и првоборец и годинава во предвечерието на големиот национален празник 11 – ти Октомври го започна чествувањето на празникот.

Во Прилеп почнаа чествувањата за 11 Октомври

Либертас - 10.10.2017

Со крводарителска акција во Центарот за култура „Марко Цепенков“ и со формирањето на македонското знаме на учениците од прилепските училишта на плоштадот „Методија Андонов – Ченто“, денеска во Прилеп почнаа чествувањата по повод 11 Октомври – Денот ...

Перформанс на 1200 ученици, формираа македонско знаме во Прилеп

Репортер - 10.10.2017

Над 1200 ученици од основните и средни училишта од Прилеп, формираа големо македонско знаме, по повод големиот национален празник „11 Октомври“. -Утрешниот празник е симбол на македонската борба за слобода, ден кога се поставени темелите на ...

Притвореник со лисици им избегал на тројца полицајци во Прилеп

+инфо - 11.10.2017

Околу 22 часот лицето било пронајдено и спроведено во Казнено поправна установа Затвор Прилеп. Притвореник избегал кога бил однесен вчера на преглед во болница во Прилеп, соопшти полицијата. Д.Н.

Во Прилеп се чествуваше 11-ти Октомври со импровизиран напад и огномет

Вечер - 11.10.2017

Со импресивен огномет, импровизиран напад и посета на историската поставка од НОБ изложена во Участакот, Прилеп градот херој и првоборец и годинава во предвечерието на големиот национален празник 11 ти Октомври го започна чествувањето на празникот ...

Во Прилеп почнаа чествувањата за 11 Октомври

Сител - 10.10.2017

Со крводарителска акција во Центарот за култура „Марко Цепенков“ и со формирањето на македонското знаме на учениците од прилепските училишта на плоштадот „Методија Андонов - Ченто“, денеска во Прилеп почнаа чествувањата по повод 11 Октомври - Денот ...

ФОТО: Над 1.200 деца го формираа македнското знаме на плоштадот во Прилеп

Шеталиште - 10.10.2017

По повод големиот национален празник „11 Октомври“ над 1.200 ученици од основните и средни училишта од Прилеп по традицинален 6-ти пат на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ го формираа македонското знаме.

Затвореник им избега на полицајците од затворот во Прилеп

Телевизија Нова - 11.10.2017

Во Полициска станица Прилеп вчера 33-годишниот Д.Н. инаку вработен во Казнено поправна установа Затвор Прилеп пријави дека истиот ден во времето од 19.00 до 19.30 часот додека заедно со двајца негови колеги Д.П. и Р.В. го носеле притворениот Л.П.

ФОТО: Со спектакуларен огномет синоќа започна чествувањето на 11ти Октомври во Прилеп

Шеталиште - 11.10.2017

Со импресивен огномет, импровизиран напад и посета на историската поставка од НОБ изложена во Участакот, Прилеп градот херој и првоборец и годинава во предвечерието на големиот национален празник 11 – ти Октомври го започна чествувањето на празникот.

Затвореник од затворот во Прилеп им избегал на полицајци

Нетпрес - 11.10.2017

Во Полициска станица Прилеп вчера 33-годишниот Д.Н. инаку вработен во Казнено поправна установа Затвор Прилеп пријави дека истиот ден во времето од 19.00 до 19.30 часот додека заедно со двајца негови колеги Д.П. и Р.В. го носеле притворениот Л.П.

Прилеп го празнува 11-ти Октомври со славење на хероите, забава и изложби

МК News - 11.10.2017

Со импресивен огномет, импровизиран напад и посета на историската поставка од НОБ изложена во Участакот, Прилеп градот херој и првоборец и годинава на големиот национален празник 11 – ти Октомври го започна чествувањето на празникот.

Затвореник избега од затворот во Прилеп

Република - 11.10.2017

Во Полициска станица Прилеп вчера 33-годишниот Д.Н. инаку вработен во Казнено поправна установа Затвор Прилеп пријави дека истиот ден во времето од 19.00 до 19.30 часот додека заедно со двајца негови колеги Д.П. и Р.В. го носеле притворениот Л.П.

Прилеп го празнува 11-ти Октомври со славење на хероите, забава и изложби

Exclusive.mk - 11.10.2017

Со импресивен огномет, импровизиран напад и посета на историската поставка од НОБ изложена во Участакот, Прилеп градот херој и првоборец и годинава на големиот национален празник 11 – ти Октомври го започна чествувањето на празникот.

Kако затвореник им избега на полицајци додека го носеле на преглед?

Фактор - 11.10.2017

Затвореник им избега на полицајците од затворот во Прилеп. 33-годишниот Д.Н., вработен во Казнено поправна установа Затвор Прилеп вчера во полиција пријавил дека истиот ден во период од 19 до 19.30 часот додека заедно со двајца негови колеги Д.П.