TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брегзит: Без план, но со цврста решеност

Deutsche Welle - 17.07.2017

Желбата на британската влада е излез од ЕУ, но на каков начин? Под какви услови? Кои ќе бидат последиците? Дел од одговорите можеби ќе ги даде втората рунда преговори во Брисел. Од денеска во Брисел ќе се преговара поинтензивно околу Брегзит.

Брегзитот и ангелот на уништувањето

Окно - 17.07.2017

На референдумот од 23 јуни 2016 година, од британските гласачи се бараше да одговорат на едноставното лажливо прашање „да се остане“ или „да се излезе“ и тие, со мало мнозинство, одлучија „да излезат“ од Европската унија.

Бизнисот се воздржува од инвестирање во Британија поради Брегзит

Вечер - 17.07.2017

Британскиот министер за финанси Филип Хамонд предупреди на идната неизвесност во инвестирањето во Велика Британија и на воздржаноста на бизнисот, поради британското излегување од ЕУ и неизвесностите што го следат тој процес.

Стартува вториот круг на преговорите за Брегзит

Фактор - 17.07.2017

Европската унија и Велика Британија почнуваат денеска повторно преговори за излегувањето на Велика Британија од структурите на Заедницата. Се очекува преговорите да завршат до март 2019 година.

Втора рунда преговори за Брегзит

Макфакс - 17.07.2017

Во Брисел денес ќе биде одржана втората рунда преговори околу излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ). Главниот состанок ќе биде помеѓу британскиот министер за Брегзит Дејвид Дејвис и преговарачот на ЕУ Мишел Барние, а потоа ќе ...

Британија и ЕУ и официјално почнуваат преговори за Брегзитот

Р.С.Европа - 17.07.2017

Британија и Европската унија денеска и официјално ги отвораат преговорите на кои треба да бидат договорени условите на британското излегување од Унијата. Британскиот секретар задолжен за Брегзитот Дејвид Дејвис и неговиот колега од ЕУ Мишел Барние, ...

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брегзит

Република - 17.07.2017

Во Брисел од денеска, па во текот на целата оваа недела, ќе се одржи втората рунда од преговорите за Брегзит, на кои приоритет е прашањето за статусот на државјаните на ЕУ во Велика Британија и на Британците кои сега живеат и работат во земјите на ...

Тони Блер: Брегзит може да биде суспендиран

Денар - 17.07.2017

Излезот на Велика Британија од ЕУ може да биде стопиран доколку претставниците на европскиот блок “излезат во пресрет” во врска со забраната на слободно движење на луѓе, проценува поранешниот британски премиер Тони Блер во една статија објавена во ...

Хамонд: Велика Британија ќе ѝ го плати на ЕУ она што ѝ го должи

МКД - 16.07.2017

Британскиот министер за финансии Филип Хамонд денеска изјави дека неговата земја ќе ги исплати долговите кон Европската Унија и призна дека во британската влада има поделби околу повлекувањето од Унијата.

Лондон ќе му ги плати долговите на Брисел

Макфакс - 16.07.2017

Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд, изјави дека неговата земја ќе ги плати долговите кон Европската унија (ЕУ) и призна дека во британската влада има поделби околу повлекувањето од Унијата.

Хамонд: Бизнисот се воздржува од инвестирање во Британија поради Брегзит

Курир - 17.07.2017

Британскиот министер за финанси Филип Хамонд предупреди на идната неизвесност во инвестирањето во Велика Британија и на воздржаноста на бизнисот, поради британското излегување од ЕУ и неизвесностите што го следат тој процес.

Втора рунда преговори за Брегзит

Точка - 17.07.2017

Во Брисел денес ќе биде одржана втората рунда преговори околу излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ). Главниот состанок ќе биде помеѓу британскиот министер за Брегзит Дејвид Дејвис и преговарачот на ЕУ Мишел Барние, а потоа ќе ...

Британија и ЕУ и официјално почнуваат преговори за Брегзитот

Канал5 - 17.07.2017

Британија и Европската унија денеска и официјално ги отвораат преговорите на кои треба да бидат договорени условите на британското излегување од Унијата. Британскиот секретар задолжен за Брегзитот Дејвид Дејвис и неговиот колега од ЕУ Мишел Барние, ...

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брегзит

Телевизија Нова - 17.07.2017

Во Брисел од денеска, па во текот на целата оваа недела, ќе се одржи втората рунда од преговорите за Брегзит, на кои приоритет е прашањето за статусот на државјаните на ЕУ во Велика Британија и на Британците кои сега живеат и работат во земјите на ...

Дејвис: Велика Британија нема да остане под јурисдикција на Судот на ЕУ

Стандард - 16.07.2017

Британскиот министер за прашања за „Брегзит“, Дејвид Дејвис ќе изјави оваа недела дека Велика Британија нема да го прифати Судот на Европската унија да ги решава правните спорови по „Брегзит“, пишува весникот „The Telegraph“.

Блер: Постои голема шанса Британија да остане во реформираната ЕУ

МКД - 15.07.2017

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека постои голема можност Велика Британија да не излезе од Европската Унија и дека е „неопходно“ запирање на брегзитот. Некои лидери на ЕУ може да бидат спремни на компромис за слободното движење на ...

Блер: Брегзит мора да биде прекинат оти нанесува штета на Британија

Сител - 15.07.2017

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека постои шанса Велика Британија да не излезе од Европската унија и оти запирањето на Брегзит е „неопходно“ за да избегне државата голема економска штета.

Хамонд: Бизнисот се воздржува од инвестирање во Британија поради Брегзит

+инфо - 17.07.2017

Британскиот министер за финанси предупреди на идната неизвесност во инвестирањето во Велика Британија и на воздржаноста на бизнисот, поради Брегзит. Британскиот министер за финанси Филип Хамонд предупреди на идната неизвесност во инвестирањето во ...

Втора рунда преговори за Брегзит

Кајгана - 17.07.2017

Денес во Брисел ќе биде одржана втората рунда преговори околу излегувањето на Велика Британија од Европската унија. Главниот состанок ќе биде помеѓу британскиот министер за Брегзит Дејвид Дејвис и преговарачот на ЕУ Мишел Барние, а потоа ќе ...

Британија и ЕУ и официјално почнуваат преговори за Брегзитот

Алсат-М - 17.07.2017

Британија и Европската унија денеска и официјално ги отвораат преговорите на кои треба да бидат договорени условите на британското излегување од Унијата. Британскиот секретар задолжен за Брегзитот Дејвид Дејвис и неговиот колега од ЕУ Мишел Барние, ...

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брагзит

Телма - 17.07.2017

Во Брисел од денеска, па во текот на целата оваа недела, ќе се одржи втората рунда од преговорите за Брегзит, на кои приоритет е прашањето за статусот на државјаните на ЕУ во Велика Британија и на Британците кои сега живеат и работат во земјите на ...

Блер: Има шанса Британија да остане во реформираната ЕУ

Локално - 15.07.2017

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека постои голема можност Велика Британија да не излезе од Европската Унија и дека е „неопходно“ запирање на брегзитот. Некои лидери на ЕУ може да бидат спремни на компромис за слободното движење на ...

Блер: Брегзит мора да биде прекинат оти нанесува штета на Британија

Либертас - 15.07.2017

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека постои шанса Велика Британија да не излезе од Европската унија и оти запирањето на Брегзит е „неопходно“ за да избегне државата голема економска штета.

Хамонд: Бизнисот се воздржува од инвестирање во Британија поради Брегзит

А1 On - 17.07.2017

Британскиот министер за финанси Филип Хамонд предупреди на идната неизвесност во инвестирањето во Велика Британија и на воздржаноста на бизнисот, поради британското излегување од ЕУ и неизвесностите што го следат тој процес.

Втора рунда преговори за Брегзит

Канал 77 - 17.07.2017

Во Брисел денес ќе биде одржана втората рунда преговори околу излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ). Главниот состанок ќе биде помеѓу британскиот министер за Брегзит Дејвид Дејвис и преговарачот на ЕУ Мишел Барние, а потоа ќе ...

Британија и ЕУ и официјално почнуваат преговори за Брегзитот

Правдико - 17.07.2017

Британија и Европската унија денеска и официјално ги отвораат преговорите на кои треба да бидат договорени условите на британското излегување од Унијата. Британскиот секретар задолжен за Брегзитот Дејвид Дејвис и неговиот колега од ЕУ Мишел Барние, ...

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брагзит...

Н.Македонија - 17.07.2017

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брагзит Во Брисел од денеска, па во текот на целата оваа недела, ќе се одржи втората рунда од преговорите за Брегзит, на кои приоритет е прашањето за статусот на државјаните на ЕУ во Велика Британија и на ...

Блер: Британија може да остане во ЕУ

Макфакс - 15.07.2017

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека постои голема можност Велика Британија да не излезе од Европската Унија и дека е „неопходно“ запирање на Брегзитот.Некои лидери на ЕУ може да бидат спремни на компромис за слободното движење на ...

Блер: Брегзит мора да биде прекинат оти е штетен за Британија

+инфо - 15.07.2017

Блер наведува дека лидерите на ЕУ можеби ќе сакаат да „и излезат во пресрет“ и да ја задржат Велика Британија во блокот од 28 држави. Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека постои шанса Велика Британија да не излезе од Европската унија ...

Хамонд: Бизнисот се воздржува од инвестирање во Британија поради Брегзит

Телевизија Нова - 17.07.2017

Британскиот министер за финанси Филип Хамонд предупреди на идната неизвесност во инвестирањето во Велика Британија и на воздржаноста на бизнисот, поради британското излегување од ЕУ и неизвесностите што го следат тој процес.

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брагзит

+инфо - 17.07.2017

- Направивме добар старт минатиот месец, па оваа недела ќе ги покренеме суштинските прашања, изјави Дејвис. Во Брисел од денеска, па во текот на целата оваа недела, ќе се одржи втората рунда од преговорите за Брегзит, на кои приоритет е прашањето за ...

Блер: Постои голема шанса Британија да остане во реформираната ЕУ

10без10 - 15.07.2017

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека постои голема можност Велика Британија да не излезе од Европската Унија и дека е „неопходно“ запирање на брегзитот. Некои лидери на ЕУ може да бидат спремни на компромис за слободното движење на ...

Блер: Брегзит мора да биде прекинат оти ѝ нанесува штета на Британија...

Н.Македонија - 16.07.2017

Блер: Брегзит мора да биде прекинат оти ѝ нанесува штета на Британија Поранешниот британски премиер Тони Блер рече дека постои шанса Велика Британија да не излезе од Европската Унија и оти запирањето на Брегзит е неопходно за државата да избегне ...

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брегзит

еМагазин - 17.07.2017

Во Брисел од денеска, па во текот на целата оваа недела, ќе се одржи втората рунда од преговорите за Брегзит, на кои приоритет е прашањето за статусот на државјаните на ЕУ во Велика Британија и на Британците кои сега живеат и работат во земјите на ...

Постои голема шанса Британија да остане во реформираната ЕУ

Тера - 16.07.2017

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека постои голема можност Велика Британија да не излезе од Европската Унија и дека е „неопходно“ запирање на брегзитот. Некои лидери на ЕУ може да бидат спремни на компромис за слободното движење на ...

Блер: Брегзит мора да биде прекинат оти нанесува штета на Британија

Вечер - 16.07.2017

Во изјава за Скај њуз тој вели дека „секој ден носи нови докази" за штетата од Брегзит за Британија Тони Блер Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека постои шанса Велика Британија да не излезе од Европската унија и оти запирањето на ...

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брагзит

А1 On - 17.07.2017

Во Брисел од денеска, па во текот на целата оваа недела, ќе се одржи втората рунда од преговорите за Брегзит, на кои приоритет е прашањето за статусот на државјаните на ЕУ во Велика Британија и на Британците кои сега живеат и работат во земјите на ...

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брагзит

Локално - 17.07.2017

Во Брисел од денеска, па во текот на целата оваа недела, ќе се одржи втората рунда од преговорите за Брегзит, на кои приоритет е прашањето за статусот на државјаните на ЕУ во Велика Британија и на Британците кои сега живеат и работат во земјите на ...

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брегзит

Либертас - 17.07.2017

Во Брисел од денеска, па во текот на целата оваа недела, ќе се одржи втората рунда од преговорите за Брегзит, на кои приоритет е прашањето за статусот на државјаните на ЕУ во Велика Британија и на Британците кои сега живеат и работат во земјите на ...

Започнува втората рунда преговори меѓу Велика Британија и ЕУ за Брегзит

Академик - 17.07.2017

Во фокусот на вториот дел од преговорите ќе биде прашањето за статусот на државјаните на Европската Унија во Велика Британија, како и на Британците кои сега живеат и работат во земјите членки на Унијата.