TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Источен Петок – Балаклија – петокот по Велигден

Локално - 21.04.2017

Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како Благ Петок.

Во манастирот „Св Димитрија“ кај Велес почна празнувањето на Источен Петок-Балаклија

Курир - 20.04.2017

Велешани според христијанските обичаи вечерва палеа свеќи за здравје во манастирот „Св.Димитрија“ и околните цркви „Св.Петка“ и „Св.Никола“. Воедно празнувањето ќе продолжи цела ноќ и утре кога велешани масовно го посетуваат овој манастир.

На полноќ започнува Балаклија, празник на мајката Божја, прв петок по Велигден: Направете го ова за да бидете здрави и ...

Република - 20.04.2017

Источен петок, се вика уште и Извор на лекувањето, бидејќи тој ден верниците одат на најблискиот извор и се измиваат поради лекување од многу болести. На тој ден кој е посветен на прославувањето на Пресвета Богородица која на тој ден во ...

Денеска е Источен Петок - Балаклија, петокот по Велигден - ова мора да го направите

Сител - 21.04.2017

Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како Благ Петок.

Во манастирот „Св Димитрија“ кај Велес почна празнувањето на Источен Петок-Балаклија

Сител - 20.04.2017

По повод утрешниот празник Источен Петок - Балаклија вечерва во манастирот „Свети Димитрија" во близина на Велес, митрополитот Повардарски Агатангел во сослужение со свештеници од Повардарската Епархија, одржа Вечерна богослужба на која присуствуваа ...

Источен петок - Балаклија

ТВМ - 20.04.2017

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 21. април 2017 година (петок), во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ Каменско – Охрид, со почеток во 08:30 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод ...

На полноќ започнува БАЛАКЛИЈА, празник на мајката Божја, прв петок по Велигден – направете го ова за бидете здрави и ...

Сител - 20.04.2017

Источен петок, се вика уште и Извор на лекувањето, бидејќи тој ден верниците одат на најблискиот извор и се измиваат поради лекување од многу болести. На тој ден кој е посветен на прославувањето на Пресвета Богородица која на тој ден во ...

Во манастирот „Св Димитрија“ кај Велес почна празнувањето на Источен Петок-Балаклија

Канал5 - 20.04.2017

По повод утрешниот празник Источен Петок - Балаклија вечерва во манастирот „Свети Димитрија" во близина на Велес, митрополитот Повардарски Агатангел во сослужение со свештеници од Повардарската Епархија, одржа Вечерна богослужба на која присуствуваа ...

На полноќ започнува Балаклија, измијте се на најблискиот извор!

Вечер - 20.04.2017

Источен петок, се вика уште и Извор на лекувањето, бидејќи тој ден верниците одат на најблискиот извор и се измиваат поради лекување од многу болести. На тој ден кој е посветен на прославувањето на Пресвета Богородица која на тој ден во ...

ВЕЛЕС: Во манастирот „Св Димитрија“ почна празнувањето на Источен Петок-Балаклија

Телеграф - 20.04.2017

Утре изутрина во истиот манастир „Свети Димитрија" митрополитот Повардарски Агатангел ќе одржи и Света Златоустова Литургија По повод утрешниот празник Источен Петок - Балаклија вечерва во манастирот „Свети Димитрија" во близина на Велес, ...

Денес е БАЛАКЛИЈА, празник на мајката БОЖЈА, прв петок по ВЕЛИГДЕН – направете го ова за бидете здрави и среќни

Lady - 21.04.2017

Источен петок, се вика уште и Извор на лекувањето, бидејќи тој ден верниците одат на најблискиот извор и се измиваат поради лекување од многу болести. На тој ден кој е посветен на прославувањето на Пресвета Богородица која на тој ден во ...