TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов пакет мерки за странски инвестиции

Нова ТВ - 13.09.2017

Владата утре ќе објави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции кои, како што рече премиерот Зоран Заев, претежно ќе биде наменет за нови инвеститори, но ќе се однесува и за старите.

Државната помош за странските инвестиции ќе зависи од нивните резултати, најави Заев

Сакам да кажам - 13.09.2017

Утре ќе биде објавен пакетот мерки за директна помош за поттикнување нови и поддршка на стари инвестиции, рече премиерот Зоран Заев денес пред компаниите членки на Mакедонско- германската стопанска комора.

ВО ЖИВО Прес во Владата за странските инвестиции

+инфо - 13.09.2017

Темата е „Анализата на трошоците - наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија период (2007 - 2017, мај)“. Следете ја во живо прес конференцијата на портпаролoт на Владата на РМ, Миле Бошњаковски, на темата „Анализата на ...

Заев вети државна помош за компаниите што остваруваат добри резултати

Мета - 13.09.2017

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со бизнисмените од македнско-германското стопанско здружение најави нови мерки од страна на Владата за поддршка на странските компании. Тој рече дека компаниите ќе бидат поддржани доколку остварат одреден ...

СДСМ им отвора војна на 100 странски компании, доведени во прашање 20.000 вработувања

Република - 13.09.2017

Владата на Република Македонија денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори.вПодатоците се содржани во „Анализата на трошоци – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија ...

СДСМ со објавувањето на договорите отвора војна против 100 странски компании, неизвесни над 20 илјади вработувања

Курир - 13.09.2017

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев вчера на телевизијата 24 Вести објави дека денекса ќе се почнело со објавување на државна помош за компаниите кои инвестирале во државата, измислена тема која нема реална подлога, се со цел да се покрие ...

Владата денеска ќе објави колку пари потрошила државата за странските инвеститори

Макфакс - 13.09.2017

На прес-конференција во Владата ќе биде претставен првиот дел од Анализата на трошоците – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија за периодот од 2007 до мај 2017 година.

Владата ќе објави информации за државната помош за странските инвеститори

МРТ - 13.09.2017

Анализата е направена по одлуката донесена на владина седница за декласификација на договорите потпишани од поранешната влада... Владата на Република Македонија денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските ...

Владата денеска ќе објави колку изнесува државната помош за странските инвеститори

Мета - 13.09.2017

Владата денеска ќе го објави ефектот од странските директни инвестиции и колку изнесува државната помош за странските инвеститори. Тема на прес-конференцијата која ќе се одржи во 10 часот ќе биде презентација на „Анализата на трошоците – наспроти ...

Неуставниот и репресивен Закон за јазици утре на главна расправа во Собранието, Заев и СДСМ ќе се обидат да ...

Курир - 13.09.2017

Законот за јазици, кој многу професори и експерти го оценија како неуставен, утре влегува на главна расправа во законодавниот дом. Во обид да се дефокусира јавноста од истиот, Зоран Заев најавува објавување на договорите склучени со странските ...

Заев: 250 милиони евра биле дадени на странските инвеститори во последниве години

Фокус - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев најави дека Владата утре ќе ги објави договорите за субвенционирање што минатата власт ги случуваше со странските инвеститори и досега не беа достапни за јавноста. -И тоа како има многу што да се слуша.

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции

Вечер - 13.09.2017

Условите за странските инвеститори во Македонија континуирано се подобруваат, а така продолжува и новата Влада, најави премиерот Зоран Заев на денешната средба со германските инвеститори, членки на Македонско-стопанско здружение.

Заев најави нов пакет мерки за привлекување на странските инвеститори

Слободен Печат - 13.09.2017

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со бизнисмените од македонско-германското стопанско здружение најави нови мерки од страна на Владата за поддршка на странските компании. Тој рече дека компаниите ќе бидат поддржани доколку остварат одреден ...

Владата денеска ќе објави колку пари потрошила државата за странските инвеститори

Канал 77 - 13.09.2017

На прес-конференција во Владата ќе биде претставен првиот дел од Анализата на трошоците – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија за периодот од 2007 до мај 2017 година.

Владата ќе објави информации за државната помош за странските инвеститори

А1 On - 13.09.2017

Владата на Република Македонија денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори. Податоците се содржани во „Анализата на трошоци – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија ...

Владата денеска ќе објави колку изнесува државната помош за странските инвеститори

Локално - 13.09.2017

Владата денеска ќе го објави податокот колку изнесува државната помош за странските инвеститори за последните десет години. Од владиниот прес-центар информираат дека, тема на прес-конференцијата која ќе се одржи во 10 часот ќе биде презентација на ...

Странските инвеститори сметаат дека бизнис-климата е добра

Мета - 12.09.2017

Претставници на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), предводени од Јасмин Рахман, шеф на Делегацијата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија, денеска се сретнаа со потпретседателот на Советот на странски инвеститори (ССИ), Ирена ...

Заев откри колку милиони евра биле дадени на странските инвеститори

iPortal - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев најави дека Владата утре ќе ги објави договорите за субвенционирање што минатата власт ги случуваше со странските инвеститори и досега не беа достапни за јавноста. -И тоа како има многу што да се слуша.

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции

+инфо - 13.09.2017

Мерките ќе бидат објавени утре, а се однесуваат на новите инвеститори. Континуирано подобрување на условите за странските инвеститори во земјава најави премиерот Зоран Заев на денешната средба со германските инвеститори, членки на ...

Владата денеска ќе објави колку пари потрошила државата за странските инвеститори

Кајгана - 13.09.2017

На прес-конференција во Владата ќе биде претставен првиот дел од Анализата на трошоците – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија за периодот од 2007 до мај 2017 година.

Денеска ќе се објават информации за државната помош за странските инвеститори

Вечер - 13.09.2017

Владата на Република Македонија денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори. Податоците се содржани во „Анализата на трошоци - наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија ...

Странските инвеститори сметаат дека бизнис-климата е добра

Локално - 12.09.2017

Претставници на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), предводени од Јасмин Рахман, шеф на Делегацијата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија, денеска се сретнаа со потпретседателот на Советот на странски инвеститори (ССИ), Ирена ...

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции...

Н.Македонија - 13.09.2017

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции Условите за странските инвеститори во Македонија континуирано се подобруваат, а така продолжува и новата Влада, најави премиерот Зоран Заев на денешната средба со германските ...

Владата денеска ќе објави колку пари потрошила државата за странските инвеститори

Точка - 13.09.2017

На прес-конференција во Владата ќе биде претставен првиот дел од Анализата на трошоците – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија за периодот од 2007 до мај 2017 година.

Владата ќе објави информации за државната помош за странските инвеститори

Канал5 - 13.09.2017

Владата на Република Македонија денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори. Податоците се содржани во „Анализата на трошоци - наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија ...

ММФ се сретна со странските инвеститори: Потребна е поголема соработка со домашните

еМагазин - 13.09.2017

Странските инвеститори кои веќе се дел од македонското стопанство веруваат во системот и со тоа што веќе подолго време се на македонскиот пазар, генерално ја сметаат бизнис-климата добра за стопанисување, истакнала Ирена Јакимовска, потпреседател на ...

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции

Стандард - 13.09.2017

Условите за странските инвеститори во Македонија континуирано се подобруваат, а така продолжува и новата Влада, најави премиерот Зоран Заев на денешната средба со германските инвеститори, членки на Македонско-стопанско здружение.

Колкава била помошта од државата за странските инвеститори

Нова ТВ - 13.09.2017

Владата нденеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори. Податоците се содржани во „Анализата на трошоци – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија во периодот 2007 – мај ...

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции

Либертас - 13.09.2017

Условите за странските инвеститори во Македонија континуирано се подобруваат, а така продолжува и новата Влада, најави премиерот Зоран Заев на денешната средба со германските инвеститори, членки на Македонско-стопанско здружение.

Владата ќе објави колку помош добиле странските инвестиции

+инфо - 13.09.2017

Анализата е направена по одлуката донесена на владина седница за декласификација на договорите потпишани од поранешната влада. Владата денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори.

Владата ќе објави информации за државната помош за странските инвеститори

24 Вести - 13.09.2017

Владата на Република Македонија денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори. Од владината прес-служба велат дека анализата е направена по одлуката донесена на владина седница за декласификација на ...

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции

Локално - 13.09.2017

Условите за странските инвеститори во Македонија континуирано се подобруваат, а така продолжува и новата Влада, најави премиерот Зоран Заев на денешната средба со германските инвеститори, членки на Македонско-стопанско здружение.

Владата ќе објави информации за државната помош за странските инвеститори

Сител - 13.09.2017

Владата на Република Македонија денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори. Податоците се содржани во „Анализата на трошоци - наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија ...

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции

А1 On - 13.09.2017

Условите за странските инвеститори во Македонија континуирано се подобруваат, а така продолжува и новата Влада, најави премиерот Зоран Заев на денешната средба со германските инвеститори, членки на Македонско-стопанско здружение.

Владата ќе објави информации за државната помош за странските инвеститори

Стандард - 13.09.2017

Владата на Република Македонија денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори. Податоците се содржани во „Анализата на трошоци – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија ...

Заев најави нов пакет мерки за привлекување странски инвестиции

Сител - 13.09.2017

Условите за странските инвеститори во Македонија континуирано се подобруваат, а така продолжува и новата Влада, најави премиерот Зоран Заев на денешната средба со германските инвеститори, членки на Македонско-германското стопанско здружение.

Владата денеска ќе ги објави договорите за субвенции со странските компании

iPortal - 13.09.2017

Владата на Република Македонија денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори. Податоците се содржани во „Анализата на трошоци – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија ...

ВИДЕО: Прес конференција – колку пари државна помош им е дадена на странските инвеститори

Либертас - 13.09.2017

Следете ја прес конференцијата на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на тема – колку државна помош им е доделена на странските инвеститори. Податоците се содржани во „Анализата на трошоци – наспроти резултатите од странските директни ...

Владата ќе објави информации колку државната помош е дадена на странските инвеститори

Либертас - 13.09.2017

Владата на Република Македонија денеска ќе објави информации за тоа колку државна помош им е доделена на странските инвеститори. Податоците се содржани во „Анализата на трошоци – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија ...