TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цибона го отпушти плејмејкерот пред дуелот против МЗТ

Екипа - 17.10.2017

Ленгстон Хол си замина од редовите на Цибона на само неколку дена пред дуелот со МЗТ Скопје, откако управата на хрватскиот тим реши да ја прекине соработката со американскиот плејмејкер. Тој беше најавуван како големо засилување за „цибоси“, но ...

„СОКОЛИТЕ" ХЕНДИКЕПИРАНИ: Без Делиќ во Солнок

SportMedia - 17.10.2017

Со играч помалку во ротацијата ќе го продолжат натпреварувањето во Европа кошаркарите на Карпош Соколи. Пред се затоа што непосредно пред тргнувањето за Солнок, каде утре вечер (од 18.часот) ги очекува дуелот против истоимената екипа во групната ...

Втора победа на МЗТ Скопје, прва на гостински терен во АБА лигата

24 Вести - 17.10.2017

Во последната минута Бојан Трајковски и Дамјан Стојановски го одлучија натпреварот на гостувањето кај шампионот на Босна и Херцеговина, Игокеа. Металците во последната минута влегоа со минимална негатива 99-98.

Тодоров: Кога се игра брза кошарка, мора да се примаат и многу поени

Екипа - 17.10.2017

МЗТ Скопје ја прекина мини-серијата од два порази во АБА-лигата, триумфирајќи на тешкото гостување во Лакташи против Игокеа. За успехот да е уште поголем, „металците“ ја прекинаа успешната серија на домаќините, кои во претходните две кола зедоа ...

МЗТ Скопје со втора победа во АБА Лигата

СуперСпорт - 17.10.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје со 108:99 славеа на гостувањето во Лакташи кај фаворизираниот тим на Игокеа. „Штрковите“ беа подобар тим во поголем дел од натпреварот, а тоа беше најмногу благодарение на одличниот шут од поле кој изнесуваше 60% прецизност ...

„Металецот“ Гарсија најдобар асистент во АБА лигата

Дерби - 17.10.2017

Македонскиот претставник, МЗТ Скопје дојде до многу значајна победа над Игокеа на гостински терен од 108-99. Најдобри на листата на стрелци беа Дамјан Стојановски со 23 поени и Јордан Минчев со 19 кошеви, но кога се во прашање асистенции ...

Плејмејкерот на МЗТ асистент на колото во АБА

Екипа - 17.10.2017

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром одигра одличен меч во Лакташи и ја совлада Игокеа на гости со 99-108, остварувајќи ја втората победа во АБА-лигата оваа сезона. Целокупниот тим на „металците“ одигра речиси совршено, а Ерик Гарсија ...

Гарсија од МЗТ е најдобар асистент на колото во АБА лигата

Gol.mk - 17.10.2017

Хрватскиот репрезентативец Лука Жориќ е избран за најкорисен кошаркар во четвртото коло во регионалната АБА лига. Во победат над Цедевита од 100-94, центарот на поранешниот европски првак запиша 29 поени, 9 скокови и 2 блокади.

АБА: Жориќ МВП на колото, Гарсија од МЗТ најдобар асистент

Макфакс - 17.10.2017

Центарот на Цибона и на хрватската репрезентација Лука Жориќ е најкорисниот играч во четвртото коло во регионалната АБА лига. Искуснот центар во победата на Цибона над Цедевита, 100:94, партиципираше со 29 поени, 9 скокови и 2 блокади.

Тодоров по победата во Лакташи: Одигравме одличен шутерски меч

Шеталиште - 17.10.2017

Tренерот на кошаркарите на МЗТ Скопје, Александар Тодоров, потенцирал дека неговиот тим сосема заслужено победи на теренот на Игокеа со 108 спрема 99 во рамките на регионалната конкуренција. „Започнавме лошо во одбраната а одлично во нападот.

Никој како МЗТ Скопје – 108 гостински поени (ВИДЕО)

SportMedia - 17.10.2017

Кога игра, МЗТ Скопје навистина игра, особено во оној офанзивен дел. Доказ плус за тоа беа и оние синоќешни 40. минути одиграни на теренот на Игокеа, кои делуваа скоро беспрекорно, посебно во фазата на нападот.

Тодоров: Доминиравме во скокот, тука го добивме натпреварот

Макфакс - 17.10.2017

МЗТ синоќа ја забележа првата гостинска победа во АБА лигата, втора во сезоната во регионалната лига, откако во Лакташи ја совлада Игокеа 108:99. Тренерот Александар Тодоров по мечот изјави дека доминацијата во скокот му овозможила на неговиот тим ...

Тодоров: Ова беше како „ол-стар“ меч, клучен за триумфот беше…

Дерби - 17.10.2017

Екипата на МЗТ Скопје оствари многу важна победа над Игокеа од 108-99 во АБА лигата, победа со која беше прекината серијата од три порази во низа (ФМП, Задар, Карпош Соколи), победа која може да биде исклучителна важна во продолжението од сезоната ...

Тодоров: Шутерски добро, одбранбено катастрофално

Идивиди - 17.10.2017

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров на прес-конференцијата по синоќешната победа над Игокеа беше задоволен од триумфот и ефикасноста, но повторно ја потенцира слабата игра во одбраната.

Втора сезонска победа за МЗТ Скопје во АБА лигата

Идивиди - 17.10.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја забележаа втората победа оваа сезона во АБА-лигата, откако синоќа во Лакташи со фантастична игра во нападот ја совладаа фаворизираната Игокеа со 108:99. Во последниот дуел од 4.

Тројките на Трајковски и Стојановски со кои МЗТ ја затвори Игокеа (Видео)

Дерби - 17.10.2017

Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром направи пријатно изненадување и славеше на гостински терен кај Игокеа со 108-99. Овој супер ефикасен меч во НБА стил беше неизвесен до самиот крај со тоа што Бојан Трајковски и Дамјан Стојановски се играчите ...

Тодоров: МЗТ и Игокеа делуваа како да играат „ол-стар“ меч!

Gol.mk - 17.10.2017

Александар Тодоров, стратегот на МЗТ Скопје е задоволен од големата победа кај Игокеа, но потенцира дека одбраната на аеродромци мора да биде на повисоко ниво во иднина. МЗТ на гостувањето во „Лакташи“ прими 99 поени, што е голем број, ако се земе ...

Стајиќ: Се издигнавме над болните порази, тоа е карактеристика на големите

Gol.mk - 17.10.2017

Бобан Стајиќ, плејмејкерот на МЗТ Скопје беше главен на паркетот во „Лакташи“ кога се кршеше резултатот на дуелот меѓу македонскиот првак и Игокеа. Токму тој асистираше до Стојановски за клучната тројка, а по мечот, репрезентативецот изрази ...

НАМЕСТО АБА, НАЛИКУВАШЕ НА ОЛ-СТАР НАТПРЕВАР: Кога ќе примите 99 поени, тоа е далеку од добро, но...

SportMedia - 17.10.2017

Тренерот на МЗТ Скопје, Александар Тодоров, можеше да констатира издание какво што посакува. Неговата екипа да игра за поен повеќе во однос на противничката. А неговите играчи на гостувањето во Лакташи и во буквална смисла го пренесоа тоа „долу на ...

Тодоров: Фантастичниот скок ни ја отвори вратата кон големата победа!

Sport 1 - 16.10.2017

Тренерот Александар Тодоров беше видливо расположен на прес-конференцијата по вечерашната голема победа на МЗТ Скопје на гостувањето кај Игокеа во последниот меч од 4. коло од АБА-лигата. Стратегот на „металците“ направи анализа на случувањата на ...

Tројките на Трајковски и Стојановски со кои „падна“ Игокеа (видео)

Екипа - 16.10.2017

Дамјан Стојановски беше најефикасен во редовите на МЗТ Скопје, но Бојан Трајковски ги постигна клучните поени во моментите кога се кршеше отпорот на Игокеа. Токму со оваа тројка, при негатива на МЗТ од 99-98 крилниот центар успеа да го доведе ...

Во неверојатен меч во Лакташи, МЗТ Скопје ја победи Игокеа

МКД - 16.10.2017

Во исклучително ефикасен и возбудлив натпревар со неизвесен финиш, МЗТ Скопје славеше на гостувањето кај Игокеа со 108-99. Во четвртото коло од новата сезона во АБА лигата, МЗТ Скопје ја забележа втората победа откако вечерва славеше на гостувањето ...

МЗТ Скопје блесна: Одлична партија против моќната Игокеа

Спортски - 16.10.2017

МЗТ Скопје оствари голем триумф против Игокеа со 108:99 во рамки на АБА регионалната лига. По последниот меч од 4. коло, МЗТ се наоѓа на средината на табелата. Аеродромци одлично го одиграа целиот меч, доминираа, а тоа го покажаа и 13 постигнати ...

Супер МЗТ: Македонските „снајпери“ ја урнаа Игокеа

Екипа - 16.10.2017

МЗТ Скопје со неверојатна офанзивна партија успеа да ја прекине серијата слаби резултати, триумфирајќи на гостувањето против Игокеа со 99-108. Домашниот тим влезе премногу самоуверен по победите над Будуќност и над Цедевита во претходните две кола, ...

Ноќ за паметење: МЗТ Скопје сруши еден куп рекорди во триумфот во Лакташи!

Sport 1 - 16.10.2017

Вечерашната победата над Игокеа долго ќе остане во сеќавањата на навивачите на МЗТ Скопје, не само поради драгоцените бодови и прекинувањето на серијата од три порази по ред, туку и поради рушењето на еден куп рекорди што се должи на феноменалната ...

Луд меч во Лакташи, МЗТ ја победи Игокеа

Макфакс - 16.10.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја прекинаа низата од два порази во АБА лигата, откако извојуваа победа во Лакташи над Игокеа 108:99 (27:20, 36:37, 16:22, 29:20). Исклучително ефикасниот натпревар МЗТ го реши во последната минута со серија од десет поени.

ИМ ОЛЕСНА ВО ЛАКТАШИ: МЗТ „оживеа", ја изненади Игокеа

SportMedia - 16.10.2017

Уште една револверашка средба одиграа кошаркарите на МЗТ Скопје во новата сезона од АБА лига. Но за разлика од псолендите две изданија, во Лакташи сето тоа го валоризираа со триумф. И тоа како важен, за„враќање во нормала", во нешто што им беше ...

МЗТ подобар на гостувањето кај Игокеа во АБА лигата

Спортклуб - 16.10.2017

Екипата на МЗТ Скопје оставри триумф во последниот меч од 4.коло во АБА лигата која се играше вечерва во Босха и Херцеговина. Македонскиот првак го совлада тимот на Игокеа со 108:99 и ја запиша втората победа сезонава во регионалниот кошаркарски ...

МЗТ Скопје со снајперска стрелба ја „изрешета“ фаворизираната Игокеа!

Sport 1 - 16.10.2017

Слатка победа против исклучително силен ривал остварија кошаркарите на МЗТ Скопје, кои вечерва како гости го совладаа тимот на Игокеа (108-99), дефинитивно најпријатното изненадување во досегашниот дел од АБА-лигата. Ова беше последен меч од 4.

МЗТ го наполни кошот на Игокеа за заслужен триумф во Лакташи

Дерби - 16.10.2017

МЗТ Скопје постигна дури 108 поени на гостувањето кај Игокеа, а тоа на крајот сепак беше доволно за победа (99:108) на дуелот од АБА лигата со која македонскиот првак ја прекина серијата од два порази по ред во регионалното натпреварување.

МЗТ Скопје во „НБА-натпревар“ славеше гостинска победа против Игокеа!

Gol.mk - 16.10.2017

Во последниот натпревар од 4. коло на АБА лигата, кошаркарите на МЗТ Скопје одиграа добар натпревар и на крајот славеа победа против Игокеа со 99-108. За Металците денешниот победа е нивна втора оваа сезона, по триумфот против Партизан во првото ...

ВИДЕО: Македонците НА ДЕЛО - како Трајковски и Стојановски со тројки ја „потопија“ Игокеа...

Gol.mk - 16.10.2017

Екипата на МЗТ Скопје забележа голема победа на гостувањето кај Игокеа, а кога беше најпотребно, главна улога во тимот имаа македонски кошаркари, што не беше случај во таборот на „металците“ пред доаѓањето на Тодоров.

Победа на МЗТ на гостувањето кај Игокеа

Нетпрес - 16.10.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по двата порази во серија, во понеделникто вечерта успеа уште еднаш да биде подобар на тешкото гостување кај Игокеа со 108:99 (27:20,36:37, 16:22 и 29:20), во четвртото коло од рагионалната АБА лига .

МЗТ го доби шутерскиот двобој во Лакташи (Видео)

Слободен Печат - 16.10.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја остварија првата победа на гостински терен во новата сезона од АБА лигата откако во 4. коло славеа во Лакташи против Игокеа со 108-99. По победите над Будуќност и Цедевита, домашните кошаркари влегоа како фаворити на ...

Антиќ по поразот: Сите мораме да „гинеме“ за овој клуб!

Спортски - 16.10.2017

Македонскиот интернационалец од редовите на Црвена Звезда имаше јасна порака. Антиќ е најстариот и најискусен кошаркар на Звезда, но тој беше лут на себе бидејќи ја остави екипата на „цедило“ со неговото исклучување.

Може ли МЗТ да стави крај на „црната“ серија?

Екипа - 16.10.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва му гостуваат на тимот на Игокеа, во обид да ја прекинат „црната серија“ во која македонскиот првак се најде по почетниот триумф над Партизан. „Сино-белите“ оттогаш претрпеа два порази во АБА-лигата (од ФМП и Задар), ...

Историско полувреме за МЗТ Скопје и за Дамјан Стојановски!

Sport 1 - 16.10.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје неочекувано водат по првото полувреме во пресметката со фаворизираната Игокеа (63-57), кое ќе остане запишано во клупската историја како најдобро офанзивно остварување во досегашните настапи во АБА-лигата.

МЗТ Скопје ѝ гостува на Игокеа: Крај на кризата или - четврта „нула“ по ред?

Sport 1 - 16.10.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва ги очекува тешко гостување против едно од најпријатните изненадувања досега сезонава во АБА-лигата, тимот на Игокеа (21 часот) каде што ќе се обидат со максимална борбеност да стават крај на резултатската криза во ...

МЗТ сака враќање на победите: Игокеа е фаворит, но можеме да изненадиме!

Gol.mk - 16.10.2017

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје е подготвен за вториот гостински меч во АБА-лигата сезонава. „Штрковите“ во 4. коло гостуваат кај Игокеа, а Александар Тодоров, стратегот на аеродромци, посакува победа и враќање на победнички пат.

Може ли МЗТ да се одбрани од Рајт и друштвото од Игокеа?

SportMedia - 16.10.2017

Гостувањето кај залетаната Игокеа доаѓа во незгоден период за МЗТ Скопје Аеродром, бидејќи македонскиот првак е во низа од три порази по ред, од кои два во АБА. После три кола, Игокеа е најефикасен тим во јадранската лига, нивен член е екс ...

Антиќ незадоволен по поразот од Будуќност: Ако вака играме…збогум!

Дерби - 16.10.2017

Екипата на Црвена Звезда не ја оправда фаворитиската улога и загуби на домашен терен од Будуќност со 79-75 во натпревар во кој предвреме го заврши нашиот Перо Антиќ поради исклучување, поточно втора техничка грешка.

Нов предизвик за МЗТ, може ли во Лакташи да ја прекине негативната серија?!

Дерби - 16.10.2017

Македонскиот шампин МЗТ Скопје по победата над Партизан врза три порази во низа (ФМП, Задар-АБА/ Карпош Соколи-домашно првенство) со што нормално се наруши позитивната астмосфера во екипата, но тоа може да се промени уште вечерва ако успее да ...

Антиќ: Ако против Барса играме како со Будуќност... збогум!

Gol.mk - 16.10.2017

Македонскиот кошаркарски интернационалец Перо Антиќ испрати јасна порака до своите соиграчи по неочекуваниот пораз во АБА-лигата од Будуќност (75-79). Крилниот центар по првиот неуспех кажа дека секој кошаркар мора да „гине“ за Звезда и дека за ...

МЗТ Скопје гостува кај Игокеа

Канал5 - 16.10.2017

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечерва гостува во Александровац кај Игокеа во последниот натпревар од 4.коло на регионалната АБА лига. „Штрковите“ на овој дуел влегуваат по серијата од три порази, два во АБА и еден во домашното ...

АБА: Исклучување за Антиќ, пораз на Звезда

Курир - 16.10.2017

Во реприза од финишот на мечот против Жалгирис, Звезда имаше шанса да го реши мечот во неизвесната завршница, но Фелдин промаши отворен кош, по што гостите ја потврдија победата. Најефикасен кај Звезда беше Тејлор Рочести со 23 поени, а македонскиот ...

АБА: Жориќ МВП на колото, Гарсија од МЗТ најдобар асистент

Точка - 17.10.2017

Центарот на Цибона и на хрватската репрезентација Лука Жориќ е најкорисниот играч во четвртото коло во регионалната АБА лига. Искуснот центар во победата на Цибона над Цедевита, 100:94, партиципираше со 29 поени, 9 скокови и 2 блокади.

Тодоров: Доминиравме во скокот, тука го добивме натпреварот

Точка - 17.10.2017

МЗТ синоќа ја забележа првата гостинска победа во АБА лигата, втора во сезоната во регионалната лига, откако во Лакташи ја совлада Игокеа 108:99. Тренерот Александар Тодоров по мечот изјави дека доминацијата во скокот му овозможила на неговиот тим ...

Тодоров: Шутерски добро, одбранбено катастрофално

+инфо - 17.10.2017

МЗТ Скопје по 4.коло во АБА лигата има половичен ефект од две победи и два пораза Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров на прес-конференцијата по синоќешната победа над Игокеа беше задоволен од триумфот и ефикасноста, но повторно ја ...

ВИДЕО: Втора сезонска победа за МЗТ Скопје во АБА лигата

Курир - 17.10.2017

Во последниот дуел од 4. коло во регионалното натпреварување, триумфот за македонскиот шампион беше сосема заслужен, бидејќи „сино-белите“ водеа во најголемиот дел од средбата. Шутот беше на високо ниво со дури 13 постигнати тројки и 60-отстотна ...

Луд меч во Лакташи, МЗТ ја победи Игокеа

Точка - 17.10.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја прекинаа низата од два порази во АБА лигата, откако извојуваа победа во Лакташи над Игокеа 108:99 (27:20, 36:37, 16:22, 29:20). Исклучително ефикасниот натпревар МЗТ го реши во последната минута со серија од десет поени.