TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аврамопулос: Мигрантската криза се намалува

+инфо - 14.09.2017

Еврокомесарот за миграции смета дека не треба да се продолжат вонредните гранични контроли во Шенген зоната, бидејќи мигрантската криза се намалува. Еврокомесарот за миграции Дмитрис Аврамопулос смета дека не треба да се продолжат вонредните ...

Димитров: Македонија се надева дека направи доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори

ТВ21 - 14.09.2017

Во изјава за Ројтерс, тој вели дека Грција не го прифатила веднаш минатомесечниот предлогот на Македонија, таа држава да го употребува името Поранешна Југословенска Република Македонија во другите меѓународни тела.

Димитров: Паралелно да се одвиваат преговорите за влез во ЕУ и за спорот за името

Мета - 14.09.2017

Македонија се надева дека направи доволно за да ја убеди Европската Унија да почне преговори и покрај тоа што сè уште не е решен спорот со Грција за името, изјави вчера шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, за „ Ројтерс “.

Македонија се надева на паралелни преговори со ЕУ и со Грција

Канал 77 - 14.09.2017

Македонија се надева дека сторила доволно за да ја убеди ЕУ да ги започне пристапните преговори и покрај деценискиот спор со Грција околу името, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров за Ројтерс.

Димитров за Ројтерс: Разговори за пристап во ЕУ паралелно со решавање на спорот со Грција

Стандард - 14.09.2017

Македонија се надева дека има направено доволно за да ја убеди Европската унија да ги започне разговорите за пристап, додека трае 25-годишниот спор со соседна Грција, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров за Ројтерс .

(ВИДЕО) Димитров: Во Лондон сум со цел да добијам поддршка од најстарата демократија во светот

А1 On - 13.09.2017

Европската унија ја гледаме како клуб на земји за кои владеењето на правото е важно, медиумите се слободни и механизмите за контрола на власта функционираат, изјави Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за „Скај њуз“.

Димитров за „Брегзит“: Тие што се внатре, често забораваат колку е студено надвор (ВИДЕО)

Стандард - 13.09.2017

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во интервју за „Скај њуз“ вчера, одговарајќи на прашање што очекува од Велика Британија која излегува од Европската Унија, изјави дека „тие што се внатре, често забораваат колку е студено надвор“.

Димитров за „Скај њуз“: Ако не ни се допадне во ЕУ, ќе го следиме примерот на Британија

Мета - 13.09.2017

Тие што се внатре често забораваат колку е студено надвор, изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, за „Скај њуз“, одговарајќи на прашање што очекува од Велика Британија која излегува од Европската Унија.

Аврамопулос: Нема потреба за продолжување на граничните контроли

Телма - 14.09.2017

Еврокомесарот за миграции Дмитрис Аврамопулос смета дека не треба да се продолжат вонредните гранични контроли во Шенген зоната, бидејќи мигрантската криза се намалува. ЕУ им дозволи на Австрија, Данска, Германија, Шведска и Норвешка, која не е ...

Димитров: Македонија се надева дека направи доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори

Сител - 14.09.2017

Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Димитров: ЕУ да почне преговори и покрај тоа што сè уште не е решен спорот со Грција за името

Слободен Печат - 14.09.2017

Македонија се надева дека направи доволно за да ја убеди Европската Унија да почне преговори и покрај тоа што сè уште не е решен спорот со Грција за името, изјави вчера шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, за „ Ројтерс “.

Димитров:Во Лондон сум со цел да добијам поддршка од најстарата демократија во светот

Либертас - 13.09.2017

Европската унија ја гледаме како клуб на земји за кои владеењето на правото е важно, медиумите се слободни и механизмите за контрола на власта функционираат, изјави Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за „Скај њуз“.

Димитров за „Скај њуз“: Ако не ни се допадне во ЕУ, ќе го следиме примерот на Британија

Локално - 13.09.2017

Тие што се внатре често забораваат колку е студено надвор, изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, за „Скај њуз“, одговарајќи на прашање што очекува од Велика Британија која излегува од Европската Унија.

Аврамопулос: Нема потреба за продолжување на граничните контроли

Алфа - 14.09.2017

Еврокомесарот за миграции Дмитрис Аврамопулос смета дека не треба да се продолжат вонредните гранични контроли во Шенген зоната, бидејќи мигрантската криза се намалува. Еврокомесарот за миграции Дмитрис Аврамопулос смета дека не треба да се ...

Димитров: Македонија се надева дека направи доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори

А1 On - 14.09.2017

Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Димитров: Се надеваме на паралелни преговори за влез во ЕУ и за спорот за името

МКД - 14.09.2017

Македонија се надева дека направи доволно за да ја убеди Европската Унија да почне преговори и покрај тоа што сè уште не е решен спорот со Грција за името, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров за „Ројтерс“ .

Димитров:Во Лондон сум со цел да добијам поддршка од најстарата демократија во светот

Сител - 13.09.2017

Европската унија ја гледаме како клуб на земји за кои владеењето на правото е важно, медиумите се слободни и механизмите за контрола на власта функционираат, изјави Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за „Скај њуз“.

Кога си внатре забораваш колку е студено надвор, одговори Димитров зошто Македонија сака да биде дел од ЕУ

Сакам да кажам - 13.09.2017

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров во интервју за британската мрежа „Скај њуз“ изјави дека „тие што се внатре, често забораваат колку е студено надвор“, одговарајќи на прашање што очекува од Велика Британија која излегува ...

Аврамопулос: Нема потреба за продолжување на граничните контроли

Сител - 14.09.2017

Еврокомесарот за миграции Дмитрис Аврамопулос смета дека не треба да се продолжат вонредните гранични контроли во Шенген зоната, бидејќи мигрантската криза се намалува. ЕУ им дозволи на Австрија, Данска, Германија, Шведска и Норвешка, која не е ...

Димитров: Македонија направи доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори

Идивиди - 14.09.2017

Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Димитров: Во Лондон барам поддршка од најстарата демократија во светот

МКД - 13.09.2017

Европската унија ја гледаме како клуб на земји за кои владеењето на правото е важно, медиумите се слободни и механизмите за контрола на власта функционираат, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за „Скај њуз“.

Аврамопулос: Нема потреба за продолжување на граничните контроли

Вечер - 14.09.2017

Еврокомесарот за миграции Дмитрис Аврамопулос смета дека не треба да се продолжат вонредните гранични контроли во Шенген зоната, бидејќи мигрантската криза се намалува Еврокомесарот за миграции Дмитрис Аврамопулос смета дека не треба да се продолжат ...

Димитров: Истовремено и членство во ЕУ и решение на спорот со Грција

Нова ТВ - 14.09.2017

Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција, изјави за Ројтерс, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Димитров за британската „Скај Њуз“: Мигрантската криза покажа колку Балканот е важен за безбедноста на Европа

Фокус - 13.09.2017

Мигрантската криза покажа колку Балканот е важен како регион за безбедноста на Европа, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервјуто за британски „Скај Њуз“. Димитров рече дека ЕУ треба да продолжи да ја поддржува Турција ...

Димитров: Истовремено и членство во ЕУ и решение на спорот со Грција

Фокус - 14.09.2017

Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција, изјави за Ројтерс, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Димитров: Атина да ја види Македонија како сојузник, тоа е во интерес на Грција

Фактор - 14.09.2017

Mакедонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров изјави дека Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција.

Димитров: Во Лондон сум со цел да добијам поддршка од најстарата демократија во светот

Канал5 - 13.09.2017

Европската унија ја гледаме како клуб на земји за кои владеењето на правото е важно, медиумите се слободни и механизмите за контрола на власта функционираат, изјави Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за „Скај њуз“.

Димитров: Македонија се надева дека направи доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори

Press24 - 14.09.2017

Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Димитров: Македонија се надева дека направи доволно за почнат пристапни преговори...

Н.Македонија - 14.09.2017

Димитров: Македонија се надева дека направи доволно за почнат пристапни преговори Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција, изјави македонскиот ...

Македонија се надева дека е на добар пат да почне преговори со ЕУ

+инфо - 14.09.2017

Грција не го прифатила веднаш минатомесечниот предлог на Македонија, таа држава да го употребува името ПЈРМ во другите меѓународни тела. Македонија се надева дека направила доволно за да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе ...

Димитров: Македонија се надева дека направи доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори

Вечер - 14.09.2017

Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Димитров за Ројтерс: Грција не го прифатила веднаш минатомесечниот предлог Македонија да го употребува името ПЈРМ во ...

Локално - 14.09.2017

Во изјава за Ројтерс, тој вели дека Грција не го прифатила веднаш минатомесечниот предлогот на Македонија, таа држава да го употребува името Поранешна Југословенска Република Македонија во другите меѓународни тела.

Димитров: Македонија се надева дека направи доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори

24 Вести - 14.09.2017

Македонија се надева дека направи доволно за да ја убеди Европската унија да почне пристапни преговори, изјави македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров во интервју за Ројтерс.

Димитров: Македонија се надева дека направи доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори

Телма - 14.09.2017

Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Димитров за „Ројтерс“: Македонија се надева дека направи доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори

МРТ - 14.09.2017

Доколку оствариме доволно реформи дома, се надеваме дека ќе го достигнеме стадиумот за преговори за членство во ЕУ, смета шефот на македонската дипломатија... Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди Европската унија да почне ...

Димитров: Македонија се надева дека направи доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори

Либертас - 14.09.2017

Македонија се надева дека направила доволно да ја убеди ЕУ да почне пристапни преговори во момент кога веќе 25 години продолжува спорот со Грција, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.