TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре ќе се гласа законот за јазици

24 Вести - 14.11.2017

Собранието утре ќе го гласа предлог законот за употребата на јазиците, бидејќи голем број пратеници беа отсутни од салата, по завршувањето на дискусијата и покрај најавите дека предлогот ќе биде изгласан денес.

Утре ќе се гласа дали има потреба од донесување закон за јазици

ТВ21 - 14.11.2017

По неколку месеци заврши дискусијата од првата фаза на предлог законот за јазиците. Утре пратениците ќе гласаат за потребата за носење на овој закон. Потоа законот ќе достави до Комисијата за Европски прашања каде партиите најавија свои амандмани.

Дебата за законот за јазици, за патните трошоци молк?!

24 Вести - 14.11.2017

Ново продолжение на собраниската расправа за предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците од власта и опозицијата со спротивставени ставови. За владејачкото мнозинство, законот ќе придонесе за зголемување на соживотот во државата, не го ...

Утре ќе се гласа за предлог Законот за употребата на јазиците

Фактор - 14.11.2017

Пратениците утре ќе гласаат за предлог Законот за употребата на јазиците. За утре точно напладне е закажана 15-та седница. Доколку законот биде поддржан од мнозинство пратеници на пленарна седница, истиот ќе биде даден на второ читање во матичните ...

Законот за јазици влезе во собраниска процедура, најавени голем број амандмани

Канал5 - 14.11.2017

Пратениците ја завршија расправата за потребата од носење на предлог закон за употреба на јазиците. И власта и опозицијата најавија амандмани. Утре ќе гласаат. ВМРО-ДПМНЕ бара да се расчисти дилемата дали законот ќе се однесува на целата територија ...

Утре пратениците ќе гласат по предлог-законот за јазиците

Макфакс - 14.11.2017

Пратениците утре попладне ќе се изјаснат по прдлог-законот за употреба на јазиците по прво читање, откако денеска беше исцрпена собраниската расправа. По ова ќе следи амандманска расправа во Комисијата за европски прашања, бидејќи законот има ...

Пратениците утре ќе одлучуваат за потребата од носење на Закон за употреба на јазиците

Сител - 14.11.2017

Заврши дискусијата по однос на Законот за јазици во Собранието. Парламентот според најавите уте на пладне ќе ја гласа потребата за донесување на овој закон. Се поизвесно е дека тој ќе ја пројде првата фаза имајќи предвид дека за тоа се потребни ...

Бошњаците бараат еднаков третман за сите

Сител - 14.11.2017

Употребата на јазиците треба да биде еднаква за сите граѓани. Професорската фела реагира законот во собранието треба да претрпи измени. Босанската заедница иако во помал број треба да добие право на употреба на мајчин јазик во институциите каде што ...

Цврсти позиции за Предлог- законот за употреба на јазиците

МРТ - 14.11.2017

Нема помрднување од цврстите позиции за Предлог- законот за употреба на јазиците. Парламентарното мнозинство убедува дека Собранието треба да испрати порака дека ги гарантира првата на граѓаните беза разлика на кој етникум припаѓаат.

Заврши општата расправа по законот за јазиците

Канал5 - 14.11.2017

Собранието на Република Македонија десетина минути по почетокот на попладневното продолжение на 15. седница ја заврши општата расправа по Предлог - законот на законот за употреба на јазиците, во прво читање.

СКАНДАЛОЗНО: Предлог буџетот за 2018 открива дека ќе има казни за некористење на албанскиот јазик

Курир - 14.11.2017

Додека во Собранието непрекинато тече дебатата за неуставниот закон за јазиците, предлог буџетот за 2018 година открива дека ќе има казни за граѓаните и институциите за неупотреба на албанскиот јазик.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазиците

Макфакс - 14.11.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и координатор на првата пратеничка група од собраниската говорница најави дека опозицијата ќе поднесе голем број амандмани со кои според неа ќе се подобри прелог-зкаонот за употреба на јазиците.Во ваква форма, ...

Утре ќе се гласа за потребата за донесување на законот за јазици

Сакам да кажам - 14.11.2017

Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Гласањето за законот е најавено за утре попладне. Пратениците сега треба да гласаат за потребата за донесување на законот за јазици.

Заврши расправата за законот за јазиците, седницата продолжува утре

Мета - 14.11.2017

По само 13 минути дискусија по паузата за ручек претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина седницата на Собранието на која се разгледуваше предлог-законот за употреба на јазиците.

Данев: Не ја потценувајте интелигенцијата на народот и тргнете го европското знаменце од Законот за јазиците!

Курир - 14.11.2017

-Oвој закон се носи врз основа на демонстрирање на една политичка сила односно имаме 62 пратеници, имаме парламентарно мнозинство, можеме и во моментот ќе го донесеме ова законско решение.

Професори и научни работници контра законот за јазиците

Алфа - 14.11.2017

Професори и научни работици реагираат на предлог законот за употреба на јазиците, бараат ист третман за сите етнички заедници, а не да биде опфатена само една, односно да се регулира употребата на албанскиот јазик и онаму каде нема припадници од ...

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Алсат-М - 14.11.2017

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно од кој етникум доаѓаат и на кој јазик ...

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

24 Вести - 14.11.2017

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно од кој етникум доаѓаат и на кој јазик ...

ВМРО-ДПМНЕ најавува „многу амандмани“ на законот за јазиците

Мета - 14.11.2017

Денешното, осмо продолжение на 15-тата седница на Собранието, на која како и вчера се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците минува главно со изнесување на истите аргументи од пратениците од опозицијата и власта.

Поддршка од Институтот за јазик од Сараево за унапредување на образованието на босански јазик

Сител - 14.11.2017

Институтот за јазик од Универзитетот во Сараево е отворен за стручна поддршка на говорителите на босански јазик и за унапредување на наставата на припадниците на таа етничка заедница во Македонија.

Дебата за употреба на јазиците: За власта потреба, за опозицијата разнишување на соживотот

Макфакс - 14.11.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски во својот говор за закнот за употреба на јзиците, рече дека оваа законско решение не е спроведливо и дека нема да го разбие јазот меѓу македонците и албанците.Според него овој закон уште повеќе ќе побуди ...

МАНУ не е прашана за законот за јазиците...

Н.Македонија - 14.11.2017

Во актуелниот состав на МАНУ има тројца редовни членови од албанска етничка припадност и еден дописен член, како и тројца членови надвор од работниот состав. Но ниту тие ниту МАНУ, како највисока научна институција што има законска обврска да се ...

Продолжува расправата по предлог-законот за јазици

Макфакс - 14.11.2017

Пратениците денеска ја продолжуваат расправата по предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање, која на 15 октомври беше прекината поради кампањата за локалните избори. Пратениците повторно дебатираат и повторно имаат спротивставени ...

Трибина за босанскиот јазик во Институтот „Крсте Мисирков“

А1 On - 14.11.2017

Отворените денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ кои почнаа вчера, денеска од 10 часот продолжуваат со трибина „Јазиците на Балканот: босански јазик – состојби и перспективи“.

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Канал5 - 14.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Дебатата на 15. собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот на кампањата за локалните избори, а ...

Во Собрание продолжува расправата за законот за јазиците

Мета - 14.11.2017

Со почеток точно напладне, Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за предлог-законот за употреба на јазиците. За овој закон се расправаше и вчера, на седмото продолжение на 15-та седница, и тоа беше првото ...

Продолжува дебатата за предлог-законот за јазиците

Поглед - 14.11.2017

Пратениците во Собранието на Република Македонија, денес ја продолжија расправата по предлог законот за употеба на јазиците во прво читање, која на 15 октомври беше прекината поради локалните избори.

Трибина за босанскиот јазик на Отворените денови на Институтот за македонски јазик

Newsroom - 14.11.2017

Денес, со почеток од 10 часот, во рамки на Отворените денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, ќе се одржи трибината „Јазиците на Балканот: босански јазик – состојби и перспективи“.

Дебатата за законот за јазиците продолжи со исти тези

Телма - 13.11.2017

За опозицијата е противуставен и ќе донесе многу проблеми, мнозинството, пак, тврди дека ќе го подобри соживотот и нема да го загрози македонскиот јазик. Дебатата за Законот за употреба на јазиците, што беше прекината поради изборите, продолжи со ...

Законот за јазиците за опозицијата неуставен, за власта ќе ги подобри меѓуетничките односи

24 Вести - 13.11.2017

По повеќе од два месеци на дневен ред во Собранието се врати законот за јазици. На пленарната седница, пратениците ги вкрстија аргументите, но во значително помирна атмосфера од пред распишувањето на локалните избори.

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Либертас - 13.11.2017

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички натпервар, да одиме напред, да изнаоѓаме заеднички ...

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ подготвуваат амандмани за законот за јазиците

Мета - 13.11.2017

Реплицирајќи му на својот колега Владимир Ѓорчев, пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец во расправата на собраниската седница за законот за употреба на јазиците, кажа оти СДСМ подготвува амандмани за законот, за тој да биде функционален и во склад со ...

Продолжи расправата за Законот за јазици, ставовите останаа дијаметрално спротивни

МРТ - 13.11.2017

Расправата продолжи, ставовите останаа дијаметрално спротивни. За парламентарното мнозинство Предлог- законот за употреба на јазиците не го нарушува унитарниот карактер на државата и ќе проднесе за подобар соживот во земјата.

Жестока дебата за Законот за јазиците

Алфа - 13.11.2017

Граѓаните јасно кажаа што и кого поддржуваат на локалните избори, и реплицираше пратеничката од СДСМ, Жаклина Лазаревска на проценката на нејзината колешка од ВМРО ДПМНЕ, Ане Лашкоска која обвини дека власта неосновано си ги зема предвид како ...

Власта и опозицијата повторно контра за законот за јазиците

Алсат-М - 13.11.2017

По паузата поради одржувањето на локалните избори, македонските пратеници денеска ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Ставовите на пратениците од владејачките партии и опозицијата и на денешното продолжение, како и ...

Седницата за законот за јазиците продолжува по старо

Р.С.Европа - 13.11.2017

По паузата за локалните избори, во Собранието продолжи дебатата за предлог-законот за употреба на јазиците со слични дискусии како претходно. Претседателот на Собранието Талат Џафери минатата недела рече дека очекува измените да бидат донесени до ...

Интересот на опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Макфакс - 13.11.2017

Дискусијата по законот за употреба на јазиците започна со еден час задоцнување по двочасовна координација на пратеничките групи со собранискиот спикер Талат Џафери. По пријавениот интерес од околу 60 пратеници за збор, при што најмногу се од ...

За опозицијата законот за употреба на јазиците неуставен, за власта ќе го зголеми соживотот

24 Вести - 13.11.2017

Пратениците во Собранието денеска ја продолжија расправата за Предлог законот за употреба на јазиците која беше прекината на 23 септември поради почетокот на кампањата за локалните избори.

Лашкоска: Кристално јасно е дека оваа ненародна власт не ја интересира што мисли народот во врска со името па и со ...

Курир - 13.11.2017

Таа продолжи потенцирајќи дека истото се случува и со предлог законот за употреба на јазици. Лашкоска одлучи наместо говор кој би ги убедувал граѓаните дека СДСМ ги руши државните националните интереси, да го чита веќе постоечкиот закон за употреба ...

ВИДЕО: Седницата за јазиците започна со жестока расправија помеѓу мнозинството и опозицијата

А1 On - 13.11.2017

Продолжението на 15. седница во Собранието каде точка на дневен ред е законот за јазици започна со жестока расправија помеѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Пратеничката од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска од собраниската ...

ВМРО-ДПМНЕ бара за законот за јазиците да се гласа со двотретинско мнозинство

Мета - 13.11.2017

Во едночасовната расправа за предлог законот за употреба на јазиците опозицијата го обвини парламентарното мнозинство дека сака набрзина да спроведе нешто што е неуставно, а кое што СДСМ не го најавил во изборната кампања за парламентарните избори.

Пратениците денеска ја продолжуваат расправата за измените во Законот за употреба на јазиците

МКД - 13.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Дебатата на 15-та собраниска седница за овој закон беше прекината пред почетокот на кампањата за локалните избори.

Пратениците ќе расправаат за предлог-законот за употреба на јазиците

Макфакс - 13.11.2017

На денешната 15 седница на Собранието, на дневен ред е предлог-законот за употреба на јазици поднесен во август со европско знаменце. Предлагач на предлог-законот е Владата. Поради локалните избори, претседателот на Собранието ја одложи расправата.

Институтот за македонски јазик ги почнува Отворените денови со промоција на нови изданија

А1 On - 13.11.2017

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ со промоција на три нови изданија денеска ќе ги почне Отворените денови кои ќе завршат во петок. Централен настан ќе биде дводневната меѓународна научна конференција „Минатото на јазичниот свет – денес ...

Собранието утре ќе гласа за потребата од донесување Закон за јазиците

+инфо - 14.11.2017

Илија Димовски, координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека неговата партија во оваа фаза ќе гласа против. Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање.

Утре пратениците ќе гласат по предлог-законот за јазици

Вечер - 14.11.2017

Пратениците утре попладне ќе се изјаснат по прдлог-законот за употреба на јазиците по прво читање, откако денеска беше исцрпена собраниската расправа. По ова ќе следи амандманска расправа во Комисијата за европски прашања, бидејќи законот има ...

Пратениците ќе продолжат со расправата за Законот за јазиците

Newsroom - 13.11.2017

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во рамки на 15. седница која беше прекината на 23 септември поради почетокот на кампањата за локалните избори.

Пратениците утре ќе гласаат за потребата за воведување на двојазичност

Press24 - 14.11.2017

Заврши дискусијата по однос на Законот за јазици во Собранието. Парламентот според најавите уте на пладне ќе ја гласа потребата за донесување на овој закон. Се поизвесно е дека тој ќе ја пројде првата фаза имајќи предвид дека за тоа се потребни ...

Бошњаците бараат: Употребата на јазиците еднаква за сите

Вечер - 14.11.2017

Употребата на јазиците треба да биде еднаква за сите граѓани. Професорската фела реагира законот во собранието треба да претрпи измени. Босанската заедница иако во помал број треба да добие право на употреба на мајчин јазик во институциите каде што ...