TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пожарот кај Кондово локализиран, огнената стихија остави пустош

24 Вести - 13.08.2017

Синоќешната огнена стихија која го зафати скопско Кондово остави пустош. Голем дел од граѓаните уште вчеравечер биле евакуирани, а денес дел од нив поради стравот од синоќешните пламени јазици ги напуштиле куќите и заминале кај своите роднини.

Пожарите под контрола, жителите на Кондово се жалат на институциите

ТВ21 - 13.08.2017

Крајно време беше да заврне. Ова го посакуваа многумина синоќа, додека во околината на Кондово се обидуваа да го спречат ширењето на пожарот, а во далечина на небото гледаа грмотевици навестувајќи дожд.

Пожарот кај Кондово е изгаснат, жителите го обвинуваат градоначалникот

Телма - 13.08.2017

Расфрланите шишиња утрово, на калливиот земјен пат над селото Кондово, сведочат за страшната огнена стихија со која жителите се бореле до раните утрински часови. Пожарот избувнал вчера попладне, а поради ветрот синоќа се проширил до првите куќи во ...

Големиот пожар над Кондово го изгасна дождот, се уште активни десетина пожари низ државата

Алфа - 13.08.2017

Гореше до 1 после полноќ, страшно беше. Имаше пожарникари, гасневме и ние но штетата се направи, ни раскажа Суат Нуредини, жител на Кондово. Синоќа преживеавме пекол, вака жителите на Кондово ја опишуваат битката со огнената стихија која вчера ...

Пожарот кај Kондово целосно ставен под контрола EВН ја врати електричната енергија во селото

Сител - 13.08.2017

Жителите на скопско Кондово цела ноќ останаа без сон. Огромни пламени јазици вчера доцна попладнето се заканија да го пеплосаат селото на излезот од Скопје кон Тетово. Неколку часа гореше квалитетна борова шума но и ниско-стеблеста вегетација во ...

Пожарите кај Кондово и Трескавец се локализирани

МКД - 13.08.2017

Големиот пожар кој синоќа избувна во близина на селото Кондово е ставен под контрола и нема опасност по куќите во селото за кои постоеше закана да бидат зафатени од огнот, соопштија денеска од Град Скопје.

Цела ноќ Кондово се бореше со големиот пожар, утрово е скротен

МКД - 13.08.2017

Големиот пожар што синоќа избувна во близина на селото Кондово е ставен под контрола и нема опасност за куќите во селото да бидат зафатени од огнот. Цела ноќ пожарникарите, месното население и вработени во јавни претпријатија се бореа со огнената ...

Апокалиптични сцени во Кондово, Канал 5 на најдраматичните места

Канал5 - 13.08.2017

Апокалиптични сцени, како во холивудски филм кој наговестуваа дека може да се случи најлошото, жителите од скопските населби Кондово, Сарај и Ѓорче Петров ја минаа најнеизвесната ноќ. Огнените јазици немилосрдно за само неколку минути се симнаа до ...

Драматична ноќ во Кондово – пожарот денеска изгаснат

Телевизија Нова - 13.08.2017

Драматична ноќ минаа жителите на Kондово коишто синоќа со сите сили се бореа со големиот пожар што изби во непосредна близина на селото. Како што велат жителите постоела сериозна опасност огнената стихија да зафати и дел од куќите во селото, но по ...

Пожарот во Кондово ставен под контрола

Алсат-М - 13.08.2017

Пожарот кој вчеравечер го зафати просторот во близина на селото Кондово во Општина Сарај е ставен под контрола. Куќите во село Кондово се надвор од опасност да бидат зафатени од огнот, информираат од Градот Скопје.

ТВ НОВА ВО КОНДОВО: Пожарот локализиран

Телевизија Нова - 13.08.2017

Екипа на ТВ НОВА се упати кон Кондово, каде утринава пожарот е целосно згаснат. Жителите на селото велат дека се работело во текот на целата вечер, а сабајлево и дождот им излегол во пресрет. Оние што синоќа заминаа, веќе се враќаат во своите домови.

Пожарот кај Кондово ставен под контрола

Мета - 13.08.2017

Големиот пожар кој синоќа избувна во близина на селото Кондово во Општина Сарај е ставен под контрола и нема опасност по куќите во селото за кои постоеше закана да бидат зафатени од огнот, соопштија денеска од Град Скопје.

Нови страшни снимки од големиот пожар кај Кондово (ВИДЕО)

Курир - 13.08.2017

Огромен пожар вчера ја зафати шумата во близина на скопско Кондово. Дел од граѓаните исплашени ги напуштаа своите домови бидејќи постоеше сериозна опасност пожарот да стигне до куќите. Неговото разгорување беше потпомогнато од ветерот.

Се уште активен пожарот во Кондово, куќите не се во опасност

Р.С.Европа - 13.08.2017

Пожарот на ридот над скопското село Кондово се уште е активен откако цела ноќ пожарникарите го гасеа огнот кој ја зафати областа над селото. Центарот за управување со кризи (ЦУК) по полноќ информираше дека околу селото е направен заштитен појас за ...

Се уште активен пожарот над Кондово, нема опасност за куќите

Сител - 13.08.2017

Пожарот што се разгоре вчеравечер над ридот во скопско Кондово е се уште активен, а околу селото, според информации од Центарот за управување со кризи, направен е заштитен појас за да се спречи негово ширење.

Пожарникари и доброволци цела ноќ го гасеа пожарот во Кондово, нема опасност за куќите

Макфакс - 13.08.2017

Пожарникари и месно население цела ноќ го гасеа пожарот што се разгоре вчера вечер во скопско Кондово. Според последните информации од Центарот за управување со кризи, пожарот е сè уште активен, а околу селото е направен заштитен појас за да се ...

Страшни снимки од големиот пожар во скопско Кондово

Сител - 13.08.2017

Десетина противпожарни возила и неколку десетици пожарникари се справуваа со огнената стихија кај Кондово. Дел од жителите се евакуирани, со оглед дека пожарот се ширеше кон првите куќи. Пожарот зафати голема површина на нискостеблеста ...

Пожарот кај Кондово е изгаснат, жителите го обвинуваат градоначалникот

Либертас - 13.08.2017

Расфрланите шишиња утрово, на калливиот земјен пат над селото Кондово, сведочат за страшната огнена стихија со која жителите се бореле до раните утрински часови. Пожарот избувнал вчера попладне, а поради ветрот синоќа се проширил до првите куќи во ...

Околу Кондово уште гори, во селото нема струја, но куќите не се во опасност

Сакам да кажам - 13.08.2017

Цела ноќ пожарникарите го гасеа пожарот кај скопското село Кондово. Оган сè уште има, гори ридот над селото, на спротивната страна од куќите. Центарот за управување со кризи (ЦУК) ноќеска по полноќ информираче дека околу селото е направен заштитен ...

Дождот го изгасна пожарот над Кондово, се уште активни десетина пожари низ државата

Република - 13.08.2017

Кондово помина пеколна ноќ. Жителите раскажуваат дека преживеале пекол во битката со огнената стихија која вчера вечерта беснееше на ридот над селото. Црнилата од изгорена трева и борова шума ја покажуваат линијата до каде стигнале пламените на само ...

Пожар во Кондово: Дали куќите се во опасност?

Фактор - 13.08.2017

Пожарникарите цела ноќ се бореа со пожарот кај скопското село Кондово. Сепак, огнот го променил правецот и најверојатно нема да зафати куќи. Запалена беше шума во близина на селото. Од Центарот за управување со кризи велат дека во гасењето на огнот ...

Пожарот кај Kондово целосно ставен под контрола EВН ја врати електричната енергија во селото

МК News - 13.08.2017

Жителите на скопско Кондово цела ноќ останаа без сон. Огромни пламени јазици вчера доцна попладнето се заканија да го пеплосаат селото на излезот од Скопје кон Тетово. Неколку часа гореше квалитетна борова шума но и ниско-стеблеста вегетација во ...

Голем шумски пожар беснее над Кондово (ВИДЕО)

+инфо - 13.08.2017

Од Противпожарната служба рекоа дека куќите се спасени и дека некои жители ги напуштиле домовите, но дека тие веројатно веќе се вратиле дома. Шума и сува трева горат на голема површина во Кондово, Скопско.

Пожар во Кондово зафати и куќи, жителите се евакуираат во паника ВИДЕО

+инфо - 13.08.2017

Влезот на Скопје од западната страна кон Ѓорче Петров е целиот во чад, а пепел паѓа врз колите што се движат на обиколницата. Голем пожар вечерва го зафати реонот над скопското село Кондово, кој, според жителите, зафатил и неколку куќи, јави ...

ЦУК: Кондово не е во опасност – пожарот е пренасочен

Либертас - 13.08.2017

Информација од Центарот за управување со кризи: Вонредна информација за пожарот во Кондово: Според информациите кои ги имаме од терен во село Кондово нема зафатено куќи од пожарот и правецот на пожарот е сменет, село Кондово не е во опасност, ...

Голем пожар во реонот на Кондово, жителите се евакуираат

Нова ТВ - 12.08.2017

Голем пожар вечерва го зафати реонот над скопското село Кондово. Според порталот сакамдакажам.мк , кој цитира изјави на жители огнот зафатил и неколку куќи. Според нивните изјави во селото владее паника.

Кондово во пламен, мештаните во паника, противпожарните екипи се борат со огнената стихија

ТВ21 - 13.08.2017

Огромни пламени јазици стигнаа до куќите во Кондово, во околината на Скопје. Мештаните вознемирени ја следат состојбата, а некои од нив заминаа од своите домови. Оџата од селото ги повика мештаните да се смират, колку можат да помогнат и да го ...

Голем пожар во скопско Кондово

Скопје инфо - 13.08.2017

Влезот на Скопје од западната страна кон Ѓорче Петров е целиот во чад, а пепел паѓа врз колите што се движат на обиколницата. Голем пожар вечерва го зафати реонот над скопското село Кондово, кој, според жителите, зафатил и неколку куќи.

Фото: Голем пожар, вонредна состојба во Кондово

Позитив.мк - 13.08.2017

Пламени јазици го опколија селото Кондово во близина на Скопје, а постои закана ако не дојде до поголема интервенција дека пожарот може да ги зафати и првите куќи. Албанското население во Кондово бара да се прогласи вонредна состојба и да се ...

ЦУК бара помош од градот Скопје и општина Сарај за пожарот во Кондово

Сакам да кажам - 13.08.2017

Центарот за управување со кризи (ЦУК) побара помош од градот Скопје и општина Сарај за ставање под контрола на пожарот што опасно се прошири до првите куќи на селото Кондово. Екипата на САКАМДАКАЖАМ.МК која беше на скопската обиколница во близина на ...

Голем пожар во Кондово

Макфакс - 13.08.2017

Голем пожар го зафати скопско Кондово. Како што велат очевидци, пожарот бил во близина на обиколницата, а поради силниот ветер огнот со голема брзина се ширел од шумата кон селото. Според мештаните ситуацијата е сериозна, а очевидци велат дека ...

ФОТО: Скопско Ѓорче во пламен

Press24 - 13.08.2017

Скопско Ѓорче е во пламен откако се разгоре огнот кај Кондово. Огнената стихија е на само десетина метри од куќите и луѓето се самоорганизираат да се справат со пожарот. Ветрот дополнително ги влошува работите, а граѓаните излегоа од ...

ВИДЕО: Ветрот ја влошува состојбата со пожарот во Кондово - луѓето бегаат од дома

Press24 - 13.08.2017

Голем пожар вечерва го зафати пределот над скопското село Кондово и предизвика паника кај жителите кои ги напуштаа куќите. Огнената стихија е на само десетина метри од куќите и луѓето се самоорганизираат да се справат со пожарот.

ВИДЕО: Гори шума кај Кондово

А1 On - 13.08.2017

Запалена шума во близина на скопското село Кондово. Како што велат жителите пожарот бил во близина на обиколницата, а поради силниот ветар оганот со голема брзина се шири и кон селото. Според мештаните ситуацијата е сериозна, миризбата на чад и ...

Пожарот во Кондово се приближи до куќите, некои од селаните се евакуираат

Сакам да кажам - 12.08.2017

Големиот пожар кој вечерва го зафати пределот над скопското село Кондово зафатил и неколку куќи, тврдат селаните кои екипата на САКАМДАКАЖАМ.МК ги затекна на клучката кај скопската обиколница.

Пожарот во Кондово се приближува до куќите, некои од селаните се евакуираат

Либертас - 12.08.2017

Големиот пожар кој вечерва го зафати пределот над скопското село Кондово зафатил и неколку куќи, тврдат селаните кои екипата на порталот Сдк ги затекна на клучката кај скопската обиколница.

Силен пожар се ближи кон првите куќи во Кондово (ФОТО+ВИДЕО)

Канал5 - 12.08.2017

Пожарот се шири со голема брзина Вечерва по 22 часот се разгоре пожар во близина на скопското село Кондово. На терен делуваат десеттина против пожарни возила како и возила на јавните претпријатија ,,Водовод" и ,,Комунална хигиена".

ВИДЕО: Страшни снимки од големиот пожар во скопско Кондово, дел од жителите ги напуштаат домовите

Курир - 12.08.2017

Голем пожар вечерва го зафати пределот над скопското село Кондово. Според она што може да се види од скопската обиколница зафатена е поголема површина ниска шума. Огнот се приближува кон првите куќи. Дел од жителите ги напуштаат домовите.

АЛАРМАНТНО: Огромен пожар на 10-тина метри од куќите во Ѓорче Петров, а Заев, Николовски, Буџаку и Владата ги оставија ...

Курир - 12.08.2017

На само десеттина метри од куќите на скопско Ѓорче Петров се разгорува огромна огнена стихија, загрозени се куќите. Дел од жителите ги напуштаат домовите. Огромната огнена стихија избега од контрола поради силниот ветар и го зафати прсторот помеѓу ...

Голем пожар кај Кондово, скопско, Огнот се приближува кон куќите

Сакам да кажам - 12.08.2017

Голем пожар вечерва го зафати пределот над скопското село Кондово. Според она што може да се види од скопската обиколница зафатена е поголема површина ниска шума. Огнот се приближува кон првите куќи. Пожарот го гасат девет противпожарни возила.

Пожарот во Кондово ставен под контрола

Канал5 - 13.08.2017

Пожарот кој вчеравечер го зафати просторот во близина на селото Кондово во Општина Сарај е ставен под контрола. Куќите во село Кондово се надвор од опасност да бидат зафатени од огнот, информираат од Градот Скопје.

Пожарот кај Кондово ставен под контрола

Либертас - 13.08.2017

Големиот пожар кој синоќа избувна во близина на селото Кондово во Општина Сарај е ставен под контрола и нема опасност по куќите во селото за кои постоеше закана да бидат зафатени од огнот, соопштија денеска од Град Скопје.

Нови страшни снимки од големиот пожар кај Кондово (ВИДЕО)

Press24 - 13.08.2017

Огромен пожар вчера ја зафати шумата во близина на скопско Кондово. Дел од граѓаните исплашени ги напуштаа своите домови бидејќи постоеше сериозна опасност пожарот да стигне до куќите. Неговото разгорување беше потпомогнато од ветерот.

ЦУК: Кондово не е во опасност, пожарот е активен, но со друг правец

Нова ТВ - 13.08.2017

Пожарот на ридот над скопското село Кондово се уште е активен откако цела ноќ пожарникарите го гасеа огнот кој ја зафати областа над селото. Центарот за управување со кризи (ЦУК), врз основа на информациите од терен, објави дека правецот на пожарот ...

Се уште активен пожарот над Кондово, нема опасност за куќите

Канал5 - 13.08.2017

Пожарот што се разгоре вчеравечер над ридот во скопско Кондово е се уште активен, а околу селото, според информации од Центарот за управување со кризи, направен е заштитен појас за да се спречи негово ширење.

Пожарникари и доброволци цела ноќ го гасеа пожарот во Кондово, нема опасност за куќите

Фокус - 13.08.2017

Пожарникари и месно население цела ноќ го гасеа пожарот што се разгоре вчера вечер во скопско Кондово. Според последните информации од Центарот за управување со кризи, пожарот е сè уште активен, а околу селото е направен заштитен појас за да се ...

Страшна слика од големиот пожар во скопско Кондово (Видео)

Република - 13.08.2017

Десетина противпожарни возила и неколку десетици пожарникари се справуваа со огнената стихија синоќа кај Кондово. Дел од жителите се евакуирани, со оглед дека пожарот се ширеше кон првите куќи.

Гори околу Кондово , во селото нема струја, но куќите не се во опасност

Локално - 13.08.2017

Цела ноќ пожарникарите го гасеа пожарот кај скопското село Кондово. Оган сè уште има, гори ридот над селото, на спротивната страна од куќите. Центарот за управување со кризи (ЦУК) ноќеска по полноќ информираше дека околу селото е направен заштитен ...

Пожар во Кондово, куќите во опасност?

Република - 13.08.2017

Пожарникарите цела ноќ се бореа со пожарот кај скопското село Кондово. Сепак, огнот го променил правецот и најверојатно нема да зафати куќи. Запалена беше шума во близина на селото. Од Центарот за управување со кризи велат дека во гасењето на огнот ...

ЦУК: Кондово не е во опасност – пожарот е пренасочен

Телевизија Нова - 13.08.2017

Информација од Центарот за управување со кризи: Вонредна информација за пожарот во Кондово: Според информациите кои ги имаме од терен во село Кондово нема зафатено куќи од пожарот и правецот на пожарот е сменет, село Кондово не е во опасност, ...