TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитриевка: Статистичките податоци за економијата за август се загрижувачки

Курир - 06.10.2017

Таа потенцира дека индустриското производство за месец август е опаднато за 5,3 проценти во однос на тој месец минатата година. -Рударството, односно вадењето камен има пад од 6,1 процент. Капиталните производи пад од 12, 4 проценти.

Рунчев: Владата на СДС нема да го оствари ревидираниот економски раст од 2,2 отсто

Курир - 06.10.2017

Ова денеска го изјави Никола Рунчев на трибината „Отворено со Комисијата за финансии и монетарна политика на ВМРО-ДПМНЕ. -Овдека несомнен е фактот дека тие ветуваат економски раст од 5 проценти.

Расте трговската размена меѓу Македонија и Русија

Руска реч - 06.10.2017

Трговската размена меѓу Република Македонија и Руската Федерација до крајот на август оваа година пораснала за 23,9 отсто. Република Македонија и Руската Федерација од јануари до август оваа година оствариле трговска размена во износ од 144,8 ...

Лагард: Заживувањето на светската економија е трајно

Стандард - 06.10.2017

„Долгоочекуваното глобално заживување на економијата е трајно“, а три четвртини од земјите во светот се радуваат на економско заздравување во рамките на најширокото забрзување на растот од почетокот на деценијата, изјави Кристин Лагард, шеф на ...

ММФ: ¾ од светот бележи економски раст

Денар - 06.10.2017

Долгоочекуваното глобално економско заздравување сега е реалност. ¾ од земјите во светот бележат економски раст, ова е најголемото забрзување на глобалниот економски развој од почетокот на деценијата.

Димитриевска: Статистичките податоци за економијата за август се загрижувачки

Телевизија Нова - 06.10.2017

Гордана Димитриевска на денешната трибина „Отворено со Комисијата за финансии и монетарни прашања на ВМРО-ДПМНЕ“ исткана дека статистичките податоци за економијата за август се загрижувачки.

(ВИДЕО) Рамчиловиќ: Македонија е на работ на рецесија

А1 On - 05.10.2017

Зекир Рамчиловиќ, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција рече дека СДСМ со лошата и неуспешна економска политика ја донесе државата на работ на рецесија и според официјалните податоци објавени од страна на Државниот завод за ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, вистината е дека има зголемување на бројот на работници во индустријата за 3,1 отсто

А1 On - 05.10.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Зекир Рамчиловиќ од ВМРО-ДПМНЕ. „Вистината е дека има пораст на извозот и тоа за 14 % во периодот јануари – август 2017 во однос на истиот период претходната година.

Македонската еконимија сигурно ќе оди во рецесија – нема ниту еден позитивен економски показател

Република - 05.10.2017

Огромни нови задолжувања, пад на индустриското производство, пад на извозот, пад на просечната плата – ова се само дел од негативните индикатори за македонската економија, кои јасно покажуваат дека политиките на Владата ќе ја однесат земјата во ...

Статистика: Намалена градежна активност, намален број на градежни работници

Телевизија Нова - 05.10.2017

Паѓа вредноста на извршените градежни работи во земјава, покажуваат статистичките податоци. Во периодот јануари – јули 2017 има намалување за 27, 2 % во однос на истиот период минатата година.

Трговскиот дефицит во САД се намали на 42,4 милијарди американски долари во август

Денар - 05.10.2017

Зголемувањето на извозот и намалувањето на увозот го намали трговскиот дефицит на САД до 42,4 милијарди долари во август, што е најниска вредност на показателот од пред 11 месеци, пренесоа американските медиуми.

Трговскиот дефицит за периодот јануари-август 2017 изнесува 1.137.013 илјади евра

Денар - 05.10.2017

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-август 2017 година, изнесува 196 628 850 илјади денари и бележи пораст од 14.0% во однос на истиот ...

Економијата на Еврозоната збрзано расте

Вечер - 05.10.2017

Економијата на Еврозоната е во забрзан раст во крајот на третиот квартал, наведуваат од HIS Маркит. Индексот ПМИ е зголемен во септември на 56,7 поени од 55,7 поени во август. Секој податок над 50 поени укажува на јакнење на секторот активност.

Нема економски показател кој е позитивен, економијата сигурно оди во рецесија

Курир - 05.10.2017

Според последните податоци од Државниот завод за статистика извозот во месец август во однос на месец јули бележи пад од 8,2 отсто. Претходно, извозот паѓаше и во месец јуни во однос на месец јуни за 5,5 отсто, односно месец јули во однос на месец ...

Бугарија се наоѓа на 4 место во ЕУ според економскиот раст

Поглед - 05.10.2017

Еуростат објави податоци за економскиот раст на земјите од Европската унија. Според податоците сите земји на ЕУ известуваат за економски раст, што не се случило од долго време. Според овој индикарор соседна Бугарија се наоѓа на четвртата позиција во ...

Рамчиловиќ: СДС со својата лоша и неуспешна економски политика ја донесе државата на работ на рецесија

Курир - 05.10.2017

-Извозот во август споредено со јули 2017 година бележи пад од цели 8,2%. А претходниот месец извозот падна за 12,1 проценти. Бројките потврдуваат дека економијата стагнира, фирмите се помалку извезуваат, а со тоа директно се намалува девизниот ...

СДСМ тврди: Извозот расте, ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести

Макфакс - 05.10.2017

СДСМ ги нарече лажни вести тврдењата дека нема пораст на извозот од Македонија. „Вистината е дека има пораст на извозот и тоа за 14 отсто во периодот јануари – август 2017 во однос на истиот период претходната година.

Статистика: Намалена градежна активност, намален број на градежни работници

Република - 05.10.2017

Паѓа вредноста на извршените градежни работи во земјава, покажуваат статистичките податоци. Во периодот јануари – јули 2017 има намалување за 27, 2 % во однос на истиот период минатата година.

Извозот зголемен за 14, а увозот за скоро 10 отсто...

Н.Македонија - 05.10.2017

Извозот зголемен за 14, а увозот за скоро 10 отсто Вкупно 7.520.725 илјади евра изнесува трговската размена на Македонија од јануари до август 2017 година, соопшти Државниот завод за статистика.

Економијата во еврозоната бележи раст

+инфо - 05.10.2017

Економијата на еврозоната би требало да оствари импресивен раст во третиот квартал од 0,7 отсто поттикнато од раст на нови порачки. Економијата на Еврозоната е во забрзан раст во крајот на третиот квартал, наведуваат од HIS Маркит.

Рамчиловиќ: СДС со својата лоша и неуспешна економски политика ја донесе државата на работ на рецесија

Телевизија Нова - 05.10.2017

СДС со својата лоша и неуспешна економски политика ја донесе државата на работ на рецесија. Според официјалните податоци објавени од страна на Државниот завод за статистика, македонската економија тоне.

СДСМ: Лажни вести се информациите што ВМРО-ДПМНЕ ги пласира во јавноста, вистината е дека има пораст на извозот

Слободен Печат - 05.10.2017

„Вистината е дека има пораст на извозот и тоа за 14 % во периодот јануари – август 2017 во однос на истиот период претходната година. Исто како што е вистина дека има и пораст на бројот на работници во индустријата.

СДСМ: Лажни вести се информациите што ВМРО-ДПМНЕ ги пласира во јавноста, вистината е дека има пораст на извозот

Sky - 05.10.2017

-Вистината е дека има пораст на извозот и тоа за 14 % во периодот јануари – август 2017 во однос на истиот период претходната година. Исто како што е вистина дека има и пораст на бројот на работници во индустријата, се вели во реакцијата на СДСМ на ...

СДСМ тврди: Извозот расте, ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести

Точка - 05.10.2017

СДСМ ги нарече лажни вести тврдењата дека нема пораст на извозот од Македонија. „Вистината е дека има пораст на извозот, и тоа 14 отсто во периодот јануари – август 2017 во однос на истиот период претходната година.