TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сириската армија влезе во еден од најголемите бастиони на „Исламската држава“

Локално - 06.10.2017

Сириската армија влезе во градот Мајадин, еден од најголемите бази на терористичката група Исламска држава, која се наоѓа 45 км. од Деир Аз -Зор. Владините сили ја презедоа контролата врз пазарот во западниот дел на градот.

Русија: САД дозволуваат ИД да користи нивна база во Сирија

Алсат-М - 06.10.2017

Русија денеска ги обвини САД дека им доволуваат на припадници на групата Исламска држава (ИД) да користат американска воена база на границата меѓу Сирија и Јордан за напади врз сириската армија.

Русија ги обвини САД дека прикриваат операции на „Исламска држава“

Стандард - 06.10.2017

Русија денеска ги обвини САД дека ги затвора очите и во пракса го прикрива оперирањето на групата „Исламска држава“ (ИД) во сирискиот регион под контрола на американската армија, пренесе Асошиејтед прес.

Сириските владини сили навлегоа во упориште на ИД, Мајадин

А1 On - 06.10.2017

Сириските владини сили денеска навлегоа во градот Мајадин, едно од последните урбани упоришта на групата Исламска држава (ИД) во источниот дел на Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Јордан започна да врши притисок врз милитантите: Веќе е јасно дека Башар Ал Асад ја доби војната

Точка - 06.10.2017

Јорданските власти започнаа да вршат притисок врз сириските милитанти - бараат од нив да ја вратат контролата над граничните премини назад во рацете насириските власти. Јордан започна да врши се поголем притисок врз сириските милитантни групи да ја ...

Во над 90 проценти од територијата на Сирија веќе нема ИД

Сител - 06.10.2017

Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката организација ИД. Тоа е наведено во армискиот весник Краснаја увезда, на руското Министерство за одбрана. Воено воздухопловните сили на Русија оваа недела извршиле речиси 500 ...

Полетаа и руските ракети од подморниците: Два напади беа доволни за тотално уништување на командните центри на ИСИС

Точка - 06.10.2017

Руските подморници извеле два напади со крстосувачките ракети „Калибар“ од Средоземното море на позициите на терористите во Сирија. Оваа информација, за најновиот напад на руската воена морнарица со крстосувачки ракети ја потврди портпаролот на ...

Исламската држава и натаму немилосрдна: Секојдневни гранатирања и снајперски оган врз цивили во Сирија

Точка - 06.10.2017

Припадниците на Исламската држава секојдневно го гранатираат сирискиот град Деир Ез Зор, а снајперисти пукаат врз цивилите во периферните предградија. Иако сириската армија со помош на руското воено воздухопловство и другите сојузници го проби ...

90% од територијата на Сирија е ослободена од ИД

Слободен Печат - 06.10.2017

Во повеќе од 90% од територијата на Сирија веќе нема сили на ИД, се вели во весникот „Краснаја увезда“ што го издава руското министерство за одрбана. Воздухопловните воени сили на Русија реализирале 500 воени летови и уништени се објекти на ...

Русија: САД дозволуваат ИД да користи нивна база во Сирија

А1 On - 06.10.2017

Русија денеска ги обвини САД дека им доволуваат на припадници на групата Исламска држава (ИД) да користат американска воена база на границата меѓу Сирија и Јордан за напади врз сириската армија.

Сириските владини сили навлегоа во упориште на ИД, Мајадин

ТВ21 - 06.10.2017

Сириските владини сили денеска навлегоа во градот Мајадин, едно од последните урбани упоришта на групата Исламска држава (ИД) во источниот дел на Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Руски подморници со ракети „калибр“ нападнаа терористички цели во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 05.10.2017

Руски подморници испукаа ракети калибр 10 од Медитеранот, погодувајќи терористички цели во Сирија, соопшти Министерството за одбрана. Целта на нападите беше да им се помогне на сириските војници што водат офанзива во провинцијата Деир-ез-Зор.

Американската војска уби 45 невини цивили во Сирија

Репортер - 05.10.2017

Американската војска усмртила најмалку 45 недолжни цивили во Сирија, по спроведените воздушни напади кои беа насочени кон, како што тие велат, „al-Touse’eiyah“ во градот Ал-Рака. Според локалните извори и вестите од медиумите во понеделникот, ...

Русија ракетираше позиции на ИД во Сирија

Телевизија Нова - 05.10.2017

Руски подморници денеска лансираа десет крстосувачки ракети врз позициите на Исламска држава во близина на сирискиот град Мајадин, соопшти руски Министерството за одбрана. Портпаролот на Министерството Игор Конашенков изјави дека ракетите „Калибар“ ...

САД се главната пречка во елиминирање на ИД

Вечер - 05.10.2017

Поддршката на колегите од САД за тероризмот и нивното ласкање, претставуваат главна препрека за елиминирање на ИД, наведе Конашенков Игор Конашенков Портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајорот Игор Конашенков, нагласи дека ...

Во над 90 проценти од територијата на Сирија веќе нема ИД

Телевизија Нова - 06.10.2017

Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката организација ИД. Тоа е наведено во армискиот весник Краснаја увезда, на руското Министерство за одбрана. Воено воздухопловните сили на Русија оваа недела извршиле речиси 500 ...

РУСИЈА: САД дозволуваат ИД да користи нивна база во Сирија

Телевизија Нова - 06.10.2017

Русија денеска ги обвини САД дека им доволуваат на припадници на групата Исламска држава (ИД) да користат американска воена база на границата меѓу Сирија и Јордан за напади врз сириската армија.

Русија ракетираше позиции на ИД во Сирија

А1 On - 05.10.2017

Руски подморници денеска лансираа десет крстосувачки ракети врз позициите на Исламска држава во близина на сирискиот град Мајадин, соопшти руски Министерството за одбрана. Портпаролот на Министерството Игор Конашенков изјави дека ракетите „Калибар“ ...

Во над 90 проценти од територијата на Сирија веќе нема ИД

+инфо - 06.10.2017

Покрај границите на Русија откриени се 17 странски летала кои извршувале разузнавачки активности. Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката организација ИД. Тоа е наведено во армискиот весник Краснаја увезда, на ...

САД дозволуваат ИД да користи нивна база во Сирија

Вечер - 06.10.2017

Русија денеска ги обвини САД дека им доволуваат на припадници на групата Исламска држава (ИД) да користат американска воена база на границата меѓу Сирија и Јордан за напади врз сириската армија Русија денеска ги обвини САД дека им доволуваат на ...

Русија ракетираше позиции на ИД во Сирија

Вечер - 05.10.2017

Руски подморници денеска лансираа десет крстосувачки ракети врз позициите на Исламска држава во близина на сирискиот град Мајадин, соопшти руски Министерството за одбрана. Портпаролот на Министерството Игор Конашенков изјави дека ракетите „Калибар" ...

Во над 90 проценти од територијата на Сирија веќе нема ИД

А1 On - 06.10.2017

Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката организација ИД. Тоа е наведено во армискиот весник Краснаја увезда, на руското Министерство за одбрана. Воено воздухопловните сили на Русија оваа недела извршиле речиси 500 ...

Русија: САД дозволуваат ИД да користи нивна база во Сирија

ТВ21 - 06.10.2017

Русија денеска ги обвини САД дека им доволуваат на припадници на групата Исламска држава (ИД) да користат американска воена база на границата меѓу Сирија и Јордан за напади врз сириската армија.

Русија ракетираше позиции на ИД во Сирија

Алфа - 05.10.2017

Руски подморници денеска лансираа десет крстосувачки ракети врз позициите на Исламска држава во близина на сирискиот град Мајадин, соопшти руски Министерството за одбрана. Руски подморници денеска лансираа десет крстосувачки ракети врз позициите на ...

Во над 90 проценти од територијата на Сирија веќе нема ИД

Алсат-М - 06.10.2017

Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката организација ИД. Тоа е наведено во армискиот весник Краснаја увезда, на руското Министерство за одбрана. Воено воздухопловните сили на Русија оваа недела извршиле речиси 500 ...

Русија ракетираше позиции на ИД во Сирија...

Н.Македонија - 05.10.2017

Русија ракетираше позиции на ИД во Сирија Руски подморници денеска лансираа десет крстосувачки ракети врз позициите на Исламска држава во близина на сирискиот град Мајадин, соопшти руски Министерството за одбрана.

Во над 90 проценти од територијата на Сирија веќе нема ИД

ТВ21 - 06.10.2017

Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката организација ИД. Тоа е наведено во армискиот весник Краснаја увезда, на руското Министерство за одбрана. Воено воздухопловните сили на Русија оваа недела извршиле речиси 500 ...

Во над 90 проценти од територијата на Сирија веќе нема ИД

Либертас - 06.10.2017

Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката организација ИД. Тоа е наведено во армискиот весник Краснаја увезда, на руското Министерство за одбрана. Воено воздухопловните сили на Русија оваа недела извршиле речиси 500 ...

90 проценти од територијата на Сирија исчистена од ИД

Телма - 06.10.2017

Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката организација ИД. Тоа е наведено во армискиот весник Краснаја увезда, на руското Министерство за одбрана. Воено воздухопловните сили на Русија оваа недела извршиле речиси 500 ...

Во над 90 проценти од територијата на Сирија веќе нема ИД

Вечер - 06.10.2017

Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката организација ИД. Тоа е наведено во армискиот весник Краснаја увезда, на руското Министерство за одбрана Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката ...

Во над 90 проценти од територијата на Сирија веќе нема ИД

Алфа - 06.10.2017

Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на терористичката организација ИД. Тоа е наведено во армискиот весник Краснаја увезда, на руското Министерство за одбрана. Во 91,6 отсто од територијата на Сирија веќе нема сили на ...