TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јункер: Европа мора да се спротивстави на сепаратизмот

Сител - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика Европа да се спротистави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност длабоко ја подели Шпанија. Спорот меѓу Мадрид и поддржувачите на независноста на ...

Јункер: Бугарија подготвена за влез во евро и Шенген зоната

Нова ТВ - 09.11.2017

Бугарија е подготвена да воведе евро и подготвена да влезе во Шенген зоната, тврди претседателот на Европската комисија (ЕК) Жан-Клод Јункер. По средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов Јункер најави исто така дека на пролет ќе дојде во посета ...

Европа да ги отфрли сепаратизмот и национализмот, порача Јункер од Шпанија

Мета - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер денеска ја повика Европа да се спротивстави на сепаратизмот во време кога иницијативата за незaвисноста на Каталанија длабоко ја подели Шпанија, јавуваат светските агенции.

Вучиќ: Србија може да влезе во ЕУ до 2023 година

Стандард - 09.11.2017

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ смета дека постои веројатност земјата да влезе во ЕУ до 2023 година. „Изјавата на шефот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер е многу охрабрувачка.

Јункер ја повика Европа да го отфрли „отровот“ на сепаратизмот

Стандард - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ја повика Европа да го отфрли сепаратизмот, објави Ројтерс. „Национализмот е отров што ја спречува Европа да работи заедно“, рече Јункер.

Јункер ја повика Европа да го отфрли сепаратистичкиот „отров“

Newsroom - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија(ЕК) Жан-Клод Јункер во четврток ја повика Европа да се крене против сепаратизмот во време кога прашањето за каталонската независност ја оптоварува Шпанија.

Борисов: По Брегзитот, земјите од западен Балкан да го заземат местото на Британија во ЕУ

Канал5 - 09.11.2017

За само еден месец, Софија ќе стане главниот град на Европската унија – вели претседателот на Европската комисија Јункер по средбата со бугарскиот премиер Борисов на која се разговарало за приоритетите на бугарското претседавање со Унијата.

Борисов: Западен Балкан има шанса да ја замени Британија во ЕУ

24 Вести - 09.11.2017

Балканскиот полуостров има ретка шанса да биде во можност да го заземе местото на Велика Британија, по нејзиното излегување од ЕУ. Сега е моментот, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на заедничката прес-конференција со претседателот на ...

Јункер: Европа мора да се спротивстави на сепаратизмот

ТВ21 - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика Европа да се спротистави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност длабоко ја подели Шпанија. Спорот меѓу Мадрид и поддржувачите на независноста на ...

Јункер: Бугарија подготвена за влез во евро и Шенген зоната

iPortal - 09.11.2017

Бугарија е подготвена да воведе евро и подготвена да влезе во Шенген зоната, тврди претседателот на Европската комисија (ЕК) Жан-Клод Јункер. По средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов Јункер најави исто така дека на пролет ќе дојде во посета ...

Јункер: Европа мора да се спротивстави на сепаратизмот

Алсат-М - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика Европа да се спротистави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност длабоко ја подели Шпанија. Спорот меѓу Мадрид и поддржувачите на независноста на ...

Јункер: Мора да се спротивставиме на сепаратизмот

А1 On - 09.11.2017

Жан-Клод Јункер побара Европа да се спротивстави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност ја подели Шпанија. Едностраното прогласување на незавиност на Каталонија и референдумот, кој што не беше признаен од Шпанија, ...

Јункер: Мора да се спротивставиме на сепаратизмот

Орбис - 09.11.2017

Жан-Клод Јункер побара Европа да се спротивстави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност ја подели Шпанија. Едностраното прогласување на незавиност на Каталонија и референдумот, кој што не беше признаен од Шпанија, ...

Јункер: Европа мора да се спротивстави на сепаратизмот...

Н.Македонија - 09.11.2017

Јункер: Европа мора да се спротивстави на сепаратизмот Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика Европа да се спротистави на сепаратизмот во време кога каталонското инсистирање на независност длабоко ја подели Шпанија.