TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грујовски заврши, Мијалков дојде во Апелација да се брани од притвор

Нова ТВ - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контра-разузнавање Сашо Мијалков денеска во 14 часот се појави во Апелацискиот суд во Скопје каде што денеска се одржува расправа по жалбите на СЈО по барањата за притвор за повеќемина функционери од ...

Мијалков дојде во Апелација, си го бара пасошот назад

ТВ21 - 17.07.2017

Екс првиот човек на УБК, Сашо Мијалков се појави во скопскот апелационен суд. Пред кривчен Совет се најде и жалбата на СЈО за неопределениот притвор за него, а и тој се жали заради определените мерки.

Груjевски не се појави во Апелационен суд

ТВ21 - 17.07.2017

Жалбата за неопределениот притвор за Горан Грујевски, екс началникот во Петата управа во МВР исто така се најдебпред апелационите судии. И тој е обвинет за повеќе кривични дела во предметот Тврдина и Таргет.

Фото: Мијалков дојде во Апелација, Грујевски на боледување

24 Вести - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контразузнавање, Сашо Мијалков дојде во Апелациониот суд каде на седница треба да се расправа по жалбата на СЈО за мерката притвор која што се бара за него како обвинет во споениот случај „Таргет“ и ...

СЈО тврди: Грујевски поседувал тетратка за влијание врз сведоци

ТВ21 - 17.07.2017

Во домот на Горан Грујевски беше пронајдена тетратка во која беше нотирано кога сведоци доаѓале во СЈО и пред кои обвинители давале искази, сакал да има контрола во активностите на СЈО, рече Ристоска.

(ВИДЕО) Сашо Мијалков: Невин сум

Макфакс - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнување, Сашо Мијалков, дојде денеска во Апелацискиот суд на расправа по жалбата на СЈО околу одбивањето да му се изрече мерка притвор и неговата жалба на одлуката да му се одземе пасошот.

Фатиме Фетаи: Првостепениот суд очигледно ги измешал доказите

24 Вести - 17.07.2017

Очигледно е дека првостепениот суд кога го носел решението за предлогот на Специјалното јавно обвинителство за определување на мерка притвор ги измешал доказите кои се предложени од наша страна со докази од некој друг предмет, изјави обвинителката ...

СЈО бара притвор за координаторот на ДУИ, во судот се очекува да се појават Мијалков и Грујевски

24 Вести - 17.07.2017

Во моментот во Апелациониот суд во тек се јавни седници на кои се расправа по жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за мерките кои им ги одреди Киривичниот совет. Во судот се расправаше за жалбата на СЈО против решениеот на ...

Ристоска пред Апелација бара притвор за Тони Јакимовски

Нова ТВ - 17.07.2017

Обвинителката Ленче Ристовска на денешната јавна седница за обвинетиот во случајот Тврдина, Тони Јакимовски, рече дека основите за на Јакимовски да му се одреди притвор се цврсто аргументирани.

СЈО бара притвор и за Тони Јакимовски, обвинет во Тврдина и Таргет

ТВ21 - 17.07.2017

Пред апелационите судии е и жалбата за неопределениот притвор за Тони Јакимовски, исто така обвинет во предметот Тврдина и Таргет. Се товари за злоупотреба на службената положба, и фалсификување на службена исправа и кривичен совет од првостепениот ...

СЈО бара притвор за обвинетите во Тврдина и Таргет

ТВ21 - 17.07.2017

Пред апелационите судии е и жалбата на СЈО за неопределениот притвор за Никола Бошковски, вработен во УБК а обвинет во споениот предмет Тврдина и Таргет. Обвинет е за злоупотреба на службената положба и фалсификување службена исправа.

Мијалков се плаши да не биде нелегално сниман што зборува во судница

Сакам да кажам - 17.07.2017

Љупчо Шврговски, адвокат на обвинетиот ексдиректор на УБК Сашо Мијалков за злосторничко здружување и за примање награда за противзаконито влијание во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, побара во Апелациониот суд Скопје мобилните телефони на новинарите ...

СЈО бара притвор за Ејуп Аљими

ТВ21 - 17.07.2017

Апелационите судии ја разгледува жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Аљими. Кооординаторот на пратеничката група на ДУИ, е обвинет во предметот Титаник 3 за уништување на изборен материјал.

СЈО бара притвор за Тони Јакимовски, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“

Кајгана - 17.07.2017

Во пакетот жалби што ги разгледува денес Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“.

СЈО бара притвор за пратеникот Алими, сведоците исплашени за безбедноста

+инфо - 17.07.2017

Пратеникот од ДУИ е обвинет во предметот „Титаник 3“ На јавна седница во Апелацискиот суд, денеска се разгледуваше жалбата нa СЈО за пратеникот Ејуп Алими од ДУИ бидејќи кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1, го одби предлогот за определување ...

Ристоска: Во компјутерот на Грујевски пронајдени се упатства за однесување пред обвинителите на СЈО

А1 On - 17.07.2017

При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР,Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван, изјави обвинителката Ленче Ристеска на денешното ...

СЈО бара притвор за пратеник на ДУИ

Р.С.Европа - 17.07.2017

Апелациониот суд денеска расправаше по жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор за пратеникот на ДУИ, Ејуп Алими, кој е обвинет во случајот „Титаник 3“. Обвинителката Фатиме Фетаи пред судот изјави дека побарале притвор за обвинетиот бидејќи ...

Горан Грујевски боледувал од депресија и анксиозност

Фокус - 17.07.2017

Горан Грујевски , поранешниот прв човек на Петата управа во Управата за безбедност и контраразузнавање не се појави на денешната јавна седница во Апелација, бидејќи како што кажаа неговите адвокати бил на боледување.

Јавноста за првпат му го слушна гласот на Тони Јакимовски: Нема да бегам, имам болна мајка, за која се грижам

Фокус - 17.07.2017

Во Апелацониот суд денеска јавноста за првпат имаше можност да го слушне гласот на Тони Јакимовски , поранешниот началник во УБК, обвинет во случајот Тврдина и Таргет на Специјалното јавно обвинителство.

СЈО бара притвор за Алими

Алсат-М - 17.07.2017

Апелациските судии ја разгледуваат жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Аљими. Координаторот на пратеничката група на ДУИ, е обвинет во предметот Титаник 3 за уништување на изборен материјал.

Вработен во УБК: Не бегам, не се кријам, татко сум на малолетно дете

Фокус - 17.07.2017

Во Апелациониот суд во моментот се расправа и по жалбата на СЈО со која се бара на Никола Бошковски , осомничен во случајот „Тврдина“ и „Таргет“ да му се одреди притвор. – Обвинетиот веќе влијаел врз сведоци кои се вработени во УБК, а влијаел и врз ...

Василев: Доколку Јакимовски ја загуби работата, Македонија ќе изгуби професионалец

А1 On - 17.07.2017

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, од Апелациониот суд побара да биде одреден притвор за Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на УБК, од причина што обвинетиот има работен ангажман во Романија во меѓународниот центар СЕЛЕК ...

Јакимовски и Грујовски го бараат пасошот назад, СЈО бара притвор...

Н.Македонија - 17.07.2017

Јакимовски и Грујовски го бараат пасошот назад, СЈО бара притвор Притвор за второобвинетиот во случаите „Тврдина” и „Таргет” Тони Јакимовски, шеф на кабинет на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, побара ...

Ристоска: Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

А1 On - 17.07.2017

Обвинителката Ленче Ристоска по завршување на седницата на која се разгледуваа жалбите на СЈО и обвинетиот во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ Никола Бошковски, посочи дека станува збор за оштетени над 300 лица у 50 сведоци.

СЈО бара притвор за пратеникот Алими од ДУИ бидејќи сведоците се плашеле од него

Фокус - 17.07.2017

Пратеникот на ДУИ Ејуп Алими , обвинет во предметот Титаник 3 на СЈО, може да влијае врз сведоците, па затоа според СЈО треба да оди во притвор. Ова беше кажано на расправатаа во Апелациониот суд, каде што се разгледува жалбата на СЈО против ...

(ВИДЕО)Фетаи: Обвинетиот Алими вршел влијание врз сведоци

Макфакс - 17.07.2017

Заврши седницата на Апелациониот суд по жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор за обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ, во случајот „Титаник 3“ кој се однесува на уништување изборен материјал.

Случај „Сопот“: Одбраната се надева дека СЈО ќе ги повлече обвиненијата

Balkan Insight - 17.07.2017

Жителите на село Сопот, обвинети дека во 2003 година подметнале мина, во чија експлозија загинаа двајца војници на НАТО, се надеваат дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кое го презеде нивниот случај, ќе ги отфрли сите обвиненија.

СЈО од Апелација побара притвор за Ејуп Аљими од ДИУ...

Н.Македонија - 17.07.2017

СЈО од Апелација побара притвор за Ејуп Аљими од ДИУ На денешната седница суддите од Апелацискиот суд ја разгледува жалбата на Специјалното јавно обвинителство на решението од Кривичен суд за неопределениот притвор на Ејуп Аљими до ДУИ.

Сашо Мијалков во Апелација за „Таргет“ и „Тврдина“

А1 On - 17.07.2017

Екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков денеска треба да се појави во Апелациониот суд Скопје каде ќе биде разгледана неговата жалба за изречените мерки од страна Кривичниот суд за предметите „Таргет“ и „Тврдина“.

Грујовски заврши, Мијалков дојде во Апелација да се брани од притвор

Локално - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контра-разузнавање Сашо Мијалков денеска во 14 часот се појави во Апелацискиот суд во Скопје каде што денеска се одржува расправа по жалбите на СЈО по барањата за притвор за повеќемина функционери од ...

СЈО: Во домот од Грујевски беше најдена тетратка за влијание врз сведоците

Таратур - 17.07.2017

Во домот на Горан Грујевски беше пронајдена тетратка во која беше нотирано кога сведоци доаѓале во СЈО и пред кои обвинители давале искази, сакал да има контрола во активностите на СЈО, рече Ристоска.

СЈО бара пртивор за обвинетиот Бошковски, вработен во УБК

МКД - 17.07.2017

Апелација ја разгледа и жалбата за Никола Бошковски, вработен во УБК а обвинет во “Тврдина” и “Таргет” кои СЈО ги спои во еден предмет. СЈО за овој предмет се жалеше за неопределената мерка притвор за Бошковски.

СЈО бара притвор за Ејуп Аљими

Бриф - 17.07.2017

Апелационите судии ја разгледува жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Аљими. Кооординаторот на пратеничката група на ДУИ, е обвинет во предметот Титаник 3 за уништување на изборен материјал.

СЈО го обвинува за сериозен криминал, Јакимовски се плаши да не загуби работа

Точка - 17.07.2017

Во пакетот жалби што ги разгледува денеска Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“.

Во компјутерот на Грујевски пронајдени упатства за однесување на сведоците пред СЈО

+инфо - 17.07.2017

Ленче Ристоска рече дека бил одземен компјутерот на Грујевски каде имало креирана папка со наслов „СЈО“. При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР, Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку ...

И шефот на кабинетот на Мијалков тврди дека нема да бега, СЈО бара притвор

МКД - 17.07.2017

И Тони Јакимовски, шеф на кабинетот на екс директорот на УБК Сашо Мијалков, обвинет во случајот “Тврдина” и Таргет” на Специјалното јавно обвинителство, се појави во Апелацискиот суд во Скопје.

Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК, тврди СЈО

Позитив.мк - 17.07.2017

Обвинителката Ленче Ристоска по завршување на седницата на која се разгледуваа жалбите на СЈО и обвинетиот во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ Никола Бошковски, посочи дека станува збор за оштетени над 300 лица у 50 сведоци.

(ВИДЕО) Фетаи: Судот во брзање да го одбие притворот, не го дочитал до крај предлогот на СЈО

А1 On - 17.07.2017

По завршување на седницата на Апелациониот суд за жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор на обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ во случајот „Титаник 3“, обвинителката Фатиме Фетаи пред судиите изјави дека Судот во брзањето да го одбие ...

Случај „Сопот“: Одбраната се надева дека СЈО ќе ги повлече обвиненијата

Позитив.мк - 17.07.2017

Жителите на село Сопот, обвинети дека во 2003 година подметнале мина, во чија експлозија загинаа двајца војници на НАТО, се надеваат дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кое го презеде нивниот случај, ќе ги отфрли сите обвиненија, пишува ...

Сашо Мијалков денеска во Апелација за „Таргет“ и „Тврдина“

Фокус - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков денеска треба да се појави во Апелациониот суд Скопје каде ќе биде разгледана неговата жалба за изречените мерки од страна Кривичниот суд за предметите „Таргет“ и ...

Давидовиќ: Сведоците на Јанева би можело да го сменат исказот

Алсат-М - 15.07.2017

Стравот на Специјалното обвинителство, дека обвинетите можат да влијаат врз нивните сведоци е оправдан, смета адвокатот Звонко Давидовиќ. СЈО на јавна седница во Апелацсикиот суд пред неколку дена соопшти дека екс вицепремиерот, Владимир Пешевски, ...

СЈО бара притвор за координаторот на пратеничката група на ДУИ

Нетпрес - 17.07.2017

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, пред Кривичниот совет во Апелациионот суд денеска изјави дека првостепениот суд не ги ни разгледал приложените докази. Апелациониот суд ја разгледува жалбата на Специјаното јавно обвинителство (СЈО) по ...

Апелација: СЈО инсистира на притвор за Аљими, координатор на ДУИ

Нова ТВ - 17.07.2017

Апелација денеска на една од петте седници ја разгледува жалбата на СЈО за неприфатеното барање за притвор на Ејуп Аљими, кооординатор на пратеничката група на ДУИ, обвинет во предметот Титаник 3 за уништување на изборен материјал.

СЈО бара притвор за Алими, обвинетиот тврди дека нема да побегне

МКД - 17.07.2017

Апелационите судии ја разгледaa жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Алими, кооординаторот на пратеничката група на ДУИ кој е обвинет во предметот “Титаник 3” за уништување на изборен материјал.

СЈО го обвинува за сериозен криминал, Јакимовски се плаши да не загуби работа

Либертас - 17.07.2017

Во пакетот жалби што ги разгледува денеска Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“.

Фетаи: Обвинетиот Алими вршел влијание врз сведоци

Точка - 17.07.2017

Заврши седницата на Апелациониот суд по жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор за обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ, во случајот „Титаник 3“, кој се однесува на уништување изборен материјал.

Давидовиќ: Оправдан е стравот за влијание врз сведоците на СЈО, ако има притисок може да го сменат исказот

Либертас - 15.07.2017

Стравот на Специјалното обвинителство, дека обвинетите можат да влијаат врз нивните сведоци е оправдан, смета адвокатот Звонко Давидовиќ во изјава за Алсат-М . СЈО на јавна седница во Апелацсикиот суд пред неколку дена соопшти дека екс ...

Фетаи: Судот во брзање да го одбие притворот, не го дочитал до крај предлогот на СЈО

Локално - 17.07.2017

По завршување на седницата на Апелациониот суд за жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор на обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ во случајот „Титаник 3“, обвинителката Фатиме Фетаи пред судиите изјави дека Судот во брзањето да го одбие ...