TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

15-години од титулата Европски шампион на Кометал ЃП

Сител - 19.05.2017

Не денешен ден (19 мај) птед точно 15 години ракометарките на Кометал Ѓорче Петров ја освоија европската шампионска титула. Победата на „кометалки“ против Ференцварош ,„шраубата“ на Индира Кастартовиќ, цепелинот на Андријана Будимир за оние конечни ...

Нацева: Како да е денеска, се сеќавам на секој момент од тој 19. мај 2002!

Екипа - 19.05.2017

Капитенот на Кометал ЃП, Гордана Нацева на прославата на одбележувањето на јубилејот по повод 15-годишнината од европската шампионска титула ги сподели своите сеќавања за тој 19. мај од 2002 година кога сонот стана јаве… „Прекрасно се чувствувам и ...

Нацева: Нашиот Кометал успеа да ја обедини целата Македонија!

Gol.mk - 19.05.2017

Гордана Нацева, македонската ракометна легенда, а сегашен директор во Вардар, беше дел од шампионската генерација на Кометал која во 2002 година ја освои Европа. Кај неа, сеќавањата уште се свежи, а за нив зборува со големи емоции.

Трифун Костовски: Тоа што 15 години не е повторен успехот на Кометал јасно кажува за неговата тежина!

Екипа - 19.05.2017

Главниот „виновник“ за најголемиот успех во македонската спортска историја, Трифун Костовски и по 15 години од европската титула на Кометал ЃП со еднакви емоции го доживува 19. мај. Така е и вечерва на прославата на јубилејот на кој Костовски ги ...

Костовски со благодарност за „Комити“: Таква друга група нема кај нас, тие беа нашиот осми играч!

Gol.mk - 19.05.2017

Трифун Костовски, првиот човек на Кометал Ѓорче Петров, во своето обраќање пред јавноста по повод 15 години од европската круна на кометалки, испрати специјален поздрав и до навивачката група „Комити“ која верно ги пратеше настапите на нашиот ...

Трифун ги собра легендарните „кометалки“: 15 години – шампионски емоции (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 19.05.2017

Минати 15 години, а сосема еднаков набој на емоции кога ќе се спомне досега единствената македонска екипна европска титула во историјата – ракометната шампионска круна на Кометал ЃП. На 19.

ФОТО: Кометал му даде наклон до под и на спортскиот великан Калински

Gol.mk - 19.05.2017

Кометал Ѓорче Петров на 15-годишнината од одбележувањето на трофејот му оддаде посебна чест на Златко Калински, спортскиот коментатор кој оваа година реши да го остави микрофонот и да замине во пензија.

Костовски: Кометал го крена секој Македонец на врвот - како да е на Олимп!

Gol.mk - 19.05.2017

Кометал Ѓорче Петров, најтрофејниот македонски ракометен клуб во историјата, одбележа 15 години од титулата во ракометната Лига на шампиони. Свое обраќање на свеченоста имаше Трифун Костовски, некогашниот прв човек на клубот кој вели дека 19 мај по ...

Шампионките повторно заедно: Кометал ЃП слави 15 години од освојувањето на Европа!

Gol.mk - 19.05.2017

Кометал Ѓорче Петров, најтрофејниот македонски ракометен клуб во историјата, одбележа 15 години од титулата во ракометната Лига на шампиони. Кај љубителите на ракометот уште се свежи мемориите од 19 мај, 2002 година, кога преполното „Кале“ гореше и ...

„Кометалки“ се присетија на успехот од пред деценија и пол (ФОТО)

SportMedia - 19.05.2017

Ракометарките стручниот штаб на некогашниот Европски првак, и првите луѓе на македонската ракометна федерација во една убава церемонија одбележаа 15 години од најголемиот ракометен клупски успех во нашата држава.

ФОТО: Старите пријателки повторно се прегрнаа - Инди и Дину се потсетија на европската радост!

Gol.mk - 19.05.2017

Кометал Ѓорче Петров слави 15 години од европската титула во Лигата на шампионките, а емотивна средба имаа ракометарките на тимот кои во 2002 година во финалето го совладаа Херц и ја освоија Европа.

Бура емоции за европските првенки: Кометал петнаесет години подоцна… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 19.05.2017

Точно 15 години изминаа откако македонската нација на плоштадот Македонија ги поздрави европските првенки во женското клупско натпреварување Лигата на шампионките. Интересен состав од македонски, балкански и ракометарки од источниот европски блок ...

Кастратовиќ: Скопје трепереше за европската титула, сите знаевме дека дојде денот „Д“!

Gol.mk - 19.05.2017

Кометал Ѓорче Петров слави 15 години од европската круна. Помина деценија и пол по големата победа во финалето над Херц, но уште се свежи сеќавањата на љубителите на ракометот на големото славје во „Кале“, а потоа и на плоштадот во Скопје.

Лариса Кисељева: Сите го паметат Кометал ЃП, дури и таксистот ме препозна

Екипа - 19.05.2017

Одбележувањето на јубилејните 15-години од шампионската титула на Кометал ЃП, ја донесе повторно Лариса Кисељева во Скопје. Трифун Костовски одново го собра шампионскиот тим, дел од ракометарките што се во Скопје, но и дел што допатуваа специјално ...

Кометал ЃП пред 15 години стана европски шампион ...

Н.Македонија - 19.05.2017

Во финалето противник беше Ференцварош, кој победи на домашен терен со 27-25, но во реваншот во Скопје, Кометал ЃП славеше со 26-22, што беше доволно за конечен триумф На семафорот остануваа уште пет секунди.

Шампионскиот тим повторно заедно…„Кометал шампионе“ – 15 години подоцна

Екипа - 19.05.2017

На 19 мај хит на денот е „Кометал шампионе“. Поминаа 15 години од оној 19 мај 2002 година кога ракометарките на Кометал Ѓорче Петров го освоија победничкиот пехар и на Македонија и ја донесоа првата и по 15 години, се уште единствена титула во ...

ПРЕД ТОЧНО 15 ГОДИНИ: Сите срца трепереа, Кометал ЃП стана европски шампион (ВИДЕО)

SportMedia - 19.05.2017

Пред точно 15 години, екипата на Кометал Ѓорче Петров го оствари најголемиот клупски успех во екипен спорт. На денешен ден, 19 мај, „кометалки“ ја направи македонската нација горда, го освоија трофејот во Лигата на шампионите.

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Пред 15 години Кометал ЃП стана европски првак! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 19.05.2017

15 мај 2002 година со златни букви е запишан во историјата на македонскиот спорт и македонскиот ракомет. Иако тимот на Кометал Ѓорче Петров не постои на ракометната мапа во Македонија и понатаму е единствената екипа може да се пофали дека ја освоила ...

ВИДЕО: Пред 15 години Македонија плачеше од радост - Кометал ЃП ја покори Европа!

Gol.mk - 19.05.2017

На денешен ден, пред 15 години, секој Македонец беше горд и плачеше од радост, затоа што женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров ја донесе првата европска титула во нашата земја, откако го крена престижниот пехар во Лигата на шампионите.

ПОМИНАА ТОЧНО 15 ГОДИНИ: На 19 мај Кометал Ѓорче Петров стана европски првак (ВИДЕО)

Телеграф - 19.05.2017

Ракометарките кои доминираа во македонскиот ракомет во вториот обид во 2002 година дојдоа до трофејот во Лигата на шампионите Екипата на Кометал Ѓорче Петров и понатаму останува единствена од Македонија која е запишана меѓу освојувачите на Лигата на ...

Незаборавни спомени: Пред 15 години ракометна Европа беше освоена од Кометал Ѓорче Петров (Видео)

Дерби - 19.05.2017

Ракометна Македонија може да се пофали со многу успеси како на клупски така и на репрезентативен план, но сега засега еден е ненадминлив и со златни букви испишан во нашата историја-тоа е титулата на Кометал Ѓорче Петров во Лигата на шампионите која ...

Легендите повторно се собраа на едно место и ја запеаја „Кометал шампионе"!

Вечер - 19.05.2017

Љубителите на ракометот се уште добро се сеќаваат на 19 мај, 2002 година, кога во преполното „Кале" тимот на Кометал ЃП и ја донесе првата и засега единствена титула европски шампион на Македонија.

Моменти кои не се забораваат: 15 години од историската титула на Кометал Ѓорче Петров

Спортклуб - 19.05.2017

19. мај 2002 година останува како ден кој засекогаш останува испишан со златни букви и длабоко врежан во историјата на македонскиот спорт. На денешен ден, пред 15 години на радоста и немаше крај, затоа што женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче ...

Македонија плачеше од радост, Кометал ЃП стана европски шампион (Видео)

Вечер - 19.05.2017

Македонија пред точно 15 – години плачењше од радост, бидејќи ракометниот клуб Кометал Ѓорче Петров ја осови првата титула за нашата земја во ракометната Лига на шампиони На 19 мај, 2002 година, Кометал во мечот за титула го совладаа Херц (26:22) и ...

Пред 15 години Македонија плачеше од радост - Кометал ЃП ја покори Европа! (видео)

Скопје инфо - 19.05.2017

Екипата на Кометал Ѓорче Петров и понатаму останува единствена од Македонија која е запишана меѓу освојувачите на Лигата на шампионите. Овој тим доминираше долго во македонскиот женски ракомет и одигра три финалиња во најсилниот Куп.

15 години од историскиот европски поход на Кометал Ѓорче Петров

Шеталиште - 19.05.2017

19 мај 2002 година останува како ден кој засекогаш останува испишан со златни букви во историјата на македонскиот спорт. На денешен ден, пред 15 години, беше гордост да за биде Македонец, на радоста и немаше крај, затоа што женскиот ракометен клуб ...