TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Странските експерти и понатаму ќе им помагаат на домашните компании

Телма - 17.07.2017

Подобрување и проширување на производните процеси, подобрена технологија, нови производи, повисоки стандарди и соработка со странски компании. Ова, според вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, се само дел од придобивките од проектот за ...

Продолжува проектот - ангажирањето странски експерти во домашни компании

Сител - 17.07.2017

Домашните компании задоволни од ангажманот на странските експрети. Поради позитивните ефекти мерката ќе прдолжи да се применува. До 29 месецов сите мали и средни фирми имаат можност да се пријават на третиот по ред повик за странски експерт.

Нов оглас за проектот „Странски консултанти“

24 Вести - 17.07.2017

Новата влада го продолжи проектот на претходната за ангажирање на странски експерти за домашни компании. Од владата соопштуваат дека проектот се покажал ефикасен и затоа се објавува третиот јавен повик за малите и средните компании кои сакаат да ја ...

ВИДЕО: Промовиран третиот повик за проектот „Странски експерти за домашни компании“

А1 On - 17.07.2017

Денеска во Владата на Република Македонија беше промовиран третиот јавен повик за проектот „Странски експерти за домашни компании“, на кој присуствуваа Заменик претседателот на владата задолжен за економски прашања и координација со економските ...

Анѓушев го продолжува проектот „Странските експерти во домашните компании“

+инфо - 17.07.2017

Малите и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на третиот јавен повик за ангажирање странски експерт. Несоодветна организација на работата, не се делегитимирани ингеренции, мала ефикасност, загуби, голем притисок врз ...

90 проценти од компаниите имаат потреба од странски експерти

Мета - 17.07.2017

90 проценти од домашните претпријатија повторно би аплицирале на проектот „Странски експерти за домашни компании“, поддржан од швајцарската и други амбасади, информираат од Владата каде што беше промовиран на третиот јавен повик за проектот ...

Интервју со Анѓушев: Странците се добредојдени, но ќе ги изедначиме субвенциите и за македонските компании

Либертас - 17.07.2017

Ви пренесуваме дел од интервјуто со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев за МКД.мк: За прв човек на ЕЛЕМ се споменува името на Србинот Александар Обрадовиќ, од неодамна со одлука на Владата и македонски државјанин.

Трет повик за странски експерти во домашни компании

Алфа - 17.07.2017

Македонските мали и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на третиот јавен повик за ангажирање странски експерти за домашни компании. Македонските мали и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на ...

Промоција на третиот повик за проектот Странски експерти за домашни компании

А1 On - 17.07.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе биде промовиран третиот јавен повик за проектот Странски експерти за домашни компании на кој ќе се обратат вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев и амбасадорката на Швајцарија во Република ...

Продолжува проектот – ангажирањето странски експерти во домашни компании

Шеталиште - 18.07.2017

Домашните компании задоволни од ангажманот на странските експрети. Поради позитивните ефекти мерката ќе прдолжи да се применува. До 29 месецов сите мали и средни фирми имаат можност да се пријават на третиот по ред повик за странски експерт.

90% од домашните претпријатија повторно би аплицирале на „Странски експерти за домашни компании“

Слободен Печат - 17.07.2017

Денеска во Владата на Република Македонија беше промовиран на третиот јавен повик за проектот „Странски експерти за домашни компании“, на кој присуствуваа Заменик претседателот на владата задолжен за економски прашања и координација со економските ...

90 проценти од компаниите имаат потреба од странски експерти

Локално - 17.07.2017

90 проценти од домашните претпријатија повторно би аплицирале на проектот „Странски експерти за домашни компании“, поддржан од швајцарската и други амбасади, информираат од Владата каде што беше промовиран на третиот јавен повик за проектот ...

Владата ќе го менува моделот за привлекување странски инвестиции

Алсат-М - 16.07.2017

Владата подготвува анализа колку пари мината власт потрошила за економска промоција на Македонија и привлекување на странски инвестиции и колкав ќар имала земјава од потрошените пари. Според вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, промена ...

Трет повик за странски експерти во домашни компании

Press24 - 17.07.2017

Македонските мали и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на третиот јавен повик за ангажирање странски експерти за домашни компании. Од досегашните два огласа, како што информира вицепремиерот за економски прашања Кочо ...

Промоција на третиот повик за проектот Странски експерти за домашни компании

+инфо - 17.07.2017

Ќе се отвори дебата со присутните претставници на стопанските комори и домашните компании во врска со проектот. Владата денеска ќе го промовира третиот јавен повик за проектот „Странски експерти за домашни компании“ на кој ќе се обратат ...

Јавен повик за странски експерти за домашни компании

Макфакс - 17.07.2017

Третиот јавен повик за проектот „Странски експерти за домашни компании“, денеска беше промовиран во Владата. Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, ја потврди силната заложба и поддршка на новата влада за раст и развој на ...

90 проценти од компаниите имаат потреба од странски експерти

Либертас - 17.07.2017

90 проценти од домашните претпријатија повторно би аплицирале на проектот „Странски експерти за домашни компании“, поддржан од швајцарската и други амбасади, информираат од Владата каде што беше промовиран на третиот јавен повик за проектот ...

Трет повик за странски експерти во домашни компании

А1 On - 17.07.2017

Македонските мали и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на третиот јавен повик за ангажирање странски експерти за домашни компании. Од досегашните два огласа, како што информира вицепремиерот за економски прашања Кочо ...

Промоција на третиот повик за проектот Странски експерти за домашни компании

Нетпрес - 17.07.2017

По презентацијата на досега остварените резултати од овој проект ќе следува обраќање на претставници на стопанските комори, а потоа излагање ќе имаат и претставници на домашни компании кои веќе ја искористиле странската експертска помош.

Проектот „Странски експерти за домашни компании“ е прифатлив за домашните компании

МКД - 17.07.2017

Досегашните постигнувања говорат дека дури 78% од компаниите се задоволни од користењето на странска експертиза, а 90% повторно би аплицирале за ваква помош. Ова се првите показатели за досегашните остварени резултати од спроведувањето на проектот ...

Објавен е трет јавен повик за ангажирање на странски експерти

Денар - 17.07.2017

Објавен е трет јавен повик за ангажирање странски експерти за домашните мали и средни компании. Огласот ќе трае до 29-ти јули годинава. Од досегашните два огласа, како што информира вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, услугата ја ...

Промоција на третиот повик за проектот Странски експерти за домашни компании

Точка - 17.07.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе биде промовиран третиот јавен повик за проектот Странски експерти за домашни компании на кој ќе се обратат вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев и амбасадорката на Швајцарија во Република ...

90% од домашните претпријатија повторно би аплицирале на проектот „Странски експерти за домашни компании“, поддржан од ...

Фактор - 18.07.2017

Владата вчера го промовираше третиот јавен повик за проектот „Странски експерти за домашни компании“, на кој присуствуваа Заменик претседателот на владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, проф.

Објавен третиот повик за странски експерти во домашни компании

Либертас - 17.07.2017

Македонските мали и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на третиот јавен повик за ангажирање странски експерти за домашни компании. Од досегашните два огласа, како што информира вицепремиерот за економски прашања Кочо ...

Промоција на третиот повик за проектот Странски експерти за домашни компании

Сител - 17.07.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе биде промовиран третиот јавен повик за проектот Странски експерти за домашни компании на кој ќе се обратат вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев и амбасадорката на Швајцарија во Република ...

Трет повик за странски експерти во домашни компании

Сител - 17.07.2017

Македонските мали и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на третиот јавен повик за ангажирање странски експерти за домашни компании. Од досегашните два огласа, како што информира вицепремиерот за економски прашања Кочо ...

Промоција на третиот повик за проектот Странски експерти за домашни компании

Телевизија Нова - 17.07.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе биде промовиран третиот јавен повик за проектот Странски експерти за домашни компании на кој ќе се обратат вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев и амбасадорката на Швајцарија во Република ...

Трет повик за странски експерти во домашни компании

Вечер - 17.07.2017

Македонските мали и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на третиот јавен повик за ангажирање странски експерти за домашни компании. Од досегашните два огласа, како што информира вицепремиерот за економски прашања Кочо ...

Денеска во владата промоција на третиот повик за проектот Странски експерти за домашни компании

Либертас - 17.07.2017

Во Владата на Република Македонија денеска ќе биде промовиран третиот јавен повик за проектот Странски експерти за домашни компании на кој ќе се обратат вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев и амбасадорката на Швајцарија во Република ...

Анѓушев продолжува со проектот: Трет повик за ангажман на странски експерти во домашните компании

Таратур - 17.07.2017

Македонските мали и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на третиот јавен повик за ангажирање странски експерти за домашни компании. Македонските мали и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на ...

Трет повик за странски експерти во домашни компании

Локално - 17.07.2017

Македонските мали и средни компании до 29 јули годинава имаат можност да се пријават на третиот јавен повик за ангажирање странски експерти за домашни компании. Аплицирањето може да го направат по интерент или по пошта.