TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Додека Вучиќ е претседател, Србија нема да влезе во НАТО

Локално - 13.08.2017

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин го увери рускиот колега ген. Сергеј Шојгу дека додека Александар Вучиќ е претседател, земјата нема да влезе во НАТО. “Ќе продолжиме заедно да спроведуваме заеднички вежби.

Делави: Време е граѓаните на Косово да најдат решение, а не странците

+инфо - 12.08.2017

Американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави изјави дека дошло време граѓаните на Косово да го пронајдат решението. Американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави изјави дека дошло време граѓаните на Косово да го пронајдат решението, а не да ...

Делави: Време е граѓаните на Косово да најдат решение, а не странците

Алсат-М - 12.08.2017

Американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави изјави дека дошло време граѓаните на Косово да го пронајдат решението, а не да чекаат тоа за нив да го сторат странците. – Мислам дека она што треба да го видиме е решение за Косово.

Вучиќ е подготвен за компромисно решение за Косово

Нова ТВ - 11.08.2017

Подготвен сум да учествувам во изнаоѓање на компромисно решение за Косово и Метохија, од кое ќе има незадоволни од двете наши земји, бидејќи само таква одлука може да биде компромисна, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, во интервју за ...

Зошто Западот се плаши од идејата на Дачиќ за српско-албанско разграничување?

МКД - 11.08.2017

Идејата за српско-албанско разграничување всушност го става настрана Косово и иницира дијалог меѓу Белград и Тирана, односно Србија и Албанија, пишува Спутник . Претседателот на Србија Александар Вучиќ беше свесен дека најавата за внатрешен дијалог ...

Вучиќ: Подготвен сум на компромисно решение за Косово

24 Вести - 11.08.2017

Ако воспоставиме оска на мирот и стабилноста на линијата „север-југ“ меѓу двата најголеми народи на западниот Балкан - Србите и Албанците, за следните 100 години ќе ги решиме 80 проценти од нашите политички проблеми, изјави синоќа српскиот ...

Тачи: Дијалогот со белград влегува во нова фаза

24 Вести - 11.08.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи најви дека преговорите меѓу Белград и Приштина од септември ќе влезат во нова фаза. Тој потенцира треба да се стигне до помирување и воспоставување на добрососедски односи со Србија.

Тачи: Дијалогот Белград – Приштина би можел да продолжи во септември

Алсат-М - 11.08.2017

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина би можел да продолжи во септември и оцени дека таквите разговори ќе влезат во нова фаза, чија цел е целосна нормализација на односите.

Тачи очекува дијалогот со Србија да продолжи во септември

Р.С.Европа - 11.08.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска изјави дека дијалогот меѓу неговата земја и Србија би можел да продолжи во септември. Според него, разговорите ќе влезат во нова фаза, чија цел е целосна нормализација на односите меѓу двете земји.

Тахири: Нема дијалог со Србија до формирање на новите институции

Макфакс - 11.08.2017

Меѓународните претставници во контиунитет бараат што е можно побрзо да продолжи дијалогот меѓу Приштина и Белград бидејќи на неговиот застој се гледа како на сериозен проблем, но Косово нема можност да го стори тоа бидејќи е во процес на формирање ...

Тачи: Нема алтернатива на дијалогот меѓу Белград и Приштина

Макфакс - 11.08.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека не постои алтернатива на дијалогот меѓу Белград и Приштина и дека е потребно да дојде до помирување меѓу Косово и Србија, пишуваат приштинските медиуми.

Тачи: Дијалогот со Србија влегува во фаза на помирување

Стандард - 11.08.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи смета дека дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој, како што истакнува тој, не постои алтернатива, влезе во фаза на помирување и тврди дека има одлична соработка со Србите.

Дачиќ: Нервозата за мојот предлог за поделба на Косово е најдобар показател за патот по кој треба да одиме

Вечер - 11.08.2017

Таква нервоза, како што наведе, не предивикуваат ни предлозите за откажување од Косово, ни предлозите да се одржи замрзнат конфликт, пренесува Танјуг Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, смета дека сета нервоза што ја предизвика ...

Делави: Време е граѓаните на Косово да најдат решение, а не странците

Телевизија Нова - 12.08.2017

Американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави изјави дека дошло време граѓаните на Косово да го пронајдат решението, а не да чекаат тоа за нив да го сторат странците. – Мислам дека она што треба да го видиме е решение за Косово.

Тачи: Дијалогот Белград – Приштина би можел да продолжи во септември

А1 On - 11.08.2017

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина би можел да продолжи во септември и оцени дека таквите разговори ќе влезат во нова фаза, чија цел е целосна нормализација на односите.

Тахири: Нема дијалог со Србија до формирањето на новите институции

Либертас - 11.08.2017

Меѓународните претставници во контиунитет бараат што е можно побрзо да продолжи дијалогот меѓу Приштина и Белград, бидејќи на неговиот застој се гледа како на сериозен проблем, но Косово нема можност да го стори тоа бидејќи е во процес на формирање ...

Тачи: Нема алтернатива на дијалогот меѓу Белград и Приштина

Точка - 11.08.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека не постои алтернатива на дијалогот меѓу Белград и Приштина и дека е потребно да дојде до помирување меѓу Косово и Србија, пишуваат приштинските медиуми.

Делави: Време е граѓаните на Косово да најдат решение, а не странците

Локално - 12.08.2017

Американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави изјави дека дошло време граѓаните на Косово да го пронајдат решението, а не да чекаат тоа за нив да го сторат странците. – Мислам дека она што треба да го видиме е решение за Косово.

Тачи: Дијалогот со Белград би можел да продолжи во септември...

Н.Македонија - 11.08.2017

Тачи: Дијалогот со Белград би можел да продолжи во септември Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина би можел да продолжи во септември и оцени дека таквите разговори ќе влезат во нова фаза, чија цел е ...

Тахири: Нема дијалог со Србија до формирање на новите институции

Точка - 11.08.2017

Меѓународните претставници во контиунитет бараат што е можно побрзо да продолжи дијалогот меѓу Приштина и Белград бидејќи на неговиот застој се гледа како на сериозен проблем, но Косово нема можност да го стори тоа бидејќи е во процес на формирање ...

Тачи: Нема алтернатива на дијалогот меѓу Белград и Приштина

Канал 77 - 11.08.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека не постои алтернатива на дијалогот меѓу Белград и Приштина и дека е потребно да дојде до помирување меѓу Косово и Србија, пишуваат приштинските медиуми.

Делави: Време е граѓаните на Косово да најдат решение, а не странците

А1 On - 12.08.2017

Американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави изјави дека дошло време граѓаните на Косово да го пронајдат решението, а не да чекаат тоа за нив да го сторат странците. – Мислам дека она што треба да го видиме е решение за Косово.

Тачи: Дијалогот Белград - Приштина би можел да продолжи во септември

+инфо - 11.08.2017

Тачи за швајцарскиот весник „Блик“ наведе дека треба да се стигне до помирување и оти дијалогот нема алтернатива. Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина би можел да продолжи во септември и оцени дека ...

Тахири: Нема дијалог со Србија до формирањето на новите институции

Вечер - 11.08.2017

Меѓународните претставници во контиунитет бараат што е можно побрзо да продолжи дијалогот меѓу Приштина и Белград, бидејќи на неговиот застој се гледа како на сериозен проблем Меѓународните претставници во контиунитет бараат што е можно побрзо да ...

Тахири: Нема дијалог со Србија до формирањето на новите институции

24 Вести - 11.08.2017

Меѓународните претставници во контиунитет бараат што е можно побрзо да продолжи дијалогот меѓу Приштина и Белград, бидејќи на неговиот застој се гледа како на сериозен проблем, но Косово нема можност да го стори тоа бидејќи е во процес на формирање ...

Делави: Време е граѓаните на Косово да најдат решение, а не странците

Канал 77 - 12.08.2017

Американскиот амбасадор во Приштина, Грег Делави изјави дека дошло време граѓаните на Косово да го пронајдат решението, а не да чекаат тоа за нив да го сторат странците. „Мислам дека она што треба да го видиме е решение за Косово.

Тачи: Дијалогот Белград – Приштина би можел да продолжи во септември

ТВ21 - 11.08.2017

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина би можел да продолжи во септември и оцени дека таквите разговори ќе влезат во нова фаза, чија цел е целосна нормализација на односите.

Тачи: Дијалогот Белград – Приштина би можел да продолжи во септември

Либертас - 11.08.2017

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина би можел да продолжи во септември и оцени дека таквите разговори ќе влезат во нова фаза, чија цел е целосна нормализација на односите.