TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Евзони се отвори, дали ќе се затвори Ники?

Тера - 17.02.2017

Граничниот премин Евзони-Богородица денеска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ. Тракторите почнаа да се повлекуваат, а со тоа по 18 дневен прекин повторно профункционира најфрекфрентниот граничен ...

По 18 дена “Евзони” деблокиран

Канал5 - 17.02.2017

По 18 дневната блокада, по демаршот од македонското до грчкото МНР, по неуспешната средба со вицепремиерот на Грција – грчките земјоделци денеска се повлекуваат. Сообраќајот на граничниот премин Евзони- Богородица е нормализиран, а во 12 часот по ...

Евзони отворен за сообраќај, превозниците се враќаат на старата рута

МРТ - 17.02.2017

Транспортерите и компаниите можат да здивнат. Штрајкот на грчките земјоделци е прекинат, кренати се блокадите. Граничниот премин Евзони- Богородица е повторно отворен за секаков вид сообраќај.

МВР: Граничниот премин „Богородица“ е прооден за сообраќај

Скопје инфо - 17.02.2017

Граничниот премин „Богородица“ е прооден за сите видови сообраќај. Ваква информација денес пренесе Министерството за внатрешни работи на Република Македонија по остварениот контакт со со одговорениот на смена од ГП Евзони.

Се нормализира сообраќајот на Деве Баир по три часа застој

Фактор - 17.02.2017

Во моментов почнува да се нормализира сообраќајот на граничниот премин Деве Баир кон Бугарија по три часа застој. Возилата се пропуштаат, а претходно проблем имаше со системот на бугарската страна.

Грчките земјоделци го прекинаа штрајкот, Евзони отворен за сообраќај

Макфакс - 17.02.2017

Граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија, откако грчките земјоделци го прекинаа штрајкот. Овој граничен премин беше во прекин за секаков вид на сообраќај речиси три недели.

Граничниот премин Евзони отворен за сообраќај

А1 On - 17.02.2017

Граничниот премин Евзони деенска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ. Поради штрајк на грките земјоделци Евзони беше затворен за секаков вид сообраќај од 30-ти минатиот месец.

НЕ ПОМИСЛУВАЈТЕ ДА ТРГНЕТЕ НА ПАТ КОН БУГАРИЈА: На Деве баир се чека повеќе од три часа

Фактор - 17.02.2017

Километарски колони повеќе од три часа дремаат на граничниот премин Деве Баир за излез од Македонија кон соседна Бугарија. Причина за долгиот застој е паднатиот бугарски систем за наплата.

Денеска се отвора граничниот премин Евзони-Богородица

Канал5 - 17.02.2017

По 13 часот по македонско време се очекува да се нормализира сообраќајот во двата правци на граничниот премин Евзони – Богородица – велат за Канал 5 и од грчката полиција на границата и земјоделците кои поставија блокади.

Колона возила чека на Деве Баир

Фактор - 17.02.2017

Колона возила моментално чека на граничниот премин Деве Баир за излез од Македонија кон соседна Бугарија. Во соопштението на АМСМ сепак стои дека нема подолги задржувања. „Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е ...

Грчко ембарго кон Македонија...

Н.Македонија - 17.02.2017

Домашните и странските бизнисмени, трговци и производители во Македонија веќе со недели работат во услови на економско ембарго поради блокадите на јужната македонска граница кон Грција, преку која транспортот е постојано под делумна, а повремено и ...

Граничниот премин Евзони и понатаму блокиран

Слободен Печат - 17.02.2017

АМСМ известува дека освен на граничниот премин Богородица, на останатите патишта низ Македонија, сообраќајот се одвива непречено и нема задржувања на другите гранични премини. Грчките земјоделци и понатаму штрајкуваат, па граничниот премин Евзони, ...

Грчките земјоделци почнуваат да се повлекуваат од Евзони

Мета - 17.02.2017

Земјоделците кои го блокираа граничниот премин Евзони денеска ќе почнат да се повлекуваат од блокадата. Како што јавуваат грчките медиуми, земјоделците од пладне ќе започнат да го напуштаат блокот на граничниот премин.

Ќе биде ли Евзони од денес прооден?

Авто Магазин - 17.02.2017

Дали на повидок е ослободувањето на Евзони од присуството на грчката армија земјоделци? За тоа тие ќе одлучуваат денес доколку им остане време бидејќи во тек е отстранувањето на блокадите на другите патишта низ Грција.

Тракторите се повлекуваат: Eвзони уште затворен-грчките блокади удрија врз бизнисот

Фактор - 17.02.2017

Тракторите од блокадите во Западна и Централна Грција почнаа да се повлекуваат. Блокадата кај Серес исто така се подготвува за одблокирање. Што ќе се случи на останатите места ќе се решава денес на собранија на земјоделците.

Грчките земјоделци се повлекле од блокадите

Локално - 17.02.2017

Грчките земјоделци ги повлекоа тракторите од блокадите на патиштата, вклучително и крај пунктот Промахон, на границата со Бугарија, но се закануваат дека ќе организираат други форми на протести.

Евзони останува блокиран од грчките земјоделци

24 Вести - 16.02.2017

Блокадата на граничниот премин Евзони на македонско-грчката граница продолжи и денеска, по неуспешните вчерашни преговори на грчките земјоделци со претставниците на Владата во Атина. Поради штрајкот на грките земјоделци Евзони е затворен за секаков ...

Грчките земјоделци го прекинаа штрајкот: ГП Евзони отворен за сообраќај

Канал 77 - 17.02.2017

Граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила, откако грчките земјоделци го прекинаа штрајкот – информира Авто-мото сојузот на Македонија, потсетувајќи дека овој граничен премин беше во прекин за секаков вид на сообраќај ...

Граничниот премин Евзони отворен за сообраќај

Сител - 17.02.2017

Граничниот премин Евзони деенска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ. Поради штрајк на грките земјоделци Евзони беше затворен за секаков вид сообраќај од 30-ти минатиот месец.

Бизнисот трпи штети од блокадата на Евзони

24 Вести - 16.02.2017

Македонскиот бизнис трпи штети од блокадата на граничниот премин Евзони, велат од стопанската комора на Македонија. Освен на македонското стопанство, штетите се манифестираат и на српското, но и на трети страни со кои овие земји соработуваат.

Не тргајте денес кон Бугарија - Се чека 4-5 часа за да се помине границата преку Деве Баир

Exclusive.mk - 17.02.2017

Километарски колони повеќе од три часа чекаат на граничниот премин Деве Баир за излез од Македонија кон соседна Бугарија. Причина за долгиот застој е паднатиот бугарски систем. Очевидци за Фактор велат дека на преминот се заглавени повеќе од четири ...

Огромен интерес за соработка меѓу фирмите на Македонија и Србија

+инфо - 16.02.2017

Денеска се конституираа и Македонско-српскиот, како и Српско-македонскиот бизнис совет, кои ќе функционират во рамките на стопанските комори. Претставници на педесетина компании од Србија, како и преставници на уште толку компании од Македонија, ...

Најавите за контраблокади ќе ги деблокираат премините? Штетите досега - милионски!

Канал5 - 16.02.2017

Само што се најавија контра протести во екот на туристичката сезона, реакции од грчка страна за ставање крај на блокадите на граничните премини кон Македонија. Институциите во државава длабоко закопани во политиката заборавија на стопанството.

Стопанските комори на Македонија и Србија бараат прекин на блокадата на Евзони, штетите растат

Алфа - 16.02.2017

Од Српската стопанска комора велат дека штрајковите на грчките фармери и работници значително им ги зголемуваат трошоците за превоз. Не само Македонија, туку и земјите од регионот трпат штети поради блокадите на нашата јужна граница.

Коморите на Македонија и Србија бараат брзо решавање на блокадата на Евзони...

Н.Македонија - 16.02.2017

Коморите на Македонија и Србија бараат брзо решавање на блокадата на Евзони Стопанските комори на Македонија и Србија апелираат што поскоро да се реши проблемот со блокадата на граничниот премин Евзони и да се овозможи слободен проток на луѓе и ...

Протести на Грците, главоболки за Македонците!

Република - 16.02.2017

Грч­ки­те зем­јо­дел­ци штрај­ку­ва­ат со де­но­ви и це­лос­но го бло­ки­раа транс­пор­тот пре­диз­ви­ку­вај­ќи ште­ти за ма­ке­дон­ски­от биз­нис кои до­пр­ва ќе се пре­бро­ју­ва­ат. Се­пак, из­вес­но е де­ка се ра­бо­ти за ми­ли­он­ски су­ми.

Српските стопанственици се придружија на апелите за деблокада на Евзони

Сител - 16.02.2017

Не само Македонија туки и земјите со кои соработува трпат штети од блокадата на Евзони. Потребно е итно решение на проблемот апелираат македонската и српската комора. Без слободен проток на стоки и луѓе штетите ќе бидат огромни.

Бизнисот апелира: Штетите милионски, блокадата на Евзони брзо да се реши

МРТ - 16.02.2017

Македонски и српски стопанственици, на бизнис форум во Скопје. Соработката меѓу двете страни се продлабочува. Проблем претставува блокадата на границата со Грција. Бизнисмените велат, штети има, бидејќи Солунското пристаниште е многу важно.

Продолжуваат блокадите на Евзони

Шеталиште - 16.02.2017

Преговорите меѓу претставниците на грчките земјоделци и владината делегација предводена од вицепремиерот Јанис Драгасакис пропаднаа, пренесуваат локални медиуми. „Преговорите кои траеја неколку часа не доведоа до никаков резултат“, пишува грчки ...

Евзони останува блокиран од грчките земјоделци

МРТ - 16.02.2017

Веќе трета недела граничниот премин Евзони е блокиран со околу 350 трактори. Блокадата предизивикува штети на транспортните компании и превозниците... Трета недела од штрајкот на грчките земјоделци, затворен е граничниот премин Богородица поради ...

Евзони се уште затворен за сообраќај

Мета - 16.02.2017

Граничниот премин Евзони на македонско-грчката граница и денеска е затворен отако синоќа пропаднаа преговорите на грчките земјоделци со властите во Атина. Грчките земјоделци штрајкуваат од 30 јануари, а блокадата која се однесува за целиот сообраќај ...

ГП „Евзони“ и натаму затворен

Lider - 16.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони и понатаму е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран сe отворени за сообраќај за секаков вид возила, информира Автомото сојузот на Македонија.

Земјоделците ќе се повлечат од Евзони

Позитив.мк - 17.02.2017

Земјоделците кои го блокираа граничниот премин Евзони денеска ќе почнат да се повлекуваат од блокадата. Како што јавуваат грчките медиуми, земјоделците од пладне ќе започнат да го напуштаат блокот на граничниот премин.

Штрајкот на грчките земјоделци прекинат – Евзони отворен за сообраќај

Шеталиште - 17.02.2017

Штрајкот на грчките земјоделци е прекинат. Граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила, информираше АМСМ. Блокадата нанесе огромни штети по трансферот на стоки од пристаништето „Солун“.

Грчките земјоделци се повлекле од блокадите

Сител - 17.02.2017

Грчките земјоделци ги повлекоа тракторите од блокадите на патиштата, вклучително и крај пунктот Промахон, на границата со Бугарија, но се закануваат дека ќе организираат други форми на протести.

Не успеа ниту еден обид за деблокада на граничниот премин Евзони

Вечер - 16.02.2017

Блокадата на граничниот премин Евзони на македонско-грчката граница продолжи и денеска, по неуспешните вчерашни преговори на грчките земјоделци со претставниците на Владата во Атина. Поради штрајкот на грките земјоделци Евзони е затворен за секаков ...

Граничниот премин Евзони отворен за сообраќај

Кајгана - 17.02.2017

Граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија, откако грчките земјоделци го прекинаа штрајкот. Овој граничен премин беше во прекин за секаков вид на сообраќај речиси три недели.

Граничниот премин Евзони отворен за сообраќај

Алфа - 17.02.2017

Граничниот премин Евзони деенска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ. Граничниот премин Евзони деенска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ.

Огромен интерес меѓу фирмите на Македонија и Србија за соработка

Слободен Печат - 16.02.2017

Претстаници на пеесетина компании од Србија, како и преставници на уште толку комапнии од Македонија, присуствуваа на денешниот бизнис- форум во Скопје. Огромниот интерес на компаниите, според стопанските комори на двете земји, е резулатат на ...

Коморите на Македонија и Србија апелираат за брзa деблокада на Евзони

Вечер - 16.02.2017

Стопанските комори на Македонија и Србија апелираат што поскоро да се реши проблемот со блокадата на граничниот премин Евзони и да се овозможи слободен проток на луѓе и стоки зашто во спротивно, како што беше речено денеска на Македонско-српскиот ...

Грчките фармери не постигнаа договор со владата

Тера - 16.02.2017

Преговорите меѓу претставниците на грчките земјоделци и владината делегација предводена од вицепремиерот Јанис Драгасакис пропаднаа, пренесуваат локални медиуми. „Преговорите кои траеја неколку часа не доведоа до никаков резултат“,пишува грчки ...

Границата на Евзони и натаму затворена

Локално - 16.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони и понатаму е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран сe отворени за сообраќај за секаков вид возила, информира Автомото сојузот на Македонија.

АМСМ: Граничниот премин Евзони отворен за сообраќај

МКД - 17.02.2017

Граничниот премин Евзони денеска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ. Поради штрајк на грчките земјоделци Евзони беше затворен за секаков вид сообраќај од 28 јануари.

Граничниот премин Евзони делумно одблокиран

Нова ТВ - 17.02.2017

Земјоделците кои го блокираа граничниот премин Евзони денеска ќе почнат да се повлекуваат од блокадата. Како што јавуваат грчките медиуми, земјоделците од пладне ќе започнат да го напуштаат блокот на граничниот премин.

Грчките земјоделци се повлекоа од блокадите

Курир - 17.02.2017

Грчките земјоделци ги повлекоа тракторите од блокадите на патиштата, вклучително и крај пунктот Промахон, на границата со Бугарија, но се закануваат дека ќе организираат други форми на протести.

Евзони се уште затворен – грчките земјоделци не се договорија со властите во Атина

Позитив.мк - 16.02.2017

Граничниот премин Евзони на македонско-грчката граница и денеска е затворен отако синоќа пропаднаа преговорите на грчките земјоделци со властите во Атина. Грчките земјоделци штрајкуваат од 30 јануари, а блокадата која се однесува за целиот сообраќај ...

Евзони отворен за сообраќај: Грчките земјоделци го прекинаа штрајкот

Точка - 17.02.2017

Граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија, откако грчките земјоделци го прекинаа штрајкот. Овој граничен премин беше во прекин за секаков вид на сообраќај речиси три недели.

Граничниот премин Евзони отворен за сообраќај

МРТ - 17.02.2017

Поради штрајк на грките земјоделци Евзони беше затворен за секаков вид сообраќај од 30-ти минатиот месец. Граничниот премин Евзони деенска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ.

Коморите на Македонија и Србија бараат деблокада на Евзони

Република - 16.02.2017

Стопанските комори на Македонија и Србија апелираат што поскоро да се реши проблемот со блокадата на граничниот премин Евзони и да се овозможи слободен проток на луѓе и стоки зашто во спротивно, како што беше речено денеска на Македонско-српскиот ...

Граничниот премин „Евзони“ и натаму затворен...

Н.Македонија - 16.02.2017

Граничниот премин „Евзони“ и натаму затворен Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони и понатаму е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран сe отворени за сообраќај за секаков вид возила, информира Автомото ...