TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наместо улица крај Вардар, ќе има дрвја, зеленило и урбана опрема

+инфо - 20.03.2017

Граѓаните, сопственици на објектите на кејот на Вардар кои присуствуваа на седницата на Советот на Центар ја подразвија оваа одлука. Советниците на општина Центар со 12 гласа „за“ донесоа одлука за изглед на градба, пешачки улици и патека на улица.

Општина Центар-на кејот "13 Ноември" нема да се гради улица

Р.С.Европа - 20.03.2017

Советниците на општина Центар со 12 гласа „за“ донесоа одлука за изглед на градба, пешачки улици и патека на кејот „13 Ноември“, на потегот од улицата „Филип Втори Македонски“ до објектот на Телеком.

Клупи и корпи Место улица на кеј 13 Ноември, изгласа Општина Центар на вонредната седница

Сакам да кажам - 20.03.2017

Место улица со посебен режим на сообраќај, Советот на Општина Центар донесе одлука која на шеталиштето предвидува клупи, жардиниери и корпи за отпадоци. За Одлуката за утврдување и изглед на градба – пешачки улици и патеки Кеј 13 Ноември од улицата ...

Советот на Општина Центар ја стопираше изградбата на улица на кејот на Вардар

Мета - 20.03.2017

Советот на Општина Центар на денешната вонредна седница со 12 гласа „за“ ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар. Наместо улица со посебен режим на сообраќај, Советот на Општина Центар донесе одлука со која на шеталиштето се ...

ВИДЕО: Општина Центар ја стопира изградбата на улица на кејот на Вардар

А1 On - 20.03.2017

Со 12 гласа за советот на Општина Центар ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар. Сопствениците на објектите на кејот со аплауз ја поздравија одлуката да се стопира градбата на улица на чие место ќе бидат поставени зеленило, ...

ВИДЕО: Високи тонови на седницата во општина Центар за изградба на улицата на Кеј

А1 On - 20.03.2017

Наместо да разговараат за изградба на улицата, советниците од ВМРО-ДПМНЕ го обвинија градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски дека „фрлал магла во очите на граѓаните“ со стопирање на изградбата, бидејќи не сработил ништо во својот ...

Политичкиот антагонизам исплива на Кејот на Вардар

Р.С.Европа - 20.03.2017

Градот Скопје и Општина Центар не соработуваат поради различната политичка определба на градоначалниците. Политичкиот антагонизам овојпат се прекршува на Кејот на Вардар, а граѓаните се жртви на тоа несогласување.

Советниците во Центар изгласаа пешачка, а не подземна улица на Кејот

Нова ТВ - 20.03.2017

Советниците на општина Центар со 12 гласа ЗА, донесоа одлука, на ул. Кеј 13-ти Ноември, на потегот од улица “Филип Втори Македонски“ до објектот на Телеком да се гради пешачка улица. Според програмата на општината тука ќе биде поставено зеленило, ...

ОПШТИНА ЦЕНТАР: На кејот „13 Ноември“ нема да се гради улица

Телеграф - 20.03.2017

На потегот од улицата „Филип Втори Македонски“ до објектот на „Телеком“ нема да се гради нова улица Советниците на општина Центар со 12 гласа „за“ донесоа одлука за изглед на градба, пешачки улици и патека на кејот „13 Ноември“, на потегот од ...

Советот Општина Центар ја стопираше изградбата на улица на кејот на Вардар

Либертас - 20.03.2017

Советот на Општина Центар на денешната вонредна седница со 12 гласа „за“ ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар. Наместо улица со посебен режим на сообраќај, Советот на Општина Центар донесе одлука со која на шеталиштето се ...

Општина Центар ја стопира изградбата на улица на кејот на Вардар

+инфо - 20.03.2017

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ жестоко се спротивставија на одлуката да не се гради улица. Со 12 гласа „за“, Советот на Општина Центар ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар, објави А1он .

Стопирана градбата на кеј

24 Вести - 19.03.2017

Стопирана градбата на улицата на градскиот кеј, градежна инспекција од општината Центар издаде решение за стопирање на сите активности за градба, велат на градилиштето нема податоци за одобрена техничка документација и одобрение за подготвителни ...

Жерновски ја запре изградбата на улицата на кејот

Телма - 19.03.2017

Сопрени се градежните активности на шеталиштето на кејот 13 Ноември.Инспектор од Општината Центар им издал усна наредба на работниците кои утринава заградиле двојно поголем простор и ги извадиле плочките од патеката во должина од 50-тина метри.

Високи тонови на седницата во општина Центар за изградба на улицата на Кеј

Локално - 20.03.2017

Наместо да разговараат за изградба на улицата, советниците од ВМРО-ДПМНЕ го обвинија градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски дека „фрлал магла во очите на граѓаните“ со стопирање на изградбата, бидејќи не сработил ништо во својот ...

Општина Центар ја сопре изградбата на улица на кејот кај ГТЦ

Build - 20.03.2017

Овластен градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, денеска излезе на терен за да ја констатира фактичката состојба со почетокот на градењето на надземната улица на Кејот „13 Ноември“ .

Општина Центар ги запира градежните работи на кејот

Р.С.Европа - 19.03.2017

Решение за стопирање на сите градежни активности на кејот издаде овластен градежен инспектор, соопштуваат денеска од Општина Центар, бидејќи како што велат на градилиштето нема информативна табла кој е инвеститор, изведувач и надзор и нема податоци ...

Град Скопје - Улицата на кејот е предвидена со ДУП од 2012 година

Р.С.Европа - 19.03.2017

Изградбата на пристапната улица на кејот е предвидена со деталниот урбанистички план донесен од Општина Центар во 2012 година, а улицата ја гради приватен инвеститор, реагираат властите во Град Скопје отакако беа повикани од градоначалникот на ...

Општина Центар ги сопре градежните активности на кејот на Вардар

24 Вести - 19.03.2017

Овластен градежен инспектор од општината Центар издаде решение за стопирање на сите градежни активности на кејот на Вардар. „На градилиштето нема информативна табла кој е инвеститор, изведувач и надзор, нема податоци за одобрена техничка ...

Кејот ќе се претвори во улица, заканите во тужби

Слободен Печат - 19.03.2017

Промена Денеска ќе се одржи вонредна седница на Советот на општина Центар, на која најверојатно ќе се врати стариот ДУП, според кој беше предвидено улицата да биде подземна. „Се загрозува безбедноста на граѓаните.

Општина Центар: Трајановски веднаш да ја повлече незаконската одлуката за изградба на улица на Кеј

Репортер - 19.03.2017

„Вчера, Град Скопје и ВМРО-ДПМНЕ повторно се обидоа да ги кршат законите и да ги манипулираат граѓаните, кои мора да ја знаат вистината за улицата која Град Скопје сака да ја прави на кејот на Вардар и чија е одговорноста за оваа незаконска одлука.

Град Скопје: Изградбата на пристапна улица е предвидена со ДУП од 2012 година

Либертас - 19.03.2017

Изградбата на пристапна улица со посебен сообраќаен режим на Кеј 13 Ноември е предвидена со Детален урбанистички план донесен од Општина Центар во 2012 година и ја гради приватен инвеститор.

Град Скопје: Изградбата на пристапната улица е предвидена со ДУП од општина Центар донесен во 2012-та година

Макфакс - 19.03.2017

Градот Скопје сака да ја информира јавноста дека изградбата на оваа пристапна улица со посебен сообраќаен режим е предвидена со Детален урбанистички план донесен од Општина Центар во 2012 година, а истата ја гради приватен инвеститор.

Грчев: Ова што се прави на кејот е бандитизам

Позитив.мк - 19.03.2017

Уништувањето на кејот е противзаконско и криминално дело на Градот и политичките сили кои седат зад него очигледно централната власт, вели архитектот Мирослав Грчев за почетокот на изградбата на улицата на кејот на Вардар.

Општина Центар: Стопирани градежните активности за изградба на улица на кејот на Вардар

Телевизија Нова - 19.03.2017

Овластен градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, издаде решение за стопирање на сите градежни активности за изградба на сервисна улица на кејот, соопштија денеска од општината.

Наместо улица, на Кејот ќе има дрвја, зеленило и урбана опрема

МКД - 20.03.2017

Советниците на општина Центар денеска со 12 гласа „за“ донесоа одлука за изглед на градба, пешачки улици и патека на ул. Кеј 13-ти Ноември, на потегот од улица “Филип Втори Македонски“ до објектот на Телеком.

Наместо улица, покрај Вардар ќе има дрвја и зеленило...

Н.Македонија - 20.03.2017

Наместо улица, покрај Вардар ќе има дрвја и зеленило Советниците на општина Центар со 12 гласа „за“ донесоа одлука за изглед на градба, пешачки улици и патека на кејот „13 Ноември“, на потегот од улицата Филип Втори Македонски до објектот на Телеком.

Советот Општина Центар ја стопираше изградбата на улица на кејот на Вардар

Репортер - 20.03.2017

Советот на Општина Центар на денешната вонредна седница со 12 гласа „за“ ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар. Наместо улица со посебен режим на сообраќај, Советот на Општина Центар донесе одлука со која на шеталиштето се ...

Општина Центар ја стопира изградбата на улица на кејот на Вардар

МК News - 20.03.2017

Со 12 гласа „за“, Советот на Општина Центар ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар, објави А1он. Сопствениците на објектите на кејот со аплауз ја поздравија одлуката да се стопира градбата на улица на чие место ќе бидат ...

Општина Центар ги сопре градежните активности на кејот на Вардар (Видео)

Локално - 19.03.2017

Овластен градежен инспектор од општината Центар издаде решение за стопирање на сите градежни активности на кејот на Вардар. „На градилиштето нема информативна табла кој е инвеститор, изведувач и надзор, нема податоци за одобрена техничка ...

Град Скопје: Изградбата на улицата на кеј е предвидена со ДУП донесен од Општина Центар

А1 On - 19.03.2017

„Градот Скопје повторно сака да ја информира јавноста околу дел од нејаснотиите поврзани со изградбата пристапна улица со посебен сообраќаен режим на Кеј 13 Ноември. Господине Жерновски на која општина сте вие градоначалник? Дали си ги познавате ...

Општина Центар ги сопре градежните активности на кејот на Вардар

Кајгана - 19.03.2017

Овластен градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, излезе на терен за да ја констатира фактичката состојба со почетокот на градењето на улицата на кејот на Вардар, со решение на градоначалникот на Град ...

Општина Центар усвои одлука за идниот изглед на Кејот „13 Ноември“

Build - 21.03.2017

Советот на општина Центар на денешната седница донесе одлука за изглед на градба, пешачки улици и патека за Кејот „13 Ноември“, на потегот од улицата „Филип Втори Македонски“ до објектот на Телеком.

Општина Центар одлучи наместо сервисна улица на Кеј да има зеленило, клупи, чешми…

Макфакс - 20.03.2017

Наместо сервисна улица на кејот на реката Вардар, преку која требаше да биде обезбеден пристап до објектот на Телеком, советниците на Општина Центар на вонредна седница со 12 гласа „за“ решија таму да биде поставено зеленило, клупи, чешми и ...

Дрвја, зеленило и урбана опрема наместо улица на кејот „13 Ноември“

Порта 3 - 21.03.2017

Советниците на општина Центар со 12 гласа „за“ донесоа одлука за изглед на градба, пешачки улици и патека на кејот „13 Ноември“, на потегот од улицата „Филип Втори Македонски“ до објектот на Телеком.

Советот на општина Центар ја стопираше изградбата на улица на кејот на Вардар

Слободен Печат - 20.03.2017

Советот на Општина Центар на денешната вонредна седница со 12 гласа „за“ ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар. Наместо улица со посебен режим на сообраќај, Советот на Општина Центар донесе одлука со која на шеталиштето се ...

Трајановски до Жерновски: Улицата е надземна!

+инфо - 19.03.2017

Град Скопје не е институцијата која ја има вцртано оваа улица и Град Скопје не е таа која ќе ја гради, велат од Градот. Градот Скопје испрати реакција во врска со изградбата пристапна улица на Кеј 13 Ноември.

Општина центар го сопре градењето на улицата на кејот на Вардар

Сакам да кажам - 19.03.2017

Општина Центар денеска го сопре градењето на улицата на кејот на Вардар во строгиот центар на Скопје покрај ГТЦ, откако овластен општински градежен инспектор излегол на терен по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, соопшти Општината.

Општина Центар одлучи наместо улица на Кеј да има зеленило, клупи и чешми

Кајгана - 20.03.2017

Наместо сервисна улица на кејот на реката Вардар, преку која требаше да биде обезбеден пристап до објектот на Телеком, советниците на Општина Центар на вонредна седница со 12 гласа „за“ решија таму да биде поставено зеленило, клупи, чешми и ...

Жерновски ја запре изградбата на улица на кеј, од Град Скопје прашуваат каде тој е градоначалник

Фактор - 19.03.2017

Запрени се градежните активности на шеталиштето на кејот 13 Ноември. Инспектор од Општината Центар им издал усна наредба на работниците кои утринава заградиле двојно поголем простор и ги извадиле плочките од патеката во должина од 50-тина метри.

Град Скопје: Изградбата на пристапна улица е предвидена со ДУП од 2012 година

Курир - 19.03.2017

Изградбата на пристапна улица со посебен сообраќаен режим на Кеј 13 Ноември е предвидена со Детален урбанистички план донесен од Општина Центар во 2012 година и ја гради приватен инвеститор.

Жерновски: На кејот може да се гради само подземна улица

Слободен Печат - 19.03.2017

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, го повика државниот инспекторат веднаш да го преиспита незаконски издаденото одобрение за градба на сервисна улица на Кејот, од страна на Град Скопје.

Општина Центар ги сопре градежните активности на кејот на Вардар

Радио МОФ - 19.03.2017

Овластен градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, излезе на терен за да ја констатира фактичката состојба со почетокот на градењето на улицата на кејот на Вардар, со решение на градоначалникот на Град ...

Општина Центар: Стопирани градежните активности за изградба на улица на кејот на Вардар

Алсат-М - 19.03.2017

Овластен градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, издаде решение за стопирање на сите градежни активности за изградба на сервисна улица на кејот, соопштија денеска од општината.

Општина Центар одлучи наместо сервисна улица на Кеј да има зеленило, клупи, чешми…

Точка - 20.03.2017

Наместо сервисна улица на кејот на реката Вардар, преку која требаше да биде обезбеден пристап до објектот на Телеком, советниците на Општина Центар на вонредна седница со 12 гласа „за“ решија таму да биде поставено зеленило, клупи, чешми и ...

Град Скопје: Изградбата на пристапна улица е предвидена со ДУП од 2012 година

Репортер - 19.03.2017

Изградбата на пристапна улица со посебен сообраќаен режим на Кеј 13 Ноември е предвидена со Детален урбанистички план донесен од Општина Центар во 2012 година и ја гради приватен инвеститор.

Општина Центар: Во ДУП никаде не постои улица на кејот, Трајановски ги крши законите

Локално - 19.03.2017

Град Скопје, под чија ингеренција е кејот, донесе незаконска одлука да го узурпира шеталиштето и да направи сервисна улица, која според актуелниот Детален урбанистички план (ДУП) никаде не постои, велат од Општина Центар.

Општина Центар: Стопирани градежните активности за изградба на улица на кејот на Вардар

Канал5 - 19.03.2017

Овластен градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, издаде решение за стопирање на сите градежни активности за изградба на сервисна улица на кејот, соопштија денеска од општината.

Општина Центар: Зеленило, клупи и чешми на кејот наместо улица

Позитив.мк - 20.03.2017

Наместо сервисна улица на кејот на реката Вардар, преку која требаше да биде обезбеден пристап до објектот на Телеком, советниците на Општина Центар на вонредна седница со 12 гласа „за“ решија таму да биде поставено зеленило, клупи, чешми и ...

Град Скопје: Изградбата на пристапна улица е предвидена со ДУП од 2012 година

Алфа - 19.03.2017

Изградбата на пристапна улица со посебен сообраќаен режим на Кеј 13 Ноември е предвидена со Детален урбанистички план донесен од Општина Центар во 2012 година и ја гради приватен инвеститор.

Стопирана изградбата на улицата на кејот на Вардар

Вечер - 19.03.2017

Овластен градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, издал решение за стопирање на сите градежни активности за изградба на сервисна улица на кејот, соопштија од општината.