TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија разместува воена опрема на границата со Северна Кореа

Р.С.Европа - 21.04.2017

Русија распоредувала тешка воена опрема на границата со Северна Кореа во време на зголемено страхување од можен воен судир меѓу Пјонгјанг и Вашингтон. Руските медиуми јавуваат дека големи конвои и возови со воена опрема уште од изминатиот викенд се ...

Корејската војна само што не започнала: Путин испраќа тенкови и војска на границата со Северна Кореја

Точка - 21.04.2017

Откако Кина неодамна распореди 150 илјади војници на границата со Северна Кореја, сега и Русија на својата страна од границата со таа држава распоредува војници и тешка воена опрема. Рускиот претседател Владимир Путин, како аргумент истакнал дека ...

Советот за безбедност пред нови санкции врз Северна Кореа

Р.С.Европа - 21.04.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации остро ја осуди минатонеделната севернокорејска ракетна проба и се закани со нови санкции против Пјонгјанг за „дестабилизирачкото однесување во регионот“.

Зошто Северна Кореја секое утро го пушта овој вид на музика?

Факултети - 21.04.2017

Северна Корерја е чудна земја. Секое утро, во раните утрински часови Северна Кореја пушта морничава, „Blade Runner“ вид на музика. Фото: Getty Се чини дека никој не го знае името на песната која ги полни улиците на Пјонгјанг, ниту пак точната ...

(ВИДЕО+ФОТО) Сателитски снимки открија што се случува во Северна Кореја - светот се прашува зошто?

Фактор - 21.04.2017

Аналитичари кои ги гледале сателитските снимки од Северна Кореја забележале необични активности на местата за нуклеарни проби. Набљудувачката група "38 Nort" која е со седиште во Вашингтон, вели дека на ова место виделе како работници и луѓе од ...

Ситуацијата е тензична: Кинезите ги подготвуваат своите тешки бомбардери

Точка - 21.04.2017

Кинеската војска ги ставила на високо ниво на подготвеност своите воени бомардери, поради се позатегнатата ситуација на Корејскиот полуостров и можното избивање на војна. Функционер од американското министерство за одбрана, за „СиЕнЕн“ открил дека ...

Советот за безбедност на ОН остро го осуди новото истрелување ракета од Северна Кореја

А1 On - 20.04.2017

Советот за безбедност на ОН денеска усвои декларација во која остро го осуди новото истрелување ракета од Северна Кореја и и се закани со нови санкции, пренесоа светските агенции. Петнаесетте земји членки едногласно го одобрија текстот на ...

Советот за безбедност на ОН се закани со нови санкции кон Пјонгјанг

Мета - 20.04.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва ја усвои резолуцијата со која остро се осудуваат последните тестирања на ракети од страна на Северена Кореја и се закани со нови санкции кон Пјонгјанг, јавуваат светските агенции.

Русија негира дека застанала на страна на Северна Кореја во ОН

Стандард - 20.04.2017

Русија негира дека блокирала нацрт-резолуција на Советот за безбедност на ОН за осуда на последното лансирање на ракета од Северна Кореја и ги обвини САД дека ја прекинале нагло расправата, соопштија светските агенции.

Во живо: Северна Кореја во ООН ги обвини САД дека започнуваат војна

Фактор - 20.04.2017

Амбасадорот на Северна Кореја во Организацијата на Обединетите Нации директно ги обвини САД дека тие сакаат да започнат војна во Корејскиот Полуостров испраќајќи дополнителни воени сили и активирање на своите сојузници Јапонија и Јужна Кореја.

(ВИДЕО) НУКЛЕАРЕН РИЗИK: Путин трупа војска на граница со најопасниот сосед на Русија

Фактор - 20.04.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин наводно нарачал зајакнување на војската на границата со Северна Кореја. Медиумите пишуваат дека се зајакнуваат човечките ресурси и воена опрема на границата со оваа изолирана држава.

КИМ ВООПШТО НЕ СЕ ШЕГУВА: Дојдете ве чекаме !

Маркукуле - 20.04.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја смета дека одлуката на САД да испрати група на носачи на авиони до брегот на Корејскиот полуостров ги докажува агресивните намери на Вашингтон, а Пјонгјанг е подготвен да превземе противмерки во ...

Пјонгјнг се закани со „супермоќен превентивен напад“

Нетпрес - 20.04.2017

Северноорејските медиуми ги предупредија САД во четвртокот дека тамошните власти би можеле да извршат „супермоќен превентивен напад“, откако американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Вашингтон разгледува начини за вршење притисок врз ...

Пропагандни "ќорци" на Ким: Еве колку севернокорејските војници се подготвени за војна

Точка - 20.04.2017

Иако Северна Кореја се обидува да покаже мускули во потенцијалната војна со САД, ова пропагандно видео не помага во таа намера... Во него се гледа низа севернокорејски војници во ров со заглавени пушки, додека чекаат команда за пукање.

Пјонгјанг: „Супермоќен превентивен напад ќе ги претвори САД во пепел“

Фактор - 20.04.2017

Севернокорејски државни медиуми ги предупредуваат САД дека таа држава би можела да изведе „супермоќен превентивен напад“. Предупредувањето доаѓа откако американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјавил дека САД ги разгледуваат начините да извршат ...

Русија разместува воена опрема на границата со Северна Кореа

Тера - 21.04.2017

Русија распоредувала тешка воена опрема на границата со Северна Кореа во време на зголемено страхување од можен воен судир меѓу Пјонгјанг и Вашингтон. Руските медиуми јавуваат дека големи конвои и возови со воена опрема уште од изминатиот викенд се ...

Северна Кореја: „Во суперсилен превентивен напад ќе ги пеплосаме САД“

МКД - 20.04.2017

Севернокорејските државни медиуми ги предупредија САД дека Северна Кореја ќе изврши „суперсилен превентивен напад“ откако американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека САД се во потрага по начини да се изврши притисок врз Северна Кореја ...

Северна Кореја се заканува со „силен превентивен удар“

Deutsche Welle - 20.04.2017

Севернокорејското раководство денеска им се закани на САД со „силен превентивен удар“ и тврди дека земјата е подготвена за секаков вид американски напад. Севернокорејскиот државен весник „Родонг Синмун“ денеска објави став на раководството во ...

Русија демантира дека го спречила Советот за безбедност на ОН да ја осуди Северна Кореја

МКД - 20.04.2017

Претставништвото на Русија во ОН ја демантираше информацијата дека Русија ја спречила осудата против Северна Кореја за истрелувањето на ракетата на 15 април. Спутник пренесува дека мисијата на Русија е изненадена од извештајот дека наводно руската ...

Русија ја блокира осудата на Обединетите нации за Северна Кореја

МКД - 20.04.2017

Русија во средата го спречи Советот за безбедност на ОН да ја осуди Северна Кореја поради најновите ракетни тестирања, иако Кина го поддржа жестокото соопштение испратено од САД, изјавија дипломати.

Северна Кореја им се закани на САД со супермоќен превентивен напад

+инфо - 20.04.2017

Трамп зазеде остар став кон севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Севернокорејските државни медиуми ги предупредија денеска САД дека Северна Кореја би можела да изврши „супермоќен превентивен напад“, откако американскиот државен секретар Рекс ...

Могерини: Кина и ЕУ одговорни за ситуацијата на Корејскиот полуостров

Алсат-М - 20.04.2017

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини изрази денеска загриженост поради зголемените тензии околу нуклеарната програма на Северна Кореја, додавајќи дека ЕУ и Кина се подеднакво одговорни за смирување на ...

Русија негира за ветото на американскиот предлог во ОН за Северна Кореја ...

Н.Македонија - 20.04.2017

Русија негира за ветото на американскиот предлог во ОН за Северна Кореја Постојаната мисија на Руската Федерација во ОН преку соопштение денеска изрази изненадување од неодамнешните објави во медидумите со кои се вели дека Русија ставила вето на ...

САД ја предупредуваат Северна Кореа

Р.С.Европа - 20.04.2017

Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли изјави дека САД не сакаат судир со Северна Кореа и го повика Пјонгјанг да не се обидува да го предизвика. Хејли која во моментов е претседавач на Советот за безбедност додаде дека сите членки ...

Кока кола наоѓа пат до Северна Кореја

Макфакс - 20.04.2017

Во Северна Кореја расте побарувачката на Кока кола, а шишињата полнети во Кина сепак наоѓаат пат до ексклузивните продавници во Пјонгјанг, каде елитата и средната класа уживаат во освежителниот пијалок.

ОН и воведоа супер тешки санкции на Северна Кореја

Фактор - 20.04.2017

Советот за безбедност на ОН воведе широк спектар на тешки казни на Северна Кореја, вклучувајќи и санкции на поединци поради извршените тестови на нуклеарни и балистички проектили кои се во прекршување на резолуциите на меѓународната организација.

Пјонгјанг се закани со „супермоќен превентивен напад“

Макфакс - 20.04.2017

Севернокорејските медиуми ги предупредија САД дека таа држава би можела да изведе супермоќен превентивен напад, откако американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека САД разгледуваат начини да извршат притисок на Северна Кореја поради ...

Русија не ја поддржа резолуцијата во ОН против Северна Кореја

Кајгана - 20.04.2017

Русија го спречи Советот за безбедност на Обединетите нации да ја осуди Северна Кореја поради најновото лансирање на ракета. Ова се случи и покрај тоа што иницијативата ја поддржала и Кина, сојузникот на Пјонгјанг, објавија странските медиуми ...

Цел свет му се плаши, а за неговата жена малку се знае: Трпи оргии и малтеретирање, а Ким го крие и нејзиното вистинско ...

Република - 20.04.2017

Поради фактот што забрани свадби и погреби, си го уби братот, вујкото и други членови од семејството, како и фактот дека води држава без елементарни човекови права каде што сè е подредено на елитата – односно на него, не е тешко да се заклучи дека ...

Советот за безбедност на ОН остро го осуди новото истрелување ракета од Северна Кореја

Телевизија Нова - 20.04.2017

Советот за безбедност на ОН денеска усвои декларација во која остро го осуди новото истрелување ракета од Северна Кореја и и се закани со нови санкции, пренесоа светските агенции. Петнаесетте земји членки едногласно го одобрија текстот на ...

Дали САД може да се одбрани од нуклеарен напад на Северна Кореја?

Точка - 20.04.2017

Додека тензиите на Корејскиот полуостров растат, стравот од избивање на нуклеарна војна станува се поголем, па секако, стравот владее и во воено најмоќната држава на светот - САД. Американските генерали со години тврдат дека Соединетите Американски ...

Некогаш луксузно одморалиште, сега град на духови: Сè се променило кога војската убила туристка од Јужна Кореја

Точка - 20.04.2017

"Daily Mail" објавил фотографии на кои се гледа 400 милиони вреден луксузен туристички комплекс во Северна Кореја, кој сега е напуштен откако таму била убиена една жена од Јужна Кореја. Луксузното планинско одморалиште Маунт Кумганг е изградено во ...

Најскапоценото место во Северна Кореја

Факултети - 20.04.2017

Сателитски фотографии откриваат во која насока се движи режимот на Северна Кореја. Забележани се низа тунели и инфраструктура за тестирање во планините на североистокот од земјата. фото извор: Airbus Defense and Space/38 North/Pleiades CNES/AP ...

Могерини: Велика Британија ќе загуби повеќе од „Брегзит“, отколку ЕУ

Стандард - 20.04.2017

Со одлуката да ја напушти Европската унија, Велика Британија ќе загуби повеќе отколку блокот, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, информираат агенциите.

Могерини: Британија со Брегзит повеќе ќе загуби отколку ЕУ

Канал5 - 20.04.2017

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, оцени дека Велика Британија ќе загуби повеќе отколку европската унија со излегувањето од неа. „Ќе загубиме важна членка на унијата, меѓутоа мислам дека нашите пријатели ...

Русија на страната на Ким Џонг-ун и Северна Кореја во ОН

Стандард - 20.04.2017

Русија го блокираше во средата поднесениот предлог во Советот за безбедност на ОН од САД да го осуди последниот ракетен обид на Северна Кореја, иако текстот беше поддржан од Кина – сојузник на Пјонгјанг.

Само вакви фризури смеат да имаат: Северна Кореја одреди како мора да се шишаат и мажите и жените (ФОТО)

Курир - 20.04.2017

Владата на Северна Кореја објави илустрација од 15 фризури за жени и за мажи кои можат да ги бараат од фризерите. Во салоните ширум Пјонгјанг се појавија илустрации со прифатливите фризури, но како што пишува „Дејли мејл“, ниту една од нив не личи ...

Русија ја блокираше осудата на Северна Кореја во СБ на ОН

Мета - 20.04.2017

Русија ја блокираше осудата на Северна Кореја во Советот за безбедност на ОН, која ја предложија САД, а беше поддржана и од Кина, по неуспешниот обид на Пјонгјанг за лансирање ракети, велат дипломатите.

Могерини: Велика Британија губи повеќе отколку ЕУ

Точка - 20.04.2017

Велика Британија ќе изгуби многу повеќе отколку Европската унија (ЕУ) со одлуката да го напушти блокот, изјавила високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, додавајќи дека очекува тешки преговори со Лондон, ...

Москва го брани диктаторот: Русија ја блокираше осудата за Северна Кореја

Точка - 20.04.2017

Русија ја блокираше осудата за Северна Кореја од страна на Советот за безбедност при Обединетите нации, после неодамнешното неуспешно лансирање на ракета на севернокорејците. Од Пјонгјанг, било побарано да се воздржи од спроведување на тестови на ...

(ГАЛЕРИЈА) Уникатни фотографии: Видете го секојдневниот живот во Пјонгјанг – слики од престолнината од затворената ...

Локално - 20.04.2017

Северна Кореја, една од најпознатите затворение земји во светот, во последно време трајно ги зазеде првите страници на медиумите, пишува РИА Новости. Впрочем, тоа во никој случај не влијае на секојдневниот живот на жителите на Северна Кореја.

Советот за безбедност на ОН се закани со нови санкции кон Пјонгјанг

Локално - 21.04.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа ја усвои резолуцијата со која остро се осудуваат последните тестирања на ракети од страна на Северена Кореја и се закани со нови санкции кон Пјонгјанг, јавуваат светските агенции.

Русија стави вето на предлог резолуција на ОН за осуда на Северна Кореја

Телевизија Нова - 20.04.2017

Русија стави вето на предлог резолуција, поднесена вчера од САД во Советот за безбедност на ОН, со која се осудува последното ракетно тестирање на Северна Кореја. Американскиот предлог содржи барање Пјонгјанг да се воздржи од нови нуклеарни проби, ...

Трамп не знае кој е лидер на Северна Кореја (ВИДЕО)

МКД - 19.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп откри во разговор за емисијата Фокс енд френдс дека нема поим кој е лидер на Северна Кореја. За време на разговорот тој ги нарече Ким Јонг Ун, како и неговиот претходник Ким Јонг Ил, со истата фраза – „овој ...

Во Северна Кореја се дозволени само 15 фризури (ФОТО)

+инфо - 19.04.2017

На мажените жени пак, им се препорачува кусо потстрижена фризура, налик онаа на првата дама на Северна Кореја. Владата на Северна Кореја објави илустрации на 15 прифатливи женски и машки фризури, кои Севернокорејците може да ги побараат од фризерот ...

Американците будно ги следат, светот се плаши од Трета светска војна, а тие играат одбојка...

Точка - 19.04.2017

Надбљудувачите на севернокорејските активности воочиле една необичност на локација за нуклеарни тестови во Северна Кореја - работници кои што играат одбојка. Надбљудувачката група наречена "38 North" со седиште во Вашингтон, откри дека на ...

(ВИДЕО) Северна Кореја покажа како ќе го ликвидира нуклеарниот удар на САД

Локално - 19.04.2017

Телевизијата на Северна Кореја покажа филм, кој ими имитира нанесувањео на ракетен напад врзо САД, соопшти агенција Ренхап. Снимката е емитувана во рамките на прославите по повод 105-годишнината од раѓањето на основачот на Северна Кореја Ким Ил Сунг ...

Северна Кореја емитуваше пародично видео за ракетен напад врз САД

Алфа - 19.04.2017

Северна Кореја по повод роденденот на основачот на државата Ким Ил-сунг објави пародична видео снимка, на која е прикажано како ракети ги срамнуваат со земја САД. Северна Кореја по повод роденденот на основачот на државата Ким Ил-сунг објави ...

Седми стретегиски дијалог на високо ниво ЕУ-Кина

Алфа - 19.04.2017

Дневниот ред вклучува и преговори за соработка за регионалнио прашања и безбедноста, како и за климатските промени. Првите преговори на високо ниво меѓу Европска унија и Кина од стапувањето на власт на американскиот претседател Доналд Трамп се ...

Пол Рајан: САД не треба да ја исклучува можноста за воена операција во Северна Кореја

Стандард - 19.04.2017

Претседателот на Конгресот на САД, Пол Рајан изјави дека земјата не треба да ја исклучува можноста за воена операција против Северна Кореја, пишува The Hill. Истовремено, тој изјави дека САД треба да се воздржат од слични активности, освен ако не е ...