TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стартуваа преговорите за нова Влада - Заев и Ахмети два и пол часа во седиштето на СДСМ

24 Вести - 19.05.2017

Два ипол часа зад затворени врати на тет-а-тет муабет. Мандатарот Заев и неговиот иден коалицски партнер Ахмети се договориле идниот период да се договарат за ресорите и министрите. Денеска зборувале само за принципи и приоритети.

СДСМ: Идната Влада ќе функционира според потребите на граѓаните

+инфо - 19.05.2017

Во тек се процесите, договорите и разговорите за формирање на Владата, изјави на прес конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Сосема е небитно прашањето за ресорската распределба или персоналната распределба на имиња или ресори по ...

Не се важни ресорите, туку принципите

Р.С.Европа - 19.05.2017

Првата средба на лидерот на СДСМ беше со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се најавува продолжување на разговорите и со другите партии од парламентарното мнозинство Официјалното почнување на преговорите со партиите од парламентарното мнозинство за ...

Заев и Ахмети за ресорите на новата Влада

Канал5 - 19.05.2017

Принципите на соработка, реформската Влада и евро - атлантските интеграции беа тема на разговорот стои во соопштението на СДСМ, по тет а тет средбата Заев – Ахмети на Бихаќка. Најавија интензивирање на преговорите па потоа конкретни министерски ...

Шилегов: Брзо завршување на преговорите и формирање влада

Алсат-М - 19.05.2017

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов потврди дека во тек е средба на лидерите на ДУИ и на СДСМ, најавувајќи дека по средбата и двете партии ќе излезат со соопштение за јавноста. Шилегов истакна дека се надева на брзо завршување на преговорите и ...

ПРЕГОВОРИТЕ ВО ТЕК, ИМИЊА НЕМА: За СДСМ била небитна ресорската распределба во идната влада

Телеграф - 19.05.2017

Сакаме да ја смениме и логиката на размислување. Не се битни ресорите. Многу е битно таа влада да функционира за потребите на граѓаните. Сите партии што ги дадоа потписите ќе бидат дел од разговорите, рече Петре Шилегов од СДСМ Без конкретни имиња и ...

Преговори за формирање нова влада

МРТ - 19.05.2017

Во седиштето на СДСМ во Скопје средба на лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети. Разговарале за формирањето на новата влада. Од партиите соопштуваат дека се фокусирале на принципите за идното функционирање пред поделбата на ресорите.

Шилегов: СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи, а влада ќе има скоро

Макфакс - 19.05.2017

СДСМ е отворена и ќе се преговара со сите партии чии пратеници ги дадоа потписите за сочинување на парламентарното мнозинство. Ќе преговараме и со Беса и со Алијанса и очекувам час поскоро да завршат преговорите.

Шилегов: Не се битни ресорите, туку принципите на функционирање на владата

Мета - 19.05.2017

„Сосема е небитно прашањето како ќе се распоределат ресорите и кој кадровски решенија ќе бидат за позициите во новата влада. Најбитно за Македонија во моментов е да воспоставиме принципи за функционирање на владата во интерес на граѓаните, за тие ...

Средба Заев – Ахмети во седиштето на СДСМ

Телевизија Нова - 19.05.2017

Почнаа преговорите за состав на новиот владин кабинет. За поделбата на министерствата, можните персонални решенија и приоритетите, Заев на Бихаќка прво се сретна со Али Ахмети. Од СДСМ велат дека за нив е небитна ресорската распределба во идната ...

Шилегов: Важно е работењето на новата Влада биде различно од од разбојничкото однесување на ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 19.05.2017

Во тек на лидерската средба Зоран Заев-Али Ахмети портпаролот на СДСМ Петре Шилегов изјави дека процесот за состав на владата е започнат. „Небитно е прашањето за персоналната распределба на владиниот кабинет, важно е граѓаните Владата да ја сметат ...

Новата влада ќе ја преиспитува изградбата на нов клинички центар – Техничката не е овластена за таков договор

Канал 77 - 19.05.2017

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов потврди дека во тек е средба на Зоран Заев и Али Ахмети, најавувајќи дека по средбата и двете партии ќе испратат соопштенија за јавноста. Одговарајќи на новинарско прашање, Шилегов рече дека прашањето за ресорската ...

Дали Верушевски ќе стане дел од новата власт?

Фокус - 19.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, размислува во новата влада да го вклучи и поранешниот шеф на тајната полиција, Зоран Верушевски , како прв човек на некој од безбедносните ресори или сектори, дознава Фокус од високи партиски извори.

Почнуваат преговори за влада, прва средба Заев-Ахмети

МКД - 19.05.2017

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, денеска, но и во текот на викендот, според најавите, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат контурите на новата влада и поделбата на ...

Преговори за нова влада: Заев и Ахмети два и пол часа во седиштето на СДСМ

Бриф - 19.05.2017

Два ипол часа зад затворени врати на тет-а-тет муабет. Мандатарот Заев и неговиот иден коалицски партнер Ахмети се договориле идниот период да се договарат за ресорите и министрите, пренесува Телевизија 24 .

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

Канал5 - 19.05.2017

Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек, истакна денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање. По завршувањето на средбата, посочи, и од страна на СДСМ и од страна на ...

Заев и Ахмети не разговарале за имиња

Нова ТВ - 19.05.2017

По нешто повеќе од два часа средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети во седиштето на СДСМ, никој не сакаше да даде изјава за она што се разговарало. Ахмети и на влегување и на заминување не даде изјава за медиумите, туку кусо ...

Шилегов: СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи, а влада ќе има скоро

Репортер - 19.05.2017

СДСМ е отворена и ќе се преговара со сите партии чии пратеници ги дадоа потписите за сочинување на парламентарното мнозинство. Ќе преговараме и со Беса и со Алијанса и очекувам час поскоро да завршат преговорите.

Средба СДСМ – ДУИ : Тема на разговор принципите на соработка, реформската влада и НАТО-интеграциите

ТВ21 - 19.05.2017

Kадровските решенија за ресорните министерства не биле тема на денешната средба меѓу претседателите на СДСМ и Зоран Заев на ДУИ, Али Ахмети. Ова е ќе биде тема на следните средби, стои во соопштението на СДСМ, по средбата.

(ВИДЕО) Шилегов: Важно е работењето на новата Влада да биде различно од разбојничкото однесување на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 19.05.2017

Во тек на лидерската средба Зоран Заев-Али Ахмети портпаролот на СДСМ Петре Шилегов изјави дека процесот за состав на владата е започнат. „Небитно е прашањето за персоналната распределба на владиниот кабинет, важно е граѓаните Владата да ја сметат ...

Почнуваат преговори за влада, прва средба Заев-Ахмети

Позитив.мк - 19.05.2017

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, денеска, но и во текот на викендот, според најавите, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат контурите на новата влада и поделбата на ...

Преговорите за Влада почнуваат утре

Телма - 18.05.2017

Преговорите за програмата и составот на новата Влада формално почнуваат утре. Мандатарот Зоран Заев планира прво да се сретне со лидерот на ДУИ Али Ахмети, а потоа и со другите лидери. Паралелно, работни групи од партиите што ќе ја сочинуваат ...

(Обновено) Започна процесот на разговори за формирање на новата Влада...

Н.Македонија - 19.05.2017

(Обновено) Започна процесот на разговори за формирање на новата Влада Средбата меѓу Зоран Заев и Али Ахмети се одржа во седиштето на СДСМ и траеше повеќе од два часа. Претседателот на ДУИ не даде изјава за медиумите, туку кусо порача дека за ...

Шилегов: СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи, а влада ќе има скоро

Кајгана - 19.05.2017

„СДСМ е отворена и ќе се преговара со сите партии чии пратеници ги дадоа потписите за сочинување на парламентарното мнозинство. Ќе преговараме и со Беса и со Алијанса и очекувам час поскоро да завршат преговорите.

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

Телевизија Нова - 19.05.2017

Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек, истакна денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање. По завршувањето на средбата, посочи, и од страна на СДСМ и од страна на ...

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

Press24 - 19.05.2017

Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек, истакна денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање. По завршувањето на средбата, посочи, и од страна на СДСМ и од страна на ...

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

Пулс24 - 19.05.2017

апочнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек, истакна денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање. По завршувањето на средбата, посочи, и од страна на СДСМ и од страна на ...

Заврши средбата помеѓу Заев и Ахмети: Ќе се интензивираат динамиката и разговорите помеѓу двете партии

Стандард - 19.05.2017

На средба помеѓу претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Теми се разговарало за принципите на соработка, реформската Влада и ЕУ и НАТО интеграциите, соопштија од СДСМ.

(ВИДЕО) Шилегов: Владата да функционира според потребите на граѓаните, на тоа сме фокусирани!

Репортер - 19.05.2017

Одговори на новинарски прашања Петре Шилегов, портпарол на СДСМ Скопје, 19.05.2017 Медиуми: Ќе заврши ли лидерската брзо? Шилегов: Како што знаете започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек.