TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дури 92% од корисниците на iPhone планираат повторно да купат нов iPhone

Smartportal - 19.05.2017

Се работи се истражување направено од страна на компанијата Morgan Stanley во САД, па не би знаеле дали овие бројки ја отсликуваат ситуацијата во нашата земја, но е добар показател сепак за вредноста на брендот Apple.

Прва слика од супер цврстиот Moto Z2 Force

Телефони.мк - 19.05.2017

Откако протече првата „рендер“ слика од основниот модел на новиот Moto Z2 се појави и прва слика од понапредниот Moto Z2 Force смартфон за кој се очекува да има поиздржливо тело со стакло на екранот отпорно на удари, како и поголема батерија.

Apple Watch станува медицинско помагало?

Додај Гас - 19.05.2017

Фановите на технологија погодна за носење секогаш може да пронајдат причина зошто истата е супер и зошто секој би требало да ја користи. Така, се чини дека ваква технологија дури и да спаси животи, барем кога станува збор за Apple Watch.

Apple има голема предност во однос на конкурентите - своите обожаватели

Точка - 19.05.2017

Новиот Apple iPhone 8 би требало да биде претставен до крајот на годината, а дури 92 проценти од сопствениците на iPhone имаат намера својот телефон да го заменат со „осмицата“. Обожавателите на Apple се најпознати по верноста кон брендот, без оглед ...

Кај да купиш, а кај да продадеш iPhone

365 - 19.05.2017

Секогаш кога нов iPhone излегува на пазарот, пред продавниците на Apple станува вообичаена тажната глетка на редици од луѓе кои чекаат да ги купат првите примероци. Некои од нив таму спијат и со денови.

Apple и Samsung остануваат машини за пари

Стандард - 19.05.2017

Пред две недели Apple стана првата американска компанија со пазарна капитализација над 800 милијарди долари. Причината, се разбира, не беа малку контрадикторните финансиски резултати за првиот квартал, објавени неколку дена порано, туку пораката ...

На Apple му е одобрен патент за смартфон без рамка и вграден читач за отпечатоци во дисплејот

Smartportal - 19.05.2017

Предвидувањата за тоа како ќе изгледа и какви можности ќе има новиот iPhone 8 нема да престанат се додека не биде лансиран. Нив ги има многу – од едни слушнавме дека ќе биде само делумно подобрување на 7-ките, а од други дека ќе направи вистински ...

Епл почна производство на АјФон во Индија

МРТ - 19.05.2017

Епл почна да го произведува својот смартфон во Индија, а првиот проект е производство на нај ефтиниот модел АјФон SE. Тоа е прв чекор на индискиот пазар, на кој долго се чекаше. Производството конечно почна, а го врши тајванската компанија Wistron.

Новиот iPhone 8 стигнува оваа есен?

Таратур - 19.05.2017

Поминаа десет години од излегувањето на првиот iPhone, а многумина е убедени дека за јубилејната деценија Apple своите потрошувачи ќе ги почести со новиот iPhone 8. Иако многумина со нетрпение го очекуваат, сепак, изгледа дека тој нема да биде баш ...

Каде се продаваат најскапите и најевтините iPhone-и во светот?

Денар - 19.05.2017

Секој пат кога некој нов „iPhone“ влегува на пазарот, вообичаена глетка се долгите редици пред вратите на продавниците на „Apple“ со желни луѓе да се здобијат со првите примероци. Но цената на „iPhone“ варира многу во одделните земји, па ако во ...

Лојалноста на Apple фановите надмина 92 проценти пред претставувањето на iPhone 8!

GSM.mk - 19.05.2017

Очигледно, iPhone корисниците се екстремно лојални фанови. Според анкетата направена од Morgan Stanley, 92% од iPhone сопствениците кои планираат да купат нов телефон во следните 12 месеци, планираат тоа да биде нов iPhone.

Samsung со новата надградба ќе го елиминира Galaxy Note 7

Телефони.мк - 19.05.2017

Samsung Galaxy Note 7 нема да може да функционира повеќе како телефон кога ќе биде лансирана најновата надградба на 19 декември годинава. Компанијата вели дека со тоа ќе се "елиминира неговата способност да работи како мобилен уред".

Samsung ќе ги оневозможи сите функции за користење на Galaxy Note 7

GSM.mk - 19.05.2017

Samsung изјави дека целта на новиот update за Galaxy Note 7 ќе биде "елиминирање на нивната способност да работат како мобилни уреди". Новиот update ќе биде пуштен на 19 декември во Америка.

Лансиран евтиниот фаблет LG Stylo 3 Plus

Телефони.мк - 18.05.2017

LG Mobile го лансираше новиот фаблет со функционално пенкалце LG Stylo 3 Plus со доста солидни компоненти и го смести во основната класа во мобилната понуда со цена до 200 долари. LG Stylo 3 Plus доаѓа со 5,7 инчен full HD дисплеј, работи со ...

Корисниците на Apple се најлојални, веднаш би купиле нов iPhone

Телефони.мк - 18.05.2017

Apple ужива најголема доверба во својот бренд, а тоа го докажува и истражувањето на Morgan Stanley во кое лојалноста на корисниците изнесува неверојатни 92%. Тоа значи дека веќе постоечките корисници на iPhone во рок од 12 месеци би го купиле новиот ...

Samsung го лансира првиот смартфон со две камери, но тоа не е Galaxy Note 8

Телефони.мк - 18.05.2017

Samsung Mobile се подготвува за лансирање на својот прв смартфон кој ќе има две главни камери, но додека сите ја очекуваат оваа иновација кај моќниот Galaxy Note 8, сепак прв со ваков епитет ќе биде поевтиниот Samsung Galaxy C10.

Дали е ова iPhone 8?

Додај Гас - 18.05.2017

Деновиве се појавија фотографии од наводниот mockup на Apple iPhone 8. Се чини дека се вистински и ги потврдуваат повеќе или помалку сите досегашни гласини за идниот iPhone 8 … За iPhone 8 веќе е многу напишано.

Протече првиот „рендер“ од Moto Z2, дали е ова конечниот изглед?

Телефони.мк - 18.05.2017

Android Authority ја објави првата рендер слика од Moto Z2 на која се верува дека е прикажан конечниот изглед на новиот смартфон на Motorola во соработка со Lenovo. Од прикажаното може да ја видиме само предната страна на Moto Z2 со вградено физичко ...

Apple ќе лансира освежени MacBook лаптопи наредниот месец

Smartportal - 18.05.2017

Последниве неколку години, Microsoft е особено агресивен во лаптоп и таблет/лаптоп секторите и како последица на тоа, уредите со Windows 10 почнаа да јадат од колачот на MacBook на пазарот, особено во САД.

Galaxy Note 8 ќе располага со 3X оптички зум

Телефони.мк - 18.05.2017

Најновиот модел на Samsung би можел да има 3Х оптички зум . Без разлика на тоа што се само гласини од сигурни извори и Samsung не потврдува се уште никакви информации, прилично сигурни се информациите што протекуваат од „непроверените извори“.

Се појави прототип на OnePlus 5!

GSM.mk - 18.05.2017

Уредот на фотографијата, кој наликува на OnePlus 3T со вертикален дуален систем камери, не е OnePlus 5. Па, зашто ви го покажуваме? Бидејќи, според изворот, станува збор за прототип на OnePlus 5, кој ќе ни даде идеја како би изгледал финалниот ...

iPhone 8: Најголема предност на Apple се обожавателите

Телефони.мк - 18.05.2017

Секогаш кога лисјата паѓаат, нов модел на iPhone се лансира и секогаш се прифаќа одлично од страна на корисниците. iPhone 8 овој пат ќе биде на тапет, а знаеме дека обожавателите се верни на своето Apple лого, без оглед на се.

Новите гласини потврдуват долгоочекувана спецификација кај Galaxy Note 8!

GSM.mk - 18.05.2017

Иако Samsung официјално не ги потврди гласините, новите шпекулации за Galaxy Note 8 ги возбудија фановите! Според новите гласини, Note 8 ќе доаѓа со дуален систем камери од 13 и 12 мегапикселни камери кои ќе содржат 3X оптичен зум.

Apple најави промоција на три нови лаптопи на почетокот на јуни

Денар - 18.05.2017

Американската компанија Apple планира на почетокот на следниот месец да промовира три нови модели на лаптопа. Ова вчера го соопштија од компанијата. Прогласувањето на новите модели ќе се случи на годишнината Меѓународна конференција за технологија ...

Apple наскоро со три нови видови лаптоп

Порта 3 - 18.05.2017

Американската компанија Apple планира на почетокот на следниот месец да промовира три нови модели на лаптопа. Ова вчера го соопштија од компанијата. Прогласувањето на новите модели ќе се случи на годишнината Меѓународна конференција за технологија ...

Apple со три нови лаптопи на повидок

Кајгана - 18.05.2017

Американската компанија Apple на почетокот на следниот месец е во план да промовира „три нови модели на лаптопи“соопштија вчера од компанијата. Претставувањето на новите модели ќе се случи на годишнината Меѓународна конференција за технологија во ...