TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Голем пожар беснее над Валандово - пожарникари и доброволци на терен

Press24 - 12.08.2017

Голем пожар во реонот на Валандово избувнал попладнево околу 14:30. Пожарот избувнал кај месноста Култа а се шири во три правци. Голем број пожарникари и доброволци вечерва се обидуваат да го стават огнот под контрола.

Пожарот кај Трескавец повторно е активен

Канал5 - 12.08.2017

Повторно се активираше пожарот кај манастирот Трескавец и според командирот на прилепската Противпожарна единица Станко Колески, состојбата е сериозна. - Се возобнови пожарот кај Трескавец и ситуацијата е многу сериозна.

Се бараат доброволци за гаснење на пожарот кај Трескавец

Локално - 12.08.2017

Поголемиот дел од пожарите во Прилепско се подметнати. Утринава жители на Горно Село кое се наоѓа под манастирот Трескавец забележале непознати лица кои се возеле во теренско возило и кои намерно запалиле оган, сега таму беснее голем пожар, ...

Трескавец под 24 часовен надзор, огнот се шири кон Горно село

Сител - 12.08.2017

Огнените јазици кои веќе два дена, на периоди сериозно му се закануваат на балканското светилиште - Манастирот “Трескавец”, денеска се ставени под контрола, но, екстремно високите температури, ветрот и огромното зажарено пространство, и понатаму ...

Пожарот кај Трескавец повторно е активен

Телевизија Нова - 12.08.2017

Повторно се активираше пожарот кај манастирот Трескавец и според командирот на прилепската Противпожарна единица Станко Колески, состојбата е сериозна. – Се возобнови пожарот кај Трескавец и ситуацијата е многу сериозна.

Поголем дел од пожарите во Прилепско се подметнати, итно се бараат доброволци за Трескавец

Макфакс - 12.08.2017

Поголемиот дел од пожарите во Прилепско се подметнати, соопшти Општина Прилеп. Утринава жители на Горно Село кое се наоѓа под манастирот Трескавец забележале непознати лица кои се возеле во теренско возило и кои намерно запалиле оган.

Реактивиран пожарот околу Трескавец

24 Вести - 11.08.2017

Повторно се разгоре пожарот околу манастирот Трескавец кај Прилеп кој вчера беше ставен под контрола. Според командирот на противпожарната единица Станко Колески, кој моментално е на теренот со екипите и доброволците, пожарот се обновил околу 9 ...

Пожарникар тврди: Манастирот „Трескавец“ не е загрозен од пламените јазици

+инфо - 11.08.2017

Пожарот е далеку од портите на манастирот. Непотребно се крева паника, вели вработен од Противпожарната служба на Прилеп. Пожарникар кој учествува во гаснење на пожарот кој се наближува до манастирот „Трескавец“ во близина на Прилеп, ја смирува ...

Загрозени жителите во село Крушевица прилепско Мариово: Пожарот на пат да ги проголта првите куќи (ВИДЕО)

Маркукуле - 11.08.2017

Загрозени се жителите на селото Крушевица во прилепско Мариово. Пожарот кој потекнува од селото Бонче, а настана од удар на гром во дрво, најпрво се прошири кон манастирот Св. Илија Писокал, а моментално најактивен е над селото Крушевица.

Пожарот кај Трескавец не мирува, пожарникари деноноќно го чуваат манастирот

Макфакс - 11.08.2017

Пожарот кој започна кај Новите градски гробишта во близина на манастирот Трескавец во Прилеп сè уште е активен, информира Центарот за управување со кризи. Оттаму велат дека во текот на вчерашниот ден пожарот се обновувал во неколку наврати и во ...

Продолжува борбата со огнените стихии

МРТ - 11.08.2017

Продолжува борбата со огнените стихии во земјава. Изутрината повторно критично беше кај манастирот „Успение на Пресвета Богородица“, во месноста Трескавец кај Прилеп. Нов пожар се појави во Струшко.

ФОТО: Трескавец се уште во опасност, голем број доброволци се борат со огнената стихија

Курир - 11.08.2017

Пожарот кој пред два дена започна да гори околу манастирот Трескавец сеуште е активен и постои опасност тој да го зафати манастирскиот комплекс. Единицата на противпожарната единица, голем број доброволци и вработени од повеќе приватни фирми од ...

Македонија гори – активни 15-на пожари

Алфа - 11.08.2017

На терен околу манастирот има околу 140 лица, што пожарникари што од месното население, кои се во приправност доколку пламенот повторно почне да зазема голем замав. Манастирскиот комплекс Трескавец и понатаму е во опасност од огнената стихија која ...

Околу 140 луѓе внимаваат на пепелиштето околу манастирот Трескавец, утринава се разгоре, попладнево е под контрола

Сител - 11.08.2017

И покрај натчовечките напори кои се вложуваат во изминативе два дена при справувањето со огромната огнена стихија која досега уништи над 50 хектари разновидна шума, најмногу борова и која за цело време му се заканува и на Манастирот “Трескавец”, ...

Повторно пожар кај Трескавец

МРТ - 11.08.2017

Иако беше вчеравечер згаснат, пожарот околу 9 часот изутрината повторно избувнал. Пожарот според нашиот дописник се појавил кај предавателите во близина на манастирот. Во прашање е повторно човечки фактор...

Локалните власти упатуваат огромна благодарност до сите добронамерници кои учевствуваа во гаснењето на пожарот кај ...

Маркукуле - 11.08.2017

Општина Прилеп, Советот при општината, Кризниот штаб и Територијалната противпожарна единица Прилеп, упатуваат огромна благодарност до сите граѓани добронамерници, кои денеска и во изминатите денови несебично се приклучија во гаснењето на силниот ...

Активни 15-ина пожари низ Македонија

МРТ - 11.08.2017

Ноќеска повторно гореше нискостеблестата шума во околината на манастирот во Трескавец кај Прилеп. Пожарот е локализиран и изгаснат. Петнаесетина пожари се уште активни во земјава. Ноќеска повторно гореше нискостеблестата шума во околината на ...

Манастирот Трескавец не е во опсаност

Тера - 11.08.2017

Оваа информција е според состојбата денеска до 13 часот.Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село е ставен под контрола. Има чадење на одредени места во изгорениот дел.

Околу 140 доброволци бдеат да не се прошири пожарот околу Трескавец

Вечер - 11.08.2017

Пожарот што се реактивираше изутринава околу манастирскиот комплекс Трескавец кај Прилеп е ставен под контрола. Според Станко Колески, командир на противпожарната единица, екипите и доброволците успеале пожарот да го стават под контрола е целата ...

Повторно гори кај Трескавец...

Н.Македонија - 11.08.2017

Повторно гори кај Трескавец Огнените пламени од пред половина час повторно го загрозуваат манастирот Трескавец. Екипи на ТППЕ се на терен, вели командирот Станко Колески, и го гаснат огнот кој гори под Златоврв.

Доброволците уште 24 часа ќе се борат со пожарот кај Трескавец

Мета - 11.08.2017

Пожарот кој пред два дена започна да гори околу манастирот Трескавец сè уште е активен и се уште постои опасност да го зафати манастирскиот комплекс. Во борбата со огнот се вклучени прилепските пожарникари, но и голем број доброволци од Прилеп и од ...

Пожарот кај Трескавец не мирува, пожарникари деноноќно го чуваат манастирот

10без10 - 11.08.2017

Пожарот што започна кај новите градски гробишта во близина на манастирот Трескавец во Прилеп сè уште е активен, информира Центарот за управување со кризи. Оттаму велат дека во текот на вчерашниот ден пожарот се обновувал во неколку наврати и во ...

Околу 140 луѓе внимаваат на пепелиштето околу манастирот Трескавец

Вечер - 11.08.2017

Ставен е под контрола пожарот што се реактивираше изутрината околу манастирскиот комплекс Трескавец кај Прилеп. Според Станко Колески, командир на противпожарната единица, екипите и доброволците успеале пожарот да го стават под контрола пред повеќе ...

Пожарите го пеплосаа Прилеп, Сугарески и Аднан Џафероски ги нема?!

Маркукуле - 11.08.2017

Пожарите кои беснеат низ целата држава, не го одминаа ниту Прилеп. Деновиве гори на повеќе локации, а огнените јазици проголтаа огромни површини со шуми. Пожари беа регистрирани во мариовско село Кален, во близина на манастирот Св.

Прилепчани ВЕДНАШ кон ТРЕСКАВЕЦ ! Вековното светилиште е загрозено! Огнот е дојден до портите на манастирот!

Маркукуле - 11.08.2017

Пожарот кој деновиве избувна во близина на манастирот Трескавец одново најопасно се заканува да го загрози вековното светилиште на прилепчани. Откако во средата во текот на ноќта беше ставен под контрола, од вчера попладнето пожарот повторно се ...

Пожарот кај Трескавец повторно е активен

Сител - 12.08.2017

Повторно се активираше пожарот кај манастирот Трескавец и според командирот на прилепската Противпожарна единица Станко Колески, состојбата е сериозна. - Се возобнови пожарот кај Трескавец и ситуацијата е многу сериозна.

Итно се бараат доброволци за Трескавец: Дел од пожарите во прилепско се подметнати

Република - 12.08.2017

Поголемиот дел од пожарите во прилепско се подметнати. Утринава жители на Горно Село кое се наоѓа под манастирот Трескавец забележале непознати лица кои се возеле во теренско возило и кои намерно запалиле оган, сега таму беснее голем пожар.

Реактивиран пожарот околу Трескавец

Канал5 - 11.08.2017

Повторно се разгоре пожарот околу манастирот Трескавец кај Прилеп кој вчера беше ставен под контрола. Според командирот на противпожарната единица Станко Колески, кој моментално е на теренот со екипите и доброволците, пожарот се обновил околу 9 ...

Пожарот кај Трескавец не мирува, пожарникари деноноќно го чуваат манастирот

Кајгана - 11.08.2017

Пожарот што почна кај Новите градски гробишта во близина на манастирот Трескавец во Прилеп сè уште е активен, информира Центарот за управување со кризи. Оттаму велат дека во текот на вчерашниот ден пожарот се обновувал во неколку наврати и во ...

ФОТО: Трескавец се уште во опасност, голем број доброволци се борат со огнената стихија

Press24 - 11.08.2017

Пожарот кој пред два дена започна да гори околу манастирот Трескавец сеуште е активен и постои опасност тој да го зафати манастирскиот комплекс. Единицата на противпожарната единица, голем број доброволци и вработени од повеќе приватни фирми од ...

Доброволци со огромни напори спречија да се запали Трескавец

Фактор - 12.08.2017

Напорите на голем број на доброволци кои се впуштија во акција за гасење на пожарот околу манастирот Трескавец во Прилеп вродија со плод и огнената стихија е ставена под контрола, па барем засега е избегната поголема опасност.

Околу 140 луѓе внимаваат на пепелиштето околу Трескавец...

Н.Македонија - 11.08.2017

Околу 140 луѓе внимаваат на пепелиштето околу Трескавец Ставен е под контрола пожарот што се реактивираше изутрината околу манастирскиот комплекс Трескавец кај Прилеп. Според Станко Колески, командир на противпожарната единица, екипите и ...

Доброволците уште 24 часа ќе се борат со пожарот кај Трескавец

Либертас - 11.08.2017

Пожарот кој пред два дена започна да гори околу манастирот Трескавец сè уште е активен и се уште постои опасност да го зафати манастирскиот комплекс. Во борбата со огнот се вклучени прилепските пожарникари, но и голем број доброволци од Прилеп и од ...

Се уште е активен пожарот кај манастирот Трескавец

Позитив.мк - 11.08.2017

Пожарот што започна кај новите градски гробишта во близина на манастирот Трескавец во Прилеп сè уште е активен, информира Центарот за управување со кризи. Оттаму велат дека во текот на вчерашниот ден пожарот се обновувал во неколку наврати и во ...

Околу 140 луѓе внимаваат на пепелиштето околу манастирот Трескавец

Press24 - 11.08.2017

Ставен е под контрола пожарот што се реактивираше изутрината околу манастирскиот комплекс Трескавец кај Прилеп. Според Станко Колески, командир на противпожарната единица, екипите и доброволците успеале пожарот да го стават под контрола пред повеќе ...

Прилепчани ВЕДНАШ кон ТРЕСКАВЕЦ ! Вековното светилиште е загрозено! Огнот е дојден до портите на манастирот!

Exclusive.mk - 11.08.2017

Пожарот кој деновиве избувна во близина на манастирот Трескавец одново најопасно се заканува да го загрози вековното светилиште на прилепчани. Откако во средата во текот на ноќта беше ставен под контрола, од вчера попладнето пожарот повторно се ...

Пожарот кај Трескавец повторно е активен

ТВ21 - 12.08.2017

Повторно се активираше пожарот кај манастирот Трескавец и според командирот на прилепската Противпожарна единица Станко Колески, состојбата е сериозна. – Се возобнови пожарот кај Трескавец и ситуацијата е многу сериозна.

Поголем дел од пожарите во прилепско подметнати, итно се бараат доброволци за Трескавец

24 Вести - 12.08.2017

Поголемиот дел од пожарите во Прилепско се подметнати. Утринава жители на Горно Село кое се наоѓа под манастирот Трескавец забележале непознати лица кои се возеле во теренско возило и кои намерно запалиле оган, сега таму беснее голем пожар.

Пожарот во близина на манстирот Трескавец повторно активен

Press24 - 11.08.2017

Повторно се разгоре пожарот околу манастирот Трескавец кај Прилеп кој вчера беше ставен под контрола. Според командирот на противпожарната единица Станко Колески, кој моментално е на теренот со екипите и доброволците, пожарот се обновил околу 9 ...

Пожарот кај Трескавец не мирува, пожарникари деноноќно го чуваат манастирот

Точка - 11.08.2017

Пожарот што започна кај новите градски гробишта во близина на манастирот Трескавец во Прилеп сè уште е активен, информира Центарот за управување со кризи. Оттаму велат дека во текот на вчерашниот ден пожарот се обновувал во неколку наврати и во ...

Трескавец се уште во опасност, голем број доброволци се борат со огнената стихија

А1 On - 11.08.2017

Пожарот кој пред 2 дена започна да гори околу манастирот Трескавец се уште е активен и постои опасност тој да го зафати манастирскиот комплекс. Единицата на противпожарната единица, голем број доброволци и вработени од повеќе приватни фирми од ...

Пожарникари и доброволци го ставиле под контрола пожарот кај Трескавец, околу 140 луѓе внимаваат на пепелиштето

Курир - 11.08.2017

Ставен е под контрола пожарот што се реактивираше изутрината околу манастирскиот комплекс Трескавец кај Прилеп. Според Станко Колески, командир на противпожарната единица, екипите и доброволците успеале пожарот да го стават под контрола пред повеќе ...

Пожарот кај Трескавец повторно активен: Состојбата е сериозна, се бараат доброволци

Курир - 12.08.2017

Повторно се активираше пожарот кај манастирот Трескавец и според командирот на прилепската Противпожарна единица Станко Колески, состојбата е сериозна. – Се возобнови пожарот кај Трескавец и ситуацијата е многу сериозна.

Се бараат доброволци за гаснење на пожарот кај Трескавец

А1 On - 12.08.2017

Поголемиот дел од пожарите во Прилепско се подметнати. Утринава жители на Горно Село кое се наоѓа под манастирот Трескавец забележале непознати лица кои се возеле во теренско возило и кои намерно запалиле оган, сега таму беснее голем пожар, ...

Реактивиран пожарот околу Трескавец

Сител - 11.08.2017

Повторно се разгоре пожарот околу манастирот Трескавец кај Прилеп кој вчера беше ставен под контрола. Според командирот на противпожарната единица Станко Колески, кој моментално е на теренот со екипите и доброволците, пожарот се обновил околу 9 ...

Се уште беснеат пожари низ Македонија

24 Вести - 11.08.2017

Веќе трета недела беснеат пожари низ Македонија. Пожарот кој започна кај новите градски гробишта во близина на манастирот Трескавец во прилеп сè уште е активен, информира Центарот за управување со кризи.

Голем број доброволци се борат со огнената стихија кај манастирот Трескавец

Слободен Печат - 11.08.2017

Пожарот кој пред 2 дена започна да гори околу манастирот Трескавец се уште е активен и постои опасност тој да го зафати манастирскиот комплекс. Единицата на противпожарната единица, голем број доброволци и вработени од повеќе приватни фирми од ...

Околу 140 луѓе внимаваат на пепелиштето околу манастирот Трескавец

Сител - 11.08.2017

Ставен е под контрола пожарот што се реактивираше изутрината околу манастирскиот комплекс Трескавец кај Прилеп. Според Станко Колески, командир на противпожарната единица, екипите и доброволците успеале пожарот да го стават под контрола пред повеќе ...

Алармантна состојбата со пожарот кај манастирот Трескавец

Press24 - 12.08.2017

Повторно се активираше пожарот кај манастирот Трескавец и според командирот на прилепската Противпожарна единица Станко Колески, состојбата е сериозна. - Се возобнови пожарот кај Трескавец и ситуацијата е многу сериозна.

Поголем дел од пожарите во Прилепско се подметнати, итно се бараат доброволци за Трескавец

Точка - 12.08.2017

Поголемиот дел од пожарите во Прилепско се подметнати, соопшти Општина Прилеп. Утринава жители на Горно Село кое се наоѓа под манастирот Трескавец забележале непознати лица кои се возеле во теренско возило и кои намерно запалиле оган.