TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Семејството на Федерер секогаш до него!

ЗаЗабава - 17.07.2017

Рожер Федерер секогаш ќе се памети низ историјата како еден од најдобрите играчи во историјата на тенисот, не само поради играта и генијалноста која ја прикажува низ сите овие минати години, туку и поради резултатите и успесите кои ги остварува на ...

Тие постојано му даваа поддршка на Федерер за време на Вимблдон (Фото)

Дерби - 17.07.2017

Рожер Федерер секогаш ќе се издвојува меѓу најдобрите играчи во историјата на тенисот, не само поради играта и генијалноста која ја прикажува низ сите овие минати години, туку и поради резултатите и успесите кои ги остварува на своја 35-годишна ...

Четирите слатки деца и сопругата Мирка го бодреа Роџер Федерер додека тој го освојуваше Вимблдон

Фемина - 17.07.2017

Роџер Федерер триумфираше на Вимблдон и по осми пат ја освои титулата на најпознатиот тениски турнир. На победничкиот натпревар, 35-годишниот тенисер ја доби огромната поддршка од своето семејство.

Лудница на врвот на АТП листата: Четворица го бркаат Мареј, прашање е само на ден кога ќе падне

Спортклуб - 17.07.2017

Третиот Гренд слем во сезоната Вимблдон заврши вчера, а донесе исклучително драматична ситуација на врвот на АТП листата. Енди Мареј не успеа да ја одбрани титулата, таа замина кај Роџер Федерер и сега првите петмина тенисери се на разлика од само ...

АТП: Федерер пред Ѓоковиќ, Мареј остана прв

Макфакс - 17.07.2017

Со рекордната осма титула на Вимблдон, Роџер Федерер напредуваше за две места на најновата АТП листа и сега се наоѓа на третата позиција. Федерер по Вимблдон ги „скокна“ сонародникот Стан Вавринка и Новак Ѓоковиќ, која остана на четвртото место, ...

Федерер се искачи на третата позиција на АТП ранг листата

Канал5 - 17.07.2017

Победникот на Вимблдон Роџер Федерер бележи скок на најновата АТП ранг листа објавена денеска и од петтото се проби на третото место. Две места „падна“ Стан Вавринка, исто како и Милош Раониќ, додека во ТОП 10 влезе бугарскиот тенисер Григор ...

Воодушевениот Бекер го посочи клучот за „втората младост“ на неверојатниот Федерер

Дерби - 17.07.2017

Борис Бекер беше еден од оние кои беа највоодушевени од начинот на кој Рожер Федерер стигна до својата осма титула на Вимблдон, а без разлика на тоа што Германецот во претходните години навиваше против Швајцарецот како тренер на Ѓоковиќ, сега немаше ...

Федерер стана најстариот „крал“ на Вимблдон по 87 години

Gol.mk - 17.07.2017

Роџер Федерер одигра магичен тенис на турнирот на трева Вимблдон и докажа дека е како виното - што постар, толку подобар. Со освоениот трофеј, „Федекс“ испиша историја и стана најстариот освојувач на престижниот турнир во последните 87 години.

АТП: Скок на Федерер

Сител - 17.07.2017

Со рекордната титула на Вимблдон Роже Федерер напредуваше две места на новата АТП рејтинг листа и сега е трет тенисер во светот. Федерер успеа да ги надмине Вавринка и Ѓоковиќ и сега е трет во светот зад Рафаел Надал и Енди Мареј.

8-ми Вимблдон за маестро Роџер Федерер (фото)

Црнобело - 17.07.2017

После 5 години, најпосакуваниот трофеј во тенисот, повторно во рацете на најдобриот на сите времиња- Роџер Федерер. Без изгубен сет на целиот турнир, Федерер го освои Вимблдон по 8-ми пат и се закити со 19-та Грен Слем титула.

Најдобрите потези на Федерер на Вимблдон 2017

Оff.net - 17.07.2017

За многумина најголемиот на сите времиња, Роџер Федерер на убедлив начин го победи Марин Чилиќ во финалето на престижниот Вимблдон каде стигна после неколку маестрални потези. ...

Чилиќ: Никогаш не сум се повлекол, не сакав ниту денеска

Нова ТВ - 16.07.2017

Еден погрешен чекор предизвикаа солзи и бес кај Марин Чилиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон. Повредата на левата нога и болките што почна да ги чувствува во пределот на стопалото во паузата меѓу првиот и вториот сет ги урнаа надежите на ...

По пет години: Федерер го освои Вимблдон, осми пат во кариерата

24 Вести - 16.07.2017

Швајцарецот Роџер Федерер го освои Вимблдон и влезе во историјата како најтрофеен играч на престижниот тениски турнир во Лондон. Федерер до рекордната осма титула дојде со убедлива победа против Марин Чилиќ во финалето со 3-0 во сетови (6:3, 6:1, ...

Чилиќ: Два дена се борев со повредата

Дерби - 16.07.2017

Марин Чилиќ заслужено стигна до финалето на Вимблдон, но не успеа да го освои толку посакуваниот трофеј кој на крајот сепак му припадна на Рожер Федерер. Хрватскиот тенисер имаше проблеми и со повреда на ногата, поради која бара и лекарски тајм-аут.

Видео: Солзите на Марин Чилиќ го обиколија светот !

СуперСпорт - 16.07.2017

Финалето на Вимблдон заврши со голема победа од 3-0 во сетови на Роџер Федерер над Марин Чилиќ, но јунакот на денешниот натпревар беше хрватот кој два ипол сета играше повреден. „Никогаш во кариерата не сум се откажал, не сакав ниту денеска.

Федерер рекорден осми пат на тронот на Вимблдон

Телма - 16.07.2017

Роже Федерер по пет години пауза повторно го освои Вимблдон, осми пат во кариерата и влезе во историјата како најтрофеен тенисер на терените во „Сеанглискиот“ клуб во Лондон, оставајќи ги зад себе со седум во Опен ерата легендраниот Американец Пит ...

Федерер за историја и 19-ти Грен Слем во кариерата!

Спортски - 16.07.2017

Машкото финале на Вимблдон беше завршено без неизвесност, Роже Федерер стигна до титулата во голем стил, без изгубен сет од почетокот на турнирот. Најдобриот тенисер на сите времиња, Швајцарецот Роже Федерер денес осми пат во кариерата триумфираше ...

Федерер – никогаш не престанав да верувам

СуперСпорт - 16.07.2017

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер изјави денеска по освојувањето на Вимблдон 19 гренд-слем трофеј во кариерата, дека по неколку години без успех во најпрестижниот турнир во светот не е изгубена неговата верба и дека повторно може да стане шампион ...

Фото: Близначињата на Федерер го украдоа шоуто на Вимблдон

СуперСпорт - 16.07.2017

Роџер и Мирка имаат два пара близнаци кои денес присуствуваа на освојувањето на неговата 8-та титула на Вимблдон. Тие го свртеа вниманието на фоторепортерите и украдоа шоуто со нивните насмевките и фаци кои ги правеа за време на финалниот ...

Лихтштајнер го поздрави „Федерер од друга планета“ и го пецна Манџукиќ

Дерби - 16.07.2017

Социјалните мрежи експлодираа по новиот грен-слем трофеј на Рожер Федерер, а еуфоријата го зафати и неговиот сонародник Штефан Лихтштајнер. Фудбалерот на Јувентус го поздрави Федекс со зборовите: Сер Федерер од друга планета, честитки Супермен.

Мареј и Хингис најдобри на Вимблдон во мешани двојки

Екипа - 16.07.2017

Британскиот тенисер Џејми Мареј и Швајцарката Мартина Хингис го освоија Вимблдон во микс-дубл, откако во финалето ја совладаа финско-британската комбинација, Хенри Континен и Хедер Вотсон со 2-0 во сетови (6-4, 6-4).

Федерер по освојувањето на „Вимблдон“: Не можам да поверувам што се случи

Стандард - 16.07.2017

„Ова е многу посебен момент за нас како семејство, уште повеќе што и моите деца беа на трибините, иако тие не сфаќаат што точно се случи. Се надевам дека еден ден ќе разберат, изјави Роџер Федерер, откако Швајцарецот ја освои за рекорден осми пат ...

Тенис: Федерер постави рекорд и го освои својот осми Вимблдон

Нова ТВ - 16.07.2017

На финалето на Вимблдон вредно 2,5 милиони евра Швајцарецот Роже Федерер го освои својот 19-ти Гренд Слем и 8-ми Вимблдон. Со титулата која ја освои против Марин Чилиќ, Федерер стана и највозрасниот шампион.

Федерер по осми пат го освои Вимблдон

МКД - 16.07.2017

Роџер Федерер слави уште една голема титула, во финалето на Вимблдон со 3-0 во сетови го победи Марин Чилиќ и по рекорден осми пат го освои најголемиот тениски турнир. Најголемиот тениски ас, Роџер Федерер одигра уште еден маестрален турнир кој го ...

И големите плачат пред своите најблиски: Федерер неможеше да ги задржи солзите (Видео)

Спортклуб - 16.07.2017

Роџер Федерер денеска по освојувањето на 19 Грен слем трофеј во кариерата, неможеше да ги задржи солзите, пред неговите најблиски, кои беа на трибини, неколку метри од него. Федерер го доби во убедлив натпревар Марин Чилиќ, за кого Федерер истакна ...

Хингис и Џејми Мареј шампиони во мешани двојки на „Вимблдон“

Стандард - 16.07.2017

Претставникот на домаќините Џејми Мареј и Швајцарката Мартина Хингис ја освоија титулата во мешани двојки на Отвореното првенство на Велика Британија. Поставените под број 1 Мареј и Хингис во финалето ги победија минатогодишните шампиони Хенри ...

Федерер: Никогаш не престанав да верувам дека пак ќе го освојам Вимблдон

Екипа - 16.07.2017

Тој е најдобриот на сите времиња. Денеска стигна до рекордната 19.титула на гранслем турнирите, осма на Вимблдон. Ги надмина Пит Сампрас и Вилијам Реншоу, кои имаат по седум трофеи во Лондон.

Федерер: Чилиќ за мене е голем херој поради тоа што го направи

Дерби - 16.07.2017

Рожер Федерер по рекорден осми пат го крена најпрестижниот трофеј на Вимблдон, а со самото тоа стана убедливо најуспешниот тенисер во историјата на турнирот во Лондон кој има најголема традиција во белиот спорт.

Федерер без загубен сет до тронот на Вимблдон

СуперСпорт - 16.07.2017

Роџер Федерер го освои својот осми, рекорден трофеј на Вимблдон откако со 3:0 по сетови (6:3, 6:1, 6:4) славеше против Марин Чилиќ. Финалниот меч за жал го обележа повредата на хрватскиот тенисер кој на почетокот на вториот сет не можеше да ги скрие ...

Чилиќ: Никогаш не сум предал меч, па не сакав ни денес!

Gol.mk - 16.07.2017

Судејќи по одличните две седмици од него се очекуваше многу на денешниот финален натпревар на Вимблдон, но Марин Чилиќ наиде на екстра мотивиран Роџер Федерер и во три сета беше поразен од сега веќе осумкратниот освојувач на неофицијалното Светско ...

Федерер: Магично е да се освои турнирот без загубен сет

Gol.mk - 16.07.2017

Годините се само бројка за најуспешниот тенисер на сите времиња, Роџер Федерер. Тоа, швајцарскиот ас го потврди попладнево, кога по перфектен тенис го совлада најдобриот хрватски тенисер, Марин Чилиќ и заслужено по пет години повторно е освојувач на ...

Федерер е тениска машина: Го освои Вимблдон без загубен сет!

Екипа - 16.07.2017

Швајцарскиот ас Роџер Федерер е „кралот“ на Вимблдон. На надмоќен начин стигна до својот осми, рекорден, трофеј на терените на Ол Инганд клубот во Лондон, совладувајќи го Хрватот Марин Чилиќ со 3-0 во сетови (6-3, 6-1, 6-4).

Роџер Федерер ја освои осмата титула на Вимблдон

Макфакс - 16.07.2017

Роџер Федерер го освои Вимблдон и влезе во историјата како најтрофеен играч на најпрестижниот тениски турнир во светот. Федерер во финалето за 100 минути игра го победи Марин Чилиќ со 6:3, 6:1, 6:4.

Федерер, секоја чест! Го РАСТУРИ Чилиќ и по осми пат го освои Вимблдон!

Gol.mk - 16.07.2017

Иако се очекуваше вистински тениски спектакл на последниот ден на терените на „Олд ингланд клаб“, живата легенда, Роџер Федерер на еден начин ја расипа забавата на присутната публика на „Централниот терен“, откако за нешто повеќе од час и половина ...

Федерер по осми пат го освои трофејот на Вимблдон

А1 On - 16.07.2017

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер по рекорден осми пат е победник на Грен слемот Вимблдон. Швајцарецот попладнево во финалето на убедлив начин со 3-0 го совлада Хрватот Марин Чилиќ. Финалето го одбележа проблемот на хрватскиот тенисер со плускавци ...

Неуништливиот Федерер без загубен сет стигна до рекордна титула на Вимблдон!

Дерби - 16.07.2017

Рожер Федерер секогаш ќе се издвојува меѓу најдобрите играчи во историјата на тенисот, не само поради играта и генијалноста која ја прикажува низ сите овие минати години, туку и поради резултатите и успесите кои ги остварува на своја 35-годишна ...

Федерер: Ова е магично, следната година сакам да го бранам тронот

SportMedia - 16.07.2017

Роџер Федерер уште еднаш ги помести границите на тениската игра. Тој стана најстариот тенисер кој триумфирал на Вимблдон и прв кој успеал осум пати да го крене победничкиот трофеј. Швајцарецот играше феноменално во текот на целиот турнир, што ...

Вимблдон 2017: Ѕвезди на теренот, ѕвезди на трибините

Кајгана - 16.07.2017

Тенискиот турнир Вимблдон е едно од најголемите спортски случувања во годината, но и настан на кој се собира британскиот и светскиот џет сет. Членовите на кралското семејство, актери, пејачи, водители, спортски ѕвезди...

Федерер стана првиот тенисер со осум титули на Вимблдон

Нетпрес - 16.07.2017

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер со победата над Хрватот Марин Чилиќ во финалето на Вимблдон во неделата за еден час и 41 минута со 3:0 во сетови (6-3, 6-1 6-4) стана првиот играч кој осум пати го освои најпознатиот светски турнир.

Роџер е кралот на „Вимблдон“ – без загубен сет до 19 Грен слем титула во кариерата

Спортклуб - 16.07.2017

Швајцарецот Роџер Федерер е нов шампион на Вимблдон, откако денеска во големото финале го порази Марин Чилиќ од Хрватска. Конечниот исход на натпреварот беше 3:0 (6:3, 6:1, 6:4), Марин Чилиќ очигледно дека не беше целосно подготвен за ова големо ...

Класата е вечна - Федерер е „кралот“ на Вимблдон

SportMedia - 16.07.2017

Роџер Федерер уште еднаш ја покажа својата класа. Швајцарецот е освојувач на Вимблдон. За него ова е осма титула на најстариот тениски турнир во светот. Во финалето на Гренд слемот, Федерер со 3:0 во сетови го победи Марин Чилиќ.

Федерер триумфираше на Вимблдон и влезе во историјата

Стандард - 16.07.2017

Роџер Федерер го победи Марин Чилиќ во финалето на „Вимблдон“, откако го победи со 6:3, 6:1, 6:4 и на тој начин ја освои рекордната осма титула од турнирот. Уште поимпресивно е дека тоа го направи без да загуби ниту еден сет.

Осма титула во Вимблдон и 19. Грен слем трофеј – маестро Роџер Федерер!

Слободен Печат - 16.07.2017

Роџер Федерер го освои трофејот на Вимблдон и влезе во историјата како најтрофејниот играч на најпрестижниот тениски турнир. Швајцарецот до рекордната осма титула стигна со убедлива победа над Хрватот Марин Чилиќ со 6-3, 6-1, 6-4.

Никој како него - Федерер го прослави својот осми трофеј на Вимблдон

Оff.net - 16.07.2017

Роџер Федерер со право го носи епитетот Кралот на Вимблдон затоа што попладнево по осми пат во кариерата славеше на лондонскиот Гренд Слем, против Марин Чилиќ 3:0 во сетови 6:3, 6:1, ...

Федерер го прегази Чилиќ и ја освои 19. грен слем титула

Вечер - 16.07.2017

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер ја забележа осмата титула на грен слем турнирот Вимблдон, откако во фналето славеше против Хрватот Марин Чилиќ со 6:3, 6:1, 6:4 Со оваа победа, Федерер дојде до 19 грен слем титула во својата кариера.

Иванишевиќ до Чилиќ: Не би сакал да го загубиш финалето на Вимблдон, кој ги памети финалистите!?

Gol.mk - 16.07.2017

Марин Чилиќ стана вториот хрватски тенисер, по Горан Иванишевиќ во 2001 година, што стигнал до финалето на најпрестижниот тениски турнир, Вимблдон. Тие соработуваа цели три години, а пред денешното финале, Горан испрати моќна порака до својот ...

АТП: Федерер пред Ѓоковиќ, Мареј остана прв

Кајгана - 17.07.2017

Со рекордната осма титула на Вимблдон, Роџер Федерер напредуваше за две места на најновата АТП листа и сега се наоѓа на третата позиција. Федерер по Вимблдон ги „скокна“ Стан Вавринка и Новак Ѓоковиќ, кој остана на четвртото место, додека ...

Федерер се искачи на третата позиција на АТП ранг листата

Телевизија Нова - 17.07.2017

Победникот на Вимблдон Роџер Федерер бележи скок на најновата АТП ранг листа објавена денеска и од петтото се проби на третото место. Две места „падна“ Стан Вавринка, исто како и Милош Раониќ, додека во ТОП 10 влезе бугарскиот тенисер Григор ...

„Кралот“ Федерер стана вториот најстар тенисер кој го освоил Вимблдон

Република - 17.07.2017

Роџер Федерер одигра магичен тенис на турнирот на трева Вимблдон и докажа дека е како виното – што постар, толку подобар. Со освоениот трофеј, „Федекс“ испиша историја и стана најстариот освојувач на престижниот турнир во последните 87 години.

АТП: Скок на Федерер

Exclusive.mk - 17.07.2017

Со рекордната титула на Вимблдон Роже Федерер напредуваше две места на новата АТП рејтинг листа и сега е трет тенисер во светот. Федерер успеа да ги надмине Вавринка и Ѓоковиќ и сега е трет во светот зад Рафаел Надал и Енди Мареј.