TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија е за соработка со Русија, но нема алтернатива за ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев вели дека тој и владата остануваат на ставот дека стратегиската цел на Македонија се ЕУ и НАТО, но дека сакаат унапредување на односите со Русија. Овој коментар следува откако официјална Москва вчера сериозно реагираше на ...

Македонско – руска „хорор приказна“ како покритие за влез во НАТО

Алфа - 10.11.2017

Македонската влада, свесно или не, ги заострува односите со Руската Федерација. Ова е ставот на експертската јавност по неколкуте невнимателни изјави во последниот период. Македонската влада, свесно или не, ги заострува односите со Руската ...

Спасовски: Заев е под закана за атентат, иако никој му се нема закането

Курир - 10.11.2017

-Од 2015 година Заев е под постојани закани за атентат. Службите преземаат сериозни мерки за обезбедување на премиерот, но и за сите останати функционери“, рече Спасовски и додеде дека „сепак Заев користи многу помало обезбедување за разлика од ...

Кој го „убива“ Зоран Заев?

Фактор - 10.11.2017

Како и што можеше да се очекува не помина ни една недела, а од официјална Москва стигна одговор на она што нашиот премиер Зоран Заев го искажа во интервјуто за радиото „Антена М“ во Подгорица.

Заканите до Заев, „бомбите“ и името во фокусот на медиумите

Р.С.Европа - 09.11.2017

Медиумите пишуваат - Министерот Спасовски објави дека Заев бил под закани од атентат уште од 2015, понатаму за пресудата проти разузнавачот Грујевски и за одлуката „бомбите“ да се користат како докази во случајот против поранешната министерка ...

Амбасада на Русија: Изјавите на Заев нанесуваат штета на соработка меѓу двете земји

Нетпрес - 09.11.2017

Изјавите на премиерот на Македонија наидоа на остра реакција од страна на Руската Федерација. Имено, Заев во интервју за црногорското радион „Антена-М“ на 5 ноември. Во соопштението на амбасадата на Руската Федерација се вели дека во Русија секогаш ...

Захарова: Москва не му спрема атентат на Заев (Видео)

Република - 09.11.2017

За Русија изјавата на Македонскиот премиер со која се најавува одговор на Москва на македонскиот влез во НАТО е штетна. За Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова изјавата на Заев е дел од апсурдните вести кои ...

Влада на РМ: Укажувањата за ликвидација Заев не ги доведе во релација со Руската Федерација

Орбис - 09.11.2017

Владата на Република Македонија испрати соопштение во врска со реакциите на Руската Федерација на изјавите на Зоран Заев. „Стратешка определба и интерес на Република Македонија е членството во НАТО алијансата и во Европската унија.

Захарова: Изјавата на Заев за негова ликвидација е само обид за самореклама

Newsroom - 09.11.2017

Изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека Русија наводно подготвувала негова ликвидација се неосновани инсинуации и обид за самореклама, изјави Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи.

Руската амбасада со реакција за изјавите на Заев: Однесувањето на Заев е недозволиво и за жалење!

Република - 09.11.2017

Изјавите на премиерот на Македонија наидоа на остра реакција од страна на Руската Федерација. Имено, Заев во интервју за црногорското радион „Антена-М“ на 5 ноември. Во соопштението на амбасадата на Руската Федерација се вели дека во Русија секогаш ...

ВЛАДАТА РЕАГИРА: Заев не ги доведе укажувањата за ликвидација во релација со Русија

Sky - 09.11.2017

-Стратешка определба и интерес на Република Македонија e членството во НАТО алијансата и во Европската унија. Во исто време, Владата на Република Македонија е сериозно посветена и кон градење пријателски односи и соработка со Руската Федерација на ...

ПО ИЗЈАВИТЕ НА ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ЗА АТЕНТАТ: Вечерва се огласи РУСИЈА, еве што порачаа!

Sky - 09.11.2017

Руската aмбасада во Скопје ги отфрли како неосновани тврдењата на премиерот Зоран Заев, кој во интервју за црногорското радио „Антена-М“ од 5 ноември оваа година посочил на Руската Федерација за вмешаност во обиди за негова „ликвидација“.

Заев во ниту еден момент не ги доведе во врска заканите со атентат со Русија, велат од Владата

Позитив.мк - 10.11.2017

Изјавата на премиерот Зоран Заев за црногорискиот медиум се темели на искуствата од регионот и на реакциите на Руската Федерација при зачленувањето на други земји од регионот во НАТО, стои во соопштението на Владата по вчерашната реакции на Москва ...

Влада: Укажувањата за ликвидација, Заев не ги доведува во релација со Русија

Стандард - 09.11.2017

Владата на Република Македонија преку соопштение нагласува дека премиерот Зоран Заев во интервјуто за црногорскиот медиум во ниту еден момент не ги доведува укажувањата за ликвидација кон него во било каква релација со Руската Федерација.

Руска амбасада: Русија не е вмешана во никакви обиди за „ликвидација“ на Заев

Точка - 09.11.2017

Руската aмбасада во Скопје ги отфрли како неосновани тврдењата на премиерот Зоран Заев, кој во интервју за црногорското радио „Антена-М“ од 5 ноември оваа година посочил на Руската Федерација за вмешаност во обиди за негова „ликвидација“.

Влада на РМ: Укажувањата за ликвидација, Заев не ги доведува во релација со Русија

Либертас - 09.11.2017

Владата на Република Македонија преку соопштение нагласува дека премиерот Зоран Заев во интервјуто за црногорскиот медиум во ниту еден момент не ги доведува укажувањата за ликвидација кон него во било каква релација со Руската Федерација.

Руската амбасада со реакција на интервјуто на премиерот Заев за црногорското радио „Антена-М“

Кумановски м. - 09.11.2017

loading... Руската Амбасада во Скопје денеска преку соопштение ги отфрли како неосновани и ги смета за недозволиви тврдењата на премиерот Зоран Заев дека Руската Федерација наводно била вмешана во обиди за „ликвидација“ и подготвувала такви акции ...

Влада на РМ: Уажувањата за ликвидација, Заев не ги доведува во релација со Русија

Кумановски м. - 09.11.2017

loading... Владата на Република Македонија преку соопштение нагласува дека премиерот Зоран Заев во интервјуто за црногорскиот медиум во ниту еден момент не ги доведува укажувањата за ликвидација кон него во било каква релација со Руската Федерација.

Владата со свој став за изјавата на руската амбасада во врска со заканите за атентат на Заев

iPortal - 09.11.2017

Во интервјуто за црногорскиот медиум, претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во ниту еден момент не ги доведува укажувањата за ликвидација кон него во каква било релација со Руската Федерација, реагира македонската Влада на ...

Москва: Изјавите на Заев, ваквите тврдења се неосновани и ги сметаме за недозволиви

Локално - 10.11.2017

Oбидот Русија да се претстави како вмешана во обиди за ликвидација на Зоран Заев е неоснован и штети на односите меѓу двете земји, се вели во реакцијата на амбасадата на Руската Федерација во Македонија на делот од интервјуто на македонскиот премиер ...

Влада на РМ: Укажувањата за ликвидација, Заев не ги доведува во релација со Русија

24 Вести - 10.11.2017

Владата на Република Македонија преку соопштение нагласува дека премиерот Зоран Заев во интервјуто за црногорскиот медиум во ниту еден момент не ги доведува укажувањата за ликвидација кон него во било каква релација со руската федерација.

Реакција на Владата: Заев укажувањата за ликвидација не ги доведе во релација со Русија

Точка - 09.11.2017

Заев во ниту еден момент не ги доведе укажувањата за негова ликвидација во каква било релација со Руската Федерација, појаснуваат од Владата на Република Македонија по реакциите на руската амбасада во Скопје во врска со интервјуто дадено за ...

Руска амбасада: Изјавите на Заев ја уриваат довербата меѓу двете земји

AKO - 11.11.2017

Со зачуденост и загриженост истакнуваме дека во интервјуто на господин Зоран Заев за црногорското радио ,,Антена-М, од 5 ноември, во контекстот на минатогодишните настани во Црна Гора, шефот на македонската влада, повикувајќи се на некои „рапорти“ и ...

Влада на РМ: Изјавите на Заев за негова ликвидација не се во релација со Руска Федерација

AKO - 11.11.2017

Стратешка определба и интерес на Република Македонија e членството во НАТО алијансата и во Европската унија. Во исто време, Владата на Република Македонија е сериозно посветена и кон градење пријателски односи и соработка со Руската Федерација на ...