TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев води политика по желба на албанските националисти

Курир - 21.04.2017

СДСМ се уште не се откажува од идејата на насилен пат да избере претседател на Собранието, со цел да ги испорачаат барањата за кои се задолжиле. Поради ова тие се спремни со насилно сценарио да дојдат на власт.

Дачиќ за вестите за „голема Албанија“: Тоа е главната закана за мирот на Балканот

МКД - 21.04.2017

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ синоќа од Европската Унија, САД и Велика Британија побара да реагираат на изјавите на албанските, косовските и политичарите на трите општини на југот на Србија за обединување со Албанија.

Дачиќ за големата закана за мирот: Целта им е голема Албанија, го придодадоа Ниш, утре ќе сакаат и Скопје, Улцин, Епир

Точка - 21.04.2017

Првиот потпретседател на Владата на Србија и шеф на дипломатијата, Ивица Дачиќ, денес изјавил, реагирајќи на изјавите на албанските политичари за обединување на делови од Србија со Албанија, дека тие политичари стануваат главна закана за мирот и ...

Албанскиот лидер од Бујановац ги предупреди Србите да бидат задоволни што Албанците сѐ уште не го побарале Ниш

Макфакс - 21.04.2017

Претседателот на Националниот совет на Албанците во Бујановац, Источна Србија, Јонуз Муслиу, ги предупреди Србите дека треба да се задоволни ако Албанците не побараат да го земат Ниш и се задоволат само со обединување на Албанија и Косово и со ...

Дачиќ: Целта им е голема Албанија, го придодадоа Ниш, утре ќе сакаат и Скопје, Улцињ, Епир

Нетпрес - 21.04.2017

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека Европската унија, САД и Велика Британија ќе бидат дирекно одговорни за последиците доколку не реагираат на изјавата на албанските политичари за обединување на Албанија и на Косово.

Бараат војна: Албанците се закануваат дека ќе го земат Ниш, а ЕУ молчи за тоа

Press24 - 21.04.2017

Првиот човек на Бујановиќ Јонуз Муслију им порача на Србите да бидат благодарни што Албанците не го бараат и Ниш и дека покрај Косово Албанија треба да го припои и Прешево. Муслију за тамошните медиуми потврди дека во целост ја поддржува политиката ...

Дачиќ: ЕУ, САД и Велика Британија ќе бидат директно одговорни за последиците

Канал5 - 21.04.2017

ЕУ, САД и Велика Британија ќе бидат директно одговорни за последиците, ако не реагираат на изјавата на албанските политичари за обединување на Албанија, косово и три општини во јужна Србија, тврди српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, ...

Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови

Телевизија Нова - 21.04.2017

Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа, оцени српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги изјавите за можно обединување на Албанија и Косово.

Дачиќ ги повика ЕУ, САД и Британија да реагираат на изјавите за „голема Албанија“

Мета - 20.04.2017

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска изјави дека Европската Унија, САД и Велика Британија ќе бидат директно одговорни за последиците доколку не реагираат на последните изјави на албански политичари за соединување на ...

ДАЧИЌ ЗГРМИ: Целта е Голема Албанија, го додадоа Ниш, утре ќе сакаат и Скопје, Улцињ, Епир

Телеграф - 20.04.2017

Според Дачиќ, политичарите Албанци отворено признаа дека Прешевската долина треба да е дел од Голема Албанија и дека всушност тоа е крајната цел Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ остро ја осуди изјавата на претседателот на општина ...

Зоран Заев слугува на желбите на албанските националисти

Пулс24 - 21.04.2017

СДСМ се уште не се откажува од идејата на насилен пат да избере претседател на Собранието, со цел да ги испорачаат барањата за кои се задолжиле. Поради ова тие се спремни со насилно сценарио да дојдат на власт.

Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови

Сител - 21.04.2017

Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа, оцени српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги изјавите за можно обединување на Албанија и Косово.

НОВА ПРОВОКАЦИЈА: Прешевската долина и Ниш треба да се дел од Голема Албанија

Телеграф - 20.04.2017

Без Ниш ова не е Голема Албанија и Србија треба да ни биде благодарна што Албанците сакаат обединување само на Албанија, Косово и Прешевската долина-вели претседателот на општина Бујановац, Муслују Претседателот на општина Бујановац, Јонус Муслију ...

Дачиќ бара осуда за големо албанските идеи

Фактор - 21.04.2017

Шефот на грчката дипломатија, Ивица Дачиќ вчера изјави дека Европската Унија, САД и Велика Британија ќе бидат директно одговорни за последиците доколку не реагираат на последните изјави на албански политичари за соединување на Албанија, Косово и на ...

Дачиќ: Целта им е голема Албанија, го додадоа Ниш, утре ќе сакаат и Скопје, Улциљ, Епир

Република - 20.04.2017

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ вели дека ЕУ, САД и Велика Британија ќе бидат дирекно одговорни за последиците доколку не реагираат на изјавата на албанскиот политичар, мислејки на изјавата за обединување на Албанија и на Косово кажана од ...

Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови

А1 On - 21.04.2017

Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа, оцени српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги изјавите за можно обединување на Албанија и Косово.

Дачиќ: Целта им е голема Албанија, го додадоа Ниш, утре ќе сакаат и Скопје, Улциљ, Епир

Курир - 20.04.2017

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ вели дека ЕУ, САД и Велика Британија ќе бидат дирекно одговорни за последиците доколку не реагираат на изјавата на албанскиот политичар, мислејки на изјавата за обединување на Албанија и на Косово кажана од ...

Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови

ТВ21 - 21.04.2017

Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа, оцени српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги изјавите за можно обединување на Албанија и Косово.

Дачиќ: Целта им е голема Албанија, го додадоа Ниш, утре ќе сакаат и Скопје

Press24 - 20.04.2017

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ вели дека ЕУ, САД и Велика Британија ќе бидат дирекно одговорни за последиците доколку не реагираат на изјавата на албанскиот политичар, мислејки на изјавата за обединување на Албанија и на Косово кажана од ...

Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови

Локално - 21.04.2017

Колку за пропагандите и мечтите! Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа, оцени српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги изјавите за можно обединување на Албанија и ...

Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови

Макфакс - 21.04.2017

Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа оцени српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги изјавите за можно обединување на Косово и Албанија.

Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови

+инфо - 21.04.2017

Според Дачиќ „координиратите изјави“ на Еди Рама, Хашим Тачи и Јонуз Муслиу покажуаат дека „Голема Албанија е цел на сите Албанци“. Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа, оцени српскиот вицепремиер и ...

Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови

Либертас - 21.04.2017

Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа, оцени српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги изјавите за можно обединување на Албанија и Косово.

ДАЧИЌ: Албанците треба добро да си ги одмерат своите зборови

Телеграф - 21.04.2017

Албанците би требало добро да си ги одмерат своите зборови бидејќи на меѓународната сцена веќе ги нема нивните заштитници, кои ја бомбардираа Србија за да ѝ го одземат Косово. Тоа нема да се повтори никогаш повеќе, рече Дачиќ Албанските политичари ...

Дачиќ: Целта е Голема Албанија, го додадоа Ниш, утре ќе сакаат и Скопје, Улцињ, Епир

Press24 - 21.04.2017

Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа, оцени српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги изјавите за можно обединување на Албанија и Косово.

Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови

Алфа - 21.04.2017

Она за што зборуваат албанските политичари за среќа е само мечта. Но, искуството не учи колку е кус патот од мечтата до кошмарот, додаде српскиот министер за надворешни работи. Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и ...