TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Родителите на децата со посебни потреби остануваат во шаторите

24 Вести - 21.04.2017

По првата ноќ помината под отворено небо, родителите на децата со посебни потреби се сретнаа со пратениците и од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ. На средбите добија ветувања од двете страни, но сепак не се откажуваат од намерата да спијат пред Собранието, со ...

Родителите на децата со пречки во развој чекаат чудо од политичарите

+инфо - 21.04.2017

Родителите раскажуваат потресни приказни и реагираат дека државата не им овозможува подостоинствен живот на нивните болни деца. Девојчето имаше две години кога почина син ми, односно татко и, а кога наполни осум години, мајка и го остави, се омажи.

Пратенците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата остварија средба во Собрание со родителите на децата со посебни потреби

Курир - 21.04.2017

Во текот на денешниот ден во Собранието на Република Македонија, се оствари договорениот состанок помеѓу родителите на децата со посебни потреби, претставници од граѓански здруженија за заштита на лицата со посебни потреби и пратениците на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Фросина Ременски ја дефокусира јавноста

Макфакс - 21.04.2017

По денешената посета на екс-министерката Фросина Ташевска Ременски на децата со пречки во развојот, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ. Реакцијата oд Лилјана Кузмановска ви ја пренесуваме интегрално: Децата со посебни потреби, лицата со инвалидност, нивните ...

Партиите ветуваат остварување на барањата на семејствата на деца со посебни потреби кои кампуваат пред собранието

Сител - 21.04.2017

Децата со посебни потреби станаа видливи откако нивните родители поставија шатори во паркот Жена борец. По ноќта под ведро небо, денеска за нив се заинтересираа народните избраници, невладини и владини институции и граѓански здруженија.

Децата со пречки во развојот и натаму низ институционален лавиринт

Макфакс - 21.04.2017

Исти, но, сепак, различни. Прифатени, но не и интегрирани. Впишани во законите, но само на хартија. Вака родителите ја опишуваат ситуацијата во која се наоѓаат заедно со своите деца кои имаат пречки во развојот.

(ВИДЕО) Ременски на средба со родителите кои протестираат: Ќе работиме преку партнерства

А1 On - 21.04.2017

Дел од пратениците на СДСМ и коалицијата предводени од пратеничката Фросина Ременски денеска ги посетија родителите на деца со посебни потреби кои протестираат пред Собранието на Р.Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ смета дека Ременски нема право да зборува за децата со посебни потреби (ВИДЕО)

Стандард - 21.04.2017

„Фросина Ременски имаше доволно време во МТСП да направи нешто за ранливите категории на граѓани но својот мандат како министер го заврши со 0 релизирани проекти“, изјави денеска Лилјана Кузмановска.

Ременски најави посебни центри за аутизам и за Даунов синдром (ВИДЕО)

+инфо - 21.04.2017

Новата влада ќе го зголеми надоместокот за 50% за родителите на децат со посебни потреби. За 50% ќе се зголеми надоместокот за заштита на правата на лицата со попреченост, ќе се избрише старосната граница од 26 години за правата на родителите на ...

Пратениците ги посетија родителите на децата со посебни потреби пред Собранието

24 Вести - 21.04.2017

Откако ноќта ја минаа под отворено небо родителите на децата со посебни потреби беа посетени од пратениците на СДСМ кои дојдоа во паркот Жена борец и се потпишаа на петицијата за исполнување на нивните барања.

Родителите на деца со посебни потреби на средба со пратениците

МРТ - 21.04.2017

Родителите на децата со посебни потреби вчера ги поставија шаторите пред Собранието и ја поминаа првата ноќ под отворено небо. Апелираат државата да им излезе во пресрет, за да им се подобрат условите за живот на нивните најмили.

Ременски најави посебни центри за аутизам и за Даунов синдром

10без10 - 21.04.2017

Фросина Ременски од СДСМ, која ја предводеше делегацијата на СДСМ и коалицијата, која ги посети родителите кои кампуваат во Жена парк во Скопје. Таа најави формирање посебни центри за аутизам, за Даунов синдром и целосно реафиримирање на постоечките ...

Родителите на децата со попреченост ја минаа првата ноќ под ведро небо

24 Вести - 21.04.2017

Една ноќ под отворено небо, не може да се спореди со маките низ кои поминуваме по 24 часа на ден – велат родителите на децата со посебни потреби кои ќе кампуваат спроти Собранието се додека нивните барања не се исполнат.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата вчера ги посетија родителите на децата со посебни потреби и договорија средба ...

Курир - 21.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата вчера ги посетија родителите на децата со посебни потреби и договрија средба во Собрание. Во текот на вчерашниот ден веднаш по поставувањето на камповите пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалцијата „За подобра ...

Ременски: Наш приоритет ќе биде системскo решавање на проблемите на лицата со посебни потреби (ВИДЕО)

Стандард - 21.04.2017

„Не смееме и нема да дозволиме парцијално решавање на проблемот на лицата со посебни потреби, децата со Даунов синдром, децата со аутизам, и секаков вид друга попреченост. Затоа што сите години наназад парцијално се пристапуваше кон сегментарно ...

Родителите на децата со посебни потреби ја поминаа првата ноќ пред Собрание

Press24 - 21.04.2017

Родителите на децата со посебни потреби вчера ги поставија шаторите пред Собранието и ја поминаа првата ноќ под отворено небо. Тие спиеја во Паркот Жена Борец и остануваат таму додека не се исполнат нивните барања целата мака да не ја носат на свои ...

Се бараат измени во Законот за лица со посебни потреби

МРТ - 21.04.2017

Родители на деца со посебни потреби бараат отворање на дневни центри и вработување на соодветен персонал. Родители на деца со посебни потреби од вчера поставија шатори пред македонското Собрание. Велат дека ќе останат до сабота.

Стравови кај децата на училишна возраст

Мама365 - 21.04.2017

Училиштето за детето претставува вистински прв голем предизвик, бидејќи мора да преземат одговорност за сопствениот успех и училишни обврски. Стравот кој тогаш се јавува често е поврзан со мислењето на другите за нас и доверба во сопствените ...

Улога на родителите во искажување на детските стравови

Мама365 - 21.04.2017

Важно е родителите да ги прифатат стравовите како дел од растењето на децата и фаза која поминува и да настојуваат да го охрабрат детето да ги изрази чувствата.Со нивно искажување и поддршка, стравот ќе се намали.

На детето треба да му се даде можнос да избира, но да се знае кога и како

Мама365 - 21.04.2017

За развој на детето и самостојно донесување на одлуки, чувство на самоконтрола и самодоверба кои одат рака под рака со самостојноста се важни за време на растењето на децата.Родителите треба да создаваат ситуации во кои децата ќе имаат можност да ...

Колку приватност им треба на адолесцентите

Мама365 - 21.04.2017

Во адолесценцијата младите се чувствителни на својата интима. Важно им е родителите да ги остават на мира да имаат свое сигурно катче во кое можат да се повлечат. Обезбедувањето на тоа катче не значи дека треба да бидете емоционално студен и ...

Родителите на децата со посебни потреби остануваат во шаторите

Репортер - 21.04.2017

По првата ноќ помината под отворено небо, родителите на децата со посебни потреби се сретнаа со пратениците и од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ. На средбите добија ветувања од двете страни, но сепак не се откажуваат од намерата да спијат пред Собранието, со ...

Родителите на децата со пречки во развој чекаат чудо од политичарите

10без10 - 21.04.2017

Девојчето имаше две години кога почина син ми, односно татко и, а кога наполни осум години, мајка и го остави, се омажи. Ми го оставија јас да се грижам за него. Има правено седум операции на колк.

Пратенците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата остварија средба во Собрание со родителите на децата со посебни потреби

Пулс24 - 21.04.2017

Во текот на денешниот ден во Собранието на Република Македонија, се оствари договорениот состанок помеѓу родителите на децата со посебни потреби, претставници од граѓански здруженија за заштита на лицата со посебни потреби и пратениците на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ременски нема право да зборува за децата со посебни потреби бидејќи не направи ништо за нив

А1 On - 21.04.2017

„Децата со посебни потреби, лицата со инвалидност, нивните семејства и сите социјално ранливи групи на граѓани го заслужуваат целосното внимание и грижа од страна на институциите. ВМРО-ДПМНЕ досега реализираше огромен број на проекти за подобрување ...

СДСМ:Приоритет е решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби

Нова ТВ - 21.04.2017

Пратеничката група на СДСМ и коалицијата денеска излезе со конкретни предлози и конкретни мерки како приоритет за работа во програмата на идната Влада на Република Македонија за решавање на проблемите на лицата со посебни потреби.

Пратениците ги посетија родителите на децата со посебни потреби пред Собранието

Локално - 21.04.2017

Откако ноќта ја минаа под отворено небо родителите на децата со посебни потреби беа посетени од пратениците на СДСМ кои дојдоа во паркот Жена борец и се потпишаа на петицијата за исполнување на нивните барања.

Родителите на децата со попреченост прва ноќ под ведро небо

Алсат-М - 21.04.2017

Една ноќ под отворено небо, не може да се спореди со маките низ кои поминуваме по 24 часа на ден – велат родителите на децата со посебни потреби кои ќе кампуваат спроти Собранието се додека нивните барања не се исполнат.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата вчера ги посетија родителите на децата со посебни потреби и договорија средба ...

Маркукуле - 21.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата вчера ги посетија родителите на децата со посебни потреби и договрија средба во Собрание. Во текот на вчерашниот ден веднаш по поставувањето на камповите пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалцијата „За подобра ...

Протест на родители на деца со посебни потреби: „Кампуваме пред совеста на тие што може да ни помогнат“

Факултети - 20.04.2017

Со тридневно кампување пред Собранието на Република Македонија родители на деца со посебни потреби, како што велат, ќе се обидат да го свртат вниманието на политичарите за нивните деца да станат видливи за нив.

Ќе ги видат ли пратениците децата со попреченост?

Р.С.Европа - 20.04.2017

Три дена ќе кампуваат пред Собранието, родителите на деца со посебни потреби, а целта им е, како што велат, нивните деца заборавени од државата да станат видливи за политичарите.Тие бараат системските решенија со кои ќе им се олесни животот на ...

Револт и протести на родителите на деца со попреченост

24 Вести - 20.04.2017

Никола има 13 години и има Даунов синдром. Тој е еден од многуте деца во земјава што се со посебни потреби. Оди редовно во училиште и е прифатен од соучениците и наставниците, но нема доволно внимание за него во училиштето колку што му е потребно.

Како до подобра добросостојба на децата за подобри училишни резултати

Karas4training - 20.04.2017

Совршената формула до која дошле многу истражувачи на ова поле вклучува: Игра, Одмор и Квалитетно време со семејството... 1. Игра Децата најмногу учат низ игра, па не е зачудувачки што самиот процес им помага да: ● Научат да решаваат разни проблеми; ...

ВИДЕО: Родителите на децата со пречки во развојот бараат итни промени, три дена ќе кампуваат спроти Собрание

А1 On - 20.04.2017

Здружението „Сплотени срца“ и родителите на деца со пречки во развојот во знак на протест поради како што велат не почитување на правата на децата со посебни потреби од страна на државата, поставија шатори во паркот „Жена борец“ спроти Собранието ...

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува сè додека не им бидат исполнети барањата

Макфакс - 20.04.2017

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува во „Жена парк“, наспроти највисокиот законодавен дом во државата, со цел некој да го чуе нивниот крик. Тие се залагаат „при очи да ги видат, при уши да ги слушнат“ нивните барања, кои се ...

[Видео] Камп спроти Собрание – родителите бараат институционална помош за децата со посебни потреби

Радио МОФ - 20.04.2017

Потребата од квалитетна терапија и од испитувања, стручен кадар кој ќе им помогне во грижата за децата со посебни потребни, до сместувањето за повозрасната категорија на деца со посебни потреби, се само дел од проблемите за кои не е најдено ...

ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕ: Родители на деца со попреченост бараат центри за згрижување и промена на закони (ФОТО)

Телеграф - 20.04.2017

Едно од барањата е да им се обезбеди иднина на децата со посебни потреби по смртта на родителите, и тоа преку нивниот имот, кој би ѝ го отстапиле на државата, а за возврат таа да се грижи за нив до крајот на животот, со тоа што ќе им даде пристојни ...

Тридневен протест за поголеми права на лицата со посебни потреби...

Н.Македонија - 20.04.2017

Тридневен протест за поголеми права на лицата со посебни потреби Родителите на децата со посебни потреби најавија дека денес со мирен собир ќе го привлекуваат вниманието на јавноста кон нивните секојдневни проблеми.

Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

Сител - 20.04.2017

Стојановска Сузана е невработена и самохран родител на шестооделенецот Никола кој има Даунов синдром. Живеат под кирија и вели дека целокупната грижа за своето дете со посебни потреби е на нејзини плеќи.

Протест на родителите на децата со специјални потреби

МРТ - 20.04.2017

Протест пред Законодавниот дом на родителите на децата со специјални потреби. Бараат изменување на законот со отворање на дневни центри и вработување соодветен персонал. Ресорниот министер вели дека има можност за остварување на барањето.

Заедничко слободно време со децата

Мама365 - 20.04.2017

Важно за родителите е да не заборават да поминуваат слободно време со своето дете и да не се врти се околу училиштето и оценките, бидејќи кога училиштето е главна тема, децата најчесто губат мотивација за работа и пружаат отпор.

Родителите на деца со посебни потреби доставија барања до институциите на државата

Телевизија Нова - 20.04.2017

Родителите на деца со посебни потреби денеска пред Собранието на Република Македонија поставија шатори во кои ќе престојуваат три дена и ќе ги повторуваат барањата кои како што велат ги доставиле до сите релевантни институции и до партиите пред ...

Успехот на децата не треба да се гледа само низ оценките

Мама365 - 20.04.2017

Училишните обврски се едни од првите развојни задачи со кои децата ја потврдуваат сопствената способност и неретко, оценките се сметаат за доказ на нивната спосбност. Оценките секако се важни, а наставниците и родителите често создаваат мислење за ...

Детето треба да биде што повеќе самостојно

Мама365 - 20.04.2017

На детето, помошта од родителите му е потребна, но важно е само да учи и да ги извршува своите обврски. Затоа е потребно да се охрабри што повеќе да работи самостојно. Тоа не значи дека родителите целата грижа за училиштето ќе му ја препуштат на ...

Родителската љубов и успехот на училиште

Мама365 - 20.04.2017

Како што е училишниот успех важен за развојот на самодовербата на детето, така за родителското доживување на успехот и очекувањето од детето, зависи и доживувањето на детето на самото себе и сопственото постигнување.

Кузманоска: Лицата со посебни потреби заслужуваат целосно внимание од институциите

Press24 - 21.04.2017

Интегрален текст од прес конференција за медиуми, која се одржа денес, во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, при што се обрати г-ѓа. Лилјана Кузмановска. Децата со посебни потреби, лицата со инвалидност, нивните семејства и сите ...

(ВИДЕО) Ременски: Приоритет на новата Влада е системскo решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби!

А1 On - 21.04.2017

„Почитувани родители коишто се собрани во Жена парк да кампуваат за правата на своите деца, пратеничката група на СДСМ и коалицијата што го претставува парламентарното мнозинство во Собранието на Република Македонија, денеска излегува со конкретни ...

Родителите на децата со попреченост ја минаа првата ноќ под ведро небо

Локално - 21.04.2017

Една ноќ под отворено небо, не може да се спореди со маките низ кои поминуваме по 24 часа на ден – велат родителите на децата со посебни потреби кои ќе кампуваат спроти Собранието се додека нивните барања не се исполнат.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата вчера ги посетија родителите на децата со посебни потреби и договорија средба ...

Press24 - 21.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата вчера ги посетија родителите на децата со посебни потреби и договрија средба во Собрание. Во текот на вчерашниот ден веднаш по поставувањето на камповите пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалцијата „За подобра ...

Родителите на децата со посебни потреби кампуваат пред Собранието – итно да се создадат услови

Позитив.мк - 21.04.2017

Со тридневно кампување пред Собранието на Република Македонија родители на деца со посебни потреби ќе се обидат да го свртат вниманието на политичарите за нивните деца да станат видливи за нив.