TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган до САД: Немаме потреба од вас

+инфо - 13.10.2017

- Немаме потреба од вас. Доволно стоиме цврсто - порача Ердиган на средбата со окружни гувернери во Анкара. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор ...

Путин: Трговијата меѓу Русија и Германија се зголеми една четвртина

Алсат-М - 12.10.2017

Рускиот претседател Владимир Путин е задоволен што, и покрај тешкотиите во политичките односи меѓу Руската Федерација и Сојузна Република Германија, економската соработка меѓу двете земји продолжува и расте.

Путин во ноември на средба со Рохани и Алиев во Техеран

Р.С.Европа - 12.10.2017

Рускиот претседател Владимир Путин на 1 ноември планира да го посети Техеран и да учествува на состанок со неговите колеги од Иран и Азербејџан. Портпаролот на Путин Дмитриј Песков денеска изјави дека подготовките се во тек, соопштуваат руските ...

Уживаат во луксуз: Ова се децата на Ердоган (ФОТО)

Телевизија Нова - 12.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердогани и неговата сопруга имаат четири деца. Ќерките Езру и Сумеј и синовите Бурак и Билал Неговите деца се познати по хуманитарната работа и назначувањето на образованите на турската жена како и на лицата со ...

(ВИДЕО) ДОДЕКА ПОРОШЕНКО ЗБОРУВА: Ердоган заспа на прес-конференција?

Фактор - 12.10.2017

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган го фати дремка на прес - конференција со украинскиот претседател, Петро Порошенко. На видеото кое се рашири на социјалните мрежи, се гледа како Ердоган иако очите му се затвораат, се труди да не заспие.

Американците не се откажуваат, но дали и Ердоган мисли така? Напорно работиме Турција да остане наш сојузник

Точка - 12.10.2017

Американскиот министер за одбрана порача дека неговата земја напорно работи за Турција да остане ориентирана кон САД, но и против нивните заеднички непријатели. Американскиот министер за одбрана, Џим Матис, изјави дека воените односи помеѓу ...

Ердоган задрема на прес-конференција (ВИДЕО)

МКД - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган речиси заспа на конференција за новинарите со претседателот на Украина, Петро Порошенко. Додека неговиот украински колега одговараше на прашањата на новинарите на конференцијата за медиумите, Ердоган се ...

Ердоган: САД кријат сомнително лице во Конзулатот во Истанбул

Телевизија Нова - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително лице“, кое е поврзано со исламскиот проповедник Фетлух Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатогодишниот обид за преврат.

По децении недоверба, се подобруваат односите меѓу Белград и Анкара

Вечер - 12.10.2017

Западните агенции јавија дека претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган бил срдечно пречекан за време на посетата на Србија и констатираа дека односите на Белград и Анкара се подобриле во текот на последните години по повеќедецениската ...

Ердоган на Балканот: нов отомански поход?

МКД - 12.10.2017

Враќањето на историските империи одамна е омилена тема во написите на западните експерти за Балканот. ЕУ, раскината од кризи, го губи тлото под нозе, ни рекоа, а овој јаз го пополнуваат Русија и Турција.

Ердоган до САД: Немаме потреба од вас

Алсат-М - 13.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор против Турција. – Немаме потреба од вас. Доволно стоиме цврсто, порача Ердиган на средбата, додавајќи дека САД ...

Путин: Трговијата меѓу Русија и Германија се зголеми една четвртина

Алфа - 12.10.2017

Рускиот претседател Владимир Путин е задоволен што, и покрај тешкотиите во политичките односи меѓу Руската Федерација и Сојузна Република Германија, економската соработка меѓу двете земји продолжува и расте.

Турскиот претседател Ердоган ја заврши посетата на Србија

Р.С.Европа - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган синоќа ја заврши дводневната посета на Србија во чии рамки престојуваше и во Нови Пазар. Турската делегација имаше низа билатерални состаноци со српскиот државен врв, како и со српски стопанственици.

(ВИДЕО) Претседателот на Туркмeнистан му подари прекрасно кутре на Владимир Путин за 65. роденден

еМагазин - 12.10.2017

Претседателот на Туркменистан, Гурбангулу Бердимукхамедов вчера му подари кутре на рускиот претседател Владимир Путин по повод неговиот 65. роденден. Инаку, Владимир Путин е роден на 7 октомври 1952 година, во Ленинград, СССР (денешен Санкт ...

Ердоган задрема на прес-конференција (ВИДЕО)

Република - 12.10.2017

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган го фати дремка на прес – конференција со украинскиот претседател, Петро Порошенко. На видеото кое се рашири на социјалните мрежи, се гледа како Ердоган иако очите му се затвораат, се труди да не заспие.

Го исцрпи ли „Осман Ага“, Ердоган заспа за време на прес конференција во Украина

Канал5 - 12.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган заспа за време на прес-конференцијата со украинскиот колега, Петро Порошенко. Додека Порошенко одговараше на прашањата на новинарите на конференцијата за медиумите, Ердоган се бореше да остане буден, но сепак ...

Ердоган: САД кријат сомнително лице во Конзулатот во Истанбул

А1 On - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително лице“, кое е поврзано со исламскиот проповедник Фетлух Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатогодишниот обид за преврат.

Турција се враќа на Балканот, овој пат преку Србија

Телма - 11.10.2017

Турција се враќа на Балканот, овој пат преку Србија. Реџеп Таип Ердоган е во дводневна посета на Србија. Вчера се шеташе низ Белград, а денес заедно со српскиот претседател Вучиќ, го посетија Санџак и Нови Пазар каде од претежно муслимнаската ...

Путин и Ердоган - вистински пријатели?

Deutsche Welle - 11.10.2017

Турција е членка на НАТО, а купува оружје од Русија. Тоа е повеќе од невообичаено. Дали се кова блиско пријателство меѓу Анкара и Москва? Миодраг Шориќ смета дека нема потреба од нервоза. Двајцата се чувствуваат неправедно третирани.

Ердоган во Нови Пазар: Ова е мој крај (ФОТО)

МКД - 11.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го посети Нови Пазар, каде што рече дека Турција и регионот Санџак имаат посебни односи. „Нови Пазар е мој крај. Вашата среќа е наша среќа, вашата болка е наша болка“, рече Ердоган.

Ердоган во посета на Санџак

24 Вести - 11.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја продолжува посетата на Србија со посета на регионот Санџак. Тој вчера пристигна во дводневна посета на Србија во, како што оценуваат аналитичарите, обид да го зголеми влијанието на Анкара на ...

Илјадници граѓани го пречекаа Ердоган во Нови Пазар

Р.С.Европа - 11.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Нови Пазар рече дека сака во Србија да владее единство, слога и просперитет и оти Турција е подготвена на соработка со Белград на секое поле и во секоја сфера.

САД уште чекаат објаснување за апсењето нивни вработени во Турција

Р.С.Европа - 11.10.2017

САД сè уште чекаат објаснување од Анкара за притворањето вработени во американскиот конзулат во Истанбул, рече денеска амбасадорот Џон Бас. Тој рече дека Вашингтон нема намера да ги наруши своите долгогодишни односи со Анкара, нагласувајќи дека ...

Ердоган порача дека ја посакува Србија како пријател и земја на напредок, единство и слога

Нетпрес - 11.10.2017

Tурскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган порача во средата во Нови Пазар на Санџак, каде што е бројно бошњачкото население, дека Турција и Србија ќе го чуваат меѓусебното пријателство, како и дека ја посакува Србија како земја на напредок во кој ...

Турција се поприсутна на Балканот

Макфакс - 11.10.2017

Ангажирањето на Турција на Балканот е во пораст, оценува швајцарскиот весник Noje cirher cajtung во написот по повод посетата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на Белград. Според весникот, турските инвестиции во 2016 година изнесувале 1,66 ...

Медиуми: По децении недоверба, се подобруваат односите меѓу Белград и Анкара

А1 On - 12.10.2017

Западните агенции јавија дека претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган бил срдечно пречекан за време на посетата на Србија и констатираа дека односите на Белград и Анкара се подобриле во текот на последните години по повеќедецениската ...

Путин и Ердоган: Пријатели од инат

Стандард - 11.10.2017

И двајцата мислат дека незаслужено се потценувани. И двајцата редовно ги вртат своите грбови на Западот. И двајцата сакаат да се прикажуваат како „силни мажи“ пред својата публика и често повторуваат дека се пријатели.

Ердоган: Уапсениот вработен во американскиот Конзулат е шпион

Вечер - 11.10.2017

Ердоган, на прес-конференцијата во Белград, го обвини американскиот амбасадор во Турција за уривање на врските меѓу сојузници во НАТО по одлуката за прекин на визните услуги за турски државјани во американските дипломатски мисии во земјатa Турскиот ...

Ердоган повика на балканско единство

Стандард - 11.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган беше пречекан топло во претежно муслиманската српска област, Нови Пазар во Србија, каде што е на дводневна посета, пишува турското издание „Сабах“. Стотици луѓе го поздравија, мавтајќи со турски и српски ...

Ердоган ги обвини САД за заговор против Турција

Newsroom - 13.10.2017

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор против Турција. „Немаме потреба од вас. Стоиме доволно цврсто“, порача Ердиган на средбата, додавајќи дека САД ...

Путин: Трговијата меѓу Русија и Германија се зголеми една четвртина...

Н.Македонија - 12.10.2017

Путин: Трговијата меѓу Русија и Германија се зголеми една четвртина Рускиот претседател Владимир Путин е задоволен што, и покрај тешкотиите во политичките односи меѓу Руската Федерација и Сојузна Република Германија, економската соработка меѓу двете ...

Ердоган: САД кријат сомнително лице во Конзулатот во Истанбул

Алсат-М - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително лице“, кое е поврзано со исламскиот проповедник Фетлух Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатогодишниот обид за преврат.

Путин и Ердоган – вистински пријатели?

Локално - 11.10.2017

Турција е членка на НАТО, а купува оружје од Русија. Тоа е повеќе од невообичаено. Дали се кова блиско пријателство меѓу Анкара и Москва? Миодраг Шориќ смета дека нема потреба од нервоза. Двајцата се чувствуваат неправедно третирани.

Турција се поприсутна на Балканот

Sky - 11.10.2017

Ангажирањето на Турција на Балканот е во пораст, оценува швајцарскиот весник Noje cirher cajtung во написот по повод посетата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на Белград. Според весникот, турските инвестиции во 2016 година изнесувале 1,66 ...

Медиуми: По децении недоверба, се подобруваат односите меѓу Белград и Анкара

Телевизија Нова - 12.10.2017

Западните агенции јавија дека претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган бил срдечно пречекан за време на посетата на Србија и констатираа дека односите на Белград и Анкара се подобриле во текот на последните години по повеќедецениската ...

Ердоган до САД: Немаме потреба од вас

Сител - 13.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор против Турција. - Немаме потреба од вас. Доволно стоиме цврсто, порача Ердиган на средбата, додавајќи дека САД ...

Ердоган: САД кријат сомнително лице во Конзулатот во Истанбул

+инфо - 12.10.2017

Поради апсењето на вработени во американските дипломатски мисии во Турција, Вашингтон пред неколку дена го запре издавањето визи. Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително ...

Западни медиуми: По децении недоверба, се подобруваат односите меѓу Белград и Анкара

+инфо - 12.10.2017

Западните агенции јавија дека претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган бил срдечно пречекан за време на посетата на Србија. Западните агенции јавија дека претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган бил срдечно пречекан за време на посетата на ...

Ердоган до САД: Немаме потреба од вас

Вечер - 13.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор против Турција Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри ...

Сомнително лице се крие во Конзулатот во Истанбул – Ердоган ги обвини САД

Република - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително лице“, кое е поврзано со исламскиот проповедник Фетлух Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатогодишниот обид за преврат.

Ердоган до САД: Немаме потреба од вас

А1 On - 13.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор против Турција. – Немаме потреба од вас. Доволно стоиме цврсто, порача Ердиган на средбата, додавајќи дека САД ...

Ердоган: Во Конзулатот на САД се крие сомнително лице

Newsroom - 12.10.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави денеска дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително лице“, кое е поврзано со исламскиот проповедник Фетлух Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатогодишниот обид за преврат.

Ердоган до САД: Немаме потреба од вас

Телевизија Нова - 13.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор против Турција. – Немаме потреба од вас. Доволно стоиме цврсто, порача Ердиган на средбата, додавајќи дека САД ...

Ердоган - САД кријат сомнително лице во Конзулатот во Истанбул

Р.С.Европа - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително лице“, кое е поврзано со исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатогодишниот неуспешен воен удар.

Ердоган до САД: Немаме потреба од вас...

Н.Македонија - 13.10.2017

Ердоган до САД: Немаме потреба од вас Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор против Турција. - Немаме потреба од вас.

Ердоган: САД кријат сомнително лице во Конзулатот во Истанбул

Република - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително лице“, кое е поврзано со исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатогодишниот неуспешен воен удар.

Ердоган им даде „двојка“ на Американците

Фактор - 13.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган им испрати јасна порака на САД дека не им се потребни со што долгогодишното стратешко партнерство е доведено во прашање, а масло на оганот додаде американската поддршка за курдрските вооружени сили кои се ...