TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ ги осудуваат етничките навреди и повикуваат на санкционирање на говорот на омраза

Макфакс - 17.07.2017

Треба да се формира специјализирана институција која нема да дозволи да се случува криминал и корупција, но и која ќе ги отвори сите криминали од почетокот на формирање на државата за сите политички елити.

Богојески: Расте притисокот и заканите врз поддржувачите на реформите во ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 17.07.2017

ПР стратегијата на сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ е да не се говори за реформите, туку да се оцрнат реформаторите, беше оценето на денешната трибина на „реформаторите“ на ВМРО-ДПМНЕ насловена како „Без табу теми“, која се одржа во Клубот на ...

Собранието - арена за политички игри без граници...

Н.Македонија - 17.07.2017

Собранието - арена за политички игри без граници Ред реплика, ред процедурално, ред опструкција. Непотребна дебата заради одолжување, злоупотреба на деловничкото право, прекинати и одложени седници… Собранието, наместо да ги спроведува реформските ...

Расте поддршката за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Deutsche Welle - 17.07.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека огромен број од членството бара реформи во партијата. Партиски членови признаваат: постојано нѐ контролираа - добивавме опомени и за „погрешен лајк“! „Огромен број од членството поддржува реформи во ...

Заев расчистува со македонизмот

Република - 17.07.2017

Актуелната ситуација на Македонија најмногу потсетува на договорена венчавка во странство, популарно наречена „за пасош“. Церемонијата трае 3 минути, на само, со двајца платени сведоци. А потоа секој по своја патека, кој со посакуваниот документ, ...

Расте поддршката за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

10без10 - 17.07.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека огромен број од членството бара реформи во партијата. Партиски членови признаваат: постојано нѐ контролираа - добивавме опомени и за „погрешен лајк“! - пишува Дојче Веле .

Документ за проблемите и решенијата во ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 16.07.2017

Документот е испратен до ЦИВИЛ Медиа од страна на Врнатрешната иницијатива за реформи на ВМРО-ДПМНЕ. ЦИВИЛ објави текст во кој го презентира документот од Внатрешната инцијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сакаше да го уништи Скупи

Канал5 - 16.07.2017

СДСМ попладнево преку соопштение реагираше на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ за локалитетот Скупи. Во реакцијата се посочува дека се одобрени средства за да се доврши конзервацијата на Скупи и оти таа е завршена.

Зошто се самоубива ВМРО-ДПМНЕ?

Нетпрес - 16.07.2017

Надвор од своето самоуништување, таа партија индиректно дејствува и за уништуване на македонската држава, на македонското име (идентитет) и на македонскиот народ. Во самоуништувањето на ВМРО-ДПМНЕ нема нормална логика.

ВМРО - ДПМНЕ: Обезбедувачите ќе ротираат, Груевски има закани по живот

24 Вести - 16.07.2017

Партијата на Никола Груевски потврди дека тој бара најмалку 20 телохранители и дека се чувствува загрозен, но не даде одговор на прашањата кој му се заканува на екс премиерот и зошто тие закани не се пријавени во полиција, како што вчера објави ТВ ...

Меѓусебни обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за партизација на МВР

Р.С.Европа - 16.07.2017

Партизацијата на државните институции беше заштитен знак на 11-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти СДСМ во реакција на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ во која обвини партизација на Министерството за внатрешни работи од страна н владејачката ...

Зошто се самоубива ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 16.07.2017

Надвор од своето самоуништување, таа партија индиректно дејствува и за уништуване на македонската држава, на македонското име (идентитет) и на македонскиот народ. Во самоуништувањето на ВМРО-ДПМНЕ нема нормална ...

„Реформаторите“ презентираа документ за проблемите и решенијата во ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 16.07.2017

Документ, во кој детално се претставени проблемите и конкретните решенија, според кои ВМРО-ДПМНЕ треба да се реформира, со цел да стане современа и демократска партиска структура, е пратен на адреса на ЦИВИЛ од страна на Внатрешната инцијатива за ...

Панел дискусија на ВМРО-ДПМНЕ „Подобри и различни – ги негуваме семејните вредности“

Телевизија Нова - 16.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ преку лепеза на мерки им помогна на семејствата. Надоместокот за трето дете, забраната на продажбата на алкохол и цигари до 18 години, но и временското ограничување на истата, освен за младите е добро за целокупното општество.

СДСМ: Заради криминални тендери, ВМРО-ДПМНЕ сакаше да го уништи Скупи

А1 On - 16.07.2017

СДСМ со писмено соопштение реагираше на прес-конференцијата на Владимир Атанасов од ВМРО-ДПМНЕ. „Додека ВМРО-ДПМНЕ новокомпонираните барокни градби ги подметнуваше како културно наследство, вистинското културно и историско наследство скапуваше и се ...

СДСМ: Партизацијата беше заштитен знак за ВМРО-ДПМНЕ, Планот 3-6-9 обезбедува професионални државни институции

А1 On - 16.07.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Саше Павловски од ВМРО-ДПМНЕ. „Партизацијата на државните институции и поклопувањето на државата од страна на партијата беше заштитен знак за 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ.

Собрание; Нема правен механизам против опструкцијата од ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 16.07.2017

Владејачката СДСМ нема ниту стратегија ниту правен лек, како да го спречи одолговлекувањето на собраниските седници. Откако ВМРО-ДПМНЕ се подели во 10 пратенички групи, нејзините пратеници го користат секој момент за паузи и меѓусебно реплицирање.

ВИДЕО: Панел дискусија на ВМРО-ДПМНЕ „Подобри и различни: ги негуваме семејните вредности“

Курир - 16.07.2017

Панел дискусија на ВМРО-ДПМНЕ на тема „Подобри и различни: ги негуваме семејните ...

ВМРО-ДПМНЕ обвини за партизација во МВР

Телевизија Нова - 16.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека се врши партизација во Министерството за внатрешни работи и се принудуваат вработени да поднесат барање за да бидат прераспоредени на пониски работни места. – Ваквите закани не се упатени само кон вработени во Скопје, ...

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ ги осудуваат етничките навреди и повикуваат на санкционирање на говорот на омраза

Точка - 17.07.2017

Треба да се формира специјализирана институција која нема да дозволи да се случува криминал и корупција, но и која ќе ги отвори сите криминали од почетокот на формирање на државата за сите политички елити.

Расте поддршката за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Канал 77 - 17.07.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека огромен број од членството бара реформи во партијата. Партиски членови признаваат: постојано нѐ контролираа – добивавме опомени и за „погрешен лајк“! „Огромен број од членството поддржува реформи во ...

Бочварски: Никогаш повеќе личните желби на поединци нема да бидат над интересите и потребите на граѓаните

ТВ21 - 16.07.2017

Додека мнозинството граѓани живееше под прагот на сиромаштија, во долгови и со блокирани сметки, функционерите од ВМРО-ДПМНЕ нивните пари ги трошеле на ручеци со егзотична и ексклузивна храна, на скапи хотели, костуми, чевли и спа третмани, потполно ...

Реформаторите објавија документ за проблемите и решенијата во ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 16.07.2017

ЦИВИЛ објави текст во кој го презентира документот од Внатрешната инцијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. Во документот детално се претставени проблемите и конкретните решенија, според кои ВМРО-ДПМНЕ треба да се реформира, со цел да стане современа и ...

ЦИВИЛ ги повикува реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ да одговорат што се случувало и што се случува во партијата

А1 On - 16.07.2017

„Реформите во ВМРО-ДПМНЕ за кои се залагаат дел од нејзините актуелни членови, го привлече вниманието на јавноста. На самиот почеток, реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ добија голема поддршка, но се соочија и со големи притисоци.

Бочварски: Никогаш повеќе личните желби на поединци нема да бидат над интересите и потребите на граѓаните (ВИДЕО)

Стандард - 16.07.2017

„Додека мнозинството граѓани живееше под прагот на сиромаштија, во долгови и со блокирани сметки, функционерите од ВМРО-ДПМНЕ нивните пари ги трошеле на ручеци со егзотична и ексклузивна храна, на скапи хотели, костуми, чевли и спа третмани, ...

ВМРО-ДПМНЕ изразува сочувство за жртвите од минатогодишниот воен удар во Турција

А1 On - 16.07.2017

„ВМРО ДПМНЕ изразува најдлабоко сочуство за сите оние кои ги загубија животите при обидот за државен удар во Република Турција. Сликите и снимките од минатогодишниот 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата не само на турскиот народ, туку ...

ВМРО-ДПМНЕ потврди дека Груевски бара најмалку 20 телохранители

Фокус - 16.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ потврди дека лидерот на партијата, Никола Груевскибара најмалку 20 телохранители и дека се чувствува загрозен, но не даде одговор на прашањата кој му се заканува на екс премиерот и зошто тие закани не се пријавени во полиција, објави 24 ...

СДСМ: Партизацијата на институциите е заштитен знак на ВМРО - ДПМНЕ

24 Вести - 16.07.2017

Партизацијата на државните институции беше заштитен знак на 11-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти СДСМ во реакција на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ на која обвини за партизација на министерството за внатрешни работи од страна на ...

Груевски исто како и на 27 април ги остави сопартијците сами да го блокираат собранието

Локално - 16.07.2017

Пак од далеку, надвор од Собранието, бидејќи со денови не доаѓа на работа, пратеникот и лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ја гледа битката на неговите 50 пратеници-сопартијци како го блокираат Собранието, информира sdk.mk Пред 27 ...

СДСМ: Ќе ги заштитиме спомениците кои ВМРО-ДПМНЕ ги уништи

+инфо - 16.07.2017

Еден од спомениците уништени со непотребни градби е и Скипи, наведува СДСМ. Додека ВМРО-ДПМНЕ новокомпонираните барокни градби ги подметнуваше како културно наследство, вистинското културно и историско наследство скапуваше и се распаѓаше, реагира ...

Пресврт во Собрание, ВМРО - ДПМНЕ се откажа од расправа за буџетот

24 Вести - 15.07.2017

Неочекуван пресврт во законодавниот дом. Завршната сметка на буџетот за 2016 година, која речиси два дена ја потпалуваше атмосферата во Собранието, беше едногласно усвоена, откако пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се откажаа од репликите и контра- ...

24 дознава: Груевски бара дополнително обезбедување од 20 бодигарди

24 Вести - 15.07.2017

Поранешниот премиер Никола Груевски бара од МВР најмалку 20 лични обезбедувачи – дознава ТВ 24. Според нашите информации, екс премиерот го поднел барањето на петти месецов, а во него навел дека добивал бројни закани во изминатиот временски период.

СДСМ: Партизацијата беше одлика на ВМРО-ДПМНЕ, ние ги ослободуваме институциите

+инфо - 16.07.2017

Според СДСМ, од сервис на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ од институциите направи сервис за остварување на интересите и желбите на Никола Груевски. Партизацијата беше заштитен знак за ВМРО-ДПМНЕ, планот 3-6-9 обезбедува професионални државни институции, ...

Седницата продолжи со реплики и контрареплики на опозицијата

24 Вести - 15.07.2017

Со реплики и контрареплики на опозицијата во Собранието продолжи расправата по предлог завршната сметка за буџетот за 2016 година. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во денешната расправа посочија дека во времето на владата предводена од нивната партија се ...

ВМРО- ДПМНЕ најавува поддршка за интеграциите, СДСМ обвинува за неконструктивност

Сител - 15.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да биде пречка на патот на Македонија кон НАТО у Европската Унија. Од опозициската партија преку писмено соопштение велат дека нема да штедат на конструктивност кога станува збор за стратешките приоритети на земјата ВМРО-ДПМНЕ ги ...

Груевски бара 20 телохранители за во Собрание – имал закани по живот

Макфакс - 15.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од МВР месецов побарал наместо досегашните 6 телохранители, да добие 20, бидејќи имал закани по живот, дознава Макфакс. Како причина за барањето Груевски навел дека неговото безмалку десетгодишно вршење на ...

СДСМ: Започнува процес на ослободување на заробените институции кои што ВМРО-ДПМНЕ 11 години ги злоупотребуваше

А1 On - 15.07.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешните прес-конференции на ВМРО-ДПМНЕ. „Преку 11 годишното неодговорно, криминално и расипничко владеење, ВМРО-ДПМНЕ ја направи најголемата партизација и злоупотреба на државните институции кои наместо да ...

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ: Дали Никола Груевски е испазарен да ги изгубиме локалните избори?

Фокус - 15.07.2017

Иницијаторите за реформи и демократизација на ВМРО-ДПМНЕ денеска поставија дилема дали партискиот лидер Никола Груевски е испазарен партијата да ги изгуби локалните избори. -Процесот на стабилизација на македонската политичка сцена, не само што не е ...

Следете во живо: Панел дискусија на ВМРО-ДПМНЕ „Подобри и различни: ги негуваме семејните вредности“

Република - 16.07.2017

Панел дискусија на ВМРО-ДПМНЕ на тема „Подобри и различни: ги негуваме семејните ...

Стојановска: На СДС им пречи проектот 2014 зошто се овековечи македонската историја и култура

Телевизија Нова - 15.07.2017

Денеска Собранието на Република Македонија ја продолжи расправата за Ребаланс на Буџетот за 2016 година. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посочија дека новата влада спроведува погрешна политика поради која дојде до запирање на ...

Стојановска: На СДС им пречи проектот 2014 зошто се овековечи македонската историја и култура

Курир - 15.07.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посочија дека новата влада спроведува погрешна политика поради која дојде до запирање на реализацијата на многу проекти меѓу кои се и автопати, патишта и инфраструктурата.

ТВ24: Груевски бара дополнително обезбедување од 20 бодигарди

Бриф - 15.07.2017

Пратеникот Никола Груевски во својство на екс премиер бара дополнителни 14 обезбедувачи, дознава телевизија 24. Тој засега има шест обезбедувачи што значи дека тој сега бара да има 20 обезбедувачи за лична заштита.

ВМРО-ДПМНЕ обвини за партизација во МВР

Сител - 16.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека се врши партизација во Министерството за внатрешни работи и се принудуваат вработени да поднесат барање за да бидат прераспоредени на пониски работни места. - Ваквите закани не се упатени само кон вработени во Скопје, ...

DW: Расте поддршката за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 17.07.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека огромен број од членството бара реформи во партијата. Партиски членови признаваат: постојано нѐ контролираа – добивавме опомени и за „погрешен лајк“! „Огромен број од членството поддржува реформи во ...

Бочварски: Никогаш повеќе личните желби на поединци нема да бидат над интересите и потребите на граѓаните

Бриф - 16.07.2017

Додека мнозинството граѓани живееше под прагот на сиромаштија, во долгови и со блокирани сметки, функционерите од ВМРО-ДПМНЕ нивните пари ги трошеле на ручеци со егзотична и ексклузивна храна, на скапи хотели, костуми, чевли и спа третмани, потполно ...

Реформаторите бараат итни и коренити реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 17.07.2017

ЦИВИЛ објави текст во кој го презентира документот од Внатрешната инцијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. Во документот, кој стигнал на адреса на ЦИВИЛ Медиа детално се претставени проблемите и конкретните решенија, според кои партијата треба да се ...

Цивил: Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ: Без табу теми!

Слободен Печат - 16.07.2017

Реформите во ВМРО-ДПМНЕ за кои се залагаат дел од нејзините актуелни членови, го привлече вниманието на јавноста. На самиот почеток, реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ добија голема поддршка, но се соочија и со големи притисоци.

ВМРО-ДПМНЕ изразува сочувство за жртвите од минатогодишниот воен удар во Турција

Локално - 16.07.2017

„ВМРО ДПМНЕ изразува најдлабоко сочуство за сите оние кои ги загубија животите при обидот за државен удар во Република Турција. Сликите и снимките од минатогодишниот 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата не само на турскиот народ, туку ...

ВМРО – ДПМНЕ: Обезбедувачите ќе ротираат, Груевски има закани по живот

Либертас - 16.07.2017

Партијата на Никола Груевски потврди дека тој бара најмалку 20 телохранители и дека се чувствува загрозен, но не даде одговор на прашањата кој му се заканува на екс премиерот и зошто тие закани не се пријавени во полиција, како што вчера објави ТВ ...

СДСМ најави одговорност за намерното уништување на културното наследство

Макфакс - 16.07.2017

СДСМ го обвини денес ВМРО-ДПМНЕ дека заради криминални тендери, сакала да го уништи Скупи, при што најави дека ќе има одговорност за секое намерно уништување на културното наследство. „Додека ВМРО-ДПМНЕ новокомпонираните барокни градби ги ...